Stomatitas puola ne tik vaikus

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-27
Jau kelis kartus susergu stomatitu ir niekaip negaliu atsikratyti šio susirgimo. Anksčiau galvojau, kad tai tik vaikų liga. Kokios yra stomatito priežastys? Ir kaip jį tinkamai gydyti? Gal yra kokių būdų, kaip kovoti su šia liga namuose, nesikreipiant į gydytojus?
Laimutė, 49 metai
Stomatitas puola ne tik vaikus

Atsako odontologė Audra Drukteinienė:
Stomatito priežastys

Yra įvairių stomatito rūšių, tai reiškia, kad ir priežastys skiriasi. Yra bakterinis, virusinis, grybelinis stomatitas. Jie gali pasireikšti persirgus gripu, plaučių ligomis, kitomis infekcinėmis ligomis. Liga užsikrečiama tiesiogiai kontaktuojant: per seiles, sekretą, odą.
Taip pat tai gali būti pašalinių burnos dirgiklių pasekmė. Stomatitą gali sukelti su dirbtiniais dantimis ar dantų protezais susijęs dirginimas, burnos ertmės higienos nesilaikymas. Taip pat bendras imuniteto deficitas, įvairios infekcinės ligos, grybelių sukeliamos ligos, kraujo ligos, medžiagų apykaitos, hormoninės sistemos sutrikimai.
Žmogaus organizme yra apie 200 mikroorganizmų, kurių dauguma yra ligų nesukeliantieji. Jų galima įkvėpti su dulkėmis, užsikrėsti nesilaikant asmens higienos.
Susilpnėjus organizmo imuninei sistemai, grybeliai suaktyvėja, pradeda gausiai daugintis ir tampa nuodingi. Stomatito atsiradimui labai daug įtakos turi ilgai trunkantis gydymas antibiotikais ar kitais hormoniniais preparatais.
 
Stomatito simptomai

Burnoje ši liga pasireiškia įvairiais gleivinės pažeidimais: skruostų, liežuvio, dantenų ir ryklės paraudimu, paburkimu ir nedidelėmis opelėmis - aftomis, kraujavimu, jautrumu, pūslelėmis, pūlinukais, balkšvomis opomis. Dažnai šiuos simptomus lydi skausmas, smarkiai teka seilės, blogas burnos kvapas, karščiavimas. Aišku, kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingi simptomai. Vieniems stomatitas praeina po kelių dienų, o kitiems kyla temperatūra, liga kamuoja ne vieną kartą.
 
Ligos gydymas 
Svarbiausia būtų gydyti kompleksiškai. Sergant stomatitu, svarbi racionali mityba. Maistas turėtų būti visavertis, turėti pakankamai baltymų, vitaminų, mikroelementų. Patariama valgyti minkštą, neaštrų, nekarštą maistą. Toks nedirgina burnos gleivinės, jį lengviau nuryti.
Sergant stomatitu reiktų skalauti burną priešuždegimiškai veikiančiais bei dezinfekuojančiais tirpalais. Taip pat patikrintas gydymo metodas suaugusiems yra burnos skalavimas įvairių augalų nuovirais ir ekstraktais: ąžuolų žievių, ajerų šaknų, ramunėlių, jonažolių. Augaluose yra mineralinių medžiagų, vitaminų, eterinių aliejų, kurie saugo nuo bakterijų, sutraukia ir stiprina gleivinę, gerina žaizdų gijimą.
Vis dėlto nepamirškite, kad reikia vartoti ir vaistinius medikamentus. Vaistinėje tikrai galima rasti įvairių tepalų, skalavimo skysčių, kurie pagelbėtų stomatito atžvilgiu. Pastebėjus, kad padidėję limfmazgiai ar kyla temperatūra, reiktų kreiptis į šeimos gydytoją ar odontologą.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris