Finansavimas didės dvigubai, bet vien mankštomis neprasisuks

Evelina Machova
2018-09-07
Po kelerių metų niurzgėjimo, kad dėl per mažo atlyginimo nėra norinčių dirbti savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose, gera žinia - nuo kitų metų algos augs. Tiesa, biurams vien mankštų organizavimo ar pavienių renginių jau nepakaks. Reiks konkrečių rezultatų.
Finansavimas didės dvigubai, bet vien mankštomis neprasisuks
Nuo kitų metų visuomenės sveikatos biurų veiklos vertinimas bus aiškesnis. Nuo pasiektų rezultatų priklausys ir įstaigų finansavimas.

Prioritetinė sritis
Kalbos apie gyvensenos pokyčius girdimos nuolat. Jos dar labiau sustiprėjo valdžią į rankas paėmus šiai Vyriausybei. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ne vieną kartą akcentavo, jog visuomenės sveikata - vienas prioritetų. Kad tai ne vien tik kalbos, rodo ar bent turėtų rodyti (kol kas rezultatus anksti skaičiuoti), parengtas naujų sveikos gyvensenos paskatų sukūrimo projektas, kurio savininkas yra viceministras Algirdas Šešelgis. Pagal naują SAM tvarką ministras ir viceministrai yra tam tikrų projektų savininkai, kaip tvirtino A.Šešelgis, esantys už juos atsakingi.
Minėtame projekte svarbus vaidmuo numatytas ir visuomenės sveikatos biurų, kurių šalyje yra 47, specialistams.
 

Iš viso visuomenės sveikatos biurams kitąmet bus skirti 23 mln. eurų, tai 13 mln. eurų daugiau nei šiemet.

 

Tiesa, pinigai bus skiriami ne už gražias akis. Jau kitąmet rezultatai, nuo kurių ir priklausys finansavimas, vertinami naujai. „Visuomenės sveikatos biurams didinamas finansavimas ir lėšos pirmiausia bus skiriamos atlyginimams kelti. Tiesa, bus ir atitinkamos užduotys, kurias įgyvendinant reikės pasiekti tam tikrų rezultatų. Tikimės, kad biurai taps labiau matomi, žinomi. Kad žmonės, pavyzdžiui, turintys antsvorio, žalingų įpročių pagalbos kreiptųsi ne į šeimos gydytojus, kurių pagrindinis darbas gydyti, bet į visuomenės sveikatos specialistus“, - sako A.Šešelgis.
Pasak viceministro, kasmet per 2 tūkst. žmonių prarandama dėl žalingų įpročių sukeltų onkologinių ligų. Taigi viena pagrindinių užduočių biurų specialistams - būti aktyviems ir savo veikla mažinti sergamumą.

Lygins statistiką 

Skamba gražiai, tačiau kaip pasiekti rezultatai bus išmatuojami? Viceministro teigimu, tai gana paprasta: bus lyginama skirtingų laikotarpių statistika. „Higienos institutas renka duomenis apie sergamumą, įskaitant ir ligas, susijusias su žmogaus gyvensena. Tarkim, įsigaliojus alkoholio apribojimams stebime jo vartojimo mažėjimą. Todėl tikiuosi, kad nuo kitų metų įsibėgėjus naujų sveikos gyvensenos paskatų sukūrimo projektui taip pat matysime pokyčius. Pagrindinis tikslas - kad sveika gyvensena taptų tiesiog gyvenimo norma“, - sako sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius teigia, kad kas ketverius metus bus atliekamas suaugusiųjų sveikos gyvensenos tyrimas. Šiemet jis vyks pirmą kartą. Vaikų sveika gyvensena tiriama kas dvejus metus. Būtent lyginant šiuos duomenis bus matomi ir pokyčiai.
Beje, nuo kitų metų viena visuomenės sveikatos specialistė tiek mokyklose, tiek ir ikimokyklinėse įstaigose aptarnaus mažiau vaikų.

 

Vienam visuomenės specialistui, vykdančiam sveikatos priežiūrą mokykloje, tenkantis vaikų skaičius mieste nuo 870 mažėja iki 740, kaime - nuo 420 iki 360. To visuomenės sveikatos biurai siekė kelerius metus. 

 
Startuos kelios priemonės

„Nuo kitų metų startos aktyvios mokyklos projektas. Kiekviena mokykla visų pirma turės galimybę įvertinti save pagal fizinį moksleivių aktyvumą, toliau bus išorinis vertinimas ir tam tikra prasme įstaigos bus reitinguojamos. Tai bus rekomendacija. Taip pat šeimos gydytojai nuo kitų metų galės išrašyti „Fizinio aktyvumo receptą“, su kuriuo atėjus į visuomenės sveikatos biurą bus parenkama atitinkama fizinio aktyvumo programa. Dar viena priemonė - širdies ir kraujagyslių bei cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programos integravimas su CARDIO 50 ir plėtra. Reikia paminėti, kad dvejus metus vykdytas projektas rodo, jog devyniasdešimties procentų tų, kurie dalyvavo šiame projekte, rezultatai gerėjo rezultatus“, - sako Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius.

Vis dėlto neretai rekomendacijos taip ir lieka popieriuje užuot būtų įgyvendintos. Tačiau, viceministro įsitikinimu, jei ateityje norime turėti sveiką, kūrybingą žmogų, turime pradėti nuo rekomendacijų ir siūlymų. „Todėl laukia naujovės. Anksčiau tiesiog atiduodavome dotaciją ir savivaldybės pačios pasirinkdavo, ką su ja daryti. Dabar gi mes iš visų ministerijai pavaldžių įstaigų, įskaitant ir biurus, renkame gerąsias praktikas, todėl prie kiekvienos veiklos, kuri tiesiogiai orientuota į rezultatą, bus tam tikri vertinimo kriterijai. Dotacijos bus „pririštos“ prie metodikų, kurias mes metų gale vertinsime. Nuo jų įgyvendinimo priklausys pinigai. Žinoma, kiekviena savivaldybė galės pasirinkti pateiktų prioritetų apimtis. Tikslas, kad biurai rekomendacijas įgyvendintų aktyviau“, - sako A.Ščeponavičius.

Augs atlyginimai
Biurų veiklos, vykdomų programų rezultatai bus vieši. Juos galės peržiūrėti visi pageidaujantys. O kas nutiks, jei biurams nepavyks pasiekti užbrėžtų rezultatų? Specialistai teigia, jog savivaldybės administracijos direktorius, kuris skiria visuomenės sveikatos biuro vadovą, galės pagal tai vertinti, koks atlyginimas pastarajam priklauso. „Biurų specialistams atlyginimai ženkliai padidės, nes visuomenės sveikatos stiprinimo srityje matome perspektyvą. Juk valstybės interesas, kad joje gyventų kuo daugiau sveikų žmonių“, - sako A.Šešelgis.
Didžioji dalis skiriamo papildomo finansavimo atiteks atlyginimų fondui.
 

Planuojama, kad jau nuo kitų metų visuomenės sveikatos specialistų atlyginimai ant popieriaus sieks 1342, 50 Eur.

 
Lyginant su ankstesniais metais, tai bene dvigubai daugiau. Pernai atlyginimas buvo 652, šiemet 753 eurų. Ženkliausiai atlyginimų pokyčius turėtų pajusti mažesnių miestelių visuomenės sveikatos specialistai.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris