Juodoji rinka įsisuko į skiepų sertifikatų padirbinėjimą

Gustė Valantinavičiūtė
2021-06-14
Vokietijoje nuo birželio 1 dienos įvedus Europos Žaliąjį pasą, policijos pajėgos susidūrė su naujais iššūkiais – interneto rinkoje plinta skiepų nuo koronaviruso sertifikatų padirbiniai. Tad šalies valdžiai teko įsteigti specialią komandą kovai su vis didėjančia suklastotų vakcinų sertifikatų juodąja rinka.
Juodoji rinka įsisuko į skiepų sertifikatų padirbinėjimą
Vokietijoje sertifikato, liudijančio, kad asmuo paskiepytas nuo koronaviruso, klastojimas, kuris vyksta „Telegram Messenger“ platformoje, apima ir ne tik vakcinavimą įrodančius dokumentus, bet ir netikrus pasiūlymus skiepytis, kurie tiesiog vilioja žmones mokėti pinigus.

Nenori skiepytis, bet trokšta laisvių
Norintys gauti skiepų pasą turi būti pasiskiepiję Europos Sąjungoje patvirtintomis vakcinomis. Iš Europos vaistų agentūros (EMA) patvirtintų skiepų nuo koronaviruso visiems, išskyrus „Johnson & Johnson“ („Janssen“), reikia dviejų vakcinų su kelių savaičių ar mėnesių pertrauka. Vokietijoje iki vasaros pradžios daugiau nei 44 proc. suaugusiųjų buvo paskiepyti bent kartą, o daugiau nei 18 proc. gyventojų buvo gavę abi vakcinas nuo COVID-19.
 
Kelno policija praneša, kad sukčiai bendrauja per šifruotą žinučių tarnybą, o tai ganėtinai apsunkina tyrimus. Todėl policijai dar nepavyko nustatyti problemos masto nacionaliniu lygiu. Vis dėlto aišku viena yra – kai kurie žmonės būna apgauti, mokėdami apie 100 eurų ir negaudami nieko.
 
Sertifikato, liudijančio, kad asmuo paskiepytas nuo koronaviruso, klastojimas, kuris vyksta „Telegram Messenger“ platformoje, apima ir ne tik vakcinavimą įrodančius dokumentus, bet ir netikrus pasiūlymus skiepytis, kurie tiesiog vilioja žmones mokėti pinigus. Dažniausiai tokioje rinkoje naudojama kriptovaliuta, panašiai veikia ir internetinės juodosios narkotikų ir ginklų rinkos.
 
Šios dar ganėtinai naujos rūšies nusikaltimų specialistas Miro Dittrichas teigė, kad „Telegram“ programėlė tapo ir antivakcinininkų reiškimosi erdve. Anot M.Ditrricho, prieš skiepus pasisakantys asmenys abejoja vakcinų nauda, kalba apie jų daromą žalą ir dažnai neigia oficialius pandemijos duomenis. Tiesa, galimybė patekti į restoranus, gauti įvairias laisvalaikio paslaugas, keliauti į užsienį vilioja ir prieš skiepus pasisakančius asmenis, tad padirbtais skiepų pasais nori pasinaudoti ir antivakcinininkai. 
 
L.S. skaičius
150
- tiek eurų Vokietijos juodojoje rinkoje prašome už du padirbtus skiepų sertifikatus.
 
Policijai darbo netrūksta
Naujai įsteigtas padalinys Kelno mieste jau visu pajėgumu tiria tokio pobūdžio nusikaltimus. Kaip teigia pareigūnų atstovė Nicole Gentner, šiuo metu Kelno policininkai apklausia net šešis įtariamuosius dėl COVID-19 sertifikatų padirbinėjimo. Tiems, kurie prisipažįsta išdavę ar naudoję padirbtus pažymėjimus, taikomos griežtos bausmės, įskaitant net ir galimas laisvės atėmimą.
 
Praėjusį mėnesį policija atliko kratą gydytojo iš Miuncheno, įtariamo sukčiavimu dėl vakcinos sertifikatų, klinikoje, pranešė Vokietijos tinklalapis „Merkur“. Valstybės prokurorė Juliane Grotz teigė, kad tuščius pažymėjimus galima lengvai užsisakyti internete, o ir gydytojų antspaudus interneto erdvėje susiveikti nėra sunkumų. Tad sukčiavimo mastai nemažėja. Be to, prokurorės teigimu, internetiniai sukčiai taip pat rado individualius skiepijimo numerius – pažymėjimo dalį – nuotraukose, kurias skiepyti žmonės paskelbė socialiniuose tinkluose.
 
Tiesa, tokie suklastoti vakcinų gavimo pažymėjimai užfiksuoti ne tik didesniuose Vokietijos miestuose kaip Miunchenas ar Kelnas, bet ir Veimare, Kamenze, Hamburge. Tad padirbtų sertifikatų banga Vokietijoje kol kas neslopsta. 
Viename „Telegram“ kanale pasirodžiusiame pasiūlyme buvo parašyta: „Užsakymas su antspaudu trunka 1-3 dienas. Mes suteiksime jums pažymėjimą ir antspaudą bei „BioNTech“ arba „AstraZeneca“ lipduką ir parašą ant antspaudo.“ Rašoma, kad juodojoje rinkoje tokie du sertifikatai kainuoja apie 150 eurų.
 
Likusi Europa laukia legalaus paso
ES teigia, kad naujasis „Digital Covid“ sertifikatas, kuris jau nuo pirmadienio prieinamas Lietuvoje, yra pakankamai saugus, nes duomenys yra QR kode, kurį reikia nuskaityti. Turėtojas elektroniniu būdu tikrinamas centrinėje ES duomenų bazėje. ES reglamentas dėl COVID-19 paso pažymėjimo ketina įsigalioti jau nuo liepos 1 dienos ir tuomet 27 Europos Sąjungos valstybės narės pradės naudotis šia sistema.
 
Siekiama, kad ES piliečiai galėtų keliauti po Europą be papildomų koronaviruso testų ar būtinybės karantinuotis. Ši technologija taip greitai atsirado ir išplito, nes šalims itin svarbu padėti turizmo sektoriui veikti. 
 
Birželio 1 dieną tokius pažymėjimus jau pradėjo išduoti septynios šalys: Bulgarija, Kroatija, Čekija, Danija, Graikija, Lenkija. Tarp šių šalių atsirado ir Vokietija, kuri šiuo metu kovoja su sertifikatų padirbinių banga juodojoje interneto rinkoje. Tuo metu Jungtinė Karalystė kuria savo skaitmeninį COVID-19 sertifikatą, tačiau dar nepasiekė susitarimo su ES dėl abipusio pripažinimo. 
 
„ES nacionalinės sveikatos priežiūros institucijos ketina laikyti savo piliečių asmens duomenis, tačiau patikrinus QR kodą asmens duomenys nebus perduodami į centrinius elektroninius vartus Liuksemburge“, – sako ES Komisija. Teigiama, kad skaitmeninis sertifikatas parodys asmens vakcinacijos būseną, nesvarbu, ar jis turi imunitetą nuo persirgtos koronaviruso infekcijos, ar COVID-19 testo rezultatą.

Tarp kitko
Praėjus parai po oficialaus galimybių paso Lietuvoje pristatymo gegužės 21 dieną užregistruotas domenas gpasas.it. Klaidinančiame puslapyje teigiama, kad GP negaus tie, kurie vėluoja mokėti mokesčius, turi skolų, yra teisti ar perkantys žalingas prekes. Autoriai taip pat išvardinta 20 esamų ir būsimų vietų, į kurias patenkant reikės galimybių paso. Dalis jų yra neaptartos Vyriausybėje ir išgalvotos.
Internetinių domenų paieškos sistema who.is tinklalapyje skelbia, kad klaidinantį elektroninį adresą gegužės 21 dieną įregistravo  U.Kiguolis ir organizacija „Esolutions“, Lietuvoje geriau žinoma kaip UAB „Elektroniniai sprendimai“.
Registrų centras kreipėsi į policiją su prašymu įvertinti tinklalapyje gpasas.it pateikiamą klaidinančią informaciją.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Mildai (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dabar jau 50, bet Parkinsono liga į jos gyvenimo duris pasibeldė kur kas ank...
   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplė...

   Budinti vaistinė


   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

   Sveika šeima


   Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

   Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Ką renkasi blondinės?
   Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
   Atsargiai: biohakeriai atidunda!
   Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

   Naujas numeris