Apie Sosnovskio barščių keliamus pavojus sveikatai informacijos vis dar trūksta

Augustė Miškinytė
2015-08-06
Šiais parazitiniais, tačiau grėsmingai neatrodančiais augalais liepos – rugpjūčio mėnesiais būna gausiai nusėtos pievos tiek miestuose, tiek užmiesčiuose. Dažno mažo ir didelio vasarotojo, dar nežinančio, kas tai per augalas ir kokį pavojų jis kelia, pirmoji pažintis gali baigtis itin liūdnai – ūmiais kūno nudegimais...
Apie Sosnovskio barščių keliamus pavojus sveikatai informacijos vis dar trūksta
Vietą, kuri lietėsi su Sosnovskio barščiu, būtina nuplauti su muilu po tekančia vandens srove ir jokiu būdu nebūti saulėje, nes ultravioletiniai spinduliai gali sukleti fotodermatitą.

Sosnovskio barštis (arba lot. Heracleum sosnowskyi) - invazinis parazitinis salierinių šeimos augalas aukštu (net iki 5 m.) ir tvirtu stiebu, įspūdingu baltu žiedynu, kilęs iš Kaukazo. Lietuvoje šis augalas atsirado maždaug prieš šešiasdešimt metų, iš pradžių buvo pradėtas auginti kaip eksperimentinis pašarinis augalas gyvuliams, tačiau dėl gana patrauklios išvaizdos ilgainiui paplito. Netrukus buvo pastebėta, jog Sosnovskio barštis yra linkęs parazituoti – išstumti vietinius augalus ir juos užgožti, o dėl itin didelio skaičiaus sėklų linkęs plisti. Taip per kelis dešimtmečius šis augalas išplito po visą Lietuvą.

Šio augalo poveikis gyvuliams, kuriems šerti jis buvo veistas, ir žmonėms, yra gana skirtingas. Pirmiesiems, dėl apsauginio odos sluoksnio, dažniausiai – kailio – jis nėra pavojingas. O žmonėms tiesioginis kontaktas su juo – stiebu ar žiedais – gali baigtis itin liūdnai: 1-3 laipsnio odos nudegimais, skausmingomis pūslėmis, po kurių susiformuoja pigmentinės dėmės. Abejonių dėl poreikio jį naikinti nekyla, tačiau tai padaryti yra gana sunku – būtina vengti tiesioginio kontakto, siūloma nupurkšti herbicidais, valyti žemės plotus išariant.

 
Specialisto komentaras
Gydytojas dermatovenerologas Edmundas Maleckas:
 
- Kontaktas su Sosnovskio barščiu gali baigtis ūmiais nudegimais, vandeningomis pūslelėmis. Ką turėtų žinoti žmogus, kuris prisilietė prie jo ar nuskynė šį augalą? 
- Vietą, kuri lietėsi su Sosnovskio barščiu, būtina nuplauti su muilu po tekančia vandens srove ir jokiu būdu nebūti saulėje, nes ultravioletiniai spinduliai gali sukleti fotodermatitą. Jei nėra tokios galimybės, galima tą vietą nuplauti vien vandeniu bei nusausinti. Negalima braukti per pažeistą vietą rankšluosčiu, rekomenduojama ją tiesiog švelniai nusausinti.

 
Šio augalo poveikis suaugusiajam ir vaikui skiriasi? 
- Viskas priklauso nuo individualaus žmogaus ir jo situacijos, tikrai ne nuo amžiaus. Vienam šis augalas nieko nepadaro, o kitam gali sukelti ūmų odos nudegimą. Jautriausiai reaguoja šviesaus gymio žmonės – tie, kurių oda baltesnė, labiau reaguoja į saulę ir į augalus.
 
Ar kontaktas su Sosnovskio barščiu gali baigtis ir kitomis komplikacijomis – ne tik nudegimais ar odos pūslelėmis? 
- Apie rimtesnes komplikacijas dar nesu girdėjęs. Jei pastebimas padidėjęs jautrumas šiam augalui, tuomet ir atsiranda rimtesnis, ūmesnis nudegimas, ne tik pūslinis dermatitas.
 
Gal pastebite, kad žmonės tampa atsargesni būdami netoliese šių augalų? O gal priešingai, dar trūksta informacijos apie jų keliamą pavojų? 
- Mano manymu, informacijos šiuo klausimu visuomenėje vis dar trūksta. Nors šis augalas atrodo gana gražiai, sparčiai dauginasi, plinta ir kai kuriems sukelia didelių sveikatos problemų, apie kurias tikrai būtina žinoti.  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris