V.Pečeliūnas: prisiimu atsakomybę už proceso pasekmes

Greta Vanagienė
2024-10-04
„Pokyčių laikotarpis nėra malonus, net jei jis į gerą pusę. Žmonės, švelniai tariant, nesidžiaugia“, – pripažįsta Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vadovas Valdas Pečeliūnas, stovintis prie įstaigos reorganizacijos starto linijos.
V.Pečeliūnas: prisiimu atsakomybę už proceso pasekmes
„Įsipareigojome dvejus metus išlaikyti visas garantijas ir visas darbo vietas, nebent būtų force majeure aplinkybės ar visos pusės vienareikšmiškai geranoriškai sutiktų kai ką keisti. Toks sprendimas priimtas pirmiausia atsižvelgiant į darbuotojų interesus“, - sako Nacionalinio vėžio instituto vadovas Valdas Pečeliūnas.

- Seimo Sveikatos reikalų komitete buvote išgirtas. Pristatėte ne tik išsamų pranešimą apie NVI reorganizaciją, bet ir pasirodėte esantis puikus oratorius. Lyderis iš prigimties, ar tam kursus praėjote?
 
- Mano kursai – gydytojo dabas, kuriame daug bendravimo su žmonėmis ir bandymo suprasti jų poreikius, aiškiai išdėlioti sudėtingus dalykus. Tokia patirtis praverčia derybose ir vadovavime. Svarbu suprasti kitos pusės interesą ir kiek įmanoma priimti geriausius sprendimus.
 
- Gydomąjį hematologo darbą tebedirbate ar tik administruojate instituto veiklą?
 
- Nors abi veiklas kartais suderinti sunkoka, to atsisakyti nenoriu. Gydytojo darbas man patinka, todėl dirbu mažu krūviu. Šiuo metu viskas sudėliota taip, kad suderinčiau abi veiklas. Vadovui dirbti kasdienį gydytojo darbą sveika. Pildyti formas, rašyti receptus, susidurti su informacinėmis sistemomis ir reguliacijomis naudinga – matai, kaip realiai vyksta reikalai.
 

- Domina NVI kartu su Santarų klinikomis naujai steigiamo filialo rengiama sutartis. Kas joje numatyta? Sutarties derinimo procese dalyvauja pacientų organizacijų atstovai?
 
- Numatyti keli esminiai dalykai: pirma – darbuotojų interesai. Su komanda maksimaliai stengiamės, kad jie nenukentėtų, kad darbuotojams būtų išsaugotos socialinės garantijos. Įtvirtinome kelias griežtas nuostatas, nors tai ir šiek tiek apribos įstaigos galimybes prisitaikyti prie kintančių aplinkybių: įsipareigojome dvejus metus išlaikyti visas garantijas ir visas darbo vietas, nebent būtų force majeure aplinkybės ar visos pusės vienareikšmiškai geranoriškai sutiktų kai ką keisti. Toks sprendimas priimtas pirmiausia atsižvelgiant į darbuotojų interesus. Pokyčių laikotarpis nėra malonus, net jei jis į gerą pusę. Žmonės, švelniai tariant, nesidžiaugia. Tą suprantame.
Antra užduotis – užtikrinti filialo autonomiją, kad galėtume laisvai reguliuoti savo veiklą ir strategiją, kiek įmanoma aktyviau reaguoti į pacientų ir darbuotojų poreikius. Siekiame, kad viduje galėtume priimti savo sprendimus, nes įstaiga daug metų gyvavo kaip nepriklausoma, todėl darbuotojų savimonei nepriklausomybė ir autonomija itin svarbi. Džiaugiamės geru tarpusavio supratimu su Santaros klinikų atsakingais asmenimis. Konstruktyviai dėliojame nuostatas, kurios užtikrins autonomiją, bet ir paliks įstaigą su kuo mažiau neapibrėžtų situacijų, kurių netektų vėliau spręsti.
 
- Darbuotojai vis dėlto skundžiasi, kad su jais pokyčių lauke nesitariama…
 
- Natūralu. Su kiekvienu darbuotoju atskirai šnekėti yra sunku. Pirmas mūsų partneris – profesinės sąjungos atstovas, su kuriuo pasirašėme susitarimą dėl veiksmų derinimo. Vyksta susitikimai su Slaugos taryba ir Gydymo taryba. Visos struktūros, kurios kolektyviniu būdu atstovauja darbuotojų interesams, yra įtraukiamos į procesą. Dabar turime ir atskirą komunikacijos rutiną: kiekvieną pirmadienį pristatome informaciją apie procesus, susijusius su konsolidacija. Turime intraneto skyrelį, kuriame taip pat apie tai kalbame. Stengiamės apie pokyčius viešinti ir pacientams, todėl konsolidacijos procesus deriname ir su pacientų organizacija POLA. Taip pat turime Mokslo tarybą, kuri turi pritarti su konsolidacija susijusiems klausimams. Tai – sprendimo galią turinti struktūra įstaigos viduje. Paprastai gydymo įstaigos vadovas savarankiškai priima sprendimus, o čia – valstybiniame mokslo institute – jie turi būti tvirtinami Mokslo taryboje, po to įsijungia dalininkai.
 
- Kas darbuotojus labiausiai jaudina konsoliduojant įstaigas?
 
- Du dalykai – kas bus iškart po konsolidacijos ir kas bus po dvejų metų. Darbo vieta. Komunikuojant negali sakyti dalykų, kurie dar nėra aiškiai sutarti ir suderinti. Neapibrėžtumas ar rezervuotas informacijos teikimas, deja, negali numalšinti nerimo. Sudėliojus nuostatas komunikacija tapo žymiai užtikrintesnė, todėl, galima sakyti, pavyko mūsų pagrindinėms interesų grupėms sukurti geras, darbuotojus apsaugančias nuostatas, kurias beliko tik patvirtinti Mokslo tarybai ir po to gauti dalininkų pritarimą. Procesas viešas ir stipriai aptarinėjamas, ir tai normalu, nes įstaiga Lietuvai tikrai svarbi.
Konsolidacijos procesai, vidinių procesų tvarkymas, pacientų kelių tvarkymas, tam tikrų resursų optimizavimas gal šiuo metu ir nėra ypač sklandus, bet to naudą pacientai turi pajausti greitu metu: bus galima suteikti geresnes paslaugas, geresnę prieigą prie technologijų, specialistų ir kitų resursų, optimizuoti paciento kelią.
 
- Kas šiam svarbiam filialui vadovaus? Dalyvausite konkurse, jei bus renkamas naujas vadovas?
 

- Neabejotinai bus skelbiamas naujas vadovo konkursas. Jį organizuos Santaros klinikos. Planuoju dalyvauti. Tą esu viešai paskelbęs, manęs to klausia darbuotojai. Įstaigoje vykstant pertvarkai nenoriu išeiti darbuotojams sakydamas: „o jūs laikykitės ten“. Prisiimu atsakomybę už proceso pasekmes. Jei atsitiktų taip, kad konkurso nelaimėčiau, turiu mylimą darbą, kitų planų.
 
- Ar naujojo darinio vieta liks kur likusi, ar bus statoma nauja bazė?
 
- Vieta nesikeis. Tą garantuojame.
 
- Restruktūrizacija, ko gero, ne tik resursų taupymas, bet ir išlaidos? Apskaičiuota, kiek tai jums atsieis finansiškai?
 

- Stengiamės, kad mokslinė veikla gautų papildomų resursų, toms sritims, kurios nebuvo papildomai finansuojamos – vėžio registras, biobanko veikla. Kreipėmės į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją dėl mūsų veiklos pervertinimo. Teikėme savo poreikius dėl medicininės įrangos, atlikome auditą dėl infrastruktūros, kreipsimės dėl galimybės tai atnaujinti. Yra padalinių, kur remontas nedarytas dvidešimt metų. Dėl infrastruktūros pinigų nenumatyta, o medicininei įrangai atnaujinti preliminariai numatyta suma skamba gana pozityviai.

 
Dosjė
1999 m. baigė Kauno medicinos universiteto gydomosios medicinos studijas.
2004 m. Kauno medicinos universitete įgijo gydytojo hematologo kvalifikaciją.
Nuo 2004 m. dirba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose Kaulų čiulpų transplantacijos srityje.
Nuo 2005 m Vilniaus universiteto lektorius.
2012-2017 m. Autologinių kamieninių kraujodaros transplantacijų skyriaus vedėjas.
2015 m. Santaros klinikų amiloidozės centro steigėjas, vadovas.
Nuo 2016 m. Šiaurės šalių mielominės ligos tyrimų (angl. NMSG) grupės valdybos narys.
Nuo 2017 m. Imunosupresuotųjų specializuotos pagalbos skyriaus vedėjas.
Nuo 2018 m. Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas ir Lietuvos medikų forumo pirmininkas.
Nuo 2020 m. Vilniaus universiteto docentas.
Nuo 2023 m. NVI vadovas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

    Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

    „Kvepianti eglutė ar bent jos šaka kiekvienoje palatoje tikrai pagerina nuotaiką“, – įsitikinusi Kupi&sca...
    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    „Kelėdos“ – visokios, ir visos jos Kalėdos

    „Nors Lietuva tampa draugiškesnė autizmui, situacijų būna visokių. Esu patyrusi, kad vaikščiojant su sūnumi man itin piktai pasakė: „Kodėl jūs išvis einate iš namų?“,“ – pasakojo organizacijos „Draugiški autizmui“ bei autistiškų suaugusiųjų bendruomen...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vėžio testai neišėjus iš namų

    „Dauguma gimdos kaklelio vėžio atvejų pasitaiko moterims, kurios reguliariai nesitikrino ir nebuvo tinkamai gydomos po to, kai gauti nenormalūs tyrimo rezultatai“, – kalbėjo JAV prevencinių paslaugų darbo grupės (UPSTF) pirmininkė Wanda Nicholson. Gimdos kaklelio vėžys išlieka viena mirtingiausių onkologinių ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ugnies gėlių nebeliks (?)
    Henrikas Vaitiekūnas Ugnies gėlių nebeliks (?)
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris