Kovai su alkoholizmu ruošiama amunicija

Evelina Machova, Violeta Bučiūtė
2016-04-14
Savaitės pradžioje Vyriausybės pasitarime patvirtintas šių metų veiksmų planas alkoholio vartojimui mažinti. Tačiau tarp visuomenės veikėjų, dainininkų, ekonomistų iš karto pasklido kalbos, jog numatytas planas - tik dėl varnelės ir realios naudos neatneš. Muzikantas Saulius Urbonavičius - Samas parengtą planą pavadino „penkiasdešimt trys nesąmonės“, o ekonomisto Gintaro Nausėdos teigimu, liūdina tai, jog planas pagrįstas išsisukinėjimų principu.
Kovai su alkoholizmu ruošiama amunicija

Faktas
Parengtame kovos su alkoholio vartojimu dokumente griežtinama atsakomybė už alkoholinių gėrimų vartojimą viešosiose vietose. Ypač didelis dėmesys skiriamas prevencijos priemonėms tarp vaikų ir jaunimo. Numatoma intensyviau vykdyti alkoholio pardavimo kontrolę, taip pat parengti specialias reabilitacijos programas asmenims, kurie neblaivūs vairavo transporto priemones ar būdami apsvaigę nuo alkoholio įvykdė kitus nusižengimus. Tarp kitų priemonių numatyta iki lapkričio 1 d. įgyvendinti reikalavimą visus alkoholinius gėrimus ženklinti įspėjamaisiais ženklais dėl alkoholio žalos nėščiosioms. Planą įgyvendins Vidaus reikalų, Ūkio, Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo, Krašto apsaugos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, ministerijoms pavaldžios įstaigos. Planui vykdyti bus skiriamos valstybės biudžeto, ES struktūrinių fondų bei Norvegijos finansinės paramos lėšos.

 
L.S. teiraujasi, ar tikrai parengtas planas tik dėl varnelės, o gal vis dėlto padės spręsti problemas?
 
Seimo narė, konservatorė Agnė Bilotaitei:


Norėtųsi, kad planas nesibaigtų skambiais šūkiais 
- Pirmiausia reiktų pasidžiaugti, kad pagaliau yra sureaguota į opią problemą. Tik labai gaila, kad dėmesys skiriamas tik po to, kai šalyje įvyksta ne viena tragedija.
Sveikintina, kad iniciatyvos yra susijusios su alkoholio prieinamumo ribojimu. Manau, kad tai reiktų įgyvendinti. Žinoma, taip pat svarbu užtikrinti, kad alkoholio nebūtų galima įsigyti šešėlyje. Esu už alkoholio pardavimo laiko ribojimą, prieinamumą ir specializuotas parduotuves.
 
Plane numatyta nemažai draudimų, tačiau reiktų imtis kompleksinių priemonių – vien draudimai ir ribojimai netaps pagrindine gelbėjimosi priemone, nes tuoj pat atsirastų kitų alternatyvų, su kuo iš patirties jau esame susidūrę. Alkoholio vartojimo (ne)kultūra susijusi su istorija ir tai, su kuo kovojame šiandien, yra sovietmečio pasekmės.
Licencijų išdavimo sugriežtinimas yra labai svarbus dalykas, o į tai taip pat turėtų aktyviau reaguoti savivaldybės. Daugiausiai dėmesio reiktų skirti švietimui. Vaikams nuo pat mažens diegti kitokį požiūrį į sveikatą. Norėtųsi, kad veiksmų planas alkoholio vartojimui mažinti taptų rimtu prioritetu ir nesibaigtų skambiais vyriausybės šūkiais.

Seimo narys, darbietis Vydas Gedvilas:

Pritariu, jog alkoholio pardavimą reikia riboti
- Man regis, kad pataisos pakete sudėliotos logiškai. Pritariu, jog alkoholio pardavimą reikia riboti. Turėtų būti atidarytos specializuotos alkoholio parduotuvės, kad jauni žmonės jo negalėtų lengvai įsigyti. Galbūt reikėtų sekti kitų šalių pavyzdžiu, alkoholio neparduoti savaitgaliais ir tam tikromis numatytomis valandomis. Aš irgi būčiau prieš, kad alkoholiu būtų prekiaujama ant kiekvieno kampo.
 

Aišku, pagrindinis dalykas – prevencija. Skatinti vaikų užimtumą, kad tiek studentai, tiek moksleiviai neturėtų laiko galvoti apie svaigalus.
Negalvoju, kad draudimais pasieksime rezultatų. Kažkiek reikia riboti alkoholio prieinamumą, bet draudimais nesumažinsime alkoholio vartojimo. Manau, kad efektyviausios priemonės visgi yra užklasinė veikla. Vaikus nuo pat mažens reikia to pratinti.
Politikos įstatymų projektuose dažnai skamba žodžiai „sieksime“, „tobulinsime“, „norime“, o kiek realiai bus pasiekta – laikas parodys.
 
Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovas dr. Valentinas Mačiulis:
 

Gerai, kad sveikatos apsaugos ministras yra užsidegęs spręsti šią problemą
- Norint pasiekti efekto, pirmiausia turi būti įgyvendinamos visos numatytos priemonės iš karto, neskaidant jų jokiomis dalimis. Numatytos priemonės kaip prieinamumo mažinimas yra geros, bet, kaip ir minėjau, viskas turi eiti bendru paketu. Tarkim, jei nebūtų įgyvendintas alkoholio reklamos draudimas, norimo efekto nepasieksime.
 
Priemonių numatyta daug ir jos geros, svarbu, kad užtektų ryžto jas įgyvendinti. Kada galėtume pamatyti pirmuosius rezultatus, ar parengtas planas veiksmingas? Po metų, jei viskas būtų įgyvendinta, kaip numatyta, tuomet sumažėtų ir alkoholio psichozių ir mirčių, pradžioje, žinoma, neženkliai. Gerai, kad sveikatos apsaugos ministras yra užsidegęs spręsti šią problemą ir jo siūlymus aš palaikau.

Ekonomistas Gintanas Nausėda:

Planas – puikiausias išsisukinėjimo pavyzdys
- Statistika rodo, kad mes ypač daug gerianti tauta. Tačiau dar baisiau, kad pirmaujame pagal psichozės atvejų, kai paveikti alkoholio žmonės praranda protą ir daro nusikaltimus, statistiką. Kodėl taip vyksta? Mano nuomone, priežastis lemia socialinė-ekonominė potekstė. Tarkim, provincijoje didžioji dauguma žmonių gyvena iš pašalpų, neturi darbo, neturi realiai kuo užsiimti ir galiausiai nežino ką ir beveikti. Kalbant apie planą, labiausiai nuvilia tai, jog kalbama: „tobulinsime, griežtinsime, bursime darbo grupes“ ir panašiai.
 
Realiai darbo rezultatų nebus įmanoma patikrinti ir tai puikiausias išsisukinėjimo pavyzdys. Tarkim, privačiame versle už neįvykdytą užduotį gali netekti atlyginimo, premijos ar net darbo. Savo ruožtu valstybinėse institucijose, pasitelkę tokius žodžius kaip „tobulinsime“, visuomet gali pasiteisinti, kad dirbai. Bet taip nė per žingsnį nepriartėsime prie problemos sprendimo.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris