BPA – indeksas, kurį apeiti

Greta Vanagienė
2019-08-29
Ar ieškote ant plastiko pakuočių žymos „BPA Free“? Patiksliname: BPA – indeksas, žymintis, kad produktas kenksmingas dėl jo gamyboje kenksmingos cheminės medžiagos bisfenolio A (BPA) likučių. Endokrininę sistemą veikianti medžiaga mūsų organizmą trikdo įvairiausiais būdais: didina kai kurių hormonų gamybą, kartu slopindamas kitų veiklą, skatina ankstyvą ląstelių žūtį ar net kaupiasi organuose, kurie gamina hormonus. Deja, produktų su BPA, yra visur, kur tik pažvelgsi.
BPA – indeksas, kurį apeiti
Išvengti bisfenolio A poveikio kasdienybėje įmanoma, bet reikia tuo domėtis. Pradėti galima nuo siekio nepirkti skaičiuku 7 pažymėto plastiko gaminių su raidelėmis PC (polikarbonatas), kuriame galima aptikti BPA likučių.

„Didžiausias bisfenolio A pavojus yra sukeliamas nuolatinis poveikis, nes šis junginys yra pernelyg paplitęs. Jo šaltinių galėtume rasti kasdienėje buityje, statybinėse medžiagose, maisto pakuotėse, todėl tai kelia trikdantį pavojų mūsų sveikatai. Mat bisfenolio A junginių – dervų ir plastikų - geros eksploatacinės savybės, todėl pramonėje plačiai pritaikomas“, - aiškina VšĮ Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistas Gražvydas Jegelevičius.

 
Bisfenolio A junginiais dėl produktą apsaugančių savybių yra dengiamas aliuminio konservų dėžučių vidus. Jo likučių taip pat galima aptikti mikrobangų krosnelėms skirtuose induose, maisto pakuotėse, kompiuterių ir mobiliųjų telefonų detalėse, CD ir DVD laikmenose, iš perdirbto pluošto pagamintame tualetiniame popieriuje ir popieriniuose rankšluosčiuose, medicinos prietaisuose bei įrenginiuose, dantų kompozicinėse plombose, akinių lęšiuose.
 

„Dėl teisės aktų ribojimų arba vartotojų spaudimo bisfenolį A pramonėje bandoma keisti kitais cheminiais junginiais, kurie dar nėra ribojami. Tai - bisfenolis S arba F, tačiau jie, kaip parodė Švedijos cheminių medžiagų agentūros tyrimas, kurio metu tirti 39 bisfenolių klasės junginiai, didelė tikimybė, turi panašų poveikį sveikatai. Be to, pramonėje pasitaiko atvejų, kuomet BPA pakeičiamas kitų bisfenolių klasės junginiu, kuris nėra ribojamas, bet gali turėti panašias kenksmingas savybes, tačiau į tai neatsižvelgiama“, - įspėja apie gamybininkų praktiką specialistas.
Išvengti bisfenolio A poveikio kasdienybėje, anot G.Jegelevičiaus, įmanoma, bet reikia tuo domėtis. Pradėti galima nuo siekio nepirkti skaičiuku 7 pažymėto plastiko gaminių su raidelėmis PC (polikarbonatas), kuriame galima aptikti BPA likučių. Todėl šios cheminės medžiagos sąmoningai turėtume patys naudoti kuo mažiau.
 
Rinktis natūralias medžiagas
Kaip teigia specialistas, siekiantiems sumažinti mus supančią aplinką nuo endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos, kiek įmanoma kasdienėje buityje turėtume rinktis daiktus iš natūralios kilmės medžiagų. Pavyzdžiui, stiklinius, molinius, keramikinius, metalinius, medinius.
Ieškokite prekių, ant kurių pakuotės užrašyta BPA free, non-toxic, be BPA, be bisfenolio.
 

Venkite konservuoto ir plastikinėje pakuotėje supakuoto maisto. Rinkitės, kiek įmanoma šviežius produktus, venkite pusfabrikačių. Jeigu negalite gauti šviežių vaisių ir daržovių, geriau rinkitės šaldytus produktus vengdami konservų. Nors maistas stikliniuose induose šiek tiek brangesnis, yra saugus, o indus galėsite pakartotinai panaudoti.
Taip pat siūloma plastikinę tarą laikyti vėsiai ir vengti ją kaitinti mikrobangėje. Mat kaitinant plastikinę tarą, BPA ir kitos cheminės medžiagos, gali nutekėti į maisto produktus. Atkreipkite dėmesį ir vaikams pirkdami žaislus – jų gamyboje naudojama daug plastikinių medžiagų. Štai nekenksmingais laikomi mediniai.


Verta žinoti
Venkite maisto saugojimo plastikinėje taroje. Jeigu plastikinės taros išvengti nepavyksta, venkite plastmasės su žymėjimu 3, 6, 7. Mažiausiai rizikos turi plastikas, žymimas skaitmenimis 5, 4 arba 2.

 
Tarp kitko
BPA yra siejamas su krūties ir kitomis vėžinėmis ligomis, nevaisingumu, nutukimu, ankstyvu lytiniu brendimu ir širdies ligomis. JAV vyriausybės atliktais tyrimų duomenimis, 93 proc. šalies gyventojų organizmuose aptinkama BPA.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris