Klaipėdoje narkomanai liks be švarių švirkštų

Jolanta Beniušytė
2014-12-18
Po savaitės uostamiestyje greičiausiai nebeliks 17 metų veikusio mobilaus anoniminio konsultacinio kabineto, aptarnavusio intraveninių narkotikų vartotojus. Mat savivaldybei nebepakanka lėšų jo veiklai finansuoti. Dėl pinigų stokos gali būti uždarytas ir psichologinės pagalbos telefonu padalinys „Vilties linija“. kurią nors naktį sugalvos suvesti sąskaitas su savo gyvenimu.
Klaipėdoje narkomanai liks be švarių švirkštų
„Labai liūdna dėl tokio valstybės požiūrio į rimtas problemas, kurias tenka spręsti mums, mažai biudžetinei įstaigėlei“, - sako Klaipėdos psichikos sveikatos centro, po kurio sparneliu glaudžiasi abu konsultaciniai kabinetai ir „Vilties linija“, vyriausiasis gydytojas psichiatras Aleksandras Slatvickis.

Ar bus ieškomi kaltieji dėl prarastų gyvybių ar infekcinių ligų, tarp jų ir ŽIV, protrūkio mieste? Vargu. Bent jau ne Sveikatos apsaugos ministerijoje. Prasidėjus ŽIV plitimui tarp narkotikų vartotojų Klaipėdos miesto savivaldybė pirmoji šalyje atidarė stacionarų ir mobilų kabinetus, kuriuose pradėtos teikti vadinamosios žemo slenksčio paslaugos. Čia socialiniai darbuotojai ne tik dalina švarius švirkštus ir surenka panaudotus, kad jie nesimėtytų miesto gatvėse, bet ir dirba labai sunkų socialinį darbą su nuo kvaišalų priklausomais žmonėmis, kad mieste neplistų ŽIV, kitos ligos, nusikalstamumas. Šiam tikslui iš savivaldybės iždo būdavo kasmet skiriama po 140 tūkst. litų, jau išleista per 2 mln. litų. Spalio mėnesį savivaldybė jau ne pirmą kartą kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komitetą bei Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), prašydama skubiai spręsti klausimą dėl tolimesnio žemo slenksčio paslaugų finansavimo 2015 metais iš valstybės lėšų. Po mėnesio sulaukta viceministrės Jadvygos Zinkevičiūtės atsakymo, kad ir taip SAM skirianti 146, 5 tūkst. litų per metus šioms programoms finansuoti visoje Lietuvoje, t.y. tiek, kiek skiria viena Klaipėdos miesto savivaldybė. Ir jokio pasiūlymo, kaip spręsti konkrečią finansavimo problemą.
 

Pagalba ir narkomanams, ir savižudžiams
 Labai liūdna dėl tokio valstybės požiūrio į rimtas problemas, kurias tenka spręsti mums, mažai biudžetinei įstaigėlei“, - atsiduso Klaipėdos psichikos sveikatos centro, po kurio sparneliu glaudžiasi abu konsultaciniai kabinetai ir „Vilties linija“, vyriausiasis gydytojas psichiatras Aleksandras Slatvickis. Anot centro vadovo, ir anksčiau įstaigai nuolat tekdavo pačiai finansuoti žemo slenksčio paslaugas, kol praėjus viešųjų pirkimų procedūroms, sulaukdavo lėšų iš savivaldybės Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos. Pernai centras pusmetį finansavo mobilaus kabineto veiklą, tačiau pasikeitus viešųjų pirkimų nuostatoms, šių lėšų susigrąžinti nebegalėjo. „Netekome poros dešimčių tūkstančių su viršum litų, tačiau aš to nuostoliu nelaikau, nes veikla buvo naudinga ne tik Klaipėdai, bet ir Lietuvai, juk infekcijos neturi sienų. Pernai kabinete užfiksuota apie 5000 narkotikų vartotojų apsilankymų, išdalinta apie 25 tūkst. vnt. švirkštų, tiek pat surinkta. Mobilaus kabineto ir „Vilties linijos“ gyvavimui 2015 metų pirmajam pusmečiui reikia apie 90 tūkst. litų, kurių įstaiga neturi, o jei ir turėtų, investavusi nebeatgautų. Centrui tai būtų sunkiai pakeliama finansinė našta. Visad visas problemas geranoriškai sprendė miesto valdžia, tačiau ir jos ištekliai senka“, - sakė A.Slatvickis. Gydytojas psichiatras stebėjosi, jog valstybė švaisto lėšas naujoms veikloms, pavyzdžiui, savižudybių biurui, o neužtikrina ilgamečių savižudybių prevencijos priemonių veiklos tęstinumo. „Ką tas biuras, kuriam išlaikyti ketinama skirti 400 tūkst. litų per metus, tirs, vertins, jei neliks kam to prevencinio darbo dirbti, pavyzdžiui, 26 metus Klaipėdos savivaldybės išlaikomos „Vilties linijos“, teikiančios psichologinę pagalbą visos šalies gyventojams”, - svarstė A. Slatvickis.
„Esame vienintelė suaugusiųjų psichologinės pagalbos linija, į kurią žmonės gali paskambinti naktį. Prieš Kalėdas baigsis  trejų metų sutartis su savivaldybe, ir dar šiandien nėra aišku, ar mes dirbsime toliau.. Liūdniausia tai, kad artėja šventės, kurių metu mes sulaukiame didžiulio skambučių piko, nes paaštrėja psichologinės krizės. Labai gaila žmonių, kurie liks be pagalbos, ir kas pasakys, ar neprarasime dėl to kieno nors gyvybės“,- sakė „Vilties linijos“ koordinatorė Jelena Dementjeva Tamošiūnė.

Komentaras
Klaipėdos m. savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė:

- Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšos (VSRSP), iš kurių finansuojamos šios programos , kasmet mažėja. Šiais metais nebeliko vieno iš šaltinių - Privalomojo sveikatos draudimo fondo – atskaitymų. Faktiškai šioms dviems programoms mes atiduodavome pusę VSRSP lėšų , kitoms visuomenės sveikatos problemoms spręsti lieka tik trupiniai. Todėl, manau, mes pagrįstai keliame klausimą, kodėl Klaipėdos savivaldybė viena turi spęsti Lietuvos problemas?


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

      Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris