Šilutės medikai neigia kuriamus stereotipus

Evelina Machova
2016-08-29
„Norite patirti, koks yra tikras gydytojo darbas? Atvažiuokite į Šilutę“, - taip Šilutės ligoninės gydytojai kviečia jaunuosius medikus universitete įgytas teorines žinias pritaikyti praktikoje. Turbūt nemaža dalis jaunimo išgirdę tokį pasiūlymą nepuls stačia galva. Juk kaip sakoma, tokiuose miesteliuose trūksta pramogų, teatrų, restoranų. Tuo tarpu medikai sako, jog tai tiesiog stereotipai, pridurdami, jog laisvalaikiu jie jachtomis plauko mariose, žaidžia lauko tenisą, važinėjasi dviračiais, o aplink įsikūrusiuose restoranuose mėgaujasi šviežia žuvimi. Maža to, profesinėje srityje yra gerbiami, dirba su modernia įranga ir stažuojasi užsienyje.
Šilutės medikai neigia kuriamus stereotipus
Šilutės ligoninėje mediciną studijuojantys studentai kiekvieną vasarą gali atlikti praktiką. Ir ne tik iš šono stebėti gydytojų darbą, bet ir asistuoti operacijų metu, kad geriau suprastų, koks gi tas gydytojo darbas yra realybėje.

Mitai apie nedidelių miestų ligonines
Spėju, kad pirma daugeliui kylanti asociacija apie Šilutę – tai nedidelis miestelis kažkur vakarų Lietuvoje. Tiesa, reikia pastebėti, kad apie nedidelius miestelius dažnai pagalvojome ir tai, kad ten gyvenimas juda labai lėtai. Bet ar tikrai? Šilutės ligoninės medikai apie kuriamus miesto ir gydymo įstaigos stereotipus sako, jog dažnai pamąstymai ir realybė skiriasi kaip diena ir naktis.
 
Maža to, pripažįsta, kad skauda, kai didžiųjų miestų kolegos jų darbą šiek tiek nuvertina, kurdami stereotipus būsimiesiems medikams, jog nedidelių miestų ligoninėse jaunieji gydytojai apie profesinį tobulėjimą ar karjeros galimybes gali tiesiog pamiršti. Neva tokios gydymo įstaigos gyvena skurdžiai, neturi modernios įrangos, o pacientai dažniausiai – senukai, kuriems reikalinga tik slauga. „Melas! Gimiau ir užaugau Šilutėje, dabar gyvenu Klaipėdoje ir kas rytą važiuoju šešiasdešimt kilometrų į darbą. Tame yra nemažai privalumų.
 
Šilutė yra labai gražioje vietoje. Daugelis čia atvažiuoja atostogauti, eismas vyksta intensyvus. Arti Kaliningrado sritis, uostas, todėl man kaip medikui tenka susidurti su pačiais įvairiausiais atvejais. Darbo mums tikrai netrūksta, o iššūkių gali susirasti kiekvienas. Nėra taip, kaip dažnai girdime didžiuosiuose miestuose, kad nieko rajonuose gydytojai nedaro, tik karves gano. Kai girdžiu sakant, kad didelėms klinikoms tenka patys sudėtingiausi pacientai, norisi paklausti, o kas jums tuos sudėtingus atvejus atsiunčia? Juk paprastai tie vadinamieji „sudėtingi atvejai“ atkeliauja iš rajoninių ligoninių, kai didelė dalis darbo jau būna padaryta.
 
Juk pirmas medikas, kuriam atvežamas ligonis, dažniausiai būna ne klinikų profesoriaus, o rajoninės ligoninės gydytojas, kuris apžiūri pacientą, suteikia pirmąją pagalbą ir nukreipia tolimesniam gydymui. Vadinasi, rajoninės ligoninės gydytojo žinios turi būti tokios pat kaip ir profesoriaus didelėje klinikoje, kad galėtų priimti tinkamus sprendimus ir žinoti, kur pacientą nukreipti“, – sako anesteziologas-reanimatologas Audrius Markauskas.
 
Įgytas žinias pritaiko praktikoje

Apie galimybes dirbti ir siekti karjeros kalba ir jaunieji Šilutės ligoninės medikai traumatologai Paulius Piesliakas ir Andrius Tubis, kurie neseniai tobulinosi Vengrijoje. Kaip teigia medikai, tokius mokymus visame pasaulyje nuolat organizuoja pasaulio traumatologus jungianti tarptautinė organizacija „AO Foundation“, kurios būstinė yra Šveicarijoje. Prieš kelias savaites ligoninėje lankėsi ir šios organizacijos atstovas Thomas Kolitzus.
 
P.Piesliakas ir A.Tubis sako, jog dalyvavimas mokymuose smarkiai plečia akiratį, leidžia žengti koja kojon su naujovėmis bei siekti geriausių gydymo rezultatų. Tai, kad mokymai buvo naudingi, geriausias įrodomas yra tas, jog po jų traumatologai operacijų metu pradėjo taikyti naujovę: dabar ilgųjų kaulų lūžių atvejais naudojamos specialios plokštelės. Medikai pabrėžia ir tai, kad sudėtingų traumų atvejais nuolat ieško reikiamos informacijos, o virtualios konsultacijos tapo įmanomos tiesiog operacijų metu, neišeinant iš operacinės.
 
„Kiekvienas atvejis yra individualus, operacijos metu dažnai tenka greitai spręsti, skubiai ieškoti paties geriausio, būtent tam žmogui tinkamo, gydymo varianto“, – sako medikai. Šilutės ligoninės operacinėse yra visa šiuolaikiškiausia medicinos įranga – naudojamos moderniausios medžiagos, instrumentai ir implantai – tai leidžia taikyti pažangiausius gydymo būdus.
 
„Galimybės didžiulės, paslaugų spektras labai platus. Chirurginio, traumatinio pobūdžio operacijų atliekame daug tiek dienos chirurgijoje, tiek stacionare. Per metus atliekame apie septynis šimtus traumatinių-ortopedinių operacijų. Tikrai negalima sakyti, kad mes – kaimo ligoninė, kurioje yra tik slauga. Mes taip pat buvome studentais, studijavome Kaune arba Vilniuje, ir po studijų baigimo visi norėjome likti ten, kur mokėmės. Tai – studentiška liga, kaip aš sakau, ir visai žmogiška. Tačiau iš patirties galiu pasakyti, kad ten, kur didelė gydytojų pasiūla, ne visiems užtenka darbo. O tai reiškia, kad tavo, kaip mediko, kvalifikacija krenta. Tuo tarpu nedidelėje ligoninėje – tik spėk suktis“, – sako traumatologas-ortopedas Viktoras Šileikis.
 
Galimybės dirbti tai, ką mėgsti

Gydytojas urologas Edgaras Padimanskas, ligoninėje dirbantis aštuonerius metus, sako, kad čia jis ne tik tobulėjo kaip savo profesijos asas, bet ir atliko naujas urologines operacijas, kurių nesimokė net universitete.
 
„Kai mokiausi, moterų šlapimo nelaikymą gydė neurologai, tik vėliau į šį procesą įsijungė urologai. Taigi, prieš metus pradėjau atlikti man iki tol mažai žinomas operacijas, kuomet implantuojamos šlapimo sulaikymo juostelės. Atlikau trylika tokių operacijų ir visos sėkmingos. Kiek žinau, ant vienos rankos pirštų galime suskaičiuoti nedideles gydymo įstaigas, kurios šias operacijas atlieka“, – sako E.Padimanskas. Medikas pripažįsta, kad tik pradėjus dirbti ligoninėje šiek tiek trūko urologinės įrangos, tačiau pradėjus nuo smulkmenų – prostatos biopsijų – visas procesas įsivažiavo.
 
„Iš Europos sąjungos fondų gavome lėšų, už kurias įsigijome laparoskopą ir darome visas, dar vadinamas bepjūvėmis, operacijas. Kalbu tik apie savo specialybę. Maža to, čia nustatinėjame ir onkologinius susirgimus. Tarkim, inkstų vėžio operacijos taip pat atliekamos čia, vienintelis neoperuotinas vėžys – prostatos. Juo sergantys pacientai siunčiami į didžiuosius centrus, kur taikomas modernesnis gydymas brachiterapija, spindulinė terapija, kur yra linijiniai greitintuvai. Mes tiesiog tokio spektro paslaugų neturime.
 
Tačiau inkstų, šlapimo pūslės vėžio operacijos pas mus atliekamos laparoskopiniu būdu. Nesakyčiau, kad tai blogai ir nepasakyčiau, kad nėra ką veikti. Iš rajoninių ligoninių nefrektomijos, kiek žinau, nedidelėse ligoninėse atliekamos Marijampolėje ir pas mus“, – patirtimi dalinasi E.Padimanskas. Medikas sako, kad būtent Šilutės ligoninėje prasidėjo ir jo, kaip savarankiško gydytojo urologo, karjera.
 
Investicijos į jaunąją kartą
Traumatologas-ortopedas V.Šileikis sako, kad jaunimui bijoti darbo rajonuose tikrai nereikia. Juk Šilutė – mažosios Lietuvos miestelis, iš kurio kilo nemažai žymių žmonių, o ir vieta labai smagi. „Jei norite patirti, kas yra tikras gydytojo darbas, atvažiuokit pas mus. Jauni traumatologai pas mus atvyksta, tai labai gerai, nes kiekvienai ligoninei reikia šviežio kraujo. Kiekvieną vasarą praktikai į ligoninę atvyksta studentai. Turime net gražių istorijų. Paulius Piesliakas ir jo žmona Aurima, būdami studentais, atlikinėjo praktiką mūsų ligoninėje.
 
Mes jiems stengiamės parūpinti kiek įmanoma daugiau darbo, kad jie išsamiai susipažintų, koks gi yra tas tikrasis gydytojo darbas. Didžiuosiuose miestuose, kiek teko girdėti iš jaunimo ten likusio praktikai, yra dideli srautai, tačiau dėl to tiesioginio darbo dažnai net neturi. Tuo tarpu mes tokią galimybę suteikiame. Smagiausia tai, kad kartą pas mus atlikę praktiką jaunuoliai grįžta ir kitąmet. O kalbant apie Piesliakus, jie pas mus susipažino, vėliau susituokė ir dabar grįžo dirbti į Šilutės ligoninę. Vadinasi, atmosfera ir sąlygos visai geros. Reikia investuoti į studentą, kad jis suprastų, koks realiai darbas jo laukia“, – įsitikinęs V.Šileikis.

 
Pasak ligoninės medikų, studentai praktikos metu turi visas galimybes dirbti tiek su pacientais, tiek dalyvauti operacijose, tiek stebėti konsultacijas ir tiesiogiai semtis patirties. „Mums visada reikia gerų gydytojų“, – sako VšĮ „Šilutės ligoninė“ vadovas Darius Steponkus, užtikrindamas, jog profesionalūs, nuoširdūs, perspektyvūs medicinos specialistai Šilutėje yra laukiami ir ras sau tinkamą darbo vietą. Jau trečius metus vyriausiasis gydytojas globoja Šilutės miesto gimnazistų, stovinčius ateities pasirinkimų kryžkelėje ir planuojančius savo ateitį susieti su medicina.
 
Ši bičiulystė atveria būsimiems medicinos studijų studentams galimybes išgryninti savo tikslus, pasirinkimą ir suprasti, ko iš tikrųjų nori kiekvienas. Pasak Šilutės ligoninės medicinos auditoriaus Mariaus Bartkaus, šis projektas užgimė prieš kelerius metus. Gimnazistai dalyvauja diskusijose, turi galimybę savanoriauti ligoninėje ir artimiau susipažinti su mediko profesija. „Turime minčių šį projektą tarp gimnazistų plėsti, ir galbūt ateityje turėsime ir specializuotą medikų mokyklą. Svajonių turime daug“, – tikina M.Bartkus.
 
Apie darbo krūvius
„Per dieną turėčiau priimti devynis pacientus, tačiau vidutiniškai gaunasi keturiolika. Ir laukiančių konsultacijos būna daugiau, bet aš tiesiog fiziškai negaliu suspėti. Vis prisimenu, kai studijų metais buvo sakoma, kad rajone nelabai yra ką veikti. Tai – netiesa. Dirbu ne tik konsultacinėje poliklinikoje, bet ir priėmimo kambaryje, taip pat operuoju. O ligoniai sunkūs. Nors iš sklandančių kalbų galima susidaryti įspūdį, kad sudėtingi ligoniai gyvena tik Vilniuje arba Kaune. Neurologai turbūt galėtų išsamiau papasakoti, kokio sudėtingumo atvejai jiems kartais tenka“, – sako E.Padimanskas. 
 
Prie Šilutės ligoninės medikų komandos vos prieš kelis mėnesius prisijungusi gydytoja neurologė Viktorija Krajeva sako, kad prieš pasirinkdama specialybę jau žinojo, kad dirbs Šilutėje.
„Pasirinkusi specialybę apvažiavau kelias ligonines, tariausi su vyriausiaisiais gydytojais, ir šis pasiūlymas buvo pats patraukliausias. Man čia iš karto patiko. Žinoma, darbo daug – per dieną vien konsultacinėje poliklinikoje pas neurologą kreipiasi vidutiniškai dešimt žmonių, tačiau pirmas įspūdis labai geras“, – sako medikė.
 

Gydytoja į pamario kraštą atvyko iš Vilniaus. Šilutės ligoninėje dirba Neurologijos skyriuje ir Konsultacinėje poliklinikoje. Taip pat budi Priėmimo skyriuje. Atlieka ir kaklo kraujagyslių ultragarsinius tyrimus. „Šilutė – ramus, gražus miestas, o man patinka ramybė. Ir jūra netoli. Renkantis miestą, kuriame dirbsiu, ko gero, tai irgi turėjo reikšmės. Taip pat tenkino pasiūlytos darbo sąlygos“, – sako V.Krajeva. Ji neurologo specialybę įgijo Vilniaus universitete. Rezidentūros metais dirbo Santariškių ligoninėje.
 
Gydytojas V.Šileikis sako, kad pastaruoju metu itin dažnai keliamas eilių klausimas, mediko įsitikinimu, gali būti labai paprastai sprendžiamas. Medikai sako, kad apie penkiasdešimt procentų pacientų apsilanko, galima sakyti, be reikalo. Jų problemas galėtų išspręsti šeimos gydytojai.
„Norint, kad šios problemos išsispręstų, reikia, kad antrinio lygio konsultantai ir šeimos gydytojai kolegiškai bendradarbiautų, kad būtų geras kontaktas“, – sako V.Šileikis.
Tačiau tai – dviejų skirtingų įstaigų gydytojai, ir automatiškai kiekvienas yra suinteresuotas savo veikla.
 
Reikia ieškoti naujų sprendimų

Niekam ne paslaptis, kad beveik prieš metus Šilutės rajono savivaldybė buvo priėmusi sprendimą sujungti pirminį sveikatos priežiūros centrą su ligonine, mat šios dvi gydymo įstaigos įsikūrusios viename pastate. Tačiau tam prieštaravo sveikatos politikai, neva toks žingsnis sugriautų egzistuojančią sistemą. Koks geriausias būtų sprendimas pasakyti, turbūt, niekas negalėtų.
 
Ligoninės vadovas Darius Steponkus sako, kad toks žingsnis galėtų būti galimybė pabandyti spręsti egzistuojančias problemas. „Šeimos gydytojas turėtų daryti tai, kas jam priklauso, ir pas specialistą konsultacijos nukreipti tą žmogų, kuriam pagalba iš ties reikalinga. Šeimos gydytojai galėtų jiems skirti gydymą, ir tik jei šios priemonės nepadeda – siųsti konsultacijai. Dabar dažniausiai pasirenkamas lengvesnis kelias. Mano nuomone, tai – visai neracionalus lėšų naudojimas“, – sako D.Steponkus. 
Reikia sutikti, kad prieš dvidešimt metų, kuomet buvo kuriama tokia sistema, ji buvo gera. Tačiau šiandien, pasikeitus demografinei situacijai, kai regionuose mažėja gyventojų, reikia ieškoti naujų sprendimų.
 
Kodėl gera gyventi Šilutėje?
Šilutės ligoninės medikai sako, kad studijuodami Vilniuje ar Kaune, buvo prisiklausę įvairiausių stereotipų ir nesitikėjo, kad Šilutėje gali būti toks smagus gyvenimas. Žinoma, kiekvienam savo. Kalbant apie infrastruktūrą - miestas pritaikytas aktyviam poilsiui ir gyvenimo būdui. Savivaldybė investuoja į sporto aikštelių įrengimą, dviračių takų tiesimą, nepamiršta ir kultūrinių dalykų. Maža to, tereikia vos keturiasdešimties minučių atsidurti Klaipėdoje. Laiko užima tiek pat, kaip sostinėje iš miegamųjų rajonų per kamščius nuvažiuoti į senamiestį.
 
Prieš kelerius metus Šilutės rajono savivaldybė investavo į dviračių takų sutvarkymą. Pasak medikų, tai buvo puikus sprendimas, kuris skatina šilutiškių fizinį aktyvumą ir gerina gyventojų sveikatą. Pasak į Šilutę atsikrausčiusių gyventi medikų, gyvenimas čia verda, gal kiek lėtesniu tempu, tačiau pramogų ir gražių apylinkių netrūksta. Vos už kelių kilometrų yra Rusnėje, kur kasdien galima mėgautis šviežia bei rūkyta žuvimi arba skrosti marias jachta.

 
Tarp kitko
Po pusmečio Šilutės ligoninės ketvirtame aukšte įsikurs iš pagrindų renovuotas terapijos skyrius. Pasak gydymo įstaigos medikų, po šio skyriaus seks ir kitų skyrių renovacija. Prieš dvejus metus buvo atnaujinta ligoninės konsultacijų poliklinika.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris