BPA – indeksas, kurį apeiti

Greta Vanagienė
2019-08-29
Ar ieškote ant plastiko pakuočių žymos „BPA Free“? Patiksliname: BPA – indeksas, žymintis, kad produktas kenksmingas dėl jo gamyboje kenksmingos cheminės medžiagos bisfenolio A (BPA) likučių. Endokrininę sistemą veikianti medžiaga mūsų organizmą trikdo įvairiausiais būdais: didina kai kurių hormonų gamybą, kartu slopindamas kitų veiklą, skatina ankstyvą ląstelių žūtį ar net kaupiasi organuose, kurie gamina hormonus. Deja, produktų su BPA, yra visur, kur tik pažvelgsi.
BPA – indeksas, kurį apeiti
Išvengti bisfenolio A poveikio kasdienybėje įmanoma, bet reikia tuo domėtis. Pradėti galima nuo siekio nepirkti skaičiuku 7 pažymėto plastiko gaminių su raidelėmis PC (polikarbonatas), kuriame galima aptikti BPA likučių.

„Didžiausias bisfenolio A pavojus yra sukeliamas nuolatinis poveikis, nes šis junginys yra pernelyg paplitęs. Jo šaltinių galėtume rasti kasdienėje buityje, statybinėse medžiagose, maisto pakuotėse, todėl tai kelia trikdantį pavojų mūsų sveikatai. Mat bisfenolio A junginių – dervų ir plastikų - geros eksploatacinės savybės, todėl pramonėje plačiai pritaikomas“, - aiškina VšĮ Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistas Gražvydas Jegelevičius.

 
Bisfenolio A junginiais dėl produktą apsaugančių savybių yra dengiamas aliuminio konservų dėžučių vidus. Jo likučių taip pat galima aptikti mikrobangų krosnelėms skirtuose induose, maisto pakuotėse, kompiuterių ir mobiliųjų telefonų detalėse, CD ir DVD laikmenose, iš perdirbto pluošto pagamintame tualetiniame popieriuje ir popieriniuose rankšluosčiuose, medicinos prietaisuose bei įrenginiuose, dantų kompozicinėse plombose, akinių lęšiuose.
 

„Dėl teisės aktų ribojimų arba vartotojų spaudimo bisfenolį A pramonėje bandoma keisti kitais cheminiais junginiais, kurie dar nėra ribojami. Tai - bisfenolis S arba F, tačiau jie, kaip parodė Švedijos cheminių medžiagų agentūros tyrimas, kurio metu tirti 39 bisfenolių klasės junginiai, didelė tikimybė, turi panašų poveikį sveikatai. Be to, pramonėje pasitaiko atvejų, kuomet BPA pakeičiamas kitų bisfenolių klasės junginiu, kuris nėra ribojamas, bet gali turėti panašias kenksmingas savybes, tačiau į tai neatsižvelgiama“, - įspėja apie gamybininkų praktiką specialistas.
Išvengti bisfenolio A poveikio kasdienybėje, anot G.Jegelevičiaus, įmanoma, bet reikia tuo domėtis. Pradėti galima nuo siekio nepirkti skaičiuku 7 pažymėto plastiko gaminių su raidelėmis PC (polikarbonatas), kuriame galima aptikti BPA likučių. Todėl šios cheminės medžiagos sąmoningai turėtume patys naudoti kuo mažiau.
 
Rinktis natūralias medžiagas
Kaip teigia specialistas, siekiantiems sumažinti mus supančią aplinką nuo endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos, kiek įmanoma kasdienėje buityje turėtume rinktis daiktus iš natūralios kilmės medžiagų. Pavyzdžiui, stiklinius, molinius, keramikinius, metalinius, medinius.
Ieškokite prekių, ant kurių pakuotės užrašyta BPA free, non-toxic, be BPA, be bisfenolio.
 

Venkite konservuoto ir plastikinėje pakuotėje supakuoto maisto. Rinkitės, kiek įmanoma šviežius produktus, venkite pusfabrikačių. Jeigu negalite gauti šviežių vaisių ir daržovių, geriau rinkitės šaldytus produktus vengdami konservų. Nors maistas stikliniuose induose šiek tiek brangesnis, yra saugus, o indus galėsite pakartotinai panaudoti.
Taip pat siūloma plastikinę tarą laikyti vėsiai ir vengti ją kaitinti mikrobangėje. Mat kaitinant plastikinę tarą, BPA ir kitos cheminės medžiagos, gali nutekėti į maisto produktus. Atkreipkite dėmesį ir vaikams pirkdami žaislus – jų gamyboje naudojama daug plastikinių medžiagų. Štai nekenksmingais laikomi mediniai.


Verta žinoti
Venkite maisto saugojimo plastikinėje taroje. Jeigu plastikinės taros išvengti nepavyksta, venkite plastmasės su žymėjimu 3, 6, 7. Mažiausiai rizikos turi plastikas, žymimas skaitmenimis 5, 4 arba 2.

 
Tarp kitko
BPA yra siejamas su krūties ir kitomis vėžinėmis ligomis, nevaisingumu, nutukimu, ankstyvu lytiniu brendimu ir širdies ligomis. JAV vyriausybės atliktais tyrimų duomenimis, 93 proc. šalies gyventojų organizmuose aptinkama BPA.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica