K. Mišinienė: migrantai tampa darbdavių išnaudojimo aukomis

Sima Kazarian
2021-11-05
Prieš 21 metus po Lietuvos Carito sparnu prasidėjusi iniciatyva savo veiklą kūrė nuo nulio. Šiandien tai – stipri nevyriausybinė organizacija, darbų aplanke turinti svarius pasiekimus teikiant pagalbą visuomenės paribiuose gyvenantiems žmonėms. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė teigia, kad būtent nevyriausybinės organizacijos rėmai leidžia padaryti daugiau.
K. Mišinienė: migrantai tampa darbdavių išnaudojimo aukomis
„Mūsų galvos skausmu tampa ir legaliai į šalį atvykę migrantai, tapę darbdavių išnaudojimo aukomis. Socialinio draudimo dokumentai nesutvarkyti, dirba visą parą, gydytojo nematę kelerius metus. Pūliuojančios žaizdos, užleistos lėtinės ligos...“ – sako Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė.

- Gerbiama Kristina, trumpai papasakokite, kaip jūs dirbate?
- Mes patys save sukūrėme, savo strategiją, ieškome finansavimo per rėmėjus, rašome projektus. Per tuos dvidešimt vienerius metus susiformavo veiklos kryptis teikti specializuotą pagalbą prekybos žmonėmis ir išnaudojimo aukoms, kurias tenka ne tik identifikuoti, bet ir joms advokatauti.
Iš kitų mus išskiria teisinė pagalba. Dirbame neformaliai: siekiame, kad nusikaltėliai būtų nubausti, prireikus kreipiamės į Europos žmogaus teisių teismą. Mes – paprasta socialinių darbuotojų komanda. Kad geriau pasiektume periferiją, turime po keletą žmonių šešiuose padaliniuose Lietuvoje. Savęs neįsivaizduojame be partnerių – teisininkų, psichologų, psichoterapeutų.
 

- Su aukomis esate kartu nuo pagalbos šauksmo iki galutinio verdikto teisme. Kodėl tai svarbu?
- Nėra taip, kad randame auką, padedame jai parašyti pareiškimą policijai ir tada sakome: „Na, ate, sėkmės tau, laikykis!“. Taip padarius, auka grįžtų į ankstesnį gyvenimą, o nusikaltėliai toliau klestėtų. Norint realiai padėti ir ištraukti auką iš ankstesnio gyvenimo, reikia kartu eiti iki galo: spręsti buitinius, psichologinius, sudėtingus biurokratinius reikalus, mindyti instancijų slenksčius. Ką bekalbėti apie teisinius procesus, aukos saugumą – jai grasinama, kerštaujama, siekiama vėl įtraukti į nusikalstamą veiklą, kankintojai daro spaudimą nutraukti bylą.
 
- Gan karti jūsų patirtis ir teisinėje Lietuvos sistemoje...
- Nelengva rasti kvalifikuotus advokatus, kurie sutiktų atstovauti aukoms. Valstybės garantuojama nemokama teisinė pagalba gera tik savo idėja. Realybėje tai – silpnas teisinis veiksmas. Retai tenka sutikti valstybės lėšomis skiriamą advokatą, kuris iš tiesų norėtų įsigilinti į aukos situaciją. Siekdami nesužlugdyti bylos ieškome teisininkų ir jiems mokame. Aišku, tie pinigai dešimt kartų mažesni negu kad nusikaltėlių advokatų, tačiau turime idėjinius žmones. Per tiek metų pastebėjau, kad advokatai gyvena iš nusikaltėlių gynybos. Buvę teisėjai, autoritetingi Mykolo Romerio universiteto dėstytojai, prie kurių pavardžių prirašyti moksliniai titulai, gina nusikaltėlius ir iš to puikiai uždirba. Dėl to dar labiau reikia įvertinti mūsų teisininkų pasiaukojimą dirbti su aukomis. Jie įsipareigoja, kad kol bendradarbiauja su KOPŽI, negins nusikaltėlių, o bylos trunka ir iki penkiolikos metų. Vien ikiteisminis tyrimas gali tęstis ketverius metus. Tačiau dauguma prekeivių ir nusikaltėlių pereina į teisiamųjų suolą.
 
- Žmonės, esantys šalia aukų, dažnai jų neatpažįsta.
- Klausiame, negi bendruomenė nematė šio žmogaus? Išgirstame: „Žinome, bet gi tai prostitutė, vagis...“ Net socialiniai darbuotojai priklausomi nuo stereotipinio aukos vaizdinio: norima, kad ji verktų, skųstųsi, būtų nuolanki. O jei turi prastą reputaciją, yra agresyvi, žalojasi, tyli – tokių žmonių tradiciškai aukoms nepriskiriame.
Mūsų pagalbos numeris veikia visą parą. Gauname pranešimus iš policijos komisariatų, kreipiasi britų, vokiečių, italų pareigūnai, artimieji. Apie pusė jų pranešimų pasitvirtina, bet ir tai nėra mažas skaičius. Lankomės prieglobsčio prašytojų vietose, vaikų globos įstaigose... Aukos skambina retai. Neįsivaizduojate, koks jausmas sulaukti skambučio vidurį nakties ir girdėti pagalbos šauksmą kur nors iš Londono. Tu sėdi Kaune, o auka klausia, ką jai daryti, kur eiti. Gavę bent kokį signalą, čiumpam ir nepaliekam, kol neišsiaiškiname.

 
- Užsiminėte, kad ir pačios iš pradžių patyrėte kuriozų...
- Kai įsikūrėme, ant durų pasikabinome skelbimą, kviečiantį kreiptis nukentėjusiuosius. Užsirašėme darbo valandas nuo aštuntos iki septynioliktos ir pusę metų sėdėjome tuščiuose kabinetuose. Nesupratome, kad pačios turime išjudėti. Gatvės socialinis darbuotojas mūsų šalyje yra nesuprastas statusas. Tačiau jei nori iš tiesų rasti žmones, kuriems reikalinga pagalba, turi dirbti visai kitais metodais. Gal sėdėk ne darbo dieną, o į gatvę eik nuo vidurnakčio iki trečios valandos, prisiderink prie ritmo, kuriuo gyvena nusikaltėliai ir aukos.
 
- Koks jūsų požiūris į visuomenės sveikatą?

- Reikia galvoti apie jos stiprinimą, įtraukti saugiklius dėl pažeidžiamiausių grupių. Dabar tai palikta žmonių sąmoningumui. Tačiau vis tiek reikia orientuotis į tuos, kurie neateina iki medikų, neturi socialinio draudimo, buvę kaliniai, bedarbiai, neužsiregistravę užimtumo tarnyboje, migrantai. Turime daug infekcinių ligų, plintančių lytiniu ir nelytiniu keliu. ŽIV, hepatitai... Reikia ką nors daryti. Tame dar daug moralizavimo, o ne galvojimo apie priežastis ir sprendimus. Mes įtikinėjame, kad savivaldybės suteiktų paslaugas ir nedraustiems asmenims, bet jos negali skirti tiek lėšų.
 
- Į duris jau beldžia ir darbdavių išnaudojamų migrantų klausimas?
- Mūsų galvos skausmu tampa ir legaliai į šalį atvykę migrantai, tapę darbdavių išnaudojimo aukomis. Socialinio draudimo dokumentai nesutvarkyti, dirba visą parą, gydytojo nematę kelerius metus. Pūliuojančios žaizdos, užleistos lėtinės ligos... Psichologai, ginekologai, šeimos gydytojai šiems žmonėms neprieinami. Turėjome atvejį, kaip padėjome abiejų inkstų darbo vietoje netekusiam migrantui. Reikia įsisąmoninti: šių žmonių daugės, nes jie įsileidžiami į šalį. Atsivežami iš Nepalo, Indijos, Tailando, Afrikos. Jei mes suteikiame galimybę darbdaviams juos atsivežti, turime prisiimti ir jų problemas.

 
Apie centrą
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) nuo 2001 m. (iki 2017 m. kaip Lietuvos Caritas programa) veikia kaip specializuotas pagalbos centras prekybos žmonėmis, prostitucijos, seksualinės prievartos aukoms. Nukentėjusiems suteikiama socialinė, psichologinė pagalba, saugus būstas, parama integruojantis bendruomenėje. KOPŽI komandoje šiuo metu dirba 6 socialinės darbuotojos, 4 psichoterapeutės, būrys teisininkų. 2021 m. pagalba suteikta 362 asmenims, iš jų 70 proc. liudijo prieš prekeivius žmonėmis, sutenerius ir prievartautojus. Visą parą veikia SOS pagalbos numeris 8 679 61617.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

  Budinti vaistinė


  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

  razinka


  Sveika šeima


  Apie laimingiausią Lietuvos jaunimą kalba pasaulis

  Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje, skelbiama Pasaulio laimės ataskaitoje. „Kaip, kodėl?“ – klausia užsienio žiniasklaida, stebisi ir patys lietuviai. Bene didžiausią indėlį, ieškant Lietuvos jaunimo laimės priežasčių, neseniai įnešė garsusis britų dienraštis „The Guardian&...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Į darbus kibs virtualūs fizioterapeutai

  Pirmoji pasaulyje dirbtinio intelekto (DI) koordinuojama virtuali fizioterapijos klinika startuos šiais metais. Būsimų skaitmeninių fizioterapeutų darbdaviai žada daug. Virtualios fizioterapijos klinikos „Flok Health“ bendraįkūrėjas Finnas Stevensonas tvirtina, kad inovacija ne tik sumažins fizioterapijos pacientų ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Pseudomokslas apie makalienę
  Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
  Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Pats juokingiausias rašinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

  Naujas numeris