Sklandesniam žaizdų gijimui – pažangios technologijos

Aigustė Tavoraitė
2017-12-08
Specialistai skambina pavojaus varpais – ilgėjant gyvenimo trukmei bei daugėjant lėtinių ligų auga ir lėtinėmis žaizdomis sergančių pacientų skaičius. Gydytojai pabrėžia, kad tokių ligonių priežiūra reikalauja specifinių priemonių, o jų nesiėmus laiku ne tik didinamos gydymo išlaidos, bet ir rizika tapti neįgaliu.
Sklandesniam žaizdų gijimui – pažangios technologijos
Žaizdų gijimas ir gydymas nėra paprastas procesas. Žaizdų įvairovė ir jų sudėtingumas, veiksniai, sąlygojantys gijimą, gausybė tvarsčių, priemonių, vaistų, metodų reikalauja išmanymo, tinkamų, specialių žinių.

Gydymas užtrunka
Infekcijos, įvairios ligos, pvz., kojų venų ar arterijų patologijos, cukrinis diabetas, traumos, nudegimai, onkologinės ligos, pragulos, operacija – žaizdos įvairiose kūno vietose gali atsiverti dėl įvairių priežasčių.
Kauno klinikų plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojos Loretos Pilipaitytės tvirtinimu, pacientų, kuriems susiformuoja lėtinės žaizdos skaičius vis didėja. „Tai sąlygoja ne tik augantis sergamumas cukriniu diabetu, kraujotakos nepakankamumas, bet ir gyvensenos veiksniai – svorio didėjimas, nepakankama mityba, traumos ir kt.“, – sakė pašnekovė.
 
Ji pabrėžė, kad žaizdų gijimas ir gydymas nėra paprastas procesas. Žaizdų įvairovė ir jų sudėtingumas, veiksniai, sąlygojantys gijimą, gausybė tvarsčių, priemonių, vaistų, metodų reikalauja išmanymo, tinkamų, specialių žinių.
Neatsitiktinai šiandien žaizdų gijimo, gydymo tyrimų sritis yra nepaprastai aktyvi. „Mokslininkai atlieka tyrimus įvairiose srityse – nuo medžiagų mokslo iki molekulinės biologijos. Kai kurie iš jų yra nukreipti modernių tvarsčių, kiti – tam tikros įrangos (skatinančios gijimą, bakterijų nustatymą ir kt.) kūrimui ir tobulinimui, treti – dirba su ląstelių kultūromis, augimo veiksniais, kamieninėmis ląstelėmis“, – pridūrė L.Pilipaitytė.
 
Viena komplikacijų – amputacija

Gydytoja pabrėžė, kad sunkiai gyjančių, komplikuotų žaizdų gydymas užtrunka.
 

„Veiksmingam žaizdos gydymui ir priežiūrai būtinas kruopštus tiek žaizdos, tiek paciento bendros sveikatos būklės įvertinimas (dažniausiai tokie pacientai turi daug gretutinių lėtinių ligų, vartoja įvairių vaistų arba bendra būklė nėra gera), klinikinių duomenų interpretavimas, tinkamo gydymo parinkimas. Tam į pagalbą tenka pasikviesti įvairių sričių specialistus (traumatologus, chirurgus, dermatovenerologus, kraujagyslių chirurgus, mikrobiologus, terapeutus ir kt.)“, - sako Kauno klinikų plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Loreta Pilipaitytė.

 
„Esant sudėtingiems atvejams ne visada pakanka tik konservatyvių gydymo metodų. Dažnai yra reikalingas sisteminis gydymas, tenka pasitelkti chirurginius gydymo metodus“, – aiškino gydytoja ir pridūrė, kad ne mažiau svarbi nuolatinė stebėsena, rizikos veiksnių nustatymas, profilaktinių priemonių parinkimas ir jų taikymas komplikacijų ir atkryčių prevencijai.
 
Prasta žaizdos priežiūra gali sukelti uždelstą gijimą, infekciją, netinkamą tvarsčių naudojimą. Kartais dėl komplikacijų pacientams tenka išgirsti ir ypač gąsdinantį nuosprendį – organo amputacija. Gydytoja pabrėžė, kad netinkama žaizdų priežiūra ne tik pablogina paciento gyvenimo kokybę, bet ir didina išlaidas.
 
Pasitelkia vakuuminę terapiją
Daug sklandesnį ir greitesnį žaizdų gijimo procesą užtikrinti padeda įvairios mechaninės medicinos priemonės, aparatai. Kitos priemonės – biologinės, kai pasinaudojama tam tikromis organizmo biologinėmis medžiagomis kaip statybiniais komponentais, arba – biologiniai gijimo mediatoriai, skatinantys įvairius gijimo procesus: ląstelių migraciją ir kt.
 
Vienas tokių pažangių žaizdų gydymo metodų – neigiamo slėgio terapija (kitaip – vakuuminė terapija). V.A.C. VeraFloTM gali būti naudojama tiek lėtinių, tiek ūminių žaizdų gydymui.
Ūmių žaizdų gydymo šiuo metodu indikacijos: dideli minkštųjų audinių potrauminiai defektai, atlikus chirurginį užterštų žaizdų išvalymą, nudegimai, odos ar jos pakaitalų pritvirtinimui prie žaizdos dugno. Lėtinių opų gydymui ši terapija taikoma esant praguloms, kojų trofinėms opoms, diabetinėms opoms, spindulinės kilmės opoms.
 
„Naudojant šį metodą ant žaizdos uždedama speciali kempinė/tvarstis, prie kurios pritvirtinamas siurbimo vamzdelis, hermetiškai aptvarstoma poliuretano tvarsčiu ir specialaus prietaiso (siurblio) pagalba suformuojama neigiamo slėgio aplinka žaizdoje. Taip yra stimuliuojamas granuliacinio audinio augimas (užpildomas žaizdos dugnas). Taip pat – išvaloma žaizda, jei jos dugne yra nedaug negyvybingų audinių, detrito, išsiurbiamas perteklinis eksudato kiekis, mažinama intersticinė edema ir pagerinama žaizdos audinių mikrocirkuliacija“, – neigiamo slėgio terapijos privalumus vardijo L.Pilipaitytė.
 
Patogu naudoti
Specialistės pastebėjimu, šis metodas yra itin praktiškas ir patogus – uždėtas tvarstis laikomas keletą dienų, nereikia dažnų perrišimų, todėl sutaupoma slaugytojų ar gydytojų darbo laiko, tvarsčių.
 

„Žaizda būna apsaugota nuo bakterinės taršos iš aplinkos. Tai ypač aktualu gydymo įstaigose, kur yra didesnė antibiotikams atsparių bakterijų rizika. Žaizdos eksudatas neprateka pro tvarsčio kraštus, nesukelia diskomforto pacientui (nesušlampa drabužiai, patalynė) nesimaceruoja aplinkinė oda, jis siurbiant surenkamas į uždarą talpą/konteinerį. Taip pat labai svarbu, kad šis gydymo metodas neriboja paciento judėjimo laisvės“, – pasakojo plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja.
 
Platesnis pritaikymas leistų sutaupyti
Gydytoja pastebėjo, kad neigiamo slėgio terapija vis plačiau ir dažniau yra taikoma mūsų šalies gydymo įstaigose. Kai kurie ambulatoriškai gydomi pacientai naudoja vienkartinius aparatus, tačiau jie nėra kompensuojami.
Tai – nepigus gydymo metodas, tačiau medikai pabrėžia, kad galutinė gydymo kaina – tai žaizdos gijimo laikas.
 
Vadinasi, atitinkamai dienų ar valandų žmogus nedirba ir negauna atlyginimo, tam tikrų išlaidų pareikalauja transportas nuvykti į gydymo įstaigą, tam tikrus darbus atlieka medikai... Taigi logiška naudoti tokias gydymo priemones, kuriomis pacientas galėtų pasinaudoti pats ir jam nereikėtų važinėti pas gydytojus.
„Taigi nepaisant mūsų šalyje prieinamų pažangių žaizdų gydymo metodų, modernių priežiūros ir gydymo priemonių, išlaidos tokių žaizdų gydymui yra pakankamai didelės“, – pastebėjo pašnekovė.

 
Gydytojos manymu, tokio metodo platesnis naudojimas kai kuriais atvejais galėtų padėti sutaupyti lėšų, ypač pasitarnautų kalbant apie ligonių slaugą.
„Būna pacientų, kurių negalime operuoti dėl bendros jų sveikatos būklės, o gydymas tik tvarsčiais užtrunka mėnesių mėnesiais. Tvarsčiai brangūs, laiko sąnaudos didelės, dar prisideda infekcijos rizika ir kt. O neigiamo slėgio terapija galėtų būti vienas iš pasirinkimo metodų gijimui pagreitinti“, – kalbėjo L.Pilipaitytė.

 
Tarp kitko
Žaizdos gali būti klasifikuojamos atsižvelgiant į įvairius aspektus: etiologiją (pragulos, veninės opos, nudegimai, chirurginės žaizdos  ir kt.), anatominę vietą, gylį (dalies odos storio, pilno odos storio, paviršinės, gilios) , užterštumą (švarios, kontaminuotos, infekuotos ir kt.), žaizdos gijimo laiką (ūmios, lėtinės).


Neigiamo slėgio terapija V.A.C. VeraFloTM
Padeda suformuoti neigiamo slėgio aplinką žaizdoje. Taip yra stimuliuojamas granuliacinio audinio augimas (užpildomas žaizdos dugnas). Taip pat – išvaloma žaizda, jei jos dugne yra nedaug negyvybingų audinių, detrito, išsiurbiamas perteklinis eksudato kiekis, mažinama intersticinė edema ir pagerinama žaizdos audinių mikrocirkuliacija.
 
Padeda apsaugoti žaizdą nuo bakterinės taršos iš aplinkos.
Nesukelia diskomforto pacientui (nesušlampa drabužiai, patalynė).
Neapriboja paciento judėjimo laisvės.
Padeda sutaupyti laiko – tvarstis laikomas keletą dienų, nereikia dažnų perrišimų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

   Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

   Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
   Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

   Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

   LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

   Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

   Komentarai


   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
   Pulti ant kelių? Taip!
   Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
   Keistoji medicina
   Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica