Metams baigiantis, viena didžiausių sostinės gydymo įstaigų – Centro poliklinika – apžvelgia 2024-uosius, tapusius atsinaujinimo metais. Per šį laikotarpį įgyvendinti ambicingi struktūriniai pokyčiai, sustiprinta specialistų komanda, išplėstas teikiamų paslaugų spektras ir pradėti reikšmingi infrastruktūros projektai. Visų šių permainų tikslas – dar kokybiškesnė ir prieinamesnė sveikatos priežiūra Vilniaus gyventojams.
Struktūriniai pokyčiai
Šie metai Centro poliklinikai tapo reikšmingų permainų ir atsinaujinimo laikotarpiu. Įgyvendinta nauja organizacinė struktūra, vykdomi skyrių vadovų konkursai, stiprinamos specialistų komandos.
„Struktūriniai pokyčiai buvo kruopščiai apgalvoti ir orientuoti į pacientų aptarnavimo gerinimą. Jau dabar matome teigiamas, šių pokyčių atneštas tendencijas“, – sako įstaigos vadovė Laima Skrickienė.
Reikšmingas pokytis – buvusio Skambučių centro transformacija į Gyventojų aptarnavimo ir informavimo skyrių. Išplėsta šeimos gydytojo komanda: ji pasipildė atvejo vadybininkais, apylinkės administratoriais, gyvensenos medicinos specialistais ir kt. komandos nariais.
„Nauji specialistai padeda užtikrinti sklandų šeimos medicinos paslaugų teikimą, prevencinių programų įgyvendinimą, skatinamųjų paslaugų koordinavimą, o glaudus specialistų bendradarbiavimas su gydytojais leidžia efektyviai rūpintis įvairaus amžiaus pacientų sveikata, jų poreikiais, profilaktika. Toks bendradarbiavimas gerina asmens sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą“, – teigia Vilniaus Centro poliklinikos direktorė Laima Skrickienė.
Vidaus medicininio audito skyrius reorganizuotas į Vidaus medicininio audito ir strateginės analizės skyrių, integruojant statistikos ir kokybės vadybos funkcijas. „Tai leidžia mums operatyviai identifikuoti problemas, analizuoti jų priežastis ir vertinti įgyvendintų sprendimų bei procesų efektyvumą“, – teigia vadovė.
Rūpinantis darbuotojų emocine sveikata, poliklinikoje įsteigta nauja organizacinio psichologo pareigybė, šiuo metu vyksta profesionalų atranka.
Modernizacija įgauna pagreitį
Poliklinikos komanda parengė penkerių metų viziją, apimančią tiek infrastruktūros atnaujinimą, tiek procesų skaitmenizavimą.
„Pradėjome nuo bazinių dalykų – registratūrų ir šeimos gydytojų kabinetų atnaujinimo, duomenų skaitmenizavimo, įrangos modernizavimo. Mūsų įstaigos laukia daug projektinių veiklų, skirtų užtikrinti skirtingoms pacientų grupėms – poliligotiems, psichikos ir elgesio sutrikimų turintiems ir kt. asmenims – paslaugų prieinamumą ir kokybę“, – teigiamais pokyčiais džiaugiasi prieš pusę metų prie komandos prisijungęs direktorės pavaduotojas bendriesiems reikalams Mindaugas Kazlauskas.
Visa tai įgyvendinama glaudžiai bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe. Tačiau iššūkių netrūksta – seni pastatai reikalauja pritaikymo šiuolaikiniams poreikiams. „Mūsų pastatai – ne nauji. Vis dėlto turime užtikrinti ir patogų prieinamumą žmonėms su negalia, ir tinkamą vėdinimą, modernią infrastruktūrą, higienos normų laikymąsi. Jau pradėtas ir intensyviai vystomas Senamiesčio padalinio perkė- limo į naujas patalpas Kauno gatvėje projektas. Čia bus įrengtos modernios, pacientų ir darbuotojų poreikiams pritaikytos patalpos, įdiegtos inovatyvios sistemos pacientų srautams reguliuoti“, – pabrėžia M.Kazlauskas.
Laukia naujų medikų
Centro poliklinika, kaip ir kitos šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sprendžia aktualų iššūkį – kaip pritraukti specialistus. Nors esami darbuotojai vertina sukurtas darbo sąlygas ir profesinio tobulėjimo galimybes, naujų specialistų vis dar trūksta.
„Šiuo metu ieškome šeimos gydytojų, gydytojų ortopedų-traumatologų, kardiologų, oftalmologų, dermatovenerologų. Siūlome ne tik palankias darbo sąlygas, finansuojame rezidentūros studijas, solidų papildomų naudų paketą, kuriame ir papildomas sveikatos draudimas, bet ir puoselėjame atsakingą požiūrį į specialistų ugdymą“, – specialistų pritraukimo strategijas atskleidžia direktorės pavaduotoja Viktorija Žukauskienė.
Šiais metais įstaiga sustiprino vadovaujančias pozicijas – įdarbinti nauji Chirurgijos konsultacijų skyriaus bei Terapijos ir chirurgijos dienos skyriaus vedėjai. „Su jaunų vedėjų atėjimu tikimės pritraukti ir daugiau perspektyvių specialistų“, – viliasi V.Žukauskienė.
Poliklinika nuosekliai investuoja į esamų darbuotojų gerovę. Nuo 2025 metų įstaigos darbuotojams planuojama įvesti dar vieną – jau trečiąją – apmokamą sveikatos gerinimo dieną. Šiuo metu tvarkos aprašas derinamas su gydymo, slaugos ir darbo tarybomis.
Naujas požiūris į kraujagyslių ligų gydymą
Darbu viešojoje gydymo įstaigoje patenkinta kraujagyslių chirurgė Vestina Dabravolskaitė sako, kad darbinė atmosfera poliklinikoje – puiki, o operatyviai bendradarbiaujantys kolegos gerokai sutrumpina paciento konsultacijų kelią: „Apsilankęs pacientas džiaugėsi, kad šiandien esu jau ketvirta jį konsultuojanti medikė. Tikrai aktyviai bendraujame su kolegomis, susiskambiname, pasitariame, kad greičiau padėtume pacientams skubiais atvejais.“
Medikė pasakoja, kad vyresnio amžiaus žmonės į kraujagyslių chirurgą kreipiasi daugiausia dėl dviejų priežasčių. Pirmoji grupė – pacientai, sergantys cukriniu diabetu, kuriems būtina reguliariai tikrinti periferinę kraujotaką. Antroji grupė – žmonės, besiskundžiantys galvos svaigimu ir alpimu. Jiems atliekami kaklo kraujagyslių ir jų struktūrų tyrimai.
Didelė dalis pacientų kreipiasi dėl venų varikozės sukeliamų problemų. Pasak V.Dabravolskaitės, šie pacientai skundžiasi kojų sunkumu, tempimo pojūčiu, mėšlungiu. Kai kurie jų ateina ir dėl estetinių priežasčių.
Ypatingą vietą tarp pacientų užima besilaukiančios moterys. Specialistė atkreipia dėmesį, kad nėštumo metu atsiradusi venų varikozė ne visada išlieka po gimdymo. Tokioms pacientėms skiriamos kompresinės kojinės, padedančios išvengti venų išsiplėtimo.
„Ne mažiau svarbi pacientų grupė – vaikai, – sako gydytoja. – Mažiesiems dažniausiai reikalingos konsultacijos dėl kraujagyslių malformacijų.“
Pašnekovės teigimu, poliklinikoje ne tik plečiamas paslaugų spektras, bet ir diegiamos pažangiausios technologijos. „Įsigijome modernų echoskopą kaklo kraujagyslių tyrimams, o nuo šių metų lapkričio atliekame lazerines venų operacijas“, – apie naujoves pasakoja gydytoja.
Ypatingas laimėjimas – įsigytas naujos kartos lazerinis aparatas. „Naudojame pažangiausią lazerį, kurio technologija užtikrina minimalų poveikį aplinkiniams audiniams. Tai leidžia atlikti procedūras saugiau ir su mažesne komplikacijų rizika“, – technologines naujoves pristato V.Dabravolskaitė.
Naujos specializuotos paslaugos
Geromis darbo sąlygomis bei asmeniniais iššūkiais džiaugiasi ir metines įstaigoje netrukus minėsianti gyvensenos medicinos specialistė Erika Jakutaitė. „Dirbau keliose gydymo įstaigose, bet Centro poliklinikoje man patinka labiausiai. Čia susiduriu su didele pacientų įvairove. Kiekvienas atvejis – naujas iššūkis ir galimybė tobulėti man, kaip specialistei“, – sako ji.
Gyvensenos medicina – nauja, bet sparčiai populiarėjanti paslauga, praplėtusi šeimos gydytojų komandą. „Sumažiname šeimos gydytojams tenkantį krūvį. Mūsų tikslas – padėti žmonėms keisti gyvensenos įpročius, atsižvelgiant į jų individualią situaciją. Vertiname mitybą, fizinį aktyvumą, miego kokybę, emocinę sveikatą, žalingus įpročius“, – pasakoja specialistė.
E.Jakutaitė pastebi šiuolaikinio gyvenimo keliamus iššūkius: „Matome, kaip žmonės bando suderinti karjerą, šeimą ir asmeninį gyvenimą, tad patiria ir stresą, ir perdegimą, lėtinį nuovargį – tai tapo mūsų laikmečio ženklu.“
Specialistė džiaugiasi, kad konsultacijoms skiriama pakankamai laiko – pirmasis susitikimas trunka 45 minutes, pakartotinis – pusvalandį. „Pacientai vertina galimybę išsamiai aptarti savo situaciją ir gauti individualizuotas rekomendacijas“, – priduria ji.
Slaugos bendruomenės iššūkiai
Vyriausioji slaugos administratorė Aistė Raulušaitienė patvirtina, kad 2024-ieji buvo reikšmingi stiprinant pirminės asmens sveikatos priežiūros grandį. „Sėkmingai įgyvendiname šeimos medicinos institucijos reorganizaciją, formavome šeimos gydytojų komandas, integruojant naujus komandos narius: apylinkių administratorius, atvejo vadybininkus, gyvensenos medicinos specialistus, išplėstinės praktikos bei savarankiškai dirbančius slaugytojus“, – apie metų pasiekimus kalba A.Raulušaitienė.
Nemažai pokyčių įvyko ambulatorinės slaugos ir paliatyviosios medicinos srityse. „Reikšmingai pasikeitė ambulatorinės slaugos ir paliatyviosios medicinos teikimas namuose. Turėjome kruopščiai sudėlioti procesus pagal naujus sveikatos apsaugos ministro įsakymus ir reikalavimus“, – pasakoja vyriausioji slaugos administratorė. Pokyčiai pareikalavo ne tik struktūrinių pertvarkymų įtraukiant į komandą ergoterapeutą, bet ir papildomo šeimos gydytojo bei ambulatorinių paslaugų namuose komandų pasiruošimo, nes keitėsi tiek vertinimo kriterijai, tiek paslaugų apimtys.
Nors nacionaliniu mastu kalbama apie slaugytojų trūkumą, Centro poliklinika su šiuo iššūkiu sėkmingai tvarkosi. „Esame Vilniaus kolegijos ir Vilniaus universiteto slaugos studentų praktikos bazė, todėl jauni specialistai dažnai renkasi mūsų įstaigą profesinei karjerai“, – džiaugiasi A.Raulušaitienė.
Gerosios praktikos ir tradicijos
Poliklinika ne tik diegia naujoves, bet ir puoselėja darbuotojų bendruomeniškumą bei tradicijas. Viena sėkmingiausių iniciatyvų – valanda su vadovu. „Kas ketvirtį organizuojami susitikimai tapo puikia platforma atviram dialogui. Iš pradžių darbuotojai į šią iniciatyvą žvelgė atsargiai, tačiau dabar tai – laukiami neformalūs susitikimai, kur gimsta naujos idėjos ir sprendimai“, – dalijasi patirtimi L.Skrickienė.
Taip pat 2024 m. Centro poliklinika pacientams pradėjo skirti Žingsnių receptus. Į šią iniciatyvą aktyviai įsitraukė įstaigos gyvensenos medicinos specialistės ir šeimos gydytojai. Nuo vasaros vidurio jau skirti per 200 Žingsnių receptų, o pacientai džiaugiasi ne tik pagerėjusia savijauta, sumažėjusiomis apimtimis, bet ir kokybiškesniu miegu, sumažėjusiu cholesterolio bei cukraus kiekiu kraujyje.
„Visos inovacijos ir naujovės, kurios prisideda prie žmogaus sveikatos gerinimo ir teigiamų pokyčių jo gyvensenoje yra itin palankiai vertinamos ir noriai taikomos mūsų poliklinikoje. Patys aktyviai kolektyvą įtraukiame į masinius ėjimo renginius, ketiname pradėti kurti ir dalyvavimo bėgimo renginiuose tradicijas. Taip pat šiais metais skyrėme dėmesio socialiai atsakingai veiklai ir rinkome žingsnius, kuriuos vėliau keitėme į pinigus ir paramą skyrėme organizacijai „Gelbėkit vaikus“. Bendra veikla kuria komandinę dvasią, o stipri komanda yra bet kurios įstaigos pamatas“, – sako Centro poliklinikos direktorė L.Skrickienė.
Mini interviu
Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė:
- Ar esate patenkinti Centro poliklinika, atėjus vadovauti naujai vadovei Laimutei Skrickienei?
- Nors paprastai įstaigų veiklą vertiname metų pradžioje, kai gauname finansines ataskaitas, stebint Centro poliklinikos veiklos tendencijas, kad įstaiga gerai tvarkosi, matau ir be šių duomenų. Didėja gydytojų užimamos darbo pozicijos, kurios buvo laisvos, įstaiga sėkmingai vykdo projektus ir dėl sveikatos centrų vykdomų pokyčių. Centro poliklinika sulauks didelių infrastruktūros pokyčių. Be to, čia, kaip ir visuose mūsų sveikatos centruose, turime labai stiprias komandas. Tas džiugina. Džiugina ir pačių komandų didelis įsitraukimas bei tikėjimas centro veikla.
- Kokių infrastruktūros pokyčių sulauks Centro poliklinika? Kaip gerins paslaugų prienamumą pacientams?
- Didelis pokytis bus poliklinikos filiale Kauno gatvėje, kur jau vyksta pastato renovacijos projektavimo darbai. Tiesa, kad prasidėtų ranga, teks palaukti. Dėl higienos normų reikalavimų ir šeimos gydytojų komandos plėtros, kuriems reikia daugiau vietos, turime keisti nemažai sienų pertvarų. Renovuoti seną pastatą jį pritaikant sveikatos priežiūros įstaigai – ne tas pats, kas pasistatyti naują, kur galima laisvai suprojektuoti erdves. Pylimo gatvėje prie Halės turgaus esantis Centro poliklinikos filialo pastatas – kultūros paveldas, kur taip pat bus iššūkių jį perkonstruoti. Veikti centre – didelis iššūkis. Senamiestis – komplikuota lokacija, tad, kad būtų patogu čia lankytis pacientams, reikia nemažų pastangų ir investicijų, kas ir yra daroma.
Rangos darbus tikimės pradėti 2026-27 metų pradžioje. Investicinių projektų sąrašas netrumpas – tai savivaldybės indėlis reaguojant į tai, jog esame augantis miestas, o paslaugomis naudojasi daug gyventojų. Jas reikia plėsti, gerinti sąlygas.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: