Ko tas šuo mane visur sekioja?!

Aneta Vaitkienė
2021-11-29
Kiekvienas šuns savininkas yra susidūręs su tuo, kad jo augintinis dažnai linkęs sekti šeimininką visur, kur tik tas eina, stebėti kiekvieną jo judesį. Iš tiesų už tokio elgesio gali slypėti kur kas daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Ko tas šuo mane visur sekioja?!
Kartais, kai šuo negali nustoti sekti ar žiūrėti į šeimininką, tai gali būti nelabai geras ženklas. Tai ypač aktualu, jei šuo bendravimui pasirinko tik vieną konkretų asmenį ir bijo arba vengia kitų žmonių.

Kai kurios priežastys geros, kai kurios ne
JAV kinologai išskiria kelias priežastis, lemiančias liguistą šuns prieraišumą prie šeimininko. Pirmoji ir didžiausia jų – žinojimas, kad su šiuo konkrečiu žmogumi susiję daugybė tokių gerų dalykų kaip maistas, glostantys rankų judesiai ir linksmi žaidimai. Be to, „kai kurios veislės, – teigia JAV Terapinių šunų draugijos ekspertai, – ypač tos, kurios šimtmečiais buvo auginamos dirbti su žmonėmis, dažnai yra ypač prieraišios.“
 

Dar viena būdinga šunims sekiojimo priežastis susiformavo per amžius vykstant prijaukinimo procesui natūralios atrankos būdu: šunų elgesio psichologų teigimu, prijaukinti šunys dabar yra tokie pat priklausomi nuo žmogaus, kaip ir vaikai, nes bėgant šimtmečiams arčiausiai žmonių besilaikantys ilgiau išgyvendavo.
 
Ir dar viena priežastis niekuomet neatsiskirti nuo šeimininko – baimė jį prarasti. Šunų savininkai dažnai nesąmoningai skatina augintinių išsiskyrimo nerimą. Išeidami ar grįžę namo jie sukelia didelį šurmulį ir šitaip teigiamai palaiko šuns baimę šeimininką prarasti, sukeldami jam dar didesnį stresą kiekvieną kartą, kai išeina iš namų į darbą.
 
Kartais nueina per toli
Kartais, kai šuo negali nustoti sekti ar žiūrėti į šeimininką, tai gali būti nelabai geras ženklas. „Tai ypač aktualu, jei šuo bendravimui pasirinko tik vieną konkretų asmenį ir bijo arba vengia kitų žmonių, – teigia kinologai. – Tokiais atvejais šuo gali išaugti netinkamai socializuotas arba pernelyg prisirišęs prie vieno asmens. Šiems šunims gresia socialinis ar išsiskyrimo nerimas, baimės agresija ar kitos elgesio problemos.“
 
Kinologai psichologai rekomenduoja nukreipti tokių šunų dėmesį nuo išsiskyrimo su šeimininku, paliekant interaktyvų žaislą, grojantį radiją ar televizorių. Jei tokios priemonės neveikia, galima išbandyti desensibilizacijos taktiką, šeimininkui išeinant trumpam, pavyzdžiui, kelioms sekundėms, ir vėl grįžtant. Per daugelį pakartojimų laikas, per kurį šeimininkas būna išėjęs, pamažu ilginamas tikintis, kad šuo pripras ir tai jį nustos neraminti.

 
Išsiskyrimo nerimo požymiai
Pavojingiausias šunų nerimo simptomas, JAV Terapinių šunų draugijos kinologų nuomone, yra agresija. Priklausomai nuo situacijos, ji gali būti ir tiesioginė, ir netiesioginė. „Tiesioginė agresija atsiranda, kai šuo agresyviai elgiasi su žmonėmis ar kitais gyvūnais, – perspėja jie. – Netiesioginė agresija gali būti tokia pat pavojinga, ji dažnai atsitinka, kai žmogus atsiduria tarp šuns ir šuns agresijos šaltinio, pavyzdžiui, kito šuns. Net jei šuo negali pakenkti kitiems, jo agresyvus elgesys, pavyzdžiui, urzgimas ar lojimas, gali sukelti pavojingų situacijų žmonėms ir šunims.“
 
Dažnas išsiskyrimo nerimo simptomas yra šlapinimasis ir tuštinimasis namuose. Nerimastingi šunys dažnai „prisidirba“ namuose, vargindami šeimininkus ir kenkdami jų daiktams, jau nekalbant apie valymo „malonumus“. Taip pat jiems gali būti būdingas ir destruktyvus elgesys, dažniausiai skirtas įėjimo (išėjimo) taškams – durims ir langams. Labiau nerimastingi šunys dažnai rizikuoja susižeisti ir patys, isteriškai bandydami išsiveržti iš voljerų, pro langus ar duris.
„Kartais, nors ir nedažnai, atsitinka taip kad šuo suserga ir ilgalaike depresija, – pasakoja šunų elgsenos terapeutai. – Jos simptomai yra panašūs į žmonių: jie tampa uždari, pasyvūs, jų valgymo ir miego įpročiai pakinta, jie nustoja mėgę tuos užsiėmimus, kurie jiems kažkada patiko.“


Super premium šunų maistas https://lenda.lt/Super-Premium-Sausas-Maistas-%C5%A0unims-c50316054


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris