Homoseksualų šeimose vaikams (ne)vieta

Gintarė Kaminskienė
2015-11-23
Kol Lietuvoje svarstoma ir aršiai diskutuojama dėl partnerystės įstatymo, kuris suteiktų galimybę tiek heteroseksualiems, tiek homoseksualiems žmonėms sudaryti registruotą partnerystę, beveik dvidešimt Europos Sąjungos šalių tokį įstatymą jau yra priėmusios, o 16-oje iš jų vienos lyties poroms leidžiama ir įsivaikinti.
Lietuvoje iki praėjusių metų pabaigos buvo arti šimto vaikų globos institucijų, kuriose augo daugiau nei pusketvirto tūkstančio vaikų. Tad politikų ir visuomenės veikėjų „Lietuvos sveikata“ klausė, ar galimybė homoseksualams įsivaikinti vaikus galėtų prisidėti prie vaikų, gyvenančių globos įstaigose, problemų sprendimo?
Homoseksualų šeimose vaikams (ne)vieta
Beveik dvidešimt Europos Sąjungos šalių įstaimiškai leidžia sudaryti partnerystę homoseksualioms poroms. 16-oje iš jų vienos lyties poroms leidžiama ir įsivaikinti.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys, Tvarkos ir teisingumo atstovas Algimantas Dumbrava:

- Vienos lyties partnerystė ir tokių porų įsivaikinimo galimybės įteisinimas neišspręstų opios socialinės problemos. Tyrimais įrodyta, kad vaikas geriausiai vystosi ir auga gyvendamas su mama ir tėčiu. Manau, kad sutuoktinių poroms, kurios nori įsivaikinti vaiką, galima būtų sutrumpinti įsivaikinimo procedūros laiką, kuris šiuo metu trunka iki vienerių metų.
 


Žmogaus teisių komiteto pirmininkė, Darbo partijos atstovė Zita Žvikienė:

- Europos Žmogaus Teisių Teismas yra aiškiai konstatavęs, kad pripažinti partnerystę, reglamentuoti vaikų įvaikinimą yra valstybės diskrecijos teisė.
Šiandieninis Civilinis kodeksas labai aiškiai ir konkrečiai nustato, jog teisę įvaikinti turi sutuoktiniai, išimtinais atvejais leidžiama įvaikinti nesusituokusiam asmeniui ar vienam iš sutuoktinių. Vadinasi, net ir partnerystės, heteroseksualios ar homoseksualios poros, atveju partneriai neįgis sutuoktinių teisių.
Mūsų visuomenėje yra būtina keisti požiūrį į globojamus vaikus, skatinti priimti vaikus globoti į šeimas ar juos įvaikinti. Tačiau abejotina, ar partnerystės įteisinimas galėtų turėti nors kokį poveikį institucijose globojamų vaikų skaičiaus sumažinimui.
 
Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė:

- Homoseksualių porų galimybė įsivaikinti yra vienas iš problemos sprendimo būdų, bet tikrai ne vienintelis. Kalbant apie institucinę globą, apskritai reikia skirti dėmesio šeimoms, kurios patiria bendro gerbūvio trūkumų. Tai galima padaryti įvairiomis socialinėmis paslaugomis. Žinoma, ir pagalba įvaikinimo procesui, jo skatinimui.
Kas bus, jei homoseksualios poros įsivaikins vaikus? Nieko. Vaikai augs rūpesčiu apgaubti. Jeigu ir būtų kažkokių problemų, tikrai panašiai tiek, kiek jų turi ir heteroseksualios šeimos. Tikrai neturiu nieko prieš LGBT asmenų teisę įsivaikinti. Netgi esu už, kadangi kiekvieno žmogaus teisė, atitinkant tam tikrus kriterijus, gali įsivaikinti, kai turi tinkamas sąlygas, gali užtikrinti vaiko poreikius, sąlygas vystytis.

 
Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko:

- Įvaikinimas homoseksualioms poroms įteisintas ne tik Kolumbijoje. Ši šalis – tik vienas naujausių pavyzdžių, kai išsipildo homoseksualių porų lūkesčiai. Nestinga šalių ir Europoje, kur vienokia ar kitokia įvaikinimo forma homoseksualams įmanoma. Kai kuriose šalyse galima pripažinti tik biologinį partnerio vaiką, kitur ir įsivaikinti.
Kalbant apie lietuvišką realybę – ji nykoka, kadangi įvaikinimo institutas šalyje pakankamai griežtas iš esmės. Teko domėtis, vienišam asmeniui įsivaikinti taip pat praktiškai utopiška idėja. Visų pirma tam, kad būtų įmanoma įvaikinti vaikelį iš vaikų namų, reikia sudaryti partnerystės sutartį, ko Lietuvoje padaryti neįmanoma. Tokio instituto šalyje nėra nei homoseksualiems nei heteroseksualiems asmenims. Reiškia, mes dar neįveikėme žemesnio lygmens užduočių.
Jau dabar žinome atvejų, kai homoseksualios poros gyvena ir turi biologinių vaikų. De fakto reiškinys jau



Svetur
Vienalytės poros iki šiol Kolumbijoje galėjo turėti vaiką nebent jei tai vieno iš porą sudarančių asmenų biologinis vaikas, tačiau Konstitucinis teismas šalyje prieš porą savaičių nusprendė dar labiau išplėsti homoseksualų teises ir leido įsivaikinti visiems. „Žmogaus seksualinė orientacija ar lytis savaime nenurodo, kad žmogui trūksta moralės, fizinių ar protinių sugebėjimų auginti vaiką. Draudimas vaikui turėti šeimą vien dėl poros seksualinės orientacijos nepriimtinas vaiko teisų apribojimo atžvilgiu ir prieštarauja vaiko interesams“, – žiniasklaidai tuomet teigė Konstitucinio teismo pirmininkė Marija Viktorija Calle. Žinia, valstybėje apie 87 procentai gyventojų yra katalikai.
egzistuoja. 

Beveik dvidešimt Europos Sąjungos šalių įstaimiškai leidžia sudaryti partnerystę homoseksualioms poroms.
Tamsesne spalva - leidžiama įsivaikinimas.
Šviesesne - eidžiama įsivaikinti partnerio biologinį vaiką.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris