40 eurų kiekvienam senjorui – „įkandama“ ar nepakeliama?

Deimantė Gruodė
2016-11-21
Pensininkams jau nusibodo tylėti: kodėl mūsų valdžia taip nemėgsta garbaus amžiaus žmonių? „Netgi medikai, kurie visą gyvenimą taip sunkiai dirbo, gauna itin skurdžias pensijas“, - stebisi pagyvenusių žmonių interesams atstovaujanti Grasilda Makaravičienė. Savo ruožtu valdantieji žada, jog pensininkai tikrai nebus pamiršti, tad kitais metais jų kišenės gali pasipildyti keliomis dešimtimis eurų. Ar tai nebus tušti pažadai?
40 eurų kiekvienam senjorui – „įkandama“ ar nepakeliama?
Seime priėmus pasiūlymą pensiją padidinti 40 eurų, vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, siektų 308,13 euro.

Faktas
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatu į finansų ministrus įvardijamas Stasys Jakeliūnas tvirtino, kad vienas pirmųjų jo kaip finansų ministro darbų būtų 2017 metų biudžeto projekto koregavimas, nuo 2017 metų liepos 1 dienos 40 eurų padidinant pensijas, kaip numatyta partijos rinkimų programoje.

 
Medikų pensijos irgi skurdžios

Išgirdę apie galimybę kelti pensijas sunkiai besiverčiantys senjorai sukluso: negi su naująja valdžia ateis šventė ir į jų kiemą?
„Sulaukę pensijų padidinimo būtume labai laimingi. Nežinau, kodėl mūsų valdžia taip nemėgsta garbaus amžiaus žmonių. Niekas su pensininkais nepasielgė taip kaip Lietuva, nors visas pasaulis patyrė krizę. Bet mūsų veikėjai labiausiai nuskurdimo tuos žmones, kurie ir taip skursta. Mūsų asociacijai po tokio pensininkų apvogimo nusibodo tylėti. O tie politikai toliau lenda į televizijos ekranus ir vienas kitą kaltina“, - piktinasi Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos vadovė Grasilda Makaravičienė.

 
Senjorų atstovė tvirtina, kad tarp skurstančiųjų yra nemažai garbaus amžiaus gydytojų, kurie senatvėje vos suduria galą su galu.
„Mūsų medikai gauna skurdžias pensijas, nes buvo maži atlyginimai. Ar gi pas mus gali žmogus pragyventi iš dviejų ar šimto penkiasdešimt eurų? Kur dar yra abu pensininkai – šiaip ne taip verčiasi. Negalima tyčiotis iš žmonių, kurie ir taip negali išgyventi. Valdžios atstovai biudžeto nesurenka? Tai ko tu sėdi toje valdžioje, jeigu nemoki dirbti? Išeik ir užleisk vietą tiems, kurie sugebės tai padaryti“, - sakė G.Makaravičienė.
 
Kišenės pasipildys?

Seimo narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys užregistravo pasiūlymus ateinančių metų „Sodros“ ir valstybės biudžetams, kuriais siūloma 41,7 euro padidinti vidutinę senatvės pensiją, turint būtinąjį socialinio draudimo stažą.
Seime priėmus šį pasiūlymą, vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, siektų 308,13 euro.
 
Buvęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras teigia, kad šiuo metu yra tinkamas laikas pradžiuginti senjorus gerokai didesnėmis senatvės pensijomis. „Galimybės yra, ir jau turbūt realiai pribrendusios, kadangi pagal šiuo metu galiojančius socialinio draudimo principus praktiškai ir dabar valstybė turėtų padengti tas išlaidas, kurias „Sodra“ išleidžia daugiau, negu kad surenka socialinių draudimo įmokų.
 
Taigi dviejose pozicijose – nedarbingumo ir motinystės - išmokos yra žymiai didesnės. Jeigu valstybė laikytųsi tokios pozicijos, praktiškai jau kitais metais būtų galima kelti pensijas keturiasdešimčia eurų. Reikia laikytis įstatymo. Apie tai savo laiku kalbėjo ir Stasys Jakeliūnas, kuris išėjo iš Algirdo Butkevičiaus vyriausybės ir, aš manau, kad jie turėtų tai įgyvendinti“, - sako Jonas Rimantas Dagys.
 
Anot jo, siekiant padidinti pensijas papildomai reikia maždaug trijų šimtų milijonų eurų. „Manau, kad valstybei tai yra pakeliama našta. Valstybė galėtų ryžtingai tai įgyvendinti, bet šaltinis galėtų būti ir nebūtinai mano paminėtas. Jeigu visi asignavimo valdytojai, galbūt išskyrus krašto apsaugos biudžetą, susimažintų išlaidas dviem su puse procento, tikrai būtų neskausminga ir atsirastų lėšos pensijoms padidinti. Manau, kad tai yra įkandami dalykai, žiūrint kaip susidėliojami prioritetai“, - sako parlamentaras.
 

Anot jo, senatvės pensijos nuo 2012 metų nuvertėja kasmet, vadinasi, kiekvienais metais pensininkai už tuos pinigus gali įpirkti vis mažiau.
„Aš pats kasmet teikiu panašius pasiūlymus. Jais siekiama vidutinių senatvės pensijų dydžio, kuris buvo numatytas Seimo priimtose gairėse, tai yra, kad vidutinė pensija siektų maždaug 40 proc., lyginant su vidutine alga. Praėjusios kadencijos Seime trūko parlamentarų, kuriems socialinis teisingumas reikštų pakankamai, kad matytų prasmę drąsiai atsigręžti į jautriausius gyventojų sluoksnius. Juolab kad demografinė padėtis vis prastėja ir kuo toliau, tuo sunkiau bus tai padaryti“, - sako parlamentaras.

 
Komentaras
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis:

- Mes tikrai darysime viską, kad vykdytume pažadus rinkėjams. Nenorime žmonėms kelti įtampos ir nieko nesiimsime, kol iš tikrųjų nebus išsiaiškinta, kaip efektyviausiai didinti pensijas bei vykdyti pertvarkas. Su mokesčių reforma irgi nebus skubama ar daromi neapgalvoti žingsniai.

 
Mano žinutė visiems yra tokia, kad tikrai nereikia piktintis ir nervuotis. Iš tikrųjų atsakingai žiūrėsime, kad nauji sprendimai nepablogintų žmonių gyvenimo. Vyriausybės programoje viskas bus surašyta konkrečiai ir apgalvotai. Jeigu nebus surašyta, tai tik dėl to, kad dar nebus nuspręsta, kaip įgyvendinti iki smulkmenų pensijų pakėlimo klausimą.
 
Matome, kad kai kas bando mūsų idėjas pasukti prieš mus pačius. Ne dėlto, kad jos blogos, o dėlto, kad interpretuoja taip nevykusiai. Skubam išspręsti pensijų reformos klausimus, staiga pasako, kad mes nusavinsime pensijas. Nesuprantu, iš kur gali ištraukti, kad mes ruošiamės kažką nusavinti?
Pažado kiekvienam pensininkui padidinti pensiją iki liepos mėnesio tikrai neatsisakome.
Mes nieko neužmiršome. Mums su atmintimi viskas gerai. Tiesiog norime patys viską pasitikrinti – biudžetas gi yra, kurį reikia numatyti, - su partneriais viską išanalizuoti, kad tikrai neapgautume žmonių nei viena valanda, nei viena diena, nei vienu euru.

 
Nuomonė
Europos parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė:

- Iš tikrųjų tai būtų didžiulis iššūkis, bet turint tokį politinį prioritetą tuomet reikia sutelktai ieškoti finansinio šaltinio, iš kur tokia suma padidinti pensijas. Jeigu būtų vidutiniškai keturiasdešimčia eurų padidinamos pensijos nuo liepos 1 dienos, žinoma, reikia labai sutelktai dirbti ir ieškoti finansavimo šaltinio.
 
O apskritai pensijos šiuo atveju priklauso nuo „Sodros“ biudžeto turimų pajamų ir galimybių. Pirmiausiai turi daugėti pensijų mokėtojų, kurie dirba ir yra apsidraudę socialiniu draudimu. Tai galima pasiekti per keletą dalykų – kad daugiau žmonių turėtų darbą, kad mažėtų nelegalus darbas, kad mes visomis priemonėmis kovotume su šešėline ekonomika, su atlyginimų mokėjimu vokeliuose ir mokesčių slėpimu. Kitas kelias – darbo užmokesčio didinimas, nuo kurio priklauso ir „Sodros“ biudžeto pajamos, ir galimybės didinti pensijas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris