Riešo kanalo sindromas: laiku pastebėjus operacija nebūtina
Gintarė Kaminskienė
2014-10-20
Dirbu fizinį darbą. Paskutiniu laiku naktimis sunku miegoti, nes labai skauda rankas. Tirpsta pirštai, atrodo, kad ranka nieko negaliu paimti. Kartą net puodelis iš rankų iškrito. Važiuoti pas šeimos gydytoją vis neatrandu laiko. Darbus pradedu anksti, baigiu vėlai. Jei imsiu nedarbingumą, šeima nukentės finansiškai. Skambinau šeimos gydytojui. Jis iš mano pasakojimo atsakė, kad galėtų būtų riešo kanalo sindromas. Jei jis pasitvirtintų, tada gali reikėti net operacijos. Gal yra kitų alternatyvų?
Vitalijus, 32 metai
Riešo kanalo sindromas – liga, kuri pasireiškia dažnais, intensyviais naktiniais rankos skausmais, pirštų tirpimu, plaštakos jėgos sumažėjimu.
Riešo kanalo sindromas – liga, kuri pasireiškia dažnais, intensyviais naktiniais rankos skausmais, pirštų tirpimu, plaštakos jėgos sumažėjimu. Dažniausia priežastis – sausgyslių ir jų dangalų uždegimas. Dėl uždegimo spaudžiamas kanalu einantis nervas ir pasireiškia minėti simptomai. Manoma, kad monotoniškas darbas reikalaujantis, stiprių rankos ir riešo judesių, gali padidinti riešo kanalo sindromo riziką.
Nechirurginės gydymo priemonės efektyvesnės kai nervo pažeidimas nėra ženklus. Jei sindromo forma lengva, gali padėti dažnesnis pertraukų darymas, riešų šaldymas ledu.
Nemažai daliai pacientų efektą duoda ir tokios nechirurginės gydymo priemonės kaip riešo įtvaras, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, kortikosteroidai. Svarbu susirgimą laiku pastebėti. Jei nutirpimas, nejautrumas ar skausmas užsitęsia, pasirenkamas chirurginis gydymas. Chirurginio gydymo tikslas – sumažinti spaudimą nervui. Chirurgas padaro mažą pjūvį delninėje riešo pusėje ir perpjauna raištį, dengiantį riešo kanalą. Kanale padaugėja vietos ir sumažėja spaudimas.
Dalis pacientų po operacijos palengvėjimą pajunta iš karto. Kiti kurį laiką dar gali justi nutirpimą, skausmą, sustingimą ar silpnumą. Lengvus darbus dirbti galėsite po trijų ar keturių savaičių, o sunkius – po šešių.
Komentuoja specialistas
Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Fizinės medicinos reabilitacijos skyriaus vedėjas Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Vladimir Rožnov:

- Reikia vertinti paciento būklę. Yra tam tikri rodikliai, kai yra reikalingas operacinis arba konservatyvus gydymas. Šeimos gydytojas turi įvertinti būklę ir siųsti pacientą pas specialistą. Tai gali būti ir neurologas, ir traumatologas. Jie vertindami paciento būklę ir turi nuspręsti, ar reikalinga operacija. Vertinama skausmo, nervų užspaudimo, judesių apribojimo simptomatika. Šie kriterijai yra labai svarbūs. Mano asmenine nuomone, visuomet reikia pradėti nuo konservatyvaus gydymo. Blogiausiu atveju, kai nepadeda konservatyvusis gydymas, pacientas turi kreiptis į traumatologus.
Komentuoti: