Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

Sima Kazarian
2021-06-11
Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.
Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?
Opinis kolitas šiais laikais jau nėra tokia gąsdinanti liga. Žmonių gyvenimo trukmei įtakos jis praktiškai neturi, o sergant sunkiomis formomis pritaikomas veiksmingas gydymas, dėl ligos komplikacijų chirurginio gydymo prireikia labai retai.

Susirgo po streso
37-erių vilnietis Tomas opiniu kolitu susirgo prieš penkerius metus. Vyriškis mano, kad autoimuminei ligai įtakos turėjo nesugebėjimas susidoroti su stresu. „Liga buvo paskutinė nesėkmė ilgame jų ruože: netekau darbo, paliko žmona, po to sunkiai dirbau statybose“, – pasakojo vilnietis.
 
Nors storosios žarnos gleivinės pažeidimai ir kraujavimas iš išangės vis atsinaujina, Tomas pilvo skausmų nejaučia, jo nekankina viduriavimai, pykinimas, silpnumas.

Tiesa, pašnekovas pastebėjo, kad sveikai gyvenant atsitraukę negalavimai sugrįžta su žalingais įpročiais: „Jei nepailsiu, dažniau užtraukiu cigaretę, suvalgau šašlykų, kuriuos mėgstu, liga po kurio laiko vėl apsireiškia. Tas pats ir su alkoholiu. Sausį išgerdavau po kelis bokalus alaus per savaitę, o vasarį kraujavimas atsinaujino.“
 
Mityba skiriasi nuo ligos fazės
 

Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos Hepatologijos sektoriaus vadovas, gydytojas gastroenterologas, prof. hab. med. m. dr. akad. Limas Kupčinskas teigia, kad sergantieji opiniu kolitu pakeitę mitybą nepasveiks. Tačiau dietą verta taikyti kartu su vaistais, norint greičiau pasiekti ir ilgiau išlaikyti remisiją.

 
L.Kupčinskas pabrėžia, kad vienokios mitybos taisyklės taikomos ligai paūmėjus, kitokios pasiekus remisiją, kai storosios žarnos gleivinė atkuriama. Profesorius pastebi, kad rūkymas labiau siejamas su Krono liga nei opiniu kolitu, o psichinis ir fizinis nuovargis tikrai gali išprovokuoti šią ligą.
 
Paūmėjus – griežta dieta
Pasak L.Kupčinsko, šiuolaikinio gydymo dėka ligos paūmėjimas paprastai trunka neilgai – savaitę dvi. Ūmioje fazėje netinka netirpios skaidulos – vaisiai su odele ir sėklomis, žalios daržovės (visi kryžmažiedžiai, pvz., brokoliai, kopūstai), riešutai, džiovinti vaisiai, viso grūdo, laktozės turintys produktai (pienas, grietinėlė, sūriai). Reikėtų atsisakyti sulčių, pridėtinio cukraus, kepinių, riebaus maisto, alkoholio, kofeino.

 
Galima vartoti mažai skaidulų turinčius vaisius (bananus, melionus), tinka valgyti liesus baltymus: žuvį, neriebią mėsą (pageidautina jautieną, paukštieną), galima neriboti kiaušinių suvartojimo. Iš angliavandenių reikėtų vartoti rafinuotų grūdų produktus (glitimo netoleravimo atveju – beglitimius). Daržovės turėtų būti termiškai apdorotos.
 
Remisijos metu – beveik be ribojimų
Kai gleivinė atkuriama, opiniu kolitu sergantys pacientai po maisto lentynas gali žvalgytis drąsiau. Profesorius L.Kupčinskas teigia, kad kai kuris paūmėjimo periodu draudžiamas maistas yra netgi rekomenduojamas – tai skaidulų turintys produktai, viso grūdo miltai, sėlenos. „Svarbu gerti pakankamai skysčių kaip ir ūmios fazės metu. Reikėtų suvartoti kuo daugiau ir įvairesnių spalvų daržovių, nebijoti ir raugintų produktų: jogurto, kefyro, netgi raugintų kopūstų“, – pasakojo L.Kupčinskas.
 
Profesoriaus teigimu, opiniu kolitu sergantiems žmonėms tinka Viduržemio jūros dieta, o draudžiamų produktų sąraše net ir remisijos metu išlieka riebūs, kepti, rūkyti produktai. Tačiau, kaip pastebi L.Kupčinskas, jų turėtų vengti ir sveiki žmonės. Jis pastebėjo, kad sergantiems opiniu kolitu paprastai stinga viamino D, todėl pastebėjus trūkumą reikėtų jo vartoti papildomai.
 
Prognozės paguodžiančios
L.Kupčinskas teigia, kad opinis kolitas šiais laikais jau nėra tokia gąsdinanti liga. Žmonių gyvenimo trukmei įtakos jis praktiškai neturi, o sergant sunkiomis formomis pritaikomas veiksmingas gydymas, dėl ligos komplikacijų chirurginio gydymo prireikia labai retai. „Dėl sugebėjimo palaikyti remisiją, vėžio rizika sergantiems opiniu kolitu beveik niekuo ne didesnė nei sveikiems žmonėms“, – sakė L. Kupčinskas. Jis teigė, kad su amžiumi ši liga turi tendenciją lengvėti, o kai kuriems pacientams galima ir nutraukti gydymą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Susipažinkite su apgaule: netikros ligos istorijos internete

  Kartu su naujomis bendravimo galimybėmis internetu, atsivėrė ir papildomos grėsmės. Alabamos universiteto klinikinės psichiatrijos profesorius dr. Marcas Feldmanas teigia, kad kuriasi nauja pacientų grupė – „Miunhauzenai internete“, kurie suvaidina ligą, siekdami dėmesio. Apie vieną tokį atvejį pasakoja detektyvė Taryn Wright ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica