Kas trys dienos – po naują sintetinį narkotiką

Aigustė Tavoraitė
2016-11-28
Už tradicinius kvaišalus daug pavojingesnė psichoaktyvių medžiagų banga, jau pasiekė ir Lietuvos moksleivius. Naujieji narkotikai sukelia nemotyvuotą agresiją, labai stipriai apkrauna širdį, o diagnostikos ir gydymo galimybes turime labai ribotas.
Kas trys dienos – po naują sintetinį narkotiką
Naujos psichoaktyviosios medžiagos tarp 15–16 m. amžiaus paauglių Europoje tapo populiaresnės negu amfetaminas, ekstazis, kokainas ar LSD.

Natūralūs narkotikai – praeitas etapas

Naujos psichoaktyvios medžiagos (angl. new psychoactive substances – NPS) tarp 15–16 m. amžiaus paauglių Europoje tapo populiaresnės negu amfetaminas, ekstazis, kokainas ar LSD. Tai rodo Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimas Europos mokyklose (ESPAD 2015).
 
„NPS šiaip nėra naujos atradimo ar sukūrimo prasme. Jos būdavo naudojamos ir anksčiau, bet dabar, galima sakyti, stebimas jų renesansas. Vien Europoje kasmet yra nustatoma daugiau nei šimtas naujų sintetinių medžiagų. Vadinasi, iš esmės, kas trys dienos – po preparatą. Populiariausi dabar yra sintetiniai katinoidai ir kanabinoidai“, – sakė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas klinikinės toksikologijos gydytojas, gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. Robertas Badaras.
 
Gydytojas pabrėžė, kad natūralūs narkotikai – jau praeitas etapas. Dabar net kanapės yra purškiamos sintetiniais kanabinoidais efektui sustiprinti. Pastarosios medžiagos iš dalies primena kanapių poveikį, tad žmonės neretai ir nežino, ką iš tiesų vartoja. Tačiau tokių kanapių toksiškumas yra daug didesnis, smarkiai išauga ir perdozavimo rizika.

 
Prognozuoti poveikį neįmanoma
Pasikeitė ir narkotikų platinimo būdai – dabar jų daugelis gali vienu mygtuko paspaudimu atsisiųsti internetu. Ir tai daroma kone legaliai.
„Dalis šių medžiagų yra legalios, kol nėra uždraustos. Tačiau juokų darbas yra pakeitus porą radikalų sukurti naują produktą, o pavadinimą palikti tą patį“, – pastebėjo gydytojas. Kiti šių narkotikų gaminasi ir patys.
 
„Jei vartojant tradicinius narkotikus maždaug aišku, kokių reakcijų galima tikėtis, prognozuoti NPS poveikį praktiškai neįmanoma. Atrodo, žmonės gana ilgą laiką jas lyg ir saugiai vartoja, o po to staiga prasideda komplikacijos, galinčios baigtis staigia mirtimi ar invalidizuoti žmogų, – įspėjo R.Badaras. - Galima prisiminti žiniasklaidoje jau ne kartą aprašytus incidentus, kai po miestą blaškėsi nuogi agresyvūs, kvailai besielgiantys piliečiai. Tai – žanro klasika. Daugeliu atvejų NPS sukelia ne tik nemotyvuotą agresiją, bet ir fiziologiškai labai stipriai apkrauna širdį.“
 
Diagnostikos galimybės ribotos
Dažniausiai į toksikologijos skyrių pakliūna šiomis narkotinėmis medžiagomis apsinuodiję paaugliai ir kiek vyresni jauni žmonės.
„NPS vartoja ir baigę universitetus asmenys, net neįtartum, kad taip save žaloja. Be to, išsilavinimas čia tikrai nemaišo, kartais tik padeda, – pastebėjo gydytojas. – Žmonės prisiskaito internete visokių reklaminių tekstų ir nesuvokdami šių medžiagų pavojingumo sąmoningai pasirenka jas vartoti.“
 
Padėti tokiems žmonėms paprastai yra labai sunku, nes nustayti, kokiomis medžiagomis buvo apsinuodyta, realiai neįmanoma. Dažniausiai nėra žinoma, ko ieškoti ir kaip gydyti komplikacijas.
„Diagnostikos ir gydymo galimybės yra labai ribotos – medžiagų yra per šimtą, o rastai medžiagai indentifikuoti reikalingų standartų nuperkama tik du per metus. Taigi reikėtų begalės standartų, tačiau to sau leisti negali ir daug turtingesnės už Lietuvą šalys“, – sakė gydytojas toksikologas.

 

Komentaras
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekursorių kontrolės ir rizikos vertinimo skyriaus vyr. specialistė Rasa Povilanskienė:
NPS nėra kontroliuojamos pagal tarptautinės ar nacionalinės teisės aktus, jos dažnai gaminamos siekiant imituoti jau kontroliuojamų (nelegalių) narkotinių ir psichotropinių medžiagų (pvz., kokaino, ekstazi) poveikį ir pakeisti jau esamus nelegalius narkotikus ar psichotropines medžiagas bei kurį laiką „legaliai“ tiekti jas į rinką.
 
Europoje šios medžiagos parduodamos kaip maisto papildai, mokslinių tyrimų cheminės medžiagos, vaistai ar buitinės priemonės, nurodant, kad produktas nėra skirtas vartoti žmonėms. NPS paprastai gaminamos nelegaliose laboratorijose, todėl nei jų kokybė, nei veikliosios medžiagos koncentracija (kas dažniausiai ir būna perdozavimo priežastimi) nėra pastovi ar tikrinama.
 
Apie naujų medžiagų atsiradimą Europos rinkoje, jų nustatymą vienoje ar kitoje valstybėje narėje, NTAKD pranešimų daugiausiai gauna iš Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro per Ankstyvojo perspėjimo sistemą, bet tai nereiškia, kad ši medžiaga jau yra platinama ir Lietuvoje. Tačiau niekada negalime atmesti tikimybės, kad naujas pavojingas narkotikas pasieks ir Lietuvos vartotoją.

 
Departamentas kiekvieną tokį pranešimą vertina atsakingai bei siūlo priemones, labiausiai tinkamas stebimų psichoaktyviu efektu pasižyminčių medžiagų kontrolei užtikrinti.
Žinoma, kad  atsiradusi rinkoje nauja medžiaga  kažkurį trumpą laikotarpį gali būti legali, kol teisės aktų nustatyta tvarka įtraukiama į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, tačiau beveik pusė iš naujai rinkoje atsiradusių medžiagų jau a priori būna uždraustos dėl Lietuvoje galiojančios teisinės bazės.

 
Nuomonė 
Asociacijos „Mentor Lietuva“ generalinė sekretorė Eglė Degutienė:

- Kol neišsiaiškinsime, kodėl moksleiviai nori išbandyti NPS, tol bus sunku surasti efektyvius sprendimo būdus. Jei vaikas turi palaikančius, jam dėmesį skiriančius tėvus, pasitiki savimi, moka bendrauti, spręsti sunkumus, užsiima įdomia ir prasminga veikla – didelė tikimybė, jog NPS jis net nesidomės.
 
Iki praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio vyravusios tik narkotikų žalą ir neigiamą poveikį, susitikimus su buvusiais priklausomais asmenimis akcentavusios programos laikomos neefektyviomis ir jų buvo atsisakyta.
 
NPS vartojimo prevencijos programos yra pagrįstos mokslo tyrimais ir rekomenduoja organizuoti visai vaiko aplinkai įtakos turinčias prevencines priemones: vaikų, paauglių asmenybės stiprinimą, neigiamų nuostatų narkotikų vartojimo atžvilgiu formavimą, sveikos gyvensenos skatinimą, tėvų įgūdžių stiprinimą ir švietimą.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

      Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris