Rio de Žaneiras: „Nekiškite galvos po... vandeniu“

Violeta Bučiūtė
2016-08-08
Rio de Žaneire krantinių vandenį geriausiai apibūdintų žodis „srutos“. Šešiolika mėnesių trukę moksliniai tyrimai atskleidė, kad užterštuose nuotekomis vandenyse knibždėte knibžda virusų ir bakterijų. Mokslininkai perspėja užteršto vandens bei paplūdimių smėlio saugotis ne tik sportininkus, bet ir turistus.
Rio de Žaneiras: „Nekiškite galvos po... vandeniu“
Labiausiai užteršti taškai yra Rodrigo de Freitas lagūna, kur vyks Olimpinės irklavimo varžybos. Taip pat Gloria Marina, iš kur startuos buriuotojai. Praėjusių metų kovą paimtuose vandens mėginiuose Rodrigo de Freitas lagūnoje buvo rasti 1,73 milijardai adenovirusinės infekcijos litre, o šių metų birželį – kiek mažiau – 248 milijonai.

3 arbatiniai šaukšteliai
Ne tik tūkstančiui keturiems šimtams atletų, kurie varžosi vandens sporto rungtyse, gresia pavojus Rio de Žaneire „pasigauti“ virusą - mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad tokia pat tikimybė yra ir turistams. Ypač rizikuoja pasirinkusieji poilsiauti Ipanemos ir Copacabanos paplūdimiuose.
 
Praėjusią savaitę buvo patvirtinta, kad tose vietose, kur vyks vandens sporto šakų Olimpinės ir Parolimpinės žaidynės, virusų koncentracija vandenyje itin didelė. Nepaisant to, kad pirmieji tyrimo rezultatai, paskelbti daugiau nei prieš metus, parodė, jog virusų vandenyje yra 1,7 mln. kartų daugiau nei bet kur Europoje arba Jungtinėse Amerikos Valstijose, situacija nepagerėjo.
 
Pasirodo, sportininkams, išgėrusiems bent tris arbatinius šaukštelius užteršto vandens, gresia beveik šimtaprocentinė rizika susirgti virusine liga, kuri gali sukelti skrandžio, kvėpavimo takų ligas, rečiau – širdies ir smegenų uždegimą. Žinoma, tai priklauso nuo individo imuninės sistemos stiprumo. Pavyzdžiui, mokslininkai įsitikinę, kad prie ne vieną dešimtmetį užteršto vandens Rio gyventojų imunitetas jau prisitaikęs. Deja, to negalima pasakyti apie užsieniečius.
 
Sportininkai ėmėsi priemonių
Kai praėjusių metų liepą buvo paskelbti pirmieji tyrimo rezultatai apie itin užterštą vandenį, sportininkai, kurie ruošėsi olimpiadai, ėmėsi priemonių, kad išvengtų ligų: profilaktiškai vartojo antibiotikus, specialiai ruošė irklus, treniravosi užsidėję plastikinius kostiumus ir pirštines, siekdami kuo mažesnio kontakto su vandeniu.
 
Tačiau antibiotikai kovoja su bakterijomis, bet ne virusais, o būtent jų koncentracija Rio vandenyje beprotiškai didelė. Taip pat buvo nustatyta, kad adenovirusinės infekcijos koncentracija per 16 tyrimo mėnesių išaugo iki 90 procentų.
„Tai labai, labai, labai didelis procentas. Tokios koncentracijos lygio paviršutiniuose vandenyse Jungtinėse Valstijose nesame matę“, - sakė Pietų Floridos universiteto biologė dr. Valerie Harwood.
 
Sportininkai jau ėmėsi atsargumo priemonių, tačiau ko tikėtis 300-500 tūkstančių užsieniečių, atvykusių stebėti Olimpinių žaidynių? Tiriant lankomiausius Rio de Žaneiro paplūdimių vandenis rezultatai parodė, kad nepaisant didelės virusų koncentracijos, juose esančių bakterijų kiekiai, kuriais užsienyje jau seniai būtų susirūpinta, kartais viršija net Rio valstijos žemiausius vandens saugos standartus. Po šių išvadų biologė dr. V.Harwood turistams pasiūlė tik viena: „Nekiškite savo galvos po vandeniu.“
 
Labiausiai užteršti taškai
Labiausiai užteršti taškai yra Rodrigo de Freitas lagūna, kur vyks Olimpinės irklavimo varžybos. Taip pat Gloria Marina, iš kur startuos buriuotojai. Praėjusių metų kovą paimtuose vandens mėginiuose Rodrigo de Freitas lagūnoje buvo rasti 1,73 milijardai adenovirusinės infekcijos litre, o šių metų birželį – kiek mažiau – 248 milijonai. Palyginimui, Kalifornijoje tokio paties skaičiaus užtektų tūkstantyje litrų ir jau būtų pradėta skambinti pagalbos varpais.
 
Nepaisant projekto, kuriuo buvo siekiama užkirsti kelią nuotekoms į Gloria Marina per lietaus kanalizaciją, vanduo lieka vis tiek užterštas. Praėjusių metų kovą litre buvo rasta 26 milijonai adenovirusų, prieš kelis mėnesius – 37 milijonai.
 
Vargu ar turistai supras
Tačiau vargu ar turistai supras užteršto vandens keliamą pavojų. Apie prastą vandens kokybę paplūdimiuose įspėjantys ženklai kažkur dingo. Daugelis turistų atsiduria tokioje pat situacijoje, kaip ir Raulis Onettas, iš Urugvajaus atvykęs pasimėgauti saule Coapcabanos paplūdimyje. Žurnalistų paklaustas, ar žino, kad vandens užterštumas viršija bet kokias normas, vyras negalėjo tuo patikėti.
„Nežinojau, kad vanduo užterštas. Jeigu yra taip, kaip jūs sakėte, turistai privalo tai žinoti. Važiavau du tūkstančius kilometrų, kad galėčiau pabūti paplūdimyje!“, - sakė R.Onettas.

Tarp kitko
Galvojote, kad problema slypi tik vandenyje? Apsirinkate. Pavojus tyko net smėlyje. Paimti smėlio pavyzdžiai iš Copacabanos ir Ipanemos paplūdimių parodė, kad net ir jame yra virusų, kurie gali sukelti pavojų sveikatai, ypač – kūdikiams ir mažiems vaikams.
Rio vandenyje siaučiantys virusai, bakterijos ir pirmuonys gali sukelti cholerą, dizenteriją, hepatitą A, vidurių šiltinę ir kitas ligas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica