Vaistai ne batai – į paštomatą neįdėsi

Deimantė Gruodė
2022-07-14
Nuo šiol internetu galėsime įsigyti ne tik drabužių ar batų, bet ir gydytojo paskirtų receptinių vaistų. Ką tik startavo tam skirta nuotolinių vaistinių platforma e.sveikatos sistemoje. Visgi esama nerimo, jog e.sveikata, kuri, ne paslaptis, dažnai „užsnūsta“ bandydama medikų kantrybę, vargu ar atlaikys internetinės prekybos apsukas.
Vaistai ne batai – į paštomatą neįdėsi
Nuo šiol gyventojai receptinių vaistų galės įsigyti ne tik užsukę į vaistinę, bet ir nuotoliniu būdu. Tiesa, narkotiniai ir psichotropiniai vaistai internetu parduodami nebus.

Faktas
Registrų centrui pasirašius sutartį su bendrove „CGI Lithuania“, ji tapo atsakinga už nuotolinių vaistinių sistemos sukūrimą. Sutarties vertė – apie 200 tūkst. Eurų.
Viešumoje buvo paskelbta informacija, jog Europos Sąjungoje, neskaitant Lietuvos, yra tik 4 valstybės, kurios turi e. receptų sistemą, dar mažiau tokių, kuriose per e.sveikatos platformą būtų galima nuotoliu įsigyti receptinius vaistus.

 
Susidomėjimas auga
Kaip akcentuojama, naujovė leis gyventojams nuotoliniu būdu iš bet kurios platformoje prekiaujančios vaistinės įsigyti jiems paskirtų receptinių vaistų (išskyrus narkotinius ir psichotropinius).
Prie minėtos platformos jau prisijungė ir nuotoliniu būdu receptiniais vaistais bei medicininėmis priemonėmis prekiauja vaistinių tinklas „Camelia“, taip pat Eurovaistinė internete“. Netrukus šią paslaugą klientams žada pasiūlyti ir kiti vaistinių tinklai.

 

„Šiuo metu jau turime kelias dešimtis užsakymų, tad klientų reakcijas vertiname teigiamai. Esame tikri, jog klientai, kurie yra įpratę apsipirkti internetu, tinkamai įvertins šią naują paslaugą ir ji suras savo auditoriją. Jei gyventojai aktyviai susidomės šia paslauga, didinsime personalo pajėgas bei darysime viską, kad greitai ir kokybiškai juos aptarnautume, idant pacientai kuo greičiau gautų vaistus“, – teigia vaistinių tinklą „Camelia“ valdančios „Nemuno vaistinės“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė.

 
Internetu užsisakytus medikamentus galima atsiimti pacientui patogioje vaistinėje. Šiuos gali pristatyti ir kurjeris į namus.
„Vaistus vešiantys kurjeriai turės užtikrinti tam tikrus reikalavimus, pavyzdžiui, termo sąlygas. Tokia paslauga ypač aktuali žmonėms, kurie turi judėjimo apribojimus, jiems sudėtinga pasiekti vaistinę. Šie pristatymo būdai yra nemokami. Ateityje galbūt bus galimybė vaistus atsiimti iš paštomato, kol kas tokios galimybės nėra, nes paštomatai nėra pritaikyti saugiai laikyti vaistus“, – sakė A.Budrikienė.
 
Savo ruožtu „Eurovaistinė“ siūlo vaistus pristatyti tiesiai klientui į namus pasitelkdama dvi kurjerių tarnybas. Receptinių vaistų užsakymas, priklausomai nuo miesto, gali būti pristatomas klientams ir tą pačią dieną.
„Susidomėjimas tikrai yra. Be to, yra nemažai smalsaujančių gyventojų, kurie, kaip spėjame, nori pamatyti kliento apsipirkimo kelią. Natūralu, kad žmonės nori išbandyti, kaip veikia nauja paslauga, pasitikrinti, kiek kainuoja konkretūs vaistai ar pabendrauti su vaistininku naršyklėje ar telefonu.
 
Tikimės, kad užsakymų kiekis natūraliai augs, nes šios galimybės klientams laukėme jau seniai, nuo 2019 metų, kai įsigaliojo Farmacijos įstatymo pakeitimai“, – sakė „Eurovaistinę internete“ valdančios įmonės UAB „Azeta“ vadovas Andrius Jurgelevičius.
 
Viena platforma – iššūkis vaistinėms
„Sprendimas receptinius vaistus parduoti tik per e.sveikatos portalą buvo priimtas dar 2019 metais. Tuomet daug kalbėjome, kad receptinių vaistų pardavimą nuotoliniu žymiai greičiau ir efektyviau įgyvendintume, jei būtų įgalintos tą daryti pačios vaistinės, tai yra receptinius vaistus parduoti per veikiančias elektronines vaistines. Vis dėlto politiniai sprendimai buvo priimti kitokie, tad ką galėjome dabar, tai sutelkti visų – tiek Registrų centro specialistų, tiek vaistinių IT specialistų – jėgas ir rasti sprendimus, kurie pagal esamą reguliavimą būtų patraukliausi gyventojams. Natūralu, kad pradžioje iškils iššūkių visiems, ir vaistinėms, ir pacientams, kurie pirmą kartą bandys įsigyti receptinių vaistų ne fizinėje vaistinėje“, – sako Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.
 
Kaip minėta, įsigyti receptinių, kompensuojamųjų vaistų bus galima prisijungus prie e.sveikatos, kur sistema automatiškai pateiks skirtingų vaistinių tinklų pasiūlymus su kainomis. Išsirinkęs palankiausią variantą pacientas bus nukreipiamas užbaigti užsakymo tiesiai į pasirinktos vaistinės internetinę parduotuvę.
 

„Tad tiek elektorinių vaistinių sistemos sujungimas su e.sveikatos portalu, tiek paprasto ir greito apsipirkimo užtikrinimas jau elektroninės vaistinės portale, iš vaistinių pareikalavo nemažai tiek žmogiškųjų, tiek finansinių resursų. Be to, tokie projektai turi tobulėti ir taikytis prie pacientų poreikio, tad vaistinės nuolatos investuos į tai, kad receptinių vaistų apsipirkimas būtų patogesnis“, – sakė Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

 
Paklausus, kiek gi vaistinių tinklui kainavo siekis prisijungti prie minėtos platformos, A.Budrikienė nurodė, kad jau atsiėjo ne vieną dešimtį tūkstančių eurų.
Tai – sudėtingi pakeitimai, kurie liečia visas mūsų IT sistemas ir yra griežtai reguliuojami teisės aktais. Papildomai pastangų reikalavo klientų duomenų apsaugojimas ir techninio sprendimo saugumas, kadangi, skirtingai nei nereceptinių vaistų pardavimo atveju, receptinių vaistų pardavimui reikalingos integracijos su e.sveikatos portalu, kuriomis perduodami pacientų asmens duomenys, susiję su jo turimu elektroniniu receptu.

 
Šios paslaugos planavimą pradėjome vasario mėnesį ir tik liepos pradžioje žinojome, kad galime startuoti sėkmingai“, – sakė A.Jurgelevičius.
 
Gaus nuotolinę konsultaciją

„Geriau nueiti į vaistinę ir nusipirkti, ko reikia. Dabar gi tų vaistinių – ant kiekvieno kampo Lietuvoje. Abejoju, kad visi pultų į elektroninę erdvę. Tu ką nors užsisakysi, tau atsiųs gal tą, gal ir ne tą. Dabar gi žmonės skundžiasi, kad jiems ne tuos vaistus padavė. Jei užsisakius internetu irgi atsiųs ne tuos, ar vaistinės priims atgal? Aišku, niekas nebepriims! Be to, koks insulinas negali stovėti kur nors paštomate saulėje. Jis turi būti iš šaldytuvo vėl perdedamas į šaldytuvą. Bet kiti mėgsta elektroninėje erdvėje plaukioti, gal jiems ir patogiau tokiu būdu įsigyti vaistų“, – svarsto Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

 
Savo ruožtu vaistininkai žada, jog internetu įsigyjant medikamentų, farmacinė paslauga bus suteikta telefonu arba internetu, kuomet pacientas konsultuojančiam vaistininkui galės užduoti visus rūpimus klausimus bei su juo pasitarti.
Anot „Camelia“ vaistinių tinklo atstovės, tokiu būdu bus sutaupomas laikas, mat išklausyti konsultaciją būnant namuose daug patogiau. Farmacinė paslauga tokiems pacientams bus suteikiama prioritetine tvarka ir kuo skubiau.
 

„Savo techniniam sprendimui pasirinkome konsultaciją su vaistininku interaktyvaus pokalbio lange (angl. – chat). Dedikuota „Eurovaistinės internete“ farmacininkų komanda patikrins kiekvieną receptą, užduos klientui papildomus klausimus ir, jei reikės, pasiūlys tinkamiausią vaistą, tai yra suteiks farmacinę paslaugą visa apimtimi. Jei norės, ir pats klientas galės užduoti klausimų taip, kaip jis yra įpratęs įprastoje vaistinėje“, – sakė A.Jurgelevičius.

Jei ką, grąžins pinigus
Pasiteiravome, ar vaistus dėl vienokių arba kitokių priežasčių bus galima grąžinti, žinoma, jei šių pakuotė nebus pažeista...

„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais vaistai, išskyrus naikintinus, iš gyventojų atgal į vaistinę nepriimami ir kitais vaistais nekeičiami. Naikintini vaistai surenkami kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad kiekvieną situaciją vertiname individualiai ir, jei, tarkime, dėl žmogiškosios klaidos pacientui buvo parduotas (išduotas) ne tas vaistas, vaistą tikrai priimtume ir pinigus grąžintume“, – tikino „Eurovaistinę internete“ valdančios įmonės UAB „Azeta“ vadovas Andrius Jurgelevičius.

 
Savo ruožtu „Camelia“ vaistinių tinklo atstovė akcentuoja, kad jokie receptiniai vaistai klientui, užsakyti internetu, nebus pristatomi be nuotolinės farmacinės paslaugos, kurios metu bus išsiaiškinta, ar pacientui reikia būtent šių vaistų, kokius kitus medikamentus jis vartoja, papasakos, kaip vartoti norimus įsigyti medikamentus ir aptars kitus svarbius klausimus. Tik išsiaiškinus atsakymus į juos, klientui bus pristatomi jo užsakyti vaistai.

 
Komentaras
Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė:

- Galiu patikinti, kad Registrų centras, būdamas e.sveikatos sistemos tvarkytojas, glaudžiai bendradarbiauja su šios sistemos valdytoju (savininku) Sveikatos apsaugos ministerija nuolat tobulinant e.sveikatos sistemos funkcionalumus, diegiant naujus funkcionalumus (pavyzdžiui, elektroninę prekybą receptiniais vaistais) ir taip pat gerinant pačios sistemos greitaveiką. Tai yra nuolatinis procesas, kuriam skiriamas didelis dėmesys.
 
Be to, šiuo metu įgyvendinamas ir didesnės apimties projektas, kurio metu siekiama dekomponuoti monolitinę e.sveikatos sistemos architektūrą ir išskaidyti ją į atskiras dalis. Tikimasi, kad tai leis užtikrinti dar sklandesnį visos sistemos ir atskirų jos komponentų veikimą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris