Atminties žvakelė istoriją kūrusiam daktarui - Juozapui Rugiui

Doc. dr. Vytautas Gurauskas
2018-11-02
Kasmet per Vėlines žmonės, lankantys Šilutės rajono Švėkšnos kapines, įkurtas Vilkėnų kaime, stabteli prie paminklo žemaičių krašto daktarui Juozui Rugiui (1858 05 23 – 1919 09 16). Ne vienas uždega žvakelę kraštiečiui, gyvenimą pašventusiam Lietuvai, Žemaitijos žemei, Švėkšnos miesteliui ir jos apylinkių žmonėms.
Atminties žvakelė istoriją kūrusiam daktarui - Juozapui Rugiui

 Prasidėjus lietuvybės žadinimui
XIX a. pradžioje prasidėjus lietuvybės žadinimui, į šį kelią stojo Lietuviai studentai, studijavę caro Rusijos universitetuose, Kauno bei Seinių kunigų seminarijose. Tai buvo pirmieji šaukliai, nešę atgimimą ir tautinę kultūrą. Daktaras J.Rugys gimė tais pačiais kaip ir Vincas Kudirka metais (1858 m.) Sintautų valsčiuje, Rugių kaime. Kartu su V.Kudirka mokėsi Marijampolės gimnazijoje, ją baigė. Po to mokėsi Maskvos universiteto Medicinos fakultete, kurį sėkmingai baigė. 1888 m., atsisakė šiltos vietos gubernijos centre, o nuvyko į tolimos Žemaitijos miestelį Švėkšną.
 
Kaip rašo J.Rugio dukra Alicija Rugytė, „Švėkšna yra vienas tų miestelių, kurio kultūriniam kilimui susidarė ypač palankios geografinės ir istorinės sąlygos. Prie Baltijos jūros, prie Klaipėdos krašto sienos ir nuo pat senų laikų prie didžiųjų kelių. Jais žygiuodavo kryžiuočiai į Žemaičius, vėliau tais pat keliais ėjo labai gyva prekyba, taigi apylinkių gyventojai galėjo labai lengvai susisiekti su Klaipėdos kraštu, su Prūsais ir Tilže.“
 

Pacientai pamilo
Pirmieji darbo žingsniai dr. J.Rugiui buvo sunkūs. Tačiau gydytoją greitai pamilo žemaičiai už jo gerą širdį, už tai, kad labai rūpinosi jų sveikata. Dirbusiu prieš tai gydytoju F.Dlugoborskiu nelabai džiaugėsi, nes šis nemokėjo lietuviškai, bendravo tik su aplinkinių dvarų savininkais. Dr. J.Rugys mokėjo vokiečių, rusų, lenkų kalbas. Su pacientais kalbėjo lietuviškai. Tai stebino žemaičius. Dr. J.Rugys, būdamas gyvo charakterio, stiprios sveikatos ir energijos, įjungė ir krašto žmones į tautinio atgimimo darbą. Pats domėjosi Mažosios Lietuvos gyvenimu. Gyvendamas prie pat M.Lietuvos sienos, dr. J.Rugys organizavo lietuviškos spaudos gabenimą per ją, pats rašė „Aušrai“, materialiai rėmė „Varpą“, buvo uolus jų bendradarbis. „Aušroje“ ir „Varpe“ yra nemažai daktaro straipsnių lietuvybės stiprinimo, žemės ūkio tvarkymo klausimais. Dalyvavo varpininkų suvažiavimuose.
 
Gabeno spaudą
Daktaras J.Rugys nuvažiuodavo į Tilžę, atsiveždavo lietuviškos spaudos, ją palikdavo pasienyje pas ūkininkus prūsus. Iš jų spaudą naktimis į Žemaitiją gabendavo knygnešiai ir platintojai. Žandarai daktaro veiklą buvo susekę ir ruošėsi jį ištremti į Rusijos gilumą. Nuo tremties jį išgelbėjo pažintis su įtakingu Petrapilio valdininku P.A.Stolypinu, būsimuoju Rusijos ministru pirmininku, kuris turėjo dvarus netoli Švėkšnos, Tenenių parapijoje. Padėjo daktarui ir grafo Adomo Platerio užtarimas.
 
Grafas A.Plateris ir Judrėnų dvarininkas Bucevičius taip pat gabeno lietuviškas knygas bei laikraščius per sieną. Draudžiama spauda iš Prūsų į Švėkšnos apylinkes buvo gabenama iki 1905 m. revoliucijos.
Reikia pažymėti, kad dr. J.Rugys buvo Varpininkų įgaliotinis visam Žemaičių kraštui. Koordinavo Žemaitijos varpininkų veiklą su Suvalkijos varpininkais. Dažnai Švėkšnoje lankydavosi Martynas Jankus, dr. K. Grinius. Dr. J.Rugys palaikė ryšius su dr. V.Kudirka, Jonu Jablonskiu ir kt. Beje, V.Kudirka yra lankęsis Švėkšnoje, pas bendražygį dr. J.Rugį.
 
Rūpinosi jaunimu

Dr. Rugys kartu su švėkšniškiais – inteligentais Juozu Rupšiu, Teodoru Balsiu ir kt. padėdavo caro valdžios persekiojamiems žmonėms pereiti Vokietijos – Lietuvos sieną, juos remdavo materialiai. Didelis švėkšniškių šviesulių nuopelnas yra ir tas, kad jie nemažai gabių žemaitukų siųsdavo ir į tuo metu garsią Palangos progimnaziją. Jų globojami brendo Lietuvos Nepriklausomybės signataras Jurgis Šaulys, susisiekimo ministras Jokūbas Stanišauskis, daktaras Kazys Oželis ir daugelis kitų. Vėliau, 1918 m., Nepriklausomybės signatarui, Lietuvos Tarybos gen. sekretoriui ir pirmajam vicepirmininkui J.Šauliui davė lėšų ir pasiuntė į Šveicariją baigti mokslų.
 
Baigęs 1913 m. Petrapilio karo medicinos akademiją dr. K.Oželis tapo pulko gydytoju, vėliau grįžo į Lietuvą – 1918 m. pradžioje buvo paleistas iš kariuomenės, atvyko į Švėkšną, kur organizavo vietos gyventojams 30 vietų ligoninę. Dirbo su J.Rugiu labai trumpai. 1919 m. pradžioje buvo pašauktas į besikuriančią Lietuvos kariuomenę, paskirtas brigados gydytoju, o nuo 1920 m. iki 1939 m. dirbo Kauno karo ligoninės viršininku, kartu dirbo ir Lietuvos universiteto Medicinos fakulteto Teismo ir socialinės medicinos katedros vedėju – profesoriumi. Reikia pažymėti, kad profesorius K.Oželis buvo pirmasis Kauno medicinos universiteto Akademinių klinikų generalinis direktorius (1939-06-22 – 1944-07-05).
 
Iš Švėkšnos valsčiaus Stemplių kaimo yra kilęs ir kitas Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras – prelatas, profesorius Kazimieras Šaulys. Jis baigė Švėkšnos pradžios mokyklą, Palangos progimnaziją, Kauno kunigų seminariją, kur mokėsi kartu su mūsų tautos šviesuoliais – Maironiu, Tumu - Vaižgantu, Jakštu - Dambrausku, J.Skvirecku ir kt. Nepaisant pedagoginės veiklos Lietuvos universitete Teologijos – filosofijos fakultete, kur dėstė bažnytinę teisę, buvo katedros vedėjas, tapo profesoriumi, jis aktyviai dalyvavo ir visuomeninėje veikloje – tarp kitų pareigų buvo ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos narys.

 
Užaugino tris vaikus
Mirus dr. J.Rugiui, nuo 1920 m. pavasario Švėkšnoje jį pakeitė dr. Edvardas Bieliūnas, baigęs Tartu universiteto medicinos fakultetą, kuris taip pat paliko ženklų pėdsaką Švėkšnoje. Mirė 1949 m., palaidotas taip pat Švėkšnos kapinėse.
Dr. J.Rugys turėjo tris vaikus. Sūnus Jonas, pedagogas, mokytojavęs Švėkšnoje, vėliau chemikas – inžinierius, profesorius, dirbo Kaune, Marijampolėje, Vokietijoje, Amerikoje. Prof. J.Rugio veikla surišta su Europos šalių farmakologija. Tos srities darbų yra paskelbęs JAV medicinos žurnaluose. Buvo Lietuvių katalikų Mokslo akademijos narys. Dukros Alicijos ir Janina – pedagogės. Alicija Rugytė tarybinės ir vokiečių okupacijų metais dirbo Vilniaus Vytauto Didžiojo berniukų gimnazijoje mokytoja.
 
1942 m. vasarą atostogaudavo pas gimines Švėkšnoje. Į Vilnių negrįžo ir liko dirbti tėviškėje. Vokiečių okupacijos metais vadovavo gimnazijai, vėliau pasitraukė į Vakarus. Dr. Rugio dukros Janinos Rugytės Račkauskienės vaikai, gyvendami JAV, dabar dažnai lankosi senelių ir tėvų žemėje.
Apie Juozapą ir Ireną Rugius, jų atžalas iki šiol šilti atsiminimai senų švėkšniškių širdyse. Jie daug padarė gero šio krašto žmonėms.
Gyvenimą pirmyn stumia visada kūrybingi, savo kiaute neužsidarę žmonės, mylintys savo žmones, žemę, visada jaučiantys pareigą dirbti jų labui. Džiugu, kad tarp jų yra ir mūsų profesijos brolių ir seserų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris