Žinios – prieš­nuo­dis pra­gu­loms

Amelija Trumpytė
2024-05-09
Fak­tas, kad Lie­tu­vos vi­suo­me­nė sens­ta, – di­de­lis iš­šū­kis vi­suo­me­nei ir svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­mai. Nors gu­lin­čių pa­cien­tų skai­čius ša­ly­je au­ga, vi­suo­me­nė­je pa­ste­bi­mas di­de­lis ži­nių apie slau­gą ir nau­jau­sias slau­gos prie­mo­nes trū­ku­mas. Kaip tin­ka­mai slau­gy­ti ar­ti­mą­jį, kiek tai kai­nuo­ja ir ko­kie čiu­ži­niai pa­de­da iš­veng­ti pra­gu­lų, pa­sa­ko­ja pro­fe­sio­na­lai.
Žinios – prieš­nuo­dis pra­gu­loms
Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad efektyvi pragulų prevencija ir gydymas gali žymiai pagerinti pacientų gyvenimo kokybę bei sumažinti sveikatos priežiūros išlaidas. Nustatyta, kad 95 proc. visų pragulų galima išvengti.

Gu­lin­čių pa­cien­tų siau­bas – pra­gu­los

„Vie­na la­biau­siai pa­pli­tu­sių svei­ka­tos pro­ble­mų tarp il­gai gu­lin­čių pa­cien­tų yra pra­gu­los. Tai – odos ir gi­liau esan­čių minkš­tų­jų au­di­nių ne­kro­zė ar pa­žei­di­mas, at­si­ran­dan­tis dėl il­ga­lai­kio spau­di­mo, trin­ties ar­ba drėg­mės. Su šia rim­ta svei­ka­tos pro­ble­ma su­si­du­ria tiek gu­lin­tys li­go­ni­nė­se ar il­ga­lai­kės prie­žiū­ros įstai­go­se esan­tys pa­cien­tai, tiek na­muo­se slau­go­mi žmo­nės“, – sa­ko Vil­niaus uni­ver­si­te­to (VU) Me­di­ci­nos fa­kul­te­to Slau­gos ka­ted­ros lek­to­rė, My­ko­lo Mar­cin­ke­vi­čiaus li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­ja slau­gai Re­na­ta Gi­liun.

Daž­niau­siai pra­gu­los su­si­da­ro pa­cien­tams, ku­rie dėl svei­ka­tos būk­lės pri­vers­ti il­gai gu­lė­ti ar sė­dė­ti, o tai truk­do nor­ma­liam krau­jo­ta­kos pro­ce­sui ir au­di­nių mi­ty­bai. Moks­li­nė­je li­te­ra­tū­ro­je tei­gia­ma, kad pra­gu­los ga­li im­ti for­muo­tis per ke­lias va­lan­das po to, kai au­di­niai pa­ti­ria nuo­la­ti­nį spau­di­mą. Di­de­lę įta­ką pra­gu­lų at­si­ra­di­mo ti­ki­my­bei tu­ri pa­cien­to būk­lė, spau­di­mo in­ten­sy­vu­mas bei truk­mė.

„Pri­žiū­rint ir gy­dant pra­gu­las bei no­rint už­kirs­ti ke­lią nau­joms žaiz­doms at­si­ras­ti, svar­bu pa­si­rink­ti tin­ka­mą an­ti­pra­gu­li­nį čiu­ži­nį. Pa­si­rin­ki­mas tu­rė­tų bū­ti grin­džia­mas pa­cien­to būk­le ir pra­gu­lų ri­zi­kos laips­niu“, – sa­ko VU MF Slau­gos ka­ted­ros lek­to­rė, My­ko­lo Mar­cin­ke­vi­čiaus li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­ja slau­gai Re­na­ta Gi­liun.

„Ak­ty­viems žmo­nėms pra­gu­lų ne­at­si­ran­da. Ga­li­me il­gai sė­dė­ti, mie­go­ti, ta­čiau, vos pa­ju­tę spau­di­mą, su­ju­da­me, apie tai nė ne­mąs­ty­da­mi. Mū­sų kū­nas tai da­ro na­tū­ra­liai. Tik nu­ti­kus ne­lai­mei su­vo­kia­me – da­bar ne­tu­riu ga­li­my­bės net ap­si­vers­ti…“ – pri­du­ria VšĮ TZMO „Si­dab­ra“ edu­ka­ci­jos va­do­vė ir ben­dro­sios prak­ti­kos slau­gy­to­ja Ne­re­ta Sta­nis­lo­vie­nė.

Pri­klau­so­mai nuo pra­gu­lų at­si­ra­di­mo me­cha­niz­mo, iš­ski­ria­mos ke­lios pa­grin­di­nės jų ka­te­go­ri­jos. „La­biau­siai pa­pli­tu­sios – spau­di­mo su­kel­tos pra­gu­los. Jos su­si­da­ro, kai kie­tas pa­vir­šius il­gai spau­džia kau­lą den­gian­čius au­di­nius, su­trik­dy­da­mas krau­jo te­kė­ji­mą ir de­guo­nies tie­ki­mą. Šios pra­gu­los daž­niau­siai for­muo­ja­si ant klu­bų, sėd­me­nų, kul­nų ir al­kū­nių. Ki­to ti­po – trin­ties su­ke­lia­mos – pra­gu­los at­si­ran­da, kai oda nuo­lat tri­na­si į lo­vos ar ve­ži­mė­lio pa­vir­šių, ypač jei oda yra drėg­na. Šla­pios ne­kro­zės pra­gu­los su­si­da­ro dėl il­ga­lai­kio odos są­ly­čio su drėg­me – pra­kai­tu, šla­pi­mu ar iš­ma­to­mis. Oda tam­pa glež­na ir leng­vai pa­žei­džia­ma. Kom­bi­nuo­tos pra­gu­los – su­dė­tin­ges­nės, nes at­si­ran­da dėl ke­lių veiks­nių, pa­vyz­džiui, spau­di­mo ir trin­ties ar spau­di­mo ir drėg­mės“, – pa­sa­ko­ja R.Gi­liun.

Gy­dy­mas – il­gas ir bran­gus

Pa­gal gy­lį ir pa­vo­jin­gu­mą pra­gu­los kla­si­fi­kuo­ja­mos į ke­tu­rias sta­di­jas. Pir­mo­jo­je sta­di­jo­je oda ga­li pa­keis­ti at­spal­vį, ku­ris ne­iš­nyks­ta net pa­ša­li­nus spau­di­mą. Oda ga­li tap­ti skaus­min­ga ar­ba niež­tin­ti. Ant­ro­jo­je sta­di­jo­je odo­je at­si­ran­da pa­vir­ši­nių pa­žei­di­mų, žaiz­dų. Tre­čio­jo­je pra­gu­la pa­sie­kia po­odi­nį sluoks­nį, o ket­vir­to­jo­je – rau­me­nis, kau­lus, są­na­rius. „Tai yra pa­vo­jin­giau­sia ir sun­kiai gy­do­ma pra­gu­lų for­ma. Lai­ku ne­gy­do­mos pra­gu­los ga­li su­kel­ti įvai­rių kom­pli­ka­ci­jų, pa­vyz­džiui, in­fek­ci­ją, sep­sį ir net lem­ti mir­tį“, – tei­gia R. Gi­liun.

„Pa­pras­tai įsi­vaiz­duo­ja­me, kad pra­gu­la – tai toks pa­rau­di­mas, iš­šu­ti­mas. Ta­čiau su­si­dė­jus nei­gia­miems veiks­niams, žaiz­da gi­lė­ja, at­si­ve­ria „ur­vai“, į ku­riuos tel­pa net kumš­tis“, – sa­ko slau­gy­to­ja N.Sta­nis­lo­vie­nė.

Pa­šne­ko­vės tei­gi­mu, pra­gu­lų gy­dy­mo pro­ce­sas ne tik il­gas, bet ir bran­gus: „Pa­rau­di­mas ry­toj ga­li virs­ti ant­ros sta­di­jos pra­gu­la, dar po pa­ros – tre­čios sta­di­jos, o tuo­met lau­kia su­dė­tin­gas ir bran­gus gy­dy­mas. Lie­tu­vo­je to­kių skai­čių ne­tu­ri­me, bet ame­ri­kie­čiai pra­gu­loms gy­dy­ti kas­met iš­lei­džia 11 mi­li­jar­dų do­le­rių, o vie­nos pra­gu­los gy­dy­mas kai­nuo­ja nuo 500 iki 700 tūkst. do­le­rių.“

Trūks­ta ži­nių

Nau­ji moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad efek­ty­vi pra­gu­lų pre­ven­ci­ja ir gy­dy­mas ga­li žy­miai pa­ge­rin­ti pa­cien­tų gy­ve­ni­mo ko­ky­bę bei su­ma­žin­ti svei­ka­tos prie­žiū­ros iš­lai­das.

„Nu­sta­ty­ta, kad 95 proc. vi­sų pra­gu­lų ga­li­ma iš­veng­ti. Svar­bu su­pras­ti ir įver­tin­ti ri­zi­kos veiks­nius. Šla­pi­mo, iš­ma­tų ne­lai­kan­tiems, ju­dė­ji­mo su­tri­ki­mų tu­rin­tiems pa­cien­tams rei­ka­lin­gas in­di­vi­du­a­lus pra­gu­lų pre­ven­ci­jos pla­nas. De­ja, vi­suo­me­nė apie slau­gą ir prie­žiū­rą ben­druo­me­nė­je, na­muo­se, ne­tu­ri ži­nių. Spe­cia­lis­tai ir­gi ne vi­sa­da prak­ti­ko­je pri­tai­ko tu­ri­mas ži­nias“, – ap­gai­les­tau­ja N.Sta­nis­lo­vie­nė.

Spe­cia­lis­tės pa­ste­bi, kad klai­dos, pri­žiū­rint gu­lin­tį­jį, ga­li tu­rė­ti rim­tų pa­sek­mių pa­cien­to svei­ka­tai. „Vie­na daž­niau­sių – ne­tin­ka­ma pa­cien­to pa­dė­ties kei­ti­mo tech­ni­ka. Re­gu­lia­rus pa­cien­to pa­dė­ties kei­ti­mas yra bū­ti­nas, no­rint iš­veng­ti pra­gu­lų, ta­čiau ar­ti­mie­ji ne­pa­kan­ka­mai daž­nai kei­čia pa­cien­to pa­dė­tį ar­ba da­ro tai ne­tei­sin­gai“, – sa­ko R.Gi­liun.

Anot pa­šne­ko­vės, ar­ti­mie­siems trūks­ta ži­nių ir apie odos prie­žiū­rą: „Slau­gan­tys as­me­nys ga­li ne­pa­ste­bė­ti odos po­ky­čių ar­ba ne­pa­kan­ka­mai rū­pin­tis odos drėg­me. Men­kos ži­nios apie tin­ka­mą mi­ty­bą ir hid­ra­ta­ci­ją taip pat yra kri­tiš­ka klai­da. Moks­li­nin­kai at­krei­pia dė­me­sį, kad pa­kan­ka­mas bal­ty­mų su­var­to­ji­mas ir mik­ro­ele­men­tų ba­lan­sas yra bū­ti­nas odos ir au­di­nių re­ge­ne­ra­ci­jai.“

Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai pa­cien­tai ar jų ar­ti­mie­ji ren­ka­si ig­no­ruo­ti pa­žan­gias me­di­ci­ni­nes prie­mo­nes. „Esu gir­dė­ju­si: jau tos funk­ci­nės lo­vos mums ne­vež­ki­te, ką kai­my­nai pa­gal­vos. Ma­nau, tai – so­vie­ti­nis pa­li­ki­mas. Ko­dėl žmo­nės, net ir gar­baus am­žiaus, nau­do­ja­si mo­bi­liai­siais te­le­fo­nais? Nau­do­ki­mės lai­di­niais, jei taip ne­no­ri­me nau­jo­vių“, – tei­gia N.Sta­nis­lo­vie­nė.

Veiks­min­gi an­ti­pra­gu­li­niai čiu­ži­niai

2019-2023 me­tais at­lik­ti ty­ri­mai pa­ro­dė, kad sis­te­min­gas spau­di­mo ma­ži­ni­mas nau­do­jant spe­cia­lius an­ti­pra­gu­li­nius čiu­ži­nius ir re­gu­lia­rus pa­cien­tų pa­dė­ties kei­ti­mas ga­li su­ma­žin­ti pra­gu­lų ri­zi­ką net iki 40 proc. „Pri­žiū­rint ir gy­dant pra­gu­las bei no­rint už­kirs­ti ke­lią nau­joms žaiz­doms at­si­ras­ti, svar­bu pa­si­rink­ti tin­ka­mą an­ti­pra­gu­li­nį čiu­ži­nį. Pa­si­rin­ki­mas tu­rė­tų bū­ti grin­džia­mas pa­cien­to būk­le ir pra­gu­lų ri­zi­kos laips­niu, – sa­ko Slau­gos ka­ted­ros lek­to­rė. – Pa­cien­tams, ku­rie pri­klau­so di­de­lės ri­zi­kos gru­pei, bet dar ne­tu­ri pra­gu­lų, re­ko­men­duo­ja­ma nau­do­ti hib­ri­di­nius čiu­ži­nius. Šie yra ypač veiks­min­gi ma­ži­nant spau­di­mo po­vei­kį, ka­dan­gi au­to­ma­tiš­kai re­gu­liuo­ja slė­gį at­ski­ro­se čiu­ži­nio da­ly­se, leis­da­mi įvai­rioms kū­no da­lims pe­ri­odiš­kai at­si­pa­lai­duo­ti.“

Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad di­na­mi­niai čiu­ži­niai ga­li žen­kliai su­ma­žin­ti pra­gu­lų at­si­ra­di­mo ti­ki­my­bę sun­kiai ser­gan­tiems ar ne­jud­riems pa­cien­tams. Jei­gu pa­cien­tas jau tu­ri pra­gu­lų, svar­bu pa­si­rink­ti čiu­ži­nį, ku­ris ne tik ma­žin­tų spau­di­mą, bet ir pa­leng­vin­tų pa­žeis­tų au­di­nių gi­ji­mą. Šiuo at­ve­ju taip pat nau­din­gi di­na­mi­niai čiu­ži­niai. „Ta­čiau kar­tais rei­ka­lin­gas dar in­ten­sy­ves­nis spau­di­mo re­gu­lia­vi­mas. To­kiu at­ve­ju re­ko­men­duo­ja­mi ge­li­niai čiu­ži­niai ir aukš­tos ko­ky­bės pu­tų čiu­ži­niai, ku­rie lei­džia orui cir­ku­liuo­ti ir ma­ži­na drėg­mės kau­pi­mą­si. Ge­li­niai čiu­ži­niai ypač efek­ty­vūs su­tei­kiant pa­pil­do­mą kom­for­tą ir ma­ži­nant spau­di­mą pa­žeis­to­se vie­to­se”, - pa­sa­ko­ja R.Gi­liun.








lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris