Nauji siūlymai: vienoda cigarečių pakuotė, draudimas rūkyti lauko kavinėse, balkonuose

Šarūnas Sabaitis, BNS
2018-08-23
Lietuvoje siūloma dar labiau sugriežtinti tabako prieinamumą – siūloma įteisinti vienodą cigarečių pakuotę, uždrausti demonstruoti jas parduotuvėse, neleisti rūkyti daugiabučių balkonuose, lauko kavinėse, paplūdimiuose ir kitose vietose. 
Tai numato Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kartu su kitomis institucijomis parengtos Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisos. 
Nauji siūlymai: vienoda cigarečių pakuotė, draudimas rūkyti lauko kavinėse, balkonuose
Nuo kitų metų lapkričio ketinama išplėsti nerūkymo zonas – siūloma neleisti rūkyti lauko kavinėse, daugiabučių namų bendrojo naudojimo balkonuose, terasose ir galerijose, dengtose viešojo transporto stotelėse, paplūdimiuose, vaikų žaidimo aikštelėse.

JAV tabako kompanijos „Philip Morris International“ atstovų teigimu, siūlymai nebuvo derinti su verslu.  Sveikatos apsaugos viceministras teigia, kad visi suinteresuotieji atsiliepimus gali pateikti iki rugsėjo 5 dienos.
Vyriausybės programoje yra numatyta mažinti tabako prieinamumą ir vartojimą, sergamumą ir mirtingumą nuo rūkymo sukeliamų ligų.
 
Sveikatos apsaugos viceministras: prioritetas yra žmonių sveikata
Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, ministerija prioritetą skiria žmonių sveikatos apsaugai – visų pirma siekiama, kad kuo mažiau jaunų žmonių pradėtų rūkyti.
„Vargu ar siūlomos pataisos paskatins jau dabar rūkančius žmones atsisakyti šio žalingo įpročio (...) Mes siekiame, kad ateityje rūkyti pradėtų kuo mažiau vaikų, kad mažėtų paskatų jiems tai daryti“, – BNS sakė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.
SAM teigimu, tarptautinio mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos tyrimo duomenys rodo, kad Lietuvoje bene anksčiausiai pradedama rūkyti: 13-kos metų ar anksčiau – 53 proc. berniukų ir 39 proc. mergaičių. Pastebima tendencija, jog susirgusiųjų dėl rūkymo amžius taip pat mažėja.
 

„Philip Morris International“: su verslu pakeitimai nederinti
Vienos didžiausių pasaulyje JAV tabako kompanijų „Philip Morris International“ įmonės „Philip Morris Baltic“ korporatyvinių reikalų vadovas Lietuvai Kęstutis Straigis sakė, kad planuojamos permainos su verslu nebuvo derinamos.
„Nuojautą, kad kažkas yra rengiama, mes turėjome, tačiau patį dokumentą pirmą kartą pamatėme tik šį rytą. Su tabako pramone tai nebuvo derinta, bandėme klausti verslo asocijuotų struktūrų, ar jos buvo įtrauktos į pataisų rengimą, tačiau atsakymas taip pat buvo ne“, – BNS teigė K.Straigis.

Pasak A.Šešelgio, verslo atstovai, kaip ir kiti, savo poziciją dėl pataisų gali pateikti dokumento derinimo metu.
„Visi gauti pasiūlymai bus peržiūrėti ir įvertinti. Informuosime, į kuriuos pasiūlymus bus atsižvelgta, taip pat pateiksime savo argumentus dėl tų gautų pasiūlymų, kurie mums nebus priimtini“, – sakė A.Šešelgis.
Jis pripažino, kad su verslu, kuriam įvairūs ribojimai yra finansiškai nenaudingi, diskutuoti yra sunku.
Anot K.Straigio, jau dabar galima kelti klausimą, ar nauja tvarka padės įgyvendinti deklaruojamus tikslus.
 
„Vyriausybė ir Seimas turėtų gerai apsvarstyt visus už ir prieš, įvertinti siūlomų priemonių proporcingumą ir būtinybę, ar tikrai bus pasiekti tie tikslai, kurių siekiama“, – sakė K.Straigis.
Pasak jo, bendrinę tabako gaminių pakuotę 2012 metais pirmosios įvedusios Australijos pavyzdys rodo, kad tokio sprendimo naudingumo negalima vertinti vienareikšmiškai.
„Australijos geografinė ir geopolitinė padėtis yra visiškai kitokia, tačiau ir jie turi labai nemažai neigiamų pasekmių dėl bendrinės pakuotės įvedimo, padidėjo nelegali prekyba ir kontrabanda“, – aiškino „Philip Morris“ atstovas.
 
Jo teigimu, nelegali prekyba cigaretėmis Lietuvoje ir taip yra plačiai paplitusi, o nauji reikalavimai gali paskatinti ir jų padirbinėjimą.
„Bent jau Lietuvos rinkoje, mūsų turimais duomenimis, tokių atvejų dabar nėra daug. Tačiau jų pasitaiko, pavyzdžiui, praėjusį mėnesį Latvijoje buvo uždaryti du nelegalūs cigaretes padirbinėję fabrikai“, – sakė K. Straigis.
Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje dar nėra iki galo įgyvendinta Tabako produktų antroji direktyva, kitais metais tabako pramonė kartu su valstybe turės įgyvendinti tabako produktų atsekamumo nuostatas.

 
Tabako gaminiai – vienodoje pakuotėje
Pataisomis nuo 2020 metų lapkričio siūloma įvesti bendrinę tabako gaminių pakuotę. Ant cigarečių ir suktinių tabako pakelių ir jų išorinių pakuočių galės būti tik valstybės nustatyta tvarka standartiniu šriftu ir spalva nurodytas įmonės, prekės ženklo ir prekės pavadinimas, bet kokie elementai ar požymiai, atkartojantys logotipą, bus draudžiami.
Bendrinė pakuotė jau yra įteisinta Airijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Vengrijoje, Slovėnijoje ir Jungtinėje Karalystėje, taip pat Australijoje bei Naujoje Zelandijoje.
 
Tikimasi, kad bendra pakuotė sumažins cigarečių patrauklumą, ji nebus naudojama reklamai arba pardavimo skatinimui, vartotojui nebus sudaromas įspūdkis, jog vienos cigaretės mažiau kenksmingos už kitas.
Apie ketinimus įvesti i bendrinę pakuotę Lietuva turės pranešti Europos Komisijai (EK). Ją ketinama įvesti nuo 2020-ųjų lapkričio, tačiau rinkoje esančios senosios pakuotės galės būti parduodamos iki 2021 metų lapkričio 1 dienos.
SAM teigimu, pernai kovo mėnesį atlikto Eurobarometro tyrimo duomenimis, 61 proc. lietuvių pasisakė už bendrinės pakuotės įvedimą. Pagal šį rodiklį tarp 28 ES valstybių Lietuva yra trečia po Airijos (73 proc.) ir Jungtinės Karalystės (68 proc.), o ES vidurkis yra 46 procentai.

 
Siūloma drausti eksponuoti tabaką prekybos vietose
Įstatymo pataisomis nuo kitų metų lapkričio siūloma mažmeninės prekybos vietose, išskyrus specializuotas parduotuves ir skyrius, drausti viešai eksponuoti tabako gaminius, taip pat pypkes, kandiklius, buitines cigarečių sukimo mašinas. Parduotuvės galės nurodyti tik jų pavadinimus bei kainas. 
Draudimas negaliotų ir tarptautiniuose jūrų bei oro uostuose ar Lietuvos sienos su trečiosiomis šalimis perėjimo punkte esančiose parduotuvėse, taip pat tarptautiniais maršrutais vykstančiuose laivuose, orlaiviuose ir traukiniuose.
 
Taip pat būtų draudžiama skelbti apie tabako gaminių bei įrenginių kainų sumažinimą. Pastarieji negalės būti parduodami jaunesniems kaip 18 metų asmenimis. Šiuo metu toks draudimas taikomas tik pypkėms, kandikliams ir jų valikliams, buitinėms cigarečių sukimo mašinoms ir rūkomajam popieriui.
SAM teigimu, skirtingos apimties draudimas demonstruoti parduodamus tabako gaminius galioja Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Islandijoje, Suomijoje, Airijoje, Kanadoje, Kroatijoje, Rusijoje, Tailande ir Kosove.
Pasak Eurobarometro, net 61 proc. lietuvių pasisakė, jog palaikytų draudimą demonstruoti tabako gaminius prekybos vietose, o pagal šį rodiklį Lietuva ES yra aštunta (ES vidurkis – 56 proc.).
 
Draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose, lauko kavinėse
Nuo kitų metų lapkričio ketinama išplėsti nerūkymo zonas – siūloma neleisti rūkyti lauko kavinėse, daugiabučių namų bendrojo naudojimo balkonuose, terasose ir galerijose, dengtose viešojo transporto stotelėse, paplūdimiuose, vaikų žaidimo aikštelėse. 
Be to, rūkyti nebūtų galima viešajame transporte, įskaitant ir tolimojo susisiekimo traukinius ir orlaivius (dabar jiems taikoma išimtis) – juose būtų atskiri vagonai ar vietos rūkantiesiems.
 
Šiuo metu Lietuvoje draudžiama rūkyti visose švietimo ir socialinėse įstaigose, uždarose darbo vietose (išskyrus specialias rūkymo zonas), bendrose gyvenamosiose ir kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais, restoranuose, kavinėse, baruose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse, lošimo namuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus.
Taip pat draudžiama rūkyti automobilių salonuose, jei juose yra asmenų iki 18 metų ar nėščių moterų.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

      Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris