Kiauliena bus tik po prekystaliu?

Henrikas Vaitiekūnas
2019-09-23
Rūkyti nesveika. Man ypač patinka, kai jaunoji karta sako, kad rūkyti yra nemadinga. Bet į tokią deklaraciją visada įdėmiai įsiklausau: ar nerado kartais jie dar „madingesnių“ - visiškai naujų akimirksninio pasismaginimo formų? Na, bet šiandien – ne apie tai.
Kiauliena bus tik po prekystaliu?

Šiandien apie pasismaginimus, kuriuos jaukiuose ministerijų ir žinybų kabinetuose sau leidžia tikrai rimtų darbų nesusirandantieji. Tų rimtų darbų yra, tačiau negi trisdešimt trečią kartą galvosi, kaip trumpinti eiles pas gydytoją specialistą? Negi skubiai imsi spręsti, kaip sočiau pamaitinti pietums tik agurką su kiaušiniu gavusį Santaros ligonį? Negi rūpinsies, kodėl šeimos gydytojas perdien priima ne dvidešimt, o keturiasdešimt penkis ligonius (Čia išankstiniai skaičiai, bet jie bus viršyti, kai tik australietiškasis gripas atkeliaus). Medikų algos – jau ne Ministerijos, o Vyriausybės kompetencija. Rajonų ligoninių valdymas, kaip iš spaudos supratom, Seimo Kultūros komiteto prerogatyva. 
Tai ką nuo ankstyvo ryto dirba ta mūsų Ministerija?
 
Ji dirba darbą, kuris Ministerijoje yra vertinamas ir skatinamas. Nes kiekviena išaušusi diena klerko galvoj (nori to ar nenori, bet įpratimas – antras prigimimas) išvynioja plakatą su dideliu klausuku gale: „Ką čia dar uždraudus?“

Apie vyną lauko kavinėse, alkoholį prie jūros, alų žirgų lenktynėse ir rūkymą nuosavame balkone jau esate girdėję. Ir apie cholesterolį (tą blogąjį, kurį sudaro mažo tankio lipoproteinai) šeimos daktaras jums sakė. Bet jei pamiršote – priminsiu: tas cholesterolis, kaip rūdys vamzdžiuose, nusėda ant kraujagyslių sienelių. Ir nuo tada prasideda širdies ir kraujagyslių ligos.
Ministerija saugo jūsų sveikatą, nenori, kad valgytumėte produktus, kuriuose gausu cholesterolio. Ir todėl stengsis apsaugoti jus nuo to.
 
Taigi nuo sausio pirmos dienos – kad netenkintumėte nesveikų įpročių – planuojama itin daug cholesterolio turinčias maisto prekes nuo pirkėjų slėpti. Parduotuvių vitrinose nebeliks: tepamo sūrio, moliuskų, vėžių ir krabų. Ledų ir antienos. Sviesto ir kiaulienos šoninės. Nes visos čia išvardintos prekės yra cholesterolio bomba jūsų organizmui. Žinoma, parduotuvėje šios prekės bus. Bet, kad jūsų nesveiki norai būtų bent kiek pažaboti, į vitrinas prekybininkai jų nebegalės dėti. Tiesa, dar sprendžiama, kaip pasielgti su kiaušiniais. Sudėtinga tai prekė, nes baltymas – sveika. O štai trynys – grynas cholesterolis! Todėl gal ant prekystalio galės būti padėti – kaip reklama – tik kiaušinių lukštai. Bet jau krabas – tikrai ne: jis bus suvyniotas ir į užkampį užkištas. Atneš tik tuomet, jei parodysit šeimos daktaro pažymą, skelbiančią, kad „...šį pusmetį piliečiui N. leidžiama suvalgyti ne daugiau kaip tris krabo kojeles“. Ir t.t.
 
Manau, kad šia beveik tiesa nustebinau jus. Bet visai gali būti, kad tai - būsima tiesa. Prie aprašytosios kovos su cholesteroliu gal bus prieita kiek vėliau nei sausio pirmąją. Bet jau dabar spaudoje skaitome tokią antraštę: „Aurelijus Veryga siūlo naujovę – parduotuvėse slėpti cigaretes“. 
Cigarečių bus, bet jos nebus matomos. Dar visai gali būti, kad jos bus sudėtos į vienodus pakelius. Gal net pavadinimo neturės, o tik užrašą „Cigaretės“. Arba užrašą „Nuodai jūsų organizmui“. Arba – „Mirtis rūkaliams“.
Prie detalių tuoj grįšim. O dabar – apie poveikį, kurį rūkaliams padarė tie baisūs vaizdeliai ant cigarečių pakelių. Nedaugelį tai išgąsdino. Tie, kuriems buvo nemalonu į negražius vaizdus žiūrėti, įsigijo puošnius porcigarus. Arba Baltarusijoje (arba Turkijoje) nusipirko spalvingus įdėklus. Didžioji rūkalių dalis į tas baisybes ant pakelių pažiūrėjo su humoru. Tik niekas nežino (ir Ministerija taip pat), kiek tai kainavo.
 
Žinoma, būčiau neteisus, sakydamas, kad patiko tie vaizdeliai pradedantiesiems rūkaliams. Tikrai ne. Ir todėl jie nutarė pirkti „saugias“ elektronines cigaretes. Dabar įrodinėjama, kad jos - ne mažiau kenksmingos. Bet niekam neberūpi – mat vajus praėjo – kad šių cigarečių pakeliai – gražūs ir spalvingi. Ir be jokių baisiąvaizdžių. Taigi, rezultatas: ataskaitų prirašyta, atlyginimai ir premijos pasidalinti. Keliaujam toliau.

 
Spalio 29-ąją dieną europiečiai minės 527-ąsias tabako atvežimo į Europą metines.  Viduramžiais ši diena gydytojams buvo šventė. Nes būtent tabakas – stiprus anestetikas – tūkstančius gyvybių išgelbėjo nuo maro. Šiandien tabakas – pats marui prilyginamas. Lietuvos statistika taip pat baugina: tarp trylikamečių, pabandžiusių parūkyti – 53 proc. berniukų ir 39 proc. mergaičių. Nuo rūkymo sukeltų ligų Lietuvoje kasmet miršta daugiau, kaip 7 tūkst. žmonių. Bauginantys skaičiai. Bet yra sena žurnalistikos taisyklė, jog skaičiais gali įrodyti viską, ką įrodyti nori.
Štai: net 81 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad bendrinė (be pavadinimo) tabako gaminių pakuotė rūkymo nesumažins. 70 proc. galvoja, kad tokių pakuočių įvedimas padidins nusikalstamumą ir nelegalių cigarečių vartojimą. O svarbiausias skaičius yra šis: 75 proc. piliečių mano, kad Vyriausybė per daug kišasi į mūsų gyvenimo būdo pasirinkimus.
Nė vieno svarbaus antinikotininio pasiūlymo mūsų Ministerija nesugalvojo. Visos idėjos paimtos iš paprasčiausių N.Zelandijos, Australijos, Japonijos laikraščių. Gal viena kita mintis – visai jos nepritaikant vietinėms sąlygoms – paimta iš konferencijų Europoje. 

 
Na, tarsi sukritikavome pasiūlymą dėl vienodos pakuotės cigarečių. Tarsi nepritariam ir tam slėpimui pakampėse, nerodymui vitrinose. Ir šiaip nemėgstam, kai mūsų gyvenimą kas nors reguliuoja. Tad kodėl Ministerija, už Ministerijos pinigus, nenusiuntė kurios nors mūsų TV į Estiją, kur parduotuvių vitrinose cigaretės slepiamos jau nuo liepos pirmosios? Kodėl nežinom, kaip jiems sekasi tą nikotino baubą suvaldyti. O gal nesiseka, kad tylima?
Kažkur ten aukštai rašiau apie klerkus, kurių galvelėse tik viena mintis – Ką Dar Uždrausti? – plevena. O kitokių savų idėjų nėra? Tuomet paklausykite bent savojo Ministro paskaitos. Štai citata: „Jei cigarečių pakelį padarytume apvaliais kraštais ir dar pripieštume ant jo gražių gėlyčių, - 2014 metais paskaitoje sakė A.Veryga, - joks vyras tokio moteriško pakelio į rankas nenorėtų imti!...“
 
Atsakymas tuomet buvo greitas. „Aš neįmčiau į rankas pakelio, ant kurio būtų ministro portretas“, - sakė vienas tos paskaitos dalyvių.
Idėja gal ir nebloga. Bet yra dar geresnių. Štai, 50-ojoje JAV valstijoje, Havajuose, kaip tik dabar svarstomas įstatymo projektas, pagal kurį 2020-aisiais rūkalai bus parduodami tik trisdešimtmečiams. Nuo 2021 metų – tik keturiasdešimtmečiams. O nuo 2024-ųjų amžiaus slenkstis pakiltų iki 100 metų.
Stuktelėjo šimtas – gali rūkyti, kiek širdis geidžia!
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Dovanėlė iš Bezdonių

2020.08.03
Negerai yra pradėti nuo akivaizdaus melo: šitos dovanėlės iš Bezdonių miestelio tikrai neparvešite. Antra vertus, mano patarimas galėtų gerokai pagyvinti nuobodų Bezdonių prekybininkų darbą ir, žinoma, apyvartą. Bet kol kas tas mažas pūkuotas suvenyras – nedidukė pagalvėlė tokia – vienos žaislų firmos yra pardavinėjama daug didesniame mieste. Kainuoja 6 eurus, o veikimo principas toks... Skaityti plačiau

Šūvis, kaip iš lanko...

2020.07.27
Bet pavadinimas galėjo būti ir kitoks. Pavyzdžiui: „Apie dar vieną ministrą, kuriam labai parūpo mūsų sveikata“. Skaityti plačiau

Kada pradėsime stengtis dėl Lietuvos pacientų?

2020.07.21
Mes norime būti pažangūs, lygiuotis į sėkmingas Vakarų Europos šalis, savo pacientams pasiūlyti inovatyviausius gydymo metodus, bet mums kelią pastoja vis tie patys iššūkiai. Pagrindinės ir visiems žinomos priežastys, trukdančios inovatyvių gydymo metodų prieinamumui Lietuvoje ­– ilgas ir sudėtingas vaistų kompensavimo procesas bei ydingas PSDF biudžeto planavimas. Kada nustosime bijoti... Skaityti plačiau

Demagogija

2020.07.20
Negalėsiu pykti, jei redaktorė už šį rašinį sumanys didesnę dalį honoraro „nukirpti“. Nes autorinių sakinių jame gal tik ketvirtadalis. Visa kita yra aprašytas ir atkartotas viešas dviejų žmonių pasikalbėjimas. Kaip jau įprasta: vienas klausia, o kitas atsako. Mes, skaitytojai (arba klausytojai, arba žiūrovai), tokius dialogus dažnai patiriame. Dažniausia į juos neįsigiliname. ... Skaityti plačiau

Ar ilgai miega skruzdėlės?

2020.07.13
Miega jos trumpai: aštuonias minutes. Bet – kas dvylika valandų. Du kartus per parą. Žinoma, juokingiausia yra tai, kad šitos skruzdės su tolesne rašinio tema nieko bendro neturi. Arba tik atrodo, kad neturi. Nes jūs gi nepamiršote: kiekvienas negirdėtas ir net nepatikrintas faktas mūsų smegenėles pakrutina – liepia susidaryti naujoms jungtims. O tai yra naudinga. Skaityti plačiau

Kaip teisingai plauti grindis?

2020.07.06
Šiandien kalbėsime apie neuroplastiškumą - nervų sistemos savybę keistis ir augti bei dėl naujai įgytos patirties formuoti visiškai naujas jungtis. Tie, kurie po šito pirmojo sakinio dar neišsibėgiojo, gaus apdovanojimą – krūvą praktinių patarimų. Ir tikrai nebekartosime panašių į pirmąjį sakinių. Nes būtent taip – neįdomiai ir supainiotai – yra pradedamos visokios sunkiai patikrinamos medicininės (arba ne medi... Skaityti plačiau

Magiško skaičiaus beieškant

2020.06.29
Paprastos kasdienės bėdos: brolis ar sesuo pavydėdami, o gal dėl kitos priežasties vyriausiąjį vis skundė tėvams. Nekentė ir įžeidinėjo. Vyras žmonai buvo šiurkštus ir priekabus. Dar ir vaikai tėvų neklausė bei negerbė. Uošvis su anyta vis mokė, kaip gyventi, ir kritikavo. Dar jo nemėgo bendradarbiai: stengėsi atimti postą. Juokėsi iš sekmadieninių bažnyčios lankymų. Ir vis lydėjo dar vaik... Skaityti plačiau

Kodėl laiminga ponia Marytė?

2020.06.22
Nežinau, kodėl kai kurios ponios slepia gimimo metus. Bet žinau, kad viena jų praėjusią vasarą Egipto atsisakė, kad galėtų nuvykti į Lansarotės salą. Patogu yra tai, kad niekada nepražiopsosiu draugo gimtadienio. Ir miela yra žinoti, kad manęs neaplenks nė vienas profesinis renginys. Ir dar žinau, kur galima nebrangiai nusipirkti pačių pigiausių Lietuvoje braškių. Kodėl pigiausių? Nes jas nusiskinti reikia pač... Skaityti plačiau

Kaip ožys ruošėsi vartytis

2020.06.15
Pradėsim nuo anekdoto. Tik bėda ta, kad atsakymas į pirmąjį klausimą gali nepatikti kalbininkams. Bet, kaip sakoma, iš dainos žodžių neišmesi. Taigi. Viena ponia klausia kitos ponios: „Mieloji, gal žinai, kas yra vakuumas?“ Atsakymas atskrieja netrukus: „Turiu galvoje, bet niekaip negaliu prisiminti...“ Skaityti plačiau

Kaip išgyventi be feniletilamino?

2020.06.09
Kiekvieną kartą, kuomet daktaras randa minutę savo problemoms išsakyti, jis skundžiasi ne nuolat keičiamais ministerijos nurodymais, ne reagentų, aparatūros ar specialiosios apsaugos stygiumi, o visuotiniu poliklinikas pamėgusiųjų apsiskaitymu. Mat tampriai pasaulį apraizgęs internetinis ryšys dabar kiekvienam suteikia prieigą prie pačių teisingiausių (taip skaitytojai mano) medicininių patarimų. Skaityti plačiau

Kaip Veryga panaikino konstitucinę teisę į sveikatos apsaugą

2020.06.08
Varėnos ligoninė neįsileido motinos su tinstančiu kūdikiu ant rankų – per karantiną vaikų negydo. Tūkstančiai pacientų rikiuojasi į eilę: vieni lauks iki rudens, kiti – nežinia kiek. Tai keleto pastarųjų dienų straipsnių antraštės, kuriuose aprašoma situacija atrodo taip pat grėsmingai, kaip ir koronavirusas. Tačiau Sveikatos apsaugos ministrą girdime tvirtinant: visko turime, viskas yra ger... Skaityti plačiau

Laiminga visuomenė, laimingas gydytojas, laimingas ligonis: svajonės ar siekiamybė?

2020.06.04
Koronaviruso (COVID-19) pandemijos metu daug kas tapo medicinos specialistais, o internete paskelbta įstabių gydymo teorijų. Tuo pat metu sveikatos apsaugos sistemos vadybininkai dažnai nesutarė, atrodė lyg pasiklydę rūke. Gal visuomenei, sveikatinimo vertinimo mėgėjams ir specialistams būtų lengviau susikalbėti, jei jie sutartų, pagal kokius kriterijus vertins sveikatos apsaugos sistemą. Ji gali būti vertinama pagal... Skaityti plačiau

Talentai ir apdovanojimai

2020.06.01
Virusas yra skaičiai. Keliose šalyse? Kur daugiausia? Kiek per parą? Jei niekas nebeserga, taip pat yra skaičius: nulis. Bendrapiliečiai skaičiuoja dienas nuo karantino pradžios. Verslininkai skaičiuoja nuostolius. Ministras Pirmininkas skaičiuoja, kiek pasiskolino. (Galėtų ir neskaičiuoti: skolas grąžinti tikrai reikės jau ne jam. Bet skaičiuoja. Nes skaičiai bus reikalingi rinkiminėse kalbose). Skaityti plačiau

Sugedęs TV3 telefonas

2020.05.25
Niekada nekartokite tos grubios klaidos, kurią šiais metais daugybę kartų darė prezidentas, sveikatos apsaugos ministras ir garbingieji viruso problemas komentavusieji profesoriai. Visi jie - bent po trejetą kartų kiekvienas - patarinėjo, kaip turėtume laikytis socialinės distancijos. Ir žiauriai klydo – terminuose paslydo ir pasiklydo. Skaityti plačiau

Užkalnis ar Stumbrienė geriau?

2020.05.18
Šiaip jau klaustuko neturėtų būti. Nes Andrius Užkalnis už Ingą Paksaitę (Stumbrienę) tikrai yra smagesnis. Teiginį netrukus įrodysiu. Bet prieš tai noriu patikinti, kad šio rašinio nereikėtų priskirti „aukštuomenės kronikoms“: jis – apie sveikatą. Ir apie fizinę, ir kiek labiau – apie psichinę. Skaityti plačiau

Psichinės ligos ir „corona“

2020.05.14
Pasaulinė pandemija sukėlė daug iššūkių, pas mus irgi. Atrodo, kad visa medicina liko tik viruso sukeltas susirgimas. O kaip kitos? Ar išnyko psichinės ligos? Kur? Šeimos gydytojai išgyvena, kad sunku paguldyti į ligoninę žmogų, ištiktą infarkto: arba nėra vietų, arba jis bijo gultis, kad neužsikrėstų „corona“. Skaityti plačiau

Daug didesnis peilis

2020.05.11
Paprastai rašau pacientams ir į giliosios medicinos dirvonus stengiuosi per toli nežengti. Be to, niekada jokių pamokymų neišsakau tikriesiems dietologams. (Bet jūs gi žinote - ne vienas tokiu apsiskelbęs - yra ir netikras). Ir dar: džiaugiuos, jei kuri nors įžvalga mūsų gydytojus dar ir pralinksmina. Šiandien linksmumams vietos nebus. Ir tik trys šiek tiek pozityvūs sakiniai. Pirmas: nepa... Skaityti plačiau

Seksas ir miestas

2020.05.04
Už pavadinimo pasiskolinimą gražioji ponia Candace Bushnell neturėtų supykti: tuomet, kai ši laikraščio „New York Observer“ žurnalistė rašė garsųjį scenarijų, ji mažiausiai tikėjosi, kad tame mieste (kaip ir kituose) bus įvestas toks griežtas karantinas. Tai - pirma. O dabar antra: kaip čia atsitiko, kad net į nuskustąją Draudimų ministro galvą ligi šiol neatėjo mintis per eili... Skaityti plačiau

Prastos žinios rūkantiems

2020.04.30
Įrodyta, kad tabako rūkymas žalingai veikia žmogaus organizmą, taip pat širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo organų sistemas. Rūkantys žmonės dažniau serga išemine širdies liga, turi aukštą kraujospūdį, kraujotakos sutrikimų, serga lėtinėmis plaučių ligomis. COVID-19 gali taip pat pažeisti minėtas organizmo sistemas. Informacija iš Kinijos, kur COVID-19 kilo, rodo, kad žmonėms, kur... Skaityti plačiau

Paprasti prezidentai ir iškilūs ponai

2020.04.27
Pagrindinis šito rašinio veikėjas yra daugelio jūsų nemėgstamas. Tik su išvadomis neskubėkite: tai - ne sveikatinimo ministras, ir net ne kultūros (ar agrokultūros?) pirmininkas. Lipam aukščiau! Tai – JAV prezidentas Donaldas Džonas Trumpas. Ir, nors daugeliui lietuvių yra atgrasus valinskiškas jo pasitikėjimas savimi, nors akivaizdžios yra to prezidento išsimokslinimo ... Skaityti plačiau

Galėjo būti. Bet nebuvo...

2020.04.17
Pradžioje tas spaudos konferencijas žiūrėjome kasdien. Net televizinių versijų nebelaukdavome: tiesiai, internetu. Bet po savaitės jos ėmė erzinti. Nes liejosi tik pagąsdinimai visokie. Na, kartais dar išlįsdavo akivaizdus melas: tas, kuriuo buvo bandoma įteigti, kad epidemijai esame geriausiai pasaulyje pasiruošę, ir kad jokių apsaugos priemonių mūsų daktarams netrūksta. (Tikiuosi, kad dar nepamir&scar... Skaityti plačiau

Aklieji horoskopistai (2)

2020.04.10
Kad laiko veltui negaištumėte: šis rašinys yra apie burtus ir ateities numatymą. O dvejetukas pavadinimo skliausteliuose tik primena pažadą: sakiau, kad apie tą mus užpuolusią bjaurybę rašysiu, neminėdamas jos vardo. Nes kažkoks žiniuonis kažkada pasakė: jei vardą pamini – jau beveik ir prisišauki. Skaityti plačiau

Kvailių gaudymas drumstame koronaviruso vandenyje

2020.04.09
Šiandieną galime pavadinti informacinių technologijų ir žinių laiku. Teisingiau, – melo ir gandų, kuriems platinti puikias sąlygas sukūrė tos pačios technologijos. Skaityti plačiau

Ar būtina plėsti testavimą dėl COVID-19?

2020.04.09
Lietuvoje (kaip ir Latvijoje) teigiamų testų dėl COVID-19 ir visų atliktų testų santykis (procentais) yra labai mažas arba mažėjantis. Tad šiame trumpame komentare norėčiau apžvelgti testavimo rezultatus bei iškelti klausimą, ar būtina plėsti testavimo apimtis, kaip tai siūlo politikai. Skaityti plačiau

Neminint viruso vardo (1)

2020.04.06
Tas vienetukas skliausteliuose saugo nedidelį įsipareigojimą: retkarčiais parašyti apie Tai, neminint Jo vardo. Nes šiek tiek jau pavargom. Žinoma, girdėti dar teks: niekaip nepamiršim. Bet pabandykim. Skaityti plačiau

Karščiavimo klinikos įkūrimas Tuberkuliozės filiale - nepateisinamas žingsnis

2020.04.02
Klaipėdos savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija trečiadienį sprendė dėl Karščiavimo klinikos Klaipėdoje ir, anot Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Rožės Perminienės, medikų bendruomenės akys krypsta į Respublikinę Klaipėdos ligoninę. Manoma, kad karščiavimo klinika galėtų įsikurti šios ligoninės Tuberkuliozės padalinyje, kuris turi visą reikiamą infrast... Skaityti plačiau

Koronavirusas: 10 dalykų, kuriuos turi žinoti Lietuva

2020.03.30
COVID-19 atvejų statistika beveik 8 milijardams planetos žmonių šios dienos rytui – iš viso 723 594 nustatytų atvejų. Mirė 33 998 žmonės, o pasveikusiųjų – 151 824*. Skaityti plačiau

Susitelkime kovai su COVID-19

2020.03.26
Mielieji, kreipiuosi į kiekvieną, nuoširdžiai prašydama Jūsų klausyti Vyriausybės ekstremalių situacijų centro operacijų dėl koronaviruso nurodymų ir stengtis be panikos išgyventi šį sunkų laikotarpį. Patikėkite, kad ir Vyriausybė, ir Seimas yra kartu su kiekvienu iš Jūsų ir daro viską, kad iš tos bėdos išeitume visi ir su kuo mažesniais nuostoliais. Kviečiu visus susi... Skaityti plačiau

COVID-19 – iššūkis ne tik fizinei, bet ir psichologinei sveikatai

2020.03.25
Praėjus 4 mėnesiams nuo pasaulyje prasidėjusio koronaviruso, Europoje, pasak mokslininkų, virusui dar nepasiekus aukščiausio taško, turime mokytis iš kitų šalių ir išvengti kartoti tas pačias klaidas. Nuo protrūkio pradžios pasaulyje buvo patvirtinta daugiau nei 340 tūkstančių. atvejų, o mirčių skaičius siekia beveik 15 tūkstančių. Dauguma atvejų fiksuojami už Kinijos ribų, o virusa... Skaityti plačiau

Baziniai išgyvenimo įgūdžiai: naudingos nuorodos

2020.03.24
Pirmadienis GALĖTŲ BŪTI bloga diena, nes tiek Lietuvos Medikų Sąjūdis, tiek opozicija sužinojo, kad pagrįstai keliami nepatogūs klausimai apie padarytas ir daromas klaidas ir pagrįsti prašymai skubiai keisti situaciją nėra svarbūs tiems, kas šiandien priima sprendimus dėl mūsų gyvybių. Skaityti plačiau

Koks puodas visada juodas?

2020.03.23
Paprastai atsakymą nukišu kur nors į pabaigą. Bet – gal ne visi norės vėl apie Tą Patį skaityti? Todėl atsakau iš karto: visada juodas yra Pagyrų puodas. Mes tokių puodų turime du: vieną – Seimo kultūros komitete, o kitą – Sveikatos apsaugos ministerijoje. Skaityti plačiau

Voronavirusas

2020.03.20
Be reikalo apsidžiaugėte: klaidos šio rašinio pavadinime nėra. Tiesa, kalbininkai priekaištų turės. Tačiau, jei seks Vyriausybės pavyzdžiu ir prisimins, kad gyvename visuotinių atlaidų dienomis, prieš šį nediduką kalbos normų pažeidimą gal ir užsimerks. O dabar - apie viską iš eilės. Skaityti plačiau

Geriausias vaistas nuo koronaviruso yra ramybė

2020.03.19
Mieli žmonės, kreipiuosi į Jus kaip gydytoja ir kaip Seimo narė. Koronavirusas yra didelis išbandymas pasauliui ir mums kiekvienam asmeniškai. Atsakingai sakau, kad šią nelaimę išgyventi galime susikaupę, tyliai, kuo daugiau gaudami gerų emocijų ir išlikdami ramūs. Ramybė yra pats geriausias vaistas nuo visų ligų. Skaityti plačiau

Kaip ir kodėl mažinami pacientų srautai

2020.03.18
COVID-19 pandemija apėmė visą pasaulį, nesirinkdama regionų, tautų, etninių ar socialinių grupių. Tačiau jautriausia grandimi šioje infekcijos lavinoje tampa medikai, tiesiogiai kontaktuojantys su infekuotais asmenimis, ir sunkiomis lėtinėmis ligomis sergantys pacientai. Žinoma, kad onkologinių pacientų imuninė sistema yra nuslopinta ligos ir gydymo, todėl jie jautresni infekcijoms. Skaityti plačiau

Net ir užsidarę namuose žmonės norės valgyti

2020.03.13
Ilgiau besilaikančio maisto produktų lentynos ištuštėjo vien todėl, kad dalis žmonių, norėdami rečiau vaikščioti į masinio susibūrimo vietas (prekybos centrus), nusipirko produktų šiek tiek ilgesniam laikui. Pats valgau ir grikius, ir makaronus, tad keliuose prekybcentriuose neradęs įprastų produktų, susimąsčiau: kas nutiktų, jeigu dėl kokių nors priežasčių būtų apribotas maisto gabenimas ... Skaityti plačiau

Atsiprašau: nes apie tą patį...

2020.03.09
Kai į Centrinę banko operacijų salę įžengė trys juodomis kaukėmis veidus prisidengę vyriškiai, lankytojai sustingo iš siaubo. - Prašome nesijaudinti, - pasakė vienas jų. – Tai tik apiplėšimas. Po šių žodžių visiems, viduje buvusiems, ne tik širdys atlėgo: plėšikus jie išbučiuoti panoro pačia fiziologiškiausia prasme. Nes gi – ne ko... Skaityti plačiau

Jeigu nemėgstate skaityti

2020.03.02
Šiandien pavardžių vėl nebus. Bet prižadu: epitetai, kuriais apdalinsiu rašinio herojus, suteiks galimybę jums patiems juos įvardinti. Netrukus. Skaityti plačiau

Rašantiems politinių partijų programas apie gerovės valstybę: nepamirškite vaistų

2020.02.27
Politinių partijų sekretoriatuose įsibėgėja politinių programų artėjantiems Seimo rinkimams rašymo vajus.  Nesunku nuspėti, kad daugelis programose neapsieis be nuorodų į „gerovės valstybę“, „lygybę“ ir kitus į žmonių gerovės didinimą orientuotus raktažodžius. Norėtųsi, kad nebūtų pamiršta ir sveikatos sistema, įskaitant vaistų sritį, nors ji ir kelia daug galvos skausmo, yr... Skaityti plačiau

Tai kuo gi virusas nuo bakterijos skiriasi?

2020.02.25
Klausimas, žinoma, ne daktarams. Todėl šiandien ne jie, o jūs, mieli pacientai, ir turėsite pasirinkti daktarą. Skaityti plačiau

Kolegos jubiliejus: ilgiausių metų gyd. A.Alekseičikui!

2020.02.24
Gyd. Aleksandras Aleksečikas - mūsų žvaigždė, meilė... Nuo savęs galiu pridurti, kad dar ir viena iš priežasčių, kodėl pasirinkau psichiatriją. Dar seniai gyd. A.Alekeičikas ir kolegė S.Meškauskienė žibėjo spaudoje... Cituodavau gydytoją būdama moksleivė, kai reikėdavo lietuvių gramatikos namų darbams nurašyti tris sudurtinius sakinius, atsakinėti skyrybą. Mano favoritai buvo Tagorė, Hugo, o i&sc... Skaityti plačiau

Ar premjero darbo grupė įsiklausys į inovatyvaus gydymo prieinamumo problemas?

2020.02.21
Metų pradžia Lietuvos pacientams prasidėjo viltingai – premjeras Saulius Skvernelis subūrė darbo grupę, kuri ieškos būdų, kaip šalyje pagerinti inovatyvių gydymo priemonių prieinamumą. Skaityti plačiau

Šitą rašinį reikia nuslėpti!

2020.02.18
Žinoma, kitus laikraščius – elektroninius – šiandien jau esate „pervertę“. Dažną jų skaitėte kartu su pirmuoju kavos puodeliu. Ir – prašau nesiginčyti – iškart atspėsiu, kad septyni iš dešimties (ir devyni iš dešimties, jei priklausote gražiajai žmonijos pusei) esate nudžiugę: mat horoskopas pranešė, kad šis vaka... Skaityti plačiau

Turtingesni už Bilą ir Melindą

2020.02.10
Pirmasis šio rašinio teiginys yra įmantriai suregztas ne dėl to, kad nustebintų, o kad pateiktieji skaičiai iškart jūsų galvose abejonę pasėtų. Skaityti plačiau

Ne kiekvieno nosiai...

2020.02.07
Apie mylimą miestą prie mylimos jūros visuomet yra smagu rašyti. Bet plėstis negaliu: apie Klaipėdą tik užsiminsiu. Na, ir dar pačiame gale tam miestui duoklę atiduosiu. Skaityti plačiau

Ban­dy­mas pri­sta­ty­ti Mo­ky­to­ją ir jo kny­gą

2020.01.28
Di­džiau­sia lai­mė žmo­gaus gy­ve­ni­me yra su­tik­ti Mo­ky­to­ją. Ne kiek­vie­nam ten­ka tai pa­tir­ti, bet kuo­met tai nu­tin­ka, lai­min­ga­sis nu­švin­ta Mo­ky­to­jo sklei­džia­ma švie­sa. Skaityti plačiau

Kaliginefobija ir kiti...

2020.01.27
Pradėsiu šiandien nuo medumalakufobijos. Bet šį rašinį skaitančios ponios telieka ramios: toji baimė (o taip pat ir liga) joms negresia. Tik vyrams. Beje, panašių negalavimų - kurie tik vyrus, o ne moteris ištinka - yra ir daugiau. Na, pavyzdžiui, kaliginefobija. Ganėtinai skausminga ir su tam tikrais smagumų praradimais susijusi liga. Ir apgailestauju, jei ji būtent jus palietė. Skaityti plačiau

Švilpiko diena Nr. 2

2020.01.20
Tas paprastas, vidutinis, niekuo iš kitų neišsiskiriantis pilietis jau nustojo burnoti ant šešiskart šaltą žiemą pranašavusių Lietuvos sinoptikų. Beviltiškai nuobodūs jam atrodo bendradarbių pokalbiai apie Dakaro lenktynes, vykstančias visai ne Dakare. Jis tarsi girdėjo, kad kažkuri valstybė (gal Iranas, o gal Irakas) numušė ukrainietišką lėktuvą. Bet abe... Skaityti plačiau

Grupinio gyvenimo namuose daugiau žmogaus teisių neatsiranda

2020.01.20
2019 m. Lietuvoje nuvilnijęs vadinamasis Žiežmarių skandalas dėl grupinio gyvenimo namų statybų globos institucijų gyventojams miestelyje atskleidė toli gražu ne vietinės reikšmės, bet sisteminę žmogaus teisių problematiką. Skaityti plačiau

Beveik optimistinė tragedija

2020.01.13
Istorija yra keistoka: du niekuomet nesusitikę žmonės, susipažino... telefonu. Žinoma, išsikalbėjo. O paskui – nors tai mažai panašu į realybę, o daugiau į romanuose aprašinėjamą fabulą – ėmė kalbėtis kasdien. Nes rado daug sąlyčio taškų. Bendrų temų. Skaityti plačiau

Kaip nepralošti gyvenimo

2020.01.10
Anksčiau, žiūrėdami alkoholio reklamą, būtumėte matę ir įspėjimą apie neigiamas alkoholio vartojimo pasekmes. Dabar tokios reklamos išvis nebepamatysite. Bet įspėjimus vis dar išvysite ant tabako gaminių bei žiūrėdami vaistų reklamą: balsas reklamos pabaigoje jus greitu tempu informuos, kad netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai. Skaityti plačiau

Terminas iš gyvūnijos pasaulio

2020.01.06
Pasakysiu, ką darote, jei esate švelnios širdies ir jautrios natūros: kuomet ekrane matote, kaip panikuojančią ir iš paskutiniųjų nuo liūto dumiančią stirnaitę už kojų tuoj tuoj tas sugriebs, dažniausia, skubiai perjungiate kanalą. Nes nei padėti galite, nei kraujo gėrikas esate. Bet pabandykime vaizdelį aukštyn kojom apversti. Skaityti plačiau

Kalėdų laukti nereikia

2019.12.20
Pradėsiu nuo jau pamiršto savaitgalio: televizija transliavo gražų koncertą ir vargstantiems bei alkstantiems rinko pinigus. Suma ir tautiečių dosnumas buvo netikėtas bei stebinantis. Kas nors pasakytų, kad net ašarą spaudžiantis. Ir dosnūs pasijuto net tie, kurie nė euro nepaaukojo. Skaityti plačiau

Kiek kainuoja vienas lietuvis?

2019.12.16
Tikrų tikriausias atsitikimas: vienoj rimtoj šaly mokslininkai pasiūlė užsidirbti... beždžionėms. Jei joms pasisekdavo nuspausti nelengvai nulenkiamą rankeną, gaudavo vynuogių kekę. Skaityti plačiau

Kaip išgyti per minutę

2019.12.09
Beveik neabejoju, kad jau po pirmos pastraipos Didieji Kritikai rašinio autoriui parodys raudoną kortelę. Nes į šį savaitraštį rašo tik profesionalai. Bet drįsiu jiems priminti, kad ne tik profesionalai skaito. Todėl – apie ginčą dėl terminų. Aną savaitę vienas garbus uostamiesčio daktaras įrodinėjo, kad skelbimas „Gydau nuo abstinencijos“ yra visiškai teisingas. G... Skaityti plačiau

Trys ministerijos – nulis veiklų

2019.12.09
Pastaruoju metu pasaulyje autizmas diagnozuojamas didesniam skaičiui vaikų nei diabetas, vėžys ir AIDS kartu sudėjus. Ši tendencija neaplenkia ir Lietuvos: kiekvienais metais daugėja „lietaus vaikų“, t. y. tokių, kuriems nustatomi autizmo spektro sutrikimai (ASS). Šio raidos sutrikimo priežasčių niekas nežino, mokslininkų versijos – skirtingos, o skaičiai auga grėsmingai. Kokia yra mūs... Skaityti plačiau

Kiek nulių kvadrilijone?

2019.12.05
Ta abejonė apninka kiekvieną savaitę. Bet – tik vieną tos savaitės vakarą. Žinoma, galvojimas tęsiasi daug ilgiau. Deja, to galvojimo ant popieriaus (arba kompiuterio ekrano) neišpilsi. O tą vakarą – imi ir išpili. Ir tada gimsta Nuomonė. Ją dabar ir skaitote. Skaityti plačiau

Valdžia aukoja pacientus

2019.12.05
Valdžia aukoja 7513 pacientų gyvybių tam, kad medikai gautų 50 EUR per mėnesį. Kaip nukreipti diskusiją nuo fiskalinės drausmės ir mistinių rezervų kaupimo? Valdžios atsakymas – supriešinti gydytojus ir pacientus. Patikslintame PSDF biudžeto projekte aiški žinutė – 7513 pacientų nepirksime efektyvių vaistų tam, kad medikai gautų po 50 eurų per mėnesį. Septyniems tūkstančiams. Penkiems ... Skaityti plačiau

Pats sau daktaras

2019.11.25
Vakar kalbėjausi su antivakseriu. Taip – gan pašaipiai – medicinos pasaulyje yra vadinami žmonės, kurie užduoda bet kokį klausimą vakcinų saugumo tema. Dar antivakseriais įvardijami piliečiai, visokiais būdais peikiantys skiepus. O jei mokslininkas, tyrinėjantis vakcinas, susidūrė su kokia nors, galbūt galima, tos vakcinos žala, jis taip pat yra antivakseris. Skaityti plačiau

Kas būtų, jei savo šeimos biudžetą planuotume taip, kaip Lietuva planuoja sveikatos biudžetą?

2019.11.22
Kaip planuojate savo šeimos biudžetą? Jei jį planuotumėt taip, kaip planuojamas Lietuvos sveikatos biudžetas, tai prie praeitų metų išlaidų ilgus dešimtmečius „primetinėtumėt“ po keletą procentų ir tikėtumėtės, kad viskas bus gerai. Skaityti plačiau

Cepelinai į namus

2019.11.18
Šios dienos mūsų pokalbio tema į pačią rašinio gilumą nustumta: iššryškės ji gal tik po trečios ar ketvirtos pastraipos. Ir ne todėl, kad slėpynes čia imtume žaisti, o todėl, kad tokiomis temomis nei namuose, nei per pietų pertrauką su kolegomis nepakalbėsi. Skaityti plačiau

Pagalbos, rūpesčio bei dėmesio reikia ir ankstukų mamoms

2019.11.18
Lapkričio 17-ąją minime Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną, skirtą atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria anksčiau laiko gimę kūdikiai ir jų šeimos. Galime didžiuotis pasauliniu mastu, kad Lietuva mediciniškai suteikia aukščiausio lygio priežiūrą mūsų patiems mažiausiesiems. Vis dėlto, ne visos sudėtingos problemos išspręstos. Skaityti plačiau

Ar skaidresnė farmacijos pramonė įkvėps kitus sektorius?

2019.11.14
Seimas pritarė naujoms Farmacijos įstatymo pataisoms, pagal kurias visos Lietuvoje veikiančios farmacijos kompanijos nuo šiol privalės atskleisti informaciją apie bet kokią paramą medikams, gydymo įstaigoms ir farmacijos specialistams. Skaityti plačiau

Be pavardės: tik Herojus

2019.11.12
Jūs jį pažįstat. Daugiausia iš televizijos. Jei pamatote jo nuotrauką interneto portale, dažniausia to rašinio toliau ir nebeskaitot. Jau daug mėnesių jis yra politinių reitingų uodegoje. Už jo pastangas jam dėkingos yra kai kurių girtuoklių žmonos. Nesvarbu, kad jų vyrai kaip gėrė, taip ir tebegeria ir – saulei vakarop pakrypus – jas tebedaužo. Jos sako, kad tai – nesvarbu, kad svarbū... Skaityti plačiau

Kvietimas pasiklausyti gitaros

2019.11.04
Na, kiek gi galima rašyti apie tą patį? Arba – iki kada? Ogi iki tol, kol neliks naiviųjų ir patikliųjų. Nes kas dieną – po naujieną! Paskutinis kartas buvo prieš savaitę. Skaityti plačiau

Medikai sveikatos sistemos šešėlyje

2019.11.04
Didelis krūvis ir įtampa, psichologinis smurtas darbe, veiksmingos emocinės ir psichologinės pagalbos stoka – tai Lietuvos medikų realybė, į kurią dėmesį Lietuva atkreipė tik sumokėjus didžiausią kainą – savo noru iš gyvenimo pasitraukus jaunam gydytojui. Skaityti plačiau

Baimės kambarys

2019.10.29
Reakcija, išvydus užrašą „Baimės kambarys“ – visuomet dvejopa. Jei meilė dar tik pradeda megztis, jaunasis donžuanas išrinktąją būtinai pakvies tą pramogą aplankyti. Jauni tėveliai atžalą (kuri kvietimą ant durų jau pati perskaitė) stengsis sudominti visai kitu netoliese esančiu atrakcionu. Na, o dviem dienom į Palangą atvykęs senelis būtinai kumštelės močiutę: girdi, ein... Skaityti plačiau

Ko nori moterys?

2019.10.17
Jei parašysiu, kad jos nori meilės, suklaidinsiu vyrus. Ne todėl, kad tai būtų netiesa, bet dėl to, kad šiandien rašinys – tikrai ne vyrams skirtas. Skaityti plačiau

Danse macabre (džiazo ritmu)

2019.10.14
Nuo džiazo ir pradėkim. 2023 metų sausio 5-ąją savaitraštis „Lietuvos sveikata“  jus tikrai pasieks. Nes bus ketvirtadienis. Tik štai, mano pavardės tame leidiny jau neišvysite. Nes, kai nuoširdžiai atsakiau į visus 62 internetinės anketos klausimus (apie svorį, pusryčių ir vakarienės meniu, apie visus kenksmingus savo įpročius, perdien nueinamą žingsnių skaičių ir net moč... Skaityti plačiau

100 000 serga? Puiku!

2019.10.01
Visai gali būti, kad įpratinome jus šį puslapį skaityti su kavos puodeliu rankoje ir iš anksto paruošta šypsenėle. Bet šiandien kava gali pasirodyti ne tokia skani. O ir šypsenėlės nelabai tikiuosi. Kalbėsim apie onkologiją. Premjero šukuosenos nekomentuosim. Gal tik priminsiu jo sakinį apie tai, kad kol asmeniškai ta liga nepaliečia, manom, kad ji paliks mus ra... Skaityti plačiau

„Veipinimas“ – nuodas, apie kurį žino tik mūsų vaikai

2019.09.23
Ar tikrai visi tėvai radę vaiko kuprinėje vieną mažą stiklo indelį ar metalinį vamzdelį, kurių paskirtis gali atrodyti visai nekalta, ims ir sunerims? Ar jie tikrai supras, kad penki klasės draugai susitikę mokykloje iš skirtingų detalių, lyg kokią LEGO kaladėlių dėlionę, susirinks mažą kaitinimo aparatą, kitaip vadinamą „veipinimo“ aparatu ir eis už kampo parūkyti? Tiesa, prieš tai užpildę ... Skaityti plačiau

Pavojingiausia yra arčiausiai Dievo

2019.09.19
Apie tai bent kartą jau yra girdėjęs kiekvienas Lietuvos gyventojas. Dalis apie tai girdėjo jau du ar tris kartus, o nedidelė dalis – gal net keturis. Čia apie tai, kad įvykus avarijai Astravo atominėje elektrinėje, kiekvienas Lietuvos pilietis privalo išgerti jodo. Skaityti plačiau

Hematofagų apsuptyje

2019.09.16
Nežinau, ar patikėsite, bet – taip išmanantys sako – būtent rugsėjį jie pradeda siautėti. Tuoj po vasaros atostogų. Kai kurie rašytiniai šaltiniai teigia, jog jie turi tik vieną šnervę, o kai miega, užmerkta būna tik dešinė jų akis. Dar kiti tikina, kad jų širdis visai neplaka. Negalėčiau patvirtinti. Tačiau tikrai žinau: kiekvienas, šias eilutes skaitantis... Skaityti plačiau

Kaip aš atradau, kodėl svarbu būti lytiškai raštingai

2019.09.16
„Pasiimkit tuos daikčiukus ir įsidėkit į kuprinę, mergaitės“ – tokius žodžius atsimenu iš savo lytiškumo ugdymo pamokos. Skaityti plačiau

Kelias į laimingesnę Lietuvą

2019.09.12
Lietuvos politikai vis dar mano, kad turtingą ir laimingą ateitį sukurs didesnis BVP (bendras vidaus produktas). Daug kas jais patiki. Todėl retai kada sakoma – svarbiausias politikų uždavinys sukurti kuo daugiau laimės. Taip pasakius būtų nuoseklu prieš priimant sprendimus išsiaiškinti, kas ją suteikia. Deja, Lietuvoje laimės statistikos vengiama, tokio rodiklio nerasime statistinėse atask... Skaityti plačiau

Gyveno kartą drozofila...

2019.09.09
Tik nesakykite, kad nežinote, kas tai. Ypač dabar, kai lėkštėje paliekate neuždengtas slyvas arba pernokusias kriaušes, jos atsiranda tarsi iš niekur. Muselės tokios. Jei esate biologas, turite žinoti: vien Lietuvoje tų drozofilų – 24 rūšys. Nustebote? Po kito sakinio nustebsite dar labiau. Taigi, jei ne drozofilos, visai gali būti, nežinotumėte, nei kada pietų pertrauka turi prasidė... Skaityti plačiau

Ausines padovanokite katinui

2019.08.27
Ar ligoninėje (poliklinikoje) matėte gydytoją prie balto (kartais – žalio) chalato priderinusį kaklaryšį? Jei taip atsitiko (ir jei tas jūsų matytasis daktaras nėra tos gydymo įstaigos direktorius), tuomet jums nelabai pasisekė. Skaityti plačiau

Varlė lėtai kaitinamame puode

2019.08.22
Šis rašinys skirtas tik turintiems vaikų ar anūkų. O starte – medicininės žurnalistikos pradžiamokslis: kai postringauji ir filosofuoji apie vaikų sveikatą, būtinai ką nors naudingo (arba bent negirdėto) turi pasakyti ir jų tėvams. Arba seneliams. Tuomet tikslinis adresatas geriau pasiekiamas, o jei pasiseka – rašinys kur nors, kieno nors dar ir pacituojamas. Skaityti plačiau

Abrakadabra

2019.08.13
Biologijos profesorius iš JAV Randalas Packeris sako, kad yra pats įsitikinęs, jog žmogus be vandens išgyventi gali tik savaitę. Bet štai meksikietis, vardu Agapitas, po žemės drebėjimo (1985 m.) buvo atkastas tik po 13 parų. Išbuvo tas paras visai be vandens ir dabar dar gyvena. Skaityti plačiau

Kas gražiau už bedantę šypseną?

2019.08.08
Klausimėlis bus netikėtas, bet pagalvojimo vertas. Jis toks: ar galėtumėte nustatyti „Eurovizijos“ nugalėtojus ne pagal vaizdą TV ekrane ir net ne pagal garsą, o pagal tai, kaip kiekvieną dainą ir atlikėją (arba to atlikėjo rūbelį) jūsų mylimas laikraštis aprašys. Pagalvojote, kad absurdas kažkoks? Bet ir absurdas yra įveikiamas! Skaityti plačiau

Pirmoji epopėja baigta – priimta nauja vaistų kompensavimo tvarka

2019.08.01
Su Seimo sesija baigėsi daug ilgų ir varginančių diskusijų bei nesusipratimų pilnas etapas – patvirtinta nauja vaistų kompensavimo tvarka. Reikėtų pagirti LR Sveikatos apsaugos ministeriją – ji įsitraukė į dialogą, išklausė suinteresuotas puses ir didele dalimi atsižvelgė į gydytojų, pacientų ir industrijos atstovų komentarus. Teisės akte nebeliko įtvirtinto ir daug diskusijų sukėlusio 30 tūkstanči... Skaityti plačiau

Apie šovinius ir neperšaunamą liemenę

2019.07.29
Šis rašinys subalansuotas vyrams, bet tinka ir moterims. O dažniausia būna atvirkščiai: tokius rašinius jų autoriai dažniausia tik moterims skiria. Nes tema yra jautri. Subtili. Ir... šiek tiek pavojinga. Dar pasakysiu, kad vyrai prie alaus bokalo tokia tema niekada, niekur pasaulyje nėra kalbėję. Skaityti plačiau

Tiesa apie Didijį Magistrą

2019.07.22
Na, šito dar niekada nėra buvę: viename vieninteliame ir visai neilgame rašiny, jau šiandien, jau visai netrukus sužinosite, kaip visiems laikams atsikratyti pernelyg gausaus prakaitavimo, sužinosite, jog visai nesunku išsigydyti podagrą ir atsikratyti kitų rimtų ligų. Dar papasakosime, kaip lengva pabėgti nuo aterosklerozės, viduriavimo, skrandžio polipų. Ir būtinai jums pranešime,... Skaityti plačiau

Vyšnių valgymo instrukcija

2019.07.18
Kai rinkimai ir inauguracija baigėsi, Redaktoriai (paprastieji ir internetiniai) ima reikalauti kitokios - bent jau kažkiek skaitomos - žurnalistinės produkcijos. Tie redaktoriai iš patirties žino: kai įvykių nėra, rašyti reikia apie tą patį, apie ką ir pernai tuo pat metu rašėte: kaip plaukti ir nenuskęsti, kaip pyragėlius vieną po kito valgant nesustorėti, o jei sezonas yra kitoks – ką no... Skaityti plačiau

Ką pirksite už 6 tūkstančius eurų?

2019.07.12
Pradėsiu nuo nuobodaus klausimo: ar paveikė girtuoklį draudimas degtinę pardavinėti tik iki 20 valandos? Atsakymą jūs žinote: nė kiek. Jis nusipirko jos arba anksčiau, arba – pas bobutę. Bet šis rašinys yra ne apie degtinę, ir net ne apie tai, kaip mes tapome daugiausiai Europoje išgeriančiais. Skaityti plačiau

Medikų klaidos: ką daryti, kad nereikėtų bylinėtis su pacientais

2019.07.08
Ginčai sveikatos priežiūros srityje – visai neretas reiškinys. Kreipdamasis į gydytoją, pacientas tikisi atidaus rūpinimosi jo sveikata ir stipriai nusivilia, jei padaroma klaida arba kažkas nutinka. Nusivylus vienu mediku, neišvengiamos abejonės ir visa sveikatos priežiūros sistema. Tokias situacijas paprastai lydi stiprios emocijos: netikrumas, nusivylimas, pyktis, baimė. Analizuojant pacientų k... Skaityti plačiau

Kvailystė nugali ne visada

2019.07.04
„Ne kokiame nors 17-ąjame amžiuje, ir ne kokioje nors viduramžių valstybėje, o dar visai neseniai vienas garbus ministras – sunkiai tautai dirbęs visą dieną – nelengvų užduočių turėjo ir naktimis. Ir netgi tuomet, kai  po vakarienės gražioji to ministro žmona (monaliziškai šypsodama) kvietė jį į meilės patalą, jis tik niūriai nudelbdavo akis, ir pirštu parodydavo į jo lauki... Skaityti plačiau

Du viename

2019.06.27
Žadintuvas daugeliui mūsų vis dar reikalingas. Bet gi žinote - ne visi jį gali miegamajame pakęsti. Dėl tiksėjimo. Tas tiksėjimas yra mažytis: vos 20 decibelų siekia, bet – vieni į tokį minitriukšmelį dėmesio nekreipia, kiti – niekaip neužmigs, kol pagalvėmis jo neapklos. Primenu: šnekame maždaug 60-70 dB garsumu, o lėktuvo variklis mus gąsdina kartais net 170 dB. Skaityti plačiau

Viskas įskaičiuota!

2019.06.17
Jokių paslapčių: tema tokia, koks yra pavadinimas. Na, gal tik kiek ankstėliau reikėjo apie tai parašyti. O gal ir ne. Nes atostogų metas – turtingesniems ir laisviau gyvenantiems – tikrai tęsis dar bent trejetą mėnesių. Skaityti plačiau

Blogas raudonas rašiklis

2019.06.06
Nuo toli pradėsiu: nuo to, ką pats buvau pamiršęs. Maždaug prieš tris dešimtis metų draugų būrelyje gimtadienį šventėm ir šeimininkę išsijuosę gyrėm. Nes tas maistelis (ką valgėm tikrai neprisimenu) tuomet atrodė pasakiškai skanus. Visiems. Išskyrus Petrą... Skaityti plačiau

Miunhauzenas ir jo mokiniai

2019.05.30
Ar žinote, koks lengviausias būdas numirti? Patikėti tuo, kad jau šiandien esate mirtinas ligonis. Nes, jei jau patikėjote ta blogąja savo savijauta, tai - nocebas. O nocebas, patys žinote, - visai priešingas placebui. Bet gal kabinkimės prie konkrečių pavyzdžių. Skaityti plačiau

Atsargiai: Hašimoto tiroiditas!

2019.05.23
Oi, tikrai dar bus šiame rašiny negirdėtų žodžių! Ir apie ligas, kuriomis jau galbūt sergate (tik apie tai dar nežinote) bus parašyta. Tik prašau neišsigąsti: tie, kurie perskaitys iki galo, tikrai sužinos, kaip nuo negandų pabėgti. Skaityti plačiau

Valdiškų vaistinių virusas

2019.05.20
Aš – skiepų šalininkas. Ir man labai gaila, kad dar niekas nesukūrė vakcinos nuo valdžios sluoksniuose siaučiančio valdiškų verslų viruso. Viena rimčiausių jo komplikacijų – valdiškos vaistinės. Valdančioji dauguma buldozeriu stumia įstatymo projektą, pagal kurį ligoninės ir poliklinikos galės kurti joms priklausančias vaistines. Šios vaistinės ne tik parūpins vaistų žmo... Skaityti plačiau

Šaipas, kiketa ir kriukimas

2019.05.14
Kaip visada: pavadinimą iššifruosiu kiek vėliau. Bet, jei tuos retesnius žodžius esate pamėgęs, gal jau ir susigaudėte apie ką čia. Čia - apie... Luji de Finesą. Ir apie jo fenomeną. Beveik apie tai. Skaityti plačiau

Apie šaldytas vyšnias ir pėdkelnes

2019.05.13
Sniego pasiilgusiųjų dar tikrai nėra. Bet praėjusio savaitgalio nuotykis visvien priminė apie šaltį. Nes sodyboje išsitraukėm ne tik visą žiemą mūsų besiilgėjusią kepsninę, bet ir kaimyno žmonos įdėtuves. Tos žmonos – ne paikos būta: mūsų išvykos į gamtą proga ji sumanė išvalyti didijį šeimos šaldiklį. Ir sumanymą įvykdė. Skaityti plačiau

Atsargiai. VRM ministras uždraus žagsėti

2019.05.09
Žagtelėjau. Prisipažinsiu, žagtelėjau, kai perskaičiau VRM ministro E.Misiūno naujų draudimų sąrašą, kuris privertė pagalvoti ar tikrai sveikiems ir sąmoningiems šios valstybės piliečiams jie skirti. Pasiūlymuose yra dalykų apie kuriuos galime diskutuoti, bet, yra ir atvirų nesąmonių. Pavyzdžiui: Ministras nori uždrausti gerti vandenį vairuojant. Ministras nori uždrausti valgyti vairuo... Skaityti plačiau

Po tymų ateis HAV?

2019.05.03
Prašau nepykti, kad vėl gudrauju. Bet, jei parašyčiau tikrąjį šiandienos temos pavadinimą, jūs gal net nepradėtumėte skaityti. O dabar gi vis vien maga sužinoti, kas gi tas HAV. Ir kodėl jis - be galo pavojingas. Skaityti plačiau

Gydymo įstaigos neteisėtais veiksmais padaryta žala ne visada privalo būti atlyginta

2019.05.02
Turbūt pamename, 2015 pabaigoje daug diskusijų sukėlusią Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) išplėstinės kolegijos nutartį, kuria išaiškinta, kad ligonių kasų sveikatos priežiūros paslaugų ekspertizės (tikrinimo) pažymos gydymo įstaigoms dėl žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui nėra privalomos. Skaityti plačiau

Ar galima taupyti žmogaus sveikatos sąskaita?

2019.04.26
Būti ar nebūti? Šis klausimas jau kuris laikas kyla kaimiškų vietovių gyventojams ir rajonų vadovams. Tyliai artėja ligoninių uždarymo laikas. Neramus miegas Širvintų, Kaišiadorių, Kazlų Rūdos, Kupiškio, Zarasų, Prienų, Kalvarijos, Gargždų, Šilalės, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Pakruojo, Ignalinos, Molėtų žmonėms. Kodėl taip atsitiko? Skaityti plačiau

Rašinį pratęsim 2024- aisiais

2019.04.25
Fantastikos čia bus tik trupinėlis: tik pirmoj pastraipoj. Nes vieną gražią dieną, įėję į šeimos gydytojo kabinetą, išvysite tikrai dar niekuomet neregėtą laidų ir mechaninių čiuptuvų gausybę. (Tik vėliau sužinosite, kad tie čiuptuvai – visai ne mechaniniai: juos valdo elektronika. Bet – ne tai svarbiausia). Svarbiausia yra tai, kad daktaro taip ir nesulauksite. O tie čiuptuvai jus nurengs, ... Skaityti plačiau

Ar šioje šalyje yra vietos senukams?

2019.04.25
Demografinė visuomenės senėjimo problema ne nauja ir aktuali ne tik Lietuvai. Nesenai publikuotame Pasaulio ekonomikos forumo straipsnyje paskelbta „Deutsche bank“ analizė pribloškė, jog pirmą kartą pasaulio istorijoje pagyvenusių asmenų (daugiau nei 65 metų amžiaus) yra daugiau nei vaikų iki 5 metų. Skaityti plačiau

Ar reikalingos valstybinės vaistinės ligoninėse?

2019.04.25
Kaip Konkurencijos tarybos atstovei man gana sudėtinga komentuoti šį siūlymą steigti valstybines vaistines, nes jos neturi nieko bendro nei su mažesnėm kainom, nei su veiksmingesne konkurencija, nei su rūpesčiu pacientais. Skaityti plačiau

Fraktalinėse struktūrose apsilankius

2019.04.15
Per kažkokį TV kanalą, kažkokia močiutė nusižiūrėjo burtininkę, anūko paprašė internete surasti jos adresą ir parašė laišką: dvasinės ir kūniškos sveikatos paprašė. Toliau – jau patys žinot: į internetines ir bankines platybes pervedė pinigėlius. Žinoma, jokia policija (ir joks bankas) nebegalėjo padėti. Ir tai yra visiškai kasdienė istorija. Tokias televizijos vien &sc... Skaityti plačiau

Lietuvos partizanai: stiprios sveikatos fenomenas

2019.04.15
Kai vieną vėlų kovo vakarą, gydydamasis sanatorijoje Palangoje perskaičiau, kad mirė partizanas, dimisijos majoras Vytautas Balsys-Uosis, mano labai gerbiamas ir mylimas žmogus, iš pat ryto išskubėjau į Kauną. Man Vytautas-Uosis buvo tarsi Tėvas, vyresnis brolis, dvasingumo mokytojas. Skaityti plačiau

Nauja kompensuotinų vaistų vertinimo tvarka: ar bus teigiamų pokyčių?

2019.04.11
Seimo pavasario sesijos darbų plane – ilgai žadėti pokyčiai: pakeitimai Farmacijos įstatymui, kuriuo bus įteisintas vaistų įtraukimas į kompensuojamųjų sąrašus sistemoje. Priėmus įstatymo pakeitimus, LR sveikatos apsaugos ministrui dar reikės priimti ir naują šią sistemą detalizuojančią tvarką, kurios vaistų gamintojai, gydytojai ir pacientai laukia su nerimu. Nėra aišku, ar nauja tvarka ne... Skaityti plačiau

Kaip nesuklysti, renkantis snieglentę?

2019.04.08
Daug kam nepatiks. Bet esu tikras ir bandysiu jus įtikinti, kad mums visiškai nereikia jokių televizinių rinkiminių laidų. Nes tai – tik plepėjimas ir tuščias savojo laiko deginimas. Skaityti plačiau

Jei draudžiame kanapę, uždrauskime ir automobilius

2019.04.08
Kas yra kanapė? Tiesiog augalas, žmonijai žinomas jau dešimtis tūkstančių metų. Kažkas net suskaičiavo, kad yra 25 tūkstančiai būdų panaudoti kanapę. Ir dauguma jų – visapusiškai naudingi žmogui. Tačiau mums šis augalas kliūva dėl vieno jame esančio psichotropinį poveikį turinčio junginio – tetrahidrokanabinolio (THC). Dėl šio junginio bet kokią kanapę (o taip, jų yra labai įva... Skaityti plačiau

Ar naudinga kvėpuoti raudulingai?

2019.04.01
Antrąją šio rašinio pastraipą (visą pastraipą!) paprašysiu jūsų perskaityti vienu atsikvėpimu. Be pauzių. Ir greitu tempu. Pradėkim. Skaityti plačiau

Ženkliukai nėščiosioms – ar tikr(/t)ai pagalba?

2019.04.01
Pastebėti moterų objektyvizaciją seksualiniame kontekste jau tampa įprasta. Visgi, moterys objektyvizuojamos ir kituose kontekstuose, pavyzdžiui, atskiriant jas nuo jų seksualumo ir priskiriant joms reprodukcinį vaidmenį. Skaityti plačiau

Panelės Godos godos

2019.03.25
Pasitikslinau žodynuose. Jie rašo, kad tai esąs teisingas ir teiktinas vardas. Kad baltiškos kilmės. Ir dar paaiškina: tas vardas reiškiąs svajonę. Bet, jei iki galo paskaitysit, tikrai sužinosit, kad ne visi žodynai yra tikslūs ir išsamūs. Skaityti plačiau

Kaip sveikatos ministras skiepų bijojo

2019.03.25
Žinau, kad negaliu pasakyti nieko graudesnio ir juokingesnio už patį sveikatos ministrą Aurelijų Verygą, atsakinėjusį į žurnalisto Edmundo Jakilaičio klausimus DELFI studijoje. Šitas interviu įkvėpė praleisti progą patylėti, nes tapo labai akivaizdu, kokiose rankose dabar atsidūrė mūsų visų sveikatos reikalai. Ir čia jau nebetinka žodis „neramu“, tai yra tiesiog baisu. Skaityti plačiau

Tymų protrūkis – savigydos vajaus rezultatas

2019.03.25
Deja, pasaulis surėdytas, kad, atrodytų, reiškiniuose, kurie turi užtikrinti gėrį visuomenei, suveši apraiškos to, kas kėsinasi tą gerovę sugriauti. Kaip demokratijos grimasos yra laisva nuomone ir žodžiu skleisti melą, dezinformaciją ir griauti tuos pačius demokratijos pamatus. Taip interneto laisvė ir platybė, turėjusi užtikrinti žmonių išprusimą, publikuojamomis „fake news&... Skaityti plačiau

Mėsos kvapas

2019.03.19
Jeigu esate mėgėjas skaniai pavalgyti ir dar mokate gražiai sakinius sudėlioti, visai nesunku nuspėti, kuo ilgainiui tapsite. Didžiausia tikimybė, kad – restoranų kritiku. Bet man tai negresia. Nes oficialiai pasižadu, kad antro rašinio šia tema – bent jau šiemet – tikrai nebus. O štai, kad darsyk norėsiu į tą restoraną užsukti, jau nebeabejoju. Skaityti plačiau

Keršto anatomija, arba ši valdžia neturi laiko ateičiai

2019.03.18
Iš pirmo žvilgsnio praėjusią savaitę Seime pateiktos įstatymo pataisos, siūlančios bausti Seimo komisijai atsisakiusius liudyti asmenis, niekaip nesusijusios su neįgaliųjų reikalais. Tačiau tai – tik iš pirmo žvilgsnio. Šiek tiek pasigilinus, jos atskleidžia tikrąjį Seimo daugumos požiūrį į neįgaliuosius ir jų artimuosius.  Skaityti plačiau

Paslėptieji žodžiai

2019.03.14
Tai pirmas rašinys, kuriame nerasite nei herojų pavardžių, nei jų vardų. Juos ištarti man trukdo Vyriausioji rinkimų komisija. Nes rinkimai dar nesibaigė. Skaityti plačiau

Pavasaris: „daidžestas“

2019.03.04
Manau, kad redaktorė, pamačiusi tokį rašinio pavadinimą, neapsidžiaugė. Mat vietoje svetimybės „daidžestas“ turėčiau rašyti lietuvišką atitikmenį „spaudos apžvalga“. Arba - dar gudriau: „perspaudos rinkinys“. (Būtent taip rekomenduoja Valstybinė lietuvių kalbos komisija). O kodėl vis dėlto rašau „daidžestas“? Skaityti plačiau

Apie gardenoterapiją – nė žodžio

2019.02.25
Paracelsas gyveno ir gydė maždaug prieš penkis šimtus metų. Bet mokėsi ir patirties sėmėsi iš dar senesnių – Romos bei Egipto papirusų. Tiesa, ne viskas daktarui Paracelsui patikę: niekaip negalėjęs patikėti vienu antikiniu receptu. Mat pagal jį vienas Antikos daktaras protinę negalią gydęs taip: parašęs ant papiruso eilėraštį, po to ligoniui tą eilėraštį išrai&s... Skaityti plačiau

Seksualinis priekabiavimas – „elkis pagarbiai“ nepakanka

2019.02.11
Tampo už kasyčių, kilnoja sijoną – patinki. Kam nežinoma ši situacija ir kam nežinomas mūsų, suaugusiųjų, atlaidus tonas. „Jis tik dėmesio reikalauja“, „vaikiškas išdykavimas“, „taip visada buvo“. Vis dėlto čia slypi šis tas daugiau. Skaityti plačiau

Ką gydo tigrai?

2019.02.07
Ar numirė kas nors Lietuvoje nuo vaistų? Pajutau iškart, kaip po šio sakinio pašiurpo farmacininkų oda. Ir daktarams tas sakinys turėtų nepatikti. Todėl apsidraudžiu: pradžioje – ne apie Lietuvą, o apie Estiją. Skaityti plačiau

Saulės horoskopas

2019.01.24
Jei iš ritmo „iškristų“ jūsų žadintuvas, jį turbūt išmestumėte į kibirą. Nes pigiau yra naują nusipirkti, nei seną taisyti. Jei neritmingai imtų dunksėti vagono, kuriuo keliaujate ratai, – tikriausia iš vagono išliptumėte. Jeigu, žinoma, spėtumėte. Na, ir dar galėčiau spėlioti, kaip pasielgtumėte, jei ritmą pamestų jūsų širdis. Bet nespėliosiu: šiandi... Skaityti plačiau

Ar nauja sveikatos technologijų vertinimo sistema bus naudinga žmogui?

2019.01.21
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Seimui pateikė svarstyti Farmacijos įstatymo pataisas, kuriose siūloma įdiegti naują vaistų vertinimo sistemą, leisiančią užtikrinti, kad kompensuojami būtų patys efektyviausi ir pacientams reikalingiausi vaistai. Skaityti plačiau

Moterų vieta – tik prie puodų?

2019.01.18
Premjere, tokie Jūsų teiginiai žemina ir žeidžia moteris. Svarbios pareigos – vyrams, o moterims belieka tupėti prie puodų? Už lango – lyg ir ne devynioliktojo amžiaus pabaiga. Lyg ir nebe šiaudinių pastogių laikmetis. Skaityti plačiau

Kokio lytiškumo ugdymo reikia vaikams?

2019.01.18
Jau kurį laiką svarsčiau, kad atėjo metas parašyti apie mitus ir būgštavimus, kurie lydi lytiškumo ugdymo diskusijas. Netikslūs faktai, klaidingi nusistovėję manymai vedamai diskusijai, savaime suprantama, nepadeda. Tad pasistengsiu aptarti per keletą intensyvių lytiškumo ugdymo srities tyrinėjimo metų atpažintus atsikartojančius būgštavimus ir netikslumus. Ko žmonės, turintys vaikų... Skaityti plačiau

Rašinys meteorolabiliesiems

2019.01.17
Ar žinote, kodėl orų prognozės visuomet – televizijos žinių pabaigoje? Atsakymą leiskite sušaržuoti: jei jos būtų pradžioje, pusė žiūrovų – apie orus jau išgirdusių – pasuktų į kitą kanalą. Filmo žiūrėti. Skaityti plačiau

O kur palikome vaiką?

2019.01.14
Jau daugiau nei 10 metų vadovauju organizacijai „Gelbėkit vaikus“, tačiau tai yra pirmasis atvejis, kai Lietuvos vaikai taip akivaizdžiai tampa politinių ambicijų ir įvairių interesų grupių įrankiais. Kai Vaiko, pabrėžiu – vaiko – teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas rengiantieji pirmiausia rūpinasi ne kaip geriau apsaugoti vaiką, o kaip nuo bet kokios atsakomybės „išsukti&l... Skaityti plačiau

Ateina blogiausia diena

2019.01.07
Pagaliau! Pradundėjo ir prasiautė ilgosios šventės. Ėmėte kvėpuoti ramiai bei tolygiai. Bet – neleisiu atsipalaiduoti: jau čia pat, jau šuoliais atidunda Pati Blogiausioji 2019-ųjų metų diena. Skaityti plačiau

Apie klaidingą, bet alternatyvos neturinį žodį

2019.01.07
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, gana greitai susivokta, kad sovietmečiu vartoti negalią turinčius žmones apibūdinantys terminai yra įžeidžiantys ir žeminantys asmenį. Skaityti plačiau

Ministre, ar tikrai susimąstėte, ką iš tiesų reiškia būti šeimų pusėje?

2019.01.03
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sakė, kad svarstydamas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas jis yra šeimų pusėje. Tačiau analizuojant ministro pasisakymus šia tema, kyla abejonės, ar tikrai jis susimąstė, ką tai iš tiesų reiškia. Netapatinu ministro su kai kuriais savo munduro garbę ginančiais „aukštais“, savimi patenkintais „spe... Skaityti plačiau

Pamirštų pamokų pakartojimas

2018.12.21
Jau prisipirkom! Beliko prisivalgyti ir prisi... Na, niekaip negaliu pabaigti to žodžio: nes – negalima, ir tiek. Skaityti plačiau

Tyla – savižudybės sąjungininkė

2018.12.17
Lietuvoje savižudybės, nepaisant gerėjančių tendencijų, vis dar yra katastrofiško masto reiškinys. Esame labiausiai besižudanti tauta Europos Sąjungoje ir viena labiausiai besižudančių pasaulyje. Savižudybės pasiglemžia daugiau nei keturis kartus didesnį skaičių gyvybių, nei įvykiai Lietuvos keliuose. Siekdami apsisaugoti nuo mirčių keliuose ne uždraudžiame automobilius, bet siekiame padaryti juos sauge... Skaityti plačiau

Svarbios ir nesvarbios smulkmenos

2018.12.07
Šiame rašiny – pirmą ir, tikiuosi, paskutinį kartą - bus paminėtos VIP pavardės. Tai - Angela Merkel, popiežius Pranciškus, Vladimiras Putinas ir Lee Hsien Loong. Tas mažai girdėtasis ponas Lee lapkričio viduryje gero elgesio taisyklių pamokė pasaulio galinguosius. Skaityti plačiau

Embrionų šaldymas – nuosprendis nevaisingoms poroms iki gyvos galvos

2018.12.03
Noras turėti vaikų ir jais rūpintis yra vienas iš prigimtinių ir tauriausių žmogaus instinktų. Deja, kartais ne visada nors ir gražiausi norai sutampa su galimybėmis – nevaisingumas Lietuvoje skaudžiai paliečia maždaug kas septintą porą. Turint omenyje Lietuvos demografinę situaciją, kuomet vienai moteriai tenka vos 1,7 vaiko (0,4 mažiau, nei reikėtų pasiekti nesitraukiančios visuomenės minimumą) valstyb... Skaityti plačiau

Restruktūrizacija?

2018.11.29
Rymojo smūtkelis prie kelio. Garsaus dievadirbio prieš daugel metų drožtas. Bet vasarotojams – linksmai kaime laiką leidžiantiems – gilyn į mišką žabų paeiti labai tingėjosi. Tad ėmė ir pakūrė tą smūtkelį. Žinoma, prieš tai kirviu suskaldę. Skaityti plačiau

Vaikų teisių apsauga ir pagalba šeimai – tarptautinės patirtys ir Lietuvos situacija

2018.11.29
Šiuo metu Lietuvoje daug diskutuojama vaikų teisių apsaugos ir pagalbos šeimai klausimu. Verta žinoti, kad Europa ir pasaulis yra daug pasiekę šiuo klausimu. Yra daug valstybių, ir ypač Europoje, kurios nuosekliai ir sėkmingai investuoja į paramą šeimoms ir vaikų teisių apsaugą. Skaityti plačiau

Klausos negalią turintiems – tik 5 proc. pritaikytų laidų

2018.11.26
Ar kada nors bandėte žiūrėti televizorių, išjungę garsą. Jei pabandytumėte tai padaryti, suprastumėte, kaip jaučiasi kurtieji, žiūrėdami kino filmą ar kasdien transliuojamas žinių laidas. Panašiai jaučiasi ir regos negalią turintys žmonės, kai jiems nėra įgarsinamos nebylios scenos. Skaityti plačiau

Eimunto Nekrošiaus visada gydomasis psichoterapijos seansas. Neįvykusi viešnagė

2018.11.26
Teatras ir psichiatrija visada kartu. Kadaise šviesaus atminimo psichiatrės D.Požerienė ar E.Tamošiunienė taip sakydavo rezidentams, ir tai yra tiesa. Spektaklis visada yra mums tarsi psichoterapijos seansas. E.Nekrošiaus spektakliai - ypač. Po spektaklio augam dvasiškai, dorybėmis, žiniomis, pažinimu, dar kitaip. Niekada nenuskurstam. Skaityti plačiau

17 procentų yra daug!

2018.11.16
Esu pratęs smagiai pradėti ir dar smagiau pasakojimą baigti. Bet šiandien taip neatsitiks, nes jau pati pirmoji istorija yra visiškai nelinksma. Apie tai byloja ir įrašas ligos istorijoje: „...Operacija komplikavosi pankreatitu bei sepsiu, todėl 23-ąją pooperacinę parą ligonis mirė“. Skaityti plačiau

Milijoninė alkoholio žala Lietuvoje – tik ledkalnio viršūnė

2018.11.15
Alkoholio žala aplinkiniams, o ne pačiam geriančiajam, yra milžiniška – Lietuvoje ji sudaro daugiau nei trečdalį visos žalos ir siekia šimtus milijonų eurų, o teikiama pagalba yra nepakankama arba jos visai nėra. Tuo tarpu labiausiai nuo alkoholio žalos nukenčia vaikai: užaugę su geriančiais tėvais jie net 7 kartus dažniau ir patys tampa priklausomi nuo alkoholio. Skaityti plačiau

Kas pasirūpins vaikų sveikata?

2018.11.15
Lietuvos pediatrai stveriasi už galvų, o Lietuvos pediatrų draugijos pirmininkas Vaidotas Urbonas sako, kad ministras Veryga nutarė, kad pediatrų nebereikia, o vietoj jų visa šeima galėtų be didelių sunkumų lankytis pas šeimos gydytojus. Nors Sveikatos apsaugos ministerija tokių reformų ginasi ir sako, kad tai tik vidinės medikų rietenos, vis tik pediatrai turi vieną esminį apribojimą, kuris jiems trukd... Skaityti plačiau

Regioninę sveikatos politiką – į Raudonąją knygą?

2018.11.12
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga praneša, kad kitąmet Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) bus didesnis 296 mln. eurų, tad 2019-aisiais iš viso sudarys 2 mlrd. 60 mln. eurų. Skaityti plačiau

Šimtą metų be šių metų!

2018.11.12
Nepatikrintų faktų skelbti nevalia. Betgi tai taip gražu! Tai taip gerai nuteikia! Todėl dar kartą priminsiu, kad – nepatikrintais duomenimis – Li Cin Junis (Kinija) išgyveno 256 metus. Vengrai ta proga ištaria Zoltano Petridžo pavardę: legenda sako, kad sulaukė 186–erių. O turkmėno Machmudo Eivazovo ar kolumbiečio Chavjeros Pereiros (pirmasis nugyveno 151, antrasis – net 1... Skaityti plačiau

Kas antras Lietuvos vaikas liūdnas, kas trečias – patiria patyčias

2018.11.09
Ar saugiai jaučiatės, išleisdami savo vaikus į mokyklą? Pakeldami iš ryto, pramiegojus pirmuosius žadintuvus, ir stebėdami kaip skubomis išbėga? Tikiu, kad gan saugiai. Nes per paskutinį tėvų susirinkimą mokyklos vadovas atrodė visai supratingas, klasės vadovui svarbiausia, kad klasėje nebūtų patyčių, o aplinkoje dar yra ir kažkoks psichologas. Ir grįžęs vaikas atrodo nei kiek ne kitaip, gal &sca... Skaityti plačiau

Žalos be kaltės pyragas su nuodingu finansiniu įdaru

2018.11.09
Prieš rinkimus valdžia mėgsta įvairiais pyragais „pamaloninti“ atskiras visuomenės grupes. Viena tokių tikslinių grupių yra pacientai, pastaruoju metu labai nusivylę naująja vaistų kompensavimo tvarka. Ir medikai – niekaip nesulaukiantys sisteminių permainų sveikatos priežiūroje. Tad šiai labai plačiai rinkėjų auditorijai vilioti, panašu, bus skiriama žalos be kaltės atlyginimo ... Skaityti plačiau

Ne tik apie piniginę šaldiklyje...

2018.11.06
Sunku įtikinti to nepatyrusius, bet kai užklumpa bėda, kai labai skauda ir klausiate savęs, kodėl būtent jums TAI atsitiko, turėtumėte atsiminti, kad yra žmonių, kurie padės išsikapstyti. Skaityti plačiau

Dvi Lietuvos, likti ar žengti pirmyn?

2018.11.05
Visų pirma noriu padėkoti visuomenei, kuri po „Matuko reformos“ įstatymo priėmimo tapo gerokai aktyvesnė, pranešdama apie galimus vaikų teisių pažeidimus. Kiekvienas skaudus įvykis šalyje, susijęs su vaikų smurtu iš bendraamžių ir net suaugusiųjų pusės, rodo, kad mes dar turime daug ir rimtai padirbėti ties šiuo klausimu – ne tik namuose, bet ir kaimynystėje, bendruomenėj... Skaityti plačiau

Į pasaulį pažvelgti skurstančio vaiko akimis

2018.11.05
Neatsakinga socialinė politika reiškia paveldimą skurdą. Varganas gyvenimas lyg kokia skurdo DNR – iš kartos į kartą, lyg užkoduota vaikuose. Ir taip tęsis, kol dideliems dėdėms ir tetoms bus svarbesnių prioritetų nei vaikų gyvenimas. Skaityti plačiau

Dingo žmogus

2018.10.30
Istorija nemaloni. Žmogus dingo ir niekas jo nesuranda. Na, o jei kalbėtume iš esmės, situacija yra gerokai blogesnė, nei įsivaizduojate. Pasirodo, to žmogaus niekas ir neieško. Nei policija, nei žmona, nei darbdavys. Yra dar ir kitas sunkiai protu suvokiamas dalykas: didžioji populiacijos dalis (tarp kurių yra ir mūsų skaitytojų) net nežino, kad tas žmogus ėmė ir prapuolė. Skaityti plačiau

Švedija Alytuje. Ar taip įmanoma?

2018.10.29
Įprasta sakyti, kad mums dar toli iki Švedijos, tačiau tam tikrose srityse jau dabar esame labai arti jos. Bent jau Alytuje. Ir bent jau asmeninio asistento paslaugos atveju. Sunku patikėti? Visgi, tai įmanoma, kai nori ir stengiesi jungti bendruomenę bendram  tikslui pasiekti. Skaityti plačiau

Kad tave kur nežinia!

2018.10.25
Tikriausiai atsimenate, kuomet kažkas kažkada prakalbo su jumis apie Nežinią. Toks nieko gero nežadantis yra tas lietuviškas žodis. O jausmas – taip pat nemalonus: patyrinėję, išsiaškintumėte, kad ir sveikatos Nežinia neprideda. Ypač dabar, kai apie ją imta kalbėti vos ne kasdien. Skaityti plačiau

Ką baudžiame: tėvus ar vaiką?

2018.10.25
Pabūsiu „dar vienu politiku“, kuris kalba apie smurtą prieš vaiką Kaune ir jo paėmimą iš šeimos. Bet, skirtingai nei dauguma šioje temoje jau išstojusių politikų, noriu kalbėti ne lozungais, o konkrečiu problemos dekonstravimu ir sprendimo būdais. Turiu tam patirties – ir kaip tėvas, ir kaip sostinės meras, ir kaip buvęs Teisingumo ministras, ir kaip buvęs Seimo na... Skaityti plačiau

Pirmieji žingsniai neįgaliųjų įdarbinimo reformoje

2018.10.25
Socialinės apsaugos ir darbo ministras (SADM) Linas Kukuraitis – pirmasis šios ministerijos vadovas, pripažinęs, kad socialinės įmonės veikia ydingai, taip pat, jog reikia keisti ne tik jas, bet visą neįgaliųjų užimtumo sistemą. Ši pozicija buvo susvyravusi, tačiau dabar prie jos grįžta ir jau galime analizuoti pirmuosius žingsnius žmonių su negalia užimtumo reformoje. Skaityti plačiau

Metro iš Vilniaus į Londoną

2018.10.18
Tekstas, kaip visada, yra apie sveikatą. Bet pradėti jį noriu, patikrindamas jūsų anglų kalbos žinias: paprašysiu į lietuvių kalbą išversti žodį HANGRY. Ar pavyko? Skaityti plačiau

Ar popiežius jums buvo nuobodus?

2018.10.08
Tik nepulkit piktintis: ir pats mačiau, ir tūkstančiai tądien stebėjusių transliaciją iš Kauno savomis akimis matė. Ta didžioji beveik šventų žmonių minia – dar gerokai iki Tikrojo Jo Šventenybės atvykimo į Santakos parką – žiopčiojo kaip į krantą ištrauktos žuvys. Kad ir kaip stengėsi operatoriai bei režisieriai, bet senoji tiesa – kad nuo televizijos nieko nepaslėpsi &n... Skaityti plačiau

Nepriklausomi, bet dar nelaisvi

2018.10.08
Juokaujama, kad Lietuvoje gyvena 3 milijonai krepšinio ekspertų. Panašu, kad į valdžią taip pat išsirinkome visų gyvenimo klausimų „ekspertus“, kurie sakosi geriausiai žiną, kaip mums gyventi. Kadencijos pradžioje išrinktieji mums žadėjo, kad valdžia, ieškodama sprendimų pasitelks profesionalus. Tačiau pamiršo pasakyti, kad šis pasiūlymas turėjo papildomų s... Skaityti plačiau

Maitinimo revoliucija: nevykęs A. Verygos receptas

2018.09.28
Mokyklų valgyklų darbuotojos stveriasi už galvų, matydamos, kiek maisto, vaikų pastumdyto lėkštėje, bet nesuvalgyto, tenka išmesti. Dar labiau padidėjo privalomų pildyti popierių kalnai ugdymo įstaigose ir Valstybinėje maisto veterinarijos tarnyboje. Pasipiktinusiųjų naująja vaikų maitinimo tvarka mokyklose – daug. Skaityti plačiau

Palšųjų grifų dekada

2018.09.24
Galite ramiau atsipūsti. Niekas jums nebegresia. Nes toji dekada pasibaigia kartu su šiuo rašiniu. Pirminį stumtelėjimą panikai davė neramus signalas, atėjęs iš vienos didžiausių Lietuvos mokslo šventovių – Vilniaus universiteto. Pasirodo, Medicinos fakulteto Anatomijos katedroje, jei tiksliau – prozektoriume beveik nebeliko kūnų, kuriuos studentai galėtų preparuoti. Ir t... Skaityti plačiau

Ar yra vietos profesionaliam lytiškumo ugdymui Lietuvos mokyklose?

2018.09.24
Trumpa istorija iš gyvenimo. Pamatė moteris parduotuvėje simpatišką vaiką ir gerų ketinimų vedina nutarė jį pagirti. „Koks gražus berniukas!“ – pasakė ji. Vaiko mama patikslino: „Čia ne berniukas, čia mergaitė“. Pagyrusioji pyktelėjo: „Tai ko mergaitę rengiate kaip berniuką ir žmones klaidinate!?“ Tai – dažnai pasitaikanti situacija, rodanti, kad lyti&scar... Skaityti plačiau

Darbas nebepuošia žmogaus arba Išmokos vilioja nedirbti?

2018.09.17
Posakis „kas nedirba, tas nevalgo“ buvo pamirštas valdžiai sprendžiant dėl nedarbo išmokų. Pernai jos padidintos tiek, kad pagal nedarbo išmokų dydį, lyginant su buvusiu atlyginimu, Lietuva tapo trečia dosniausia Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos narė. Šiemet bedarbių gretos Lietuvoje ėmė augti. Nuo pat 2010-ųjų metų mažėjęs, registruotų bedarbių skaičius &sc... Skaityti plačiau

Kodėl verkia krokodilai?

2018.09.11
Na, galiu galvą padėti: nematėt jūs jo verkiančio. Nes tam gražuoliui ašaros iš akių upeliais teka tik tuomet, kai jis gabalais auką drasko. Erazmas Roterdamietis - posakio „krokodilo ašaros“ autorius - aiškino, kad verkia tie krokodilai todėl, jog aukos gailisi. Ogi filosofinę mintį ponas Erazmas turėjo tik vieną: taip apibūdino veidmainišką skriaudiką. Šiandien ... Skaityti plačiau

Kova su kainomis ar kova su vartotojais?

2018.09.10
Iš valdžios eilinį kartą „nutekėjo“ pusiau luptas pusiau skustas „kovos su kainomis“ planas. Susidaro įspūdis, kad tokie „nutekėjimai“ vyksta kone specialiai. Planas – paviešintas, rengėjai gali stebėti visuomenės reakcijas. Jei nepatinka – galima atsitraukinėti ir sakyti, kad čia buvo tik „kvietimas diskusijai“. Jei planas atrodytų neprotingu,... Skaityti plačiau

Skurdo Lietuva: grėsmė nacionaliniam saugumui – išgyventi už 10 eurų per dieną

2018.09.06
Auganti socialinė nelygybė, skurdas yra milžiniška grėsmė nacionaliniam saugumui, tiksinti bomba po valstybės pamatais. Kol žymūs Lietuvos ekonomistai, politikai ir bankininkai ginčijasi, kaip šalyje matuoti skurdą (reakcija į faktą, kad pernai skurdas Lietuvoje didėjo), siūlau užeiti pas vienišą pensininką ir jo paklausti tiesiai: kaip tu išgyveni, žmogau? Skaityti plačiau

Kepenis gydo Skvernelį

2018.08.23
Taip jau sutapo, kad antradienį per kelias valandas susidūriau su trimis skirtingais požiūriais į procesus, vykstančius Lietuvoje. Važiuodamas į darbą per LRT radiją klausiausi interviu su premjeru Sauliumi Skverneliu, o vėliau skaičiau Rimvydo Valatkos pastebėjimus, kad „valstiečius“ pražudys jų arogancija ir Andriaus Tapino kontrargumentus, jog bestuburė opozicija bent jau šiuo metu nekelia jokio... Skaityti plačiau

When we are old

2018.08.21
Dalies skaitytojų atsiprašau: šis rašinys turi amžiaus cenzą ir nėra skirtas piliečiams, dar nesulaukusiems 60 metų. Jei tiek jau turite, maloniai prašome skaityti toliau. Skaityti plačiau

Nuo peiliuko iki arkliuko

2018.08.20
Yra toks lietuviškas posakis – „nuo peiliuko ant arkliuko“. Jis apibūdina situaciją, kai pradedama smulkiomis vagystėmis, o baigiama stambiu turto grobstymu. Yra ir kitas, labiau žinomas – „apetitas kyla bevalgant“, iš esmės reiškiantis tą patį. Dabartinė valdžia atėjo su pažadu išgelbėti beviltiškai prasigėrusius Lietuvos žmones. Bet jus ru... Skaityti plačiau

N16

2018.08.20
Kokio amžiaus žmogus yra tikrai suaugęs ir atsakingas už savo veiksmus? Nejau, vos sukakus 18-ai metų, jis automatiškai tampa pilnaverčiu suaugusiuoju? Tokie ir panašūs klausimai paskutiniu metu itin dažnai užduodami diskusijose, kuriose keliamas klausimas, ar verta mažinti balsavimo amžiaus cenzą iki 16 metų. Vieni piktinasi, jog 16-os sulaukęs paauglys esąs dar visiškas vaikas ir visi reikalavi... Skaityti plačiau

Tetrahidrokanabinolis?

2018.08.13
Jei bent kiek efektyviau būtų dirbęs mūsų Ministrų kabinetas (Vyriausybė), to klaustuko šio rašinio pavadinime nebūtų likę. Mat medicininės kanapės - pagal pačius rimčiausius Lietuvos sveikatos apsaugos planus - gydymo tikslais turėjo būti pradėtos naudoti jau nuo šių metų liepos 1-osios. Skaityti plačiau

Kodėl taip sunku tvarkytis su pinigais?

2018.08.13
Pastaruoju metu internete sklandė toks linksmas klausimas: „Ko aš niekada nesuprasdavau?” Šalia jo buvo pateikti trys atsakymo variantai: a) matematikos, b) fizikos, c) kur dingsta mano pinigai. Atsakymas apie pinigus populiarumu gerokai lenkė kitus du variantus. Sakoma, kad kiekviename pokšte yra dalis tiesos. Kai iki atlyginimo likę dvi savaitės, o pinigai jau kažkur išgaravę... Skaityti plačiau

Teisė gyventi savarankiškai skirta kiekvienam piliečiui

2018.08.10
Neseniai buvo paskelbta, jog nuo 2030 m. sausio 1 d. proto negalią ar psichikos sutrikimų turintys žmonės nebegalės būti siunčiami į valstybines globos įstaigas, kadangi jie turi gyventi ir visas reikalingas paslaugas gauti savo bendruomenėse. Tai yra apibrėžta ir Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos 19 straipsnyje. Taip apsisprendė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, o šiam procesui užtvirtinti... Skaityti plačiau

Sveikatos horoskopas

2018.08.06
Esmė – pavadinimas. Kad neskaitytų netikintys ir neigiantys. Bet žinau, kad vienas kitas vis vien skaitys. Nes su horoskopais jie elgiasi štai taip: jei garsiai paklausi, ims į saują kikenti. O namolio grįžęs užsirakins duris ir skaitys palindęs po lovos užklotu. Skaityti plačiau

Pašvinkęs valstiečių receptas Lietuvai

2018.07.26
Vasarą žmonės labiau susirūpinę orų prognozėmis, atostogų planavimu, mintys sukasi apie šilumą ir kaip pailsėti nuo rutininių reikalų. Problemas aptarinėti nėra linkusių, o skaitytojams leidiniai pasiūlo didesni kiekį lengvesnio turinio eilučių – apie laisvalaikį ir patiekalų receptus. Apie pastaruosius pagalvojau ir aš. Ką gi pasiūlė mums valdžia? Skanų, maistingą patiekalą, ar senuose riebaluose... Skaityti plačiau

Raštas, lyg piršto atspaudas

2018.07.23
Tik seneliai su močiutėmis prisimena visuotinio deficito laikus. Nes šiandien jūs jau galite gauti viską, ko širdis užsimano. Bet patikrinkim: pabandykite Vilniuje nusipirkti paprasto rašalo buteliuką. Kapsulėmis – ilgokai paieškoję – dar rastumėt. O buteliuką? Sakot, nereikia? Skaityti plačiau

Negalią turinčios moterys – atskirtos ir atstumtos

2018.07.23
Kalbant apie moterų padėtį Lietuvoje, viena pažeidžiamiausių grupių – negalią turinčios moterys. Dažnai pasidžiaugiame ir didžiuojamės, kai tokios moterys tampa čempionėmis, jos geba pasiekti, atrodytų, neįmanomų aukštumų sporto, meno, verslo srityse. Tačiau aišku viena: joms siekti profesinės ir asmeninės laimės yra ypač sunku ir sudėtinga. Neįgalios moterys – viena labiausiai diskriminuoja... Skaityti plačiau

Silpstanti Skvernelio Lietuva

2018.07.19
Vasara. Atrodo, galėtume kaip Bonifacijus persirengti maudymosi kostiumėliais, nusispirt batus ir atsipalaiduoti kokiame pajūryje. Skvernelis taip ir padarė. Sužaidęs rizikingą, demokratijos ribas išbandžiusį žaidimą tikrai gali ilsėtis pigiame Ispanijos paplūdimyje. Nusipelnęs. Skaityti plačiau

Mažas buteliukas ponių rankinuke

2018.07.16
Kuomet išgirstate apie paskutiniąją Egipto faraonę Kleopatrą, žinoma, įsivaizduojate be galo gražią moterį. Bet išlikusios skulptūros (viena jų yra Berlyno muziejuje) ir bareljefai ant aukso monetų rodo kitaip: neišvaizdų veidą ir ilgą, kumpą raganos nosį. Tiesa, vėlesniais amžiais tapytuose paveiksluose ji – neatpažįstama. Tiesiog - supergražuolė. Skaityti plačiau

Ar Lietuva sveiksta? Mintys, gavus valstybės apdovanojimą

2018.07.13
Dėkoju visiems už sveikinimus ta proga, kad buvau įvertintas valstybės apdovanojimu – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi. Noriu tikėti, kad tai įvertinimas mano ir bendražygių veiklos, kuri siekia įtvirtinti Lietuvoje žmogaus teisių ir laisvių pamatinius principus. Skaityti plačiau

Palikime žmonėms galimybę nemokamai gydytis privačiose ligoninėse

2018.07.12
Prezidentė vetavo Seime paskutinę sesijos dieną patvirtintą sveikatos reformos įstatymų paketą, nes šis gali prieštarauti Konstitucijai. Akivaizdu, kad valstybinei sveikatos sistemai reforma būtina: reikia mažinti biurokratiją, taupyti resursus, didinti medikų atlyginimus. Tačiau tai, kas valdančiųjų buvo pasiūlyta ,,pakeliui” su reforma, tiek kertasi su konstituciniais principais, tiek ir ... Skaityti plačiau

Naujo kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno teisėtumas – abejotinas

2018.07.12
Liepos 12 dieną įsigalioja naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas, parengtas pagal naują kompensuojamųjų vaistų tvarką. Tačiau šio įvykio nelaukia ne tik farmacijos rinka, bet ir pacientus vienijančios organizacijos. Įvardinčiau šešias to priežastis.  Skaityti plačiau

Kiprėgelio paslaptis

2018.07.09
Pagrindiniam šito rašinio herojui – ponui Jonui – publikacija neturėtų patikti. Negana to: visai gali būti, kad mielas mūsų pasisėdėjimas jo išpuoselėtoje verandoje buvo ne tik pirmas, bet ir paskutinis. Žinoma, truputį gaila, kad niekada neberagausiu skanios rytietiškos arbatos. Ir gal net jo mokinės – gražiosios Virginijos – smagaus čiauškėjimo nebei&scaron... Skaityti plačiau

SAM ministras A.Veryga meluoja arba sąmoningai klaidina

2018.07.09
Viena sėkmingos ir klestinčios valstybės sudedamųjų dalių – kokybiškos ir laiku prieinamos sveikatos paslaugos. Tokių paslaugų tiekimą gali organizuoti ir valstybė, ir privačiai įsteigtos įstaigos. O kas jas teikia geriau? Skaityti plačiau

Valstiečiai įtvirtino šeimų diskriminaciją ir surūšiavo savivaldybes

2018.07.09
Viena iš trijų idėjų Lietuvai – valstybės parama jaunoms šeimoms, ketinančioms įsigyti pirmą būstą, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) atsakinga už tai, kad būtų pašalintos bet kokios diskriminacijos apraiškos. Tačiau naujai priimtame Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinama diskriminacija jaunoms šeimoms. Maža ... Skaityti plačiau

Pati sunkiausia kelionė

2018.07.03
Šiandien - be jokių didelių įžangų. Tiesiog, priminsiu jums: jei norite namie pasigaminti degtinės, turite gerai išmanyti ne tik chemiją, bet ir fiziką. Dar reikia suprasti, kuo distiliacija skiriasi nuo rektifikacijos. Svarbūs yra netgi lingvistikos pradmenys, nes, jei instrukcijų ieškosit pagal raktinį žodį „samagonas“, klystkeliais nukeliausit. Ir dar istorinių žinių reikia: pasiro... Skaityti plačiau

O kiek žąsų tokiam meniu skirtų Užkalnis?

2018.07.02
Reforma veja reformą, tačiau kuo toliau, tuo labiau atrodo, jog tampame bandomaisiais triušiais. Po sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotų „maisto tikrinimo reidų“ Lietuvos ligoninėse bei ugdymo įstaigose, sveikatos apsaugos ministras pareiškė, jog visą vaikų mitybą reikia nedelsiant keisti. Ir kardinaliai. Čia su Aurelijumi Veryga visai nesutikti negalima. Išties, vaikai vartoja ... Skaityti plačiau

Petronijaus paradoksas

2018.06.25
Jei pasakyčiau, kad vakar Urugvajaus ir Saudo Arabijos futbolą komentavo Rūta Meilutytė – nepatikėtumėt. Pagalvotumėt, kad taip negali būti. Bet ir po to jums būtų neramu. Todėl, neabejoju, dar šūktelėtumėt prie ekrano teberymančiai personai: pabandytumėt šį teiginį patikrinti. Skaityti plačiau

Licentia poetica (ir Casu Marzu)

2018.06.21
Šituos du žodžius poetai ištaria tuomet, kai kas nors bando jų kūrybą sumenkinti ar sukritikuoti. Dažniausia – dėl netinkamo kirčiavimo, dėl neteiktino žodžio arba todėl, kad eilėraščio rimas (arba ritmas) prasilenkia su eiliavimo taisyklėmis. Skaityti plačiau

Abortų draudimu valstybė išreikštų nepasitikėjimą savo gyventojais

2018.06.11
Praėjusį mėnesį Airijos referendume dėl abortų net 66,4 proc. balsavusiųjų pasisakė už tai, kad ši procedūra šalyje būtų nebedraudžiama. Airijos premjeras L.Varadkaras referendumo rezultatą įvertino taip: „Žmonės išsakė savo valią. Jie pareiškė, kad mums reikia modernios Konstitucijos moderniai šaliai“. Skaityti plačiau

Nelengvas mokslas: aritmetika

2018.06.10
Šis rašinys yra apie sumaištį galvose. O sumaištis yra tokia, kad – vos tik pateiksiu pirmuosius skaičius, jums kils įtarimas, kad tos galvos buvo ne visai blaivios.  Skaityti plačiau

Prezidentė ir moterys

2018.06.07
Lyčių lygybė. Klausimas, vienu mirksniu įaudrinantis, verčiantis užimti ir pareikšti poziciją. Pridėkime nuomones dėl priekabiavimo, diskusijas apie seksizmą, stereotipus, diskriminaciją ir turime mišinį, bet kada pasiruošusį išsprogdinti viešąją erdvę. Ši tema kelia iššūkių ir pagrindiniam mūsų valstybės žmogui – Prezidentei. Ne dėl to, kad ši tema... Skaityti plačiau

Tik nepirkit ispaniškų bulvių!

2018.06.05
Kaip visuomet: po rašinio pavadinimu paslėpiau daug gilesnę mintį, nei jums dabar atrodo. Bet, kol baigsit skaityti, tiesa vis vien paaiškės: pasirodys, kad šiandien kalbame apie paprasčiausią poliglicerolio poliricinoleatą. Skaityti plačiau

Šeimų pajamos didėja ir moterų dėka

2018.06.04
Moterų ir vyrų atlyginimų skirtumai atspindi ne tik ekonominę ir socialinę nelygybę tarp lyčių. Mažesnes moterų pajamas neretai lemia tai, kad jos dirba du darbus, vienas kurių dažniausiai visiškai neapmokamas. Moterys prižiūri vaikus, pasiligojusius tėvus ar neįgalius šeimos narius, todėl galimybė siekti karjeros ir didesnio uždarbio tampa teorine, realiai neįgyvendinama.  Mūsų senstančioje visuom... Skaityti plačiau

Vieniši vaikai ligoninėse: ko nenorime matyti

2018.06.01
Šiandien švenčiame Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Ši data mums kaskart primena, kad turime saugoti ir ginti vaikų teises. Daugybė smagių renginių Lietuvoje šiandien skiriama vaikams. Šventė taps išties prasminga, kai pripažinsime, jog vaiko teisės mūsų šalyje dar dažnai pažeidžiamos, ir imsime tai ryžtingai keisti. Skaityti plačiau

Ar atsiras Lietuvoje aksakalų?

2018.05.28
Anądien darbo ieškančiai poniai Birutei vienos Kauno įstaigos vadovas rėžė tiesiai: „Negaliu jūsų priimti į darbą; esate per sena...“ Teisinių tokio argumento aspektų nenagrinėsiu (nors būtų galima). Tik patikslinsiu, kad poniai Birutei prieš mėnesį sukako keturiasdešimt penkeri. Skaityti plačiau

Už ką Lietuvoje baudžiamos moterys?

2018.05.25
Lietuvoje – smurto prieš moteris epidemija. Per metus – 68 proc. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje: 82 proc. aukų yra moterys. Kas trečia moteris ar mergaitė vyresnė nei 15 metų yra patyrusi kurios nors formos smurtą – fizinį, seksualinį, psichologinį, ekonominį. 35 proc. Lietuvos moterų patyrė seksualinį priekabiavimą. O du trečdaliai Lietuvos visuomenės smerkia priekabiavimo a... Skaityti plačiau

Kas turtingiausi pasaulyje?

2018.05.22
Tai, kas prieš 352 metus įvyko Londone, praėjusią savaitę beveik atsikartojo (arba galėjo atsikartoti) Vilniuje. Ganėtinai šiltą – kaip ir šiais metais Lietuvoje - 1666-ųjų gegužės mėnesį Londono gatvės buvo užgriozdintos lavonais. Žingsnio žengti negalėjai, jų nepamatęs. Ir dar nosį reikėjo laikyti stipriai užspaudus. Nes jau beveik metus tęsėsi Didysis Londono maras. Vėliau analuose... Skaityti plačiau

Kad valdžia nepiktnaudžiautų žiniasklaida

2018.05.18
Pasitikėjimas valstybe, o kitaip tariant – už jos valdymą atsakingais pareigūnais, priklauso nuo to, kiek nuoširdi yra jų atskaitomybė piliečiams. Kuo daugiau miglos – tuo daugiau vietos interpretacijoms, gandams, nepasitikėjimui. Skaityti plačiau

Ką dar čia uždraudus?

2018.05.11
Ilgai lauktoji vasara čia pat, už lango. Bet žinau, kad norite dar geresnės. Nes be galo ir be krašto gera yra bristi smėlėtu pajūriu ir grožėtis (na, ne tik grožėtis: tai, paprasčiausiai, virpina širdį) tomis, kaip iš paauglystės paveikslėlių trauktomis įdegusiomis kojomis. Tomis linijomis, ne itin paslėptomis po minimalistiniais maudymukais (Lietuvių kalbos komisijos Konsultacijų bankas siūlo j... Skaityti plačiau

Visai ne reklama

2018.05.05
Praėjusį sekmadienį pensininkas Klemensas gavo barti. Už tai, kad patingėjo vieną kilometrą iki bažnyčios kėblinti pėsčias, o pasimelsti važiavo nuosavu automobiliu, jį barė pensininkė Marijona. Nes, girdi, reikia taupyti benziną.  Skaityti plačiau

Kodėl psichologinis smurtas Lietuvoje vis dar nelaikomas smurtu?

2018.05.03
Lietuvoje vis netylant kalboms apie seksualinio priekabiavimo skandalus, ,,metoo”, smurto panaudojimą prieš moteris, kalbama apie viską, išskyrus apie tai, kaip apsaugoti nukentėjusias ir neleisti panašiems atvejams kartotis. Skaityti plačiau

Pranašingas vėjas

2018.05.03
Įprasta, kad apie alkoholio poveikį žmogaus kūnui ir sielai kalbama ilgai bei nuobodžiai. Taip nuobodžiai, kad į antialkoholines kalbas, alkoholio sukeliamas ligas, statistiką niekas nebekreipia dėmesio. Visi viską žino, visiems viskas aišku, deja, iš to žinojimo ir aiškumo naudos - kaip iš slieko vilnų. Žmonės kaip gėrė, taip geria, o į tas visuotines svaiginimosi lenktynes įsitraukia vis... Skaityti plačiau

Vertimas iš Ezopo kalbos

2018.04.28
Vyriausybė pritarė parlamentarų idėjai, kad už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis mokama PSD įmoka turėtų būti prilyginta įmokai, kurią moka savarankiškai mokantys PSD įmokas, o tai yra devyni procentai nuo užpraėjusių metų dvylikos minimalių atlyginimų. Nors kabučių nedėjau, galiu priesiekti, kad tai yra citata. Jei galite, pabandykit paskaityti tą pirmąjį sakinį dar kartą. Ir - jei jau ... Skaityti plačiau

Keli klausimai valdiškų vaistinių stūmėjams

2018.04.26
Valdžia ir toliau stumia valdiškų vaistinių idėją. Pagal naujausią Kultūros komiteto pirmininko projektą, valdiškos poliklinikos ir ligoninės galės steigti savo vaistines ir ten pardavinėti vaistus visiems norintiems. Jei jau valdiškų vaistinių šalininkai įsitikinę, kad jų reikia, galbūt, jie galėtų atsakyti į keletą klausimų? Skaityti plačiau

Tokio darbo jums nelinkim

2018.04.22
Gal nenustebinsiu, pranešdamas, kad degalinėje galite nusipirkti ne tik kuro automobiliui, bet ir kavos su kruasanu. Arba naujus stiklo valytuvus. Skaityti plačiau

Būti ar nebūti Lietuvai skausme... ir ne vien Santaros prieigose

2018.04.19
Dar šių metų kovo tryliktą dieną mes, dešimt pacientų po kepenų transplantacijos, kreipėmės atviru laišku į sveikatos apsaugos ministrą ir visuomenę gindami VU Santaros klinikų generalinio direktoriaus profesoriaus Kęstučio Strupo garbę galimos korupcijos skandalo Vilniaus universiteto Santaros klinikose kontekste. Šio laiško tikslas buvo - kad visi geri darbai nebūtų nubraukti klai... Skaityti plačiau

Moterims skaityti draudžiama! (Tęsinys)

2018.04.15
Vakar atsitiko tai, kas buvo atsitikę ir užvakar. Ir, be abejonės, pasikartos rytoj. Greitkelyje – antrąja juosta, trisdešimties kilometrų per valandą greičiu, kalbėdama telefonu – vairavo Moteriškė. Jauna ponia. Į signalus nereagavo. Nes negali gi reaguoti į signalus, kai vienoje rankoje telefonas, kita – ant vairo. O dar taip norėtųsi tuo pat metu ir pasidažyti!  Skaityti plačiau

Ligoninių vaistinės padidins valstybės išlaidas, bet vaistų neatpigins

2018.04.13
Valdantieji imasi iniciatyvos steigti ligoninės vaistines, kurios turėtų sveikatos įstaigas aprūpinti vaistais bei galėtų vaistus parduoti fiziniams asmenims, kitaip tariant – pradėtų dalyvauti vaistinių versle. Skaityti plačiau

Moterims skaityti draudžiama!

2018.04.08
…Jei būčiau parašęs, kad šio ketvirtadienio pastebėjimai yra skirti tik suaugusiems, jokių abejonių nekiltų: pirmieji pultų skaityti tie, kuriems dar ir aštuoniolika nesukako. O kai parašiau, kad moterims negalima, beveik tikras esu: grįžęs po darbo (kokia sunki bebūtų buvusi diena) jaunasis daktaras padės mūsų gražųjį leidinį taip, kad rašinio pavadinimą – iškar... Skaityti plačiau

Žodynas, prilygstantis filosofiniam traktatui

2018.04.05
Ne psichiatrui Enciklopedinis psichiatrijos terminų žodynas, kurį sudarė Valentinas Mačiulis, Jonas Šurkus ir Aldona Lapytė prilygsta filosofiniam traktatui, meilės romanui, įtemptam detektyvui ar iškiliausio žmogus biografijai. Neperkrauta, aiškia, bet labai tikslia kalba išdėstyti visi svarbiausi terminai, kurie susiję su psichinės veiklos funkcionavimu ir patologija. Skaityti plačiau

Švaros reikia ir ten

2018.04.02
Žinoma, tik lietuviai galėjo sugalvoti televizinei laidai pavadinimą „Auksinis protas“. Mat tas auksas – na, nesvarbu, kad yra brangus – nepraktiškas visiškai. Netvirtas. Jis – paprasčiausiai minkštas: net nagu gali įbrėžti. Negi norėtute turėti minkštą protą? Skaityti plačiau

Planuojamas abortų uždraudimas – sveiki atvykę į „Tarnaitės“ pasaulį?

2018.03.26
2018 m. pavasario darbotvarkėje Seimas numatė svarstyti Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymą, kuris beveik visiškai uždraustų abortus. Nėštumą leidžiama nutraukti tik tokiu atveju, jeigu jis keltų grėsmę nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba jeigu yra pagrįstų įtarimų, kad nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų, tačiau tik iki 12-os nėštumo savaitės. Skaityti plačiau

Ar galima pamatyti vėją?

2018.03.25
Šiuokart atsakymo ieškoti tarp toli siekiančių eilučių nereikės: vėjo nė vienas mūsų nesame matę. Nes visuomet matome tik jo pasekmes. Kartais jos visai malonios (kai prie jūros gražiai plaikstosi vasariški gražių moterų rūbeliai), o kartais – itin baisios (pavyzdžiui, kai 1967 metų spalyje uraganas visiškai sugriovė Palangos tiltą ir nuniokojo pajūrio miškus). Tiesa, ne visi ... Skaityti plačiau

Apie maistą ligoninėse. Iliuzija ar realybė? Konkretus pasiūlymas

2018.03.22
Nemažai apie ligoninių maistą teberašoma žiniasklaidoje: tikrinimai, ministras, ligoninės - tik ir linksniuojama. Patraukė mano dėmesį žiniasklaidoje straipsnio pavadinimas apie nutįsusią seilę. „Parodė, kaip maitinami ligoniai svetur: net seilės tįsta žiūrint. (Lietuvos Rytas, vasario 19 / 2018.) Skaityti plačiau

Kas jūs, daktare Vaitkevičiau?

2018.03.18
Pacientams patinka simpatiški ir solidūs gydytojai. Tiesa, vieni mėgsta labiau patyrusius, tai yra vyresnius, o kiti stengiasi pakliūti pas kuo jaunesnį, nes, girdi, tas jaunas yra inovatyvesnis ir taiko modernesnius gydymo metodus. Skaityti plačiau

Apie vieną iš gausių „minų“ sveikatos sistemos fronte

2018.03.16
Ledonešio vaidmenį gali turėti tai, kad šiandien vis atviriau kalbama apie politikams ir kitiems svarbiems žmonėms teikiamas ekskliuzyvines medicinos paslaugas viešajame sektoriuje. Kaip šiandien jau niekam ne paslaptis, ši tradicija ypač stipriai buvo daug metų puoselėjama ne bet kur, o Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose. Skaityti plačiau

Nukapotos galvos: apie seksualinę prievartą, mediciną, iškrypimus bei projektus

2018.03.12
Specialistai nerašė. Niekas jų neklausė. Gydytojų ar teisėsaugos, socialinių darbuotojų čia neprireikė. Na, ir tegu. Reikalinga buvo intriga. Nukapoti galvas. Jau po truputį užsimiršta, ar ne? Nors Lietuvos žiniasklaidoje pagausėjo straipsnių apie seksualinę prievartą vaikystėje, abejoju, ar kada pajudėję ledai šią temą mūsų šalyje išlaisvins iš visiško tabu. Ir dar dr... Skaityti plačiau

Panašus į keiksmažodį žodis

2018.03.10
Tas žodis – ne tik negražus. Jis yra įgrįsęs, nuvalkiotas, ir, jei kandidatas į Lietuvos prezidentus jį bandytų vartoti rinkiminėje agitacijoje, tuos rinkimus jis pralaimėtų. Galimas yra ir kitas variantas. Kartais gi keiksmažodis pavartojamas visai ne vietoje ir visai ne ta prasme, kurią iš tikrųjų reiškia. Tuomet tampa tarsi negirdimas, nereikalingas ir redaktorių iš teksto braukiam... Skaityti plačiau

Nemedicininiai medicinos ženklai

2018.03.05
Neseniai mačiau televizinės dokumentikos gabalėlį. Jis man pasirodė įdomus: geriausi skaitymo iš lūpų specialistai, fiziologistai ir populiariausių vietinių bei užsienio kalbų filologai nagrinėjo prieš dešimtmečius sukurtą nebylųjį kiną ir bandė iššifruoti (arba atspėti), ką kalbėjo ir kokius žodžius anuomet tarė kariniuose paraduose einantieji. Taip pat – ką kalbėjo vadai, ta... Skaityti plačiau

Kas pasakė „Miau..?“

2018.02.25
Pradžioje apie tai, kad kažkas pasakė, jog šiandien bus pati šalčiausia metų diena. Bet, nors per pusryčius virtuvėje apie tai pakalbėjote, dar nereiškia, kad patikėjote. Nes Lietuvoje niekas niekuo nebetiki. Na, pavyzdžiui, ar patikėjote, kad po paradinių dietologų vizitų pasikeis ligoninėse besigydančiųjų maistas? Žinoma, nepasikeis. Nes tie vizitai buvo reikalingi ne ligoniams: jie buvo reikal... Skaityti plačiau

Daktare, duokite gyvenimo

2018.02.19
Sausio mėnesį atšvenčiau antrą savo gimimo dieną. Prieš metus vienoje Vilniaus operacinėje tiesiog ėmė ir pratęsė gyvenimą. Čia ne padėkų ir linkėjimų koncertas, jokių pavardžių nebus, jų ir nereikia, nes kiekvienas gydytojas mintinai moka visas savo klaidas ir sėkmes. Skaityti plačiau

Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai

2018.02.12
Seksualinis priekabiavimas Europos Parlamente? Taip gali būti? Gali. Ir tai dar vienas įrodymas, kad šis netoleruotinas elgesys gali būti paplitęs visur – darbovietėse, mokymo įstaigose, pramogų pasaulyje, internete, viešajame transporte ir kitur. Europos Parlamentas, nors ir vadinamas ES demokratijos širdimi – ne išimtis. Skaityti plačiau

Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija

2018.02.12
Gyvenant ir dirbant ne Lietuvoje dažnai aplanko mintis: „Namo ir tik namo, ir kuo greičiau...“ Tai tampa vienintele vertybe. „Ten šalelė daug gražesnė, juoda duona daug skanesnė...“ - tiesiog nejučia seniai žinomos dainos žodžiai ima dominuoti, ką bedarytum, kuom beužsiimtum... Skaityti plačiau

„Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta

2018.02.05
Gėda kalbėti apie sunkumus verčia studentus užsiverti tyloje. Tik dabar į paviršių kylantys seksualinio priekabiavimo skandalai ir sukrečiančios studentų savižudybės parodo, kad apie socialinę universitetų pusę nebuvo kalbama labai ilgai. Galime tik įsivaizduoti, kiek dar skaudžių atvejų lieka nutylėta. Tuo tarpu aukštųjų mokyklų požiūris ir toliau nesikeičia, kaip ir jų geležiniai argumentai „pat... Skaityti plačiau

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo realizacija stringa

2018.01.30
Įpusėjus laikotarpiui nuo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo priėmimo iki jo veikimo pradžios tiek visuomenė, tiek tiesiogiai įstatymo vykdytojai nesulaukia atsakymų į klausimus, kaip realiai veiks pertvarkyta sistema. Skaityti plačiau

Vaikų ir kačiukų globa – ne tas pats

2018.01.26
Jau kurį laiką žiniasklaidoje vis įsižiebia vaiko teisių ir vaikų globos sistemos deinstitucionalizacijos tema. Užbėgdamas etatinių kritikų komentarams už akių primenu, kad nesu prieš globos sistemos pertvarką. Būnant ministru ir pačiam teko reformą pastūmėti. Tačiau deinstitucionalizaciją visada supratau kaip siekį, kad vaikų namuose ar pas globėjus vaikų būtų kuo mažiau. Pirmiausiai tai reiškia darymą... Skaityti plačiau

Į priklausomybės centrus nuvaro „bambaliai“

2018.01.25
Alkoholio vartojimo draudimai – vis dar viena iš labiausiai linksniuojamų temų. Esame susipažinę su apmaudžiais statistikos duomenimis, nedžiuginančiais vyrų gyvenimo trukmės rodikliais, apsvaigusiųjų nuo alkoholio sukeltomis nelaimėmis. Deja, žvelgiant į nerimą keliančią statistiką atrodo, kad pertekliniai alkoholio ribojimai, nukreipti į visas visuomenės grupes, nėra tikslingi. Skaityti plačiau

Delsiama įgyvendinti žmonių su negalia teisę – teisę į savarankišką gyvenimą

2018.01.22
Jungtinių Tautų Neįgaliųjų Teisių Konvencija (toliau – Konvencija) Lietuvoje ratifikuota jau 2010 metais, tačiau daugelis dar apie šį įsipareigojimą nežino ir net nesigilina į žmonių su negalia teises. Lietuva įsipareigojo ir prisiėmė atsakomybę įgyvendinti Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas savo šalių įstatymuose ir praktikoje diegiant lygybės ir nediskriminavimo, prieinamumo prie visuomenės... Skaityti plačiau

Revoliucija ŽIV gydyme Lietuvoje? Kol kas tik pavėluotas bandymas pavyti laiką

2018.01.18
Sveikatos apsaugos ministerija žada ilgai lauktas permainas ŽIV gydyme – ministerija ketina nebemarinti žmonių ir nelaukti, kol virusas visiškai nusilpnins organizmą, bet gydyti iš karto.  Ši naujiena labai svarbi, tačiau ŽIV gydymo prieinamumas – ne vienintelis pasaulyje matuojamas rodikl... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.14
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Lietuvos medikai nelaikys Sauliaus Skvernelio egzaminų

2018.01.08
2018 m. Lietuvos žinių portalų naujienų srautą atvėrė sausio 4 dieną įvykęs Lietuvos medikų mitingas. Pasaulio matę naujienų apžvalgininkai, žurnalistai ir visuomenės veikėjai džiaugėsi pagaliau Lietuvos socialinėje erdvėje išvydę demokratišką protestą. Skaityti plačiau

Badaujanti Lietuva

2018.01.07
Pirmiausia atsiprašau už pavadinimą. Nes kol kas nuo bado mirusiųjų lietuviški laikraščiai ir portalai beveik neaprašė. Kodėl beveik? Ogi todėl, kad tam veganiškai mamos maitintam kūdikiui viskas – taip bent žada Santaros daktarai – baigsis, atrodo, sėkmingai. Skaityti plačiau

Patyčių jūroje nuskendusi tiesa

2017.12.28
Sveiki, čia aš, ta, kuri padarė didžiausią šiame Seime nusikaltimą, gerokai pranokstantį gazpromus, vėjo jėgaines ir urėdijas, korupciją ir nepotizmą, seksualinį priekabiavimą ir moterų orumo žeminimą, diktatorišką lipimą per demokratijos taisykles ir bandymus įtvirtinti talibanišką pasaulėžiūrą. Aš pakeičiau dvi frakcijas. Skaityti plačiau

Daktarų Kalėdos būna visokios

2017.12.25
Turbūt nesupyksite dėl to: šitas nedidukas puslapis visuomet yra skirtas ne visiškai profesionaliems savaitraščio skaitytojams. Jis yra visai ne daktarams, kuriuos mylime (turbūt), ir net ne sesutėms (gerosioms), slaugutėms (mielosioms), sanitarėms (mažai pastebimoms, kai jos dirba, ir labai reikalingoms, kai jos kitam koridoriaus gale kiek užtrunka). Skaityti plačiau

Daktaras kviečia... pašokti

2017.12.17
Neberašysiu jo pavardės. Nes nepaklausiau, ar galima. Bet atsitiko taip, kad nesyk ketvirtadienio rašinėliuose cituotas ir labai rimtas šeimos gydytojas aną savaitgalį savo feisbuko paskyroje paklausė : „Ar jau pakvietei senelius į šokius?“. Ir nurodė tikslų adresą bei datą. Skaityti plačiau

Metas garsiai ir aiškiai pasakyti: šis karas prieš žmones neveikia

2017.12.14
Šiandien Seimo nariai spręs, ar atversime galimybę Lietuvai ieškoti subalansuotos ir civilizuotos psichoaktyvių medžiagų kontrolės politikos, ar toliau slėpsimės nuo realybės, siųsdami už grotų visai ne tuos žmones. Skaityti plačiau

Įkvėpk, iškvėpk – tai tik epilepsija

2017.12.14
Įkvėpk. Iškvėpk. Nusiramink. Paguldyk mane ant šono. Nieko nedaryk. Tai tik epilepsija. Skaityti plačiau

Medikų sąjūdis ir Sveikatos apsaugos ministerija: ar pastarajai reikia tokio judėjimo?

2017.12.08
Pagaliau atsirado Medikų sąjūdis. Kadangi mes kantrūs, todėl laukėme labai ilgai, nežiūrint to, kad jau kokių 15 metų Lietuvoje medicinai nuo bendro vidaus produkto, lyginant su kitomis Europos šalimis, tradiciškai skiriamas vos ne mažiausias procentas. Tas magiškas žodis „Sąjūdis“. Skaityti plačiau

Šiandien paglostyk ne katiną...

2017.12.08
Po tokio ne itin solidaus pavadinimo, žinoma, jūs nesitikite tikro medicininio teksto. Bet jis galėtų būti. Nes su specialistais daug laiko praleidau šnekučiuodamasis apie klasikinį–gydomąjį, atpalaiduojantį-relaksacinį, kosmetinį, sportinį, higieninį, ir net chiromasažą. Skaityti plačiau

Nužudyti ar vesti? Smurto prieš moteris prevencija lietuviškai 2017 metais

2017.12.08
Minint, vos neparašiau civilizuotame pasaulyje, aktyvizmo pasipriešinimo prieš smurtą lyties pagrindu dieną, vėl ir vėl norisi pakalbėti apie to pasipriešinimo smurtui prasmę. Kodėl stabtelėjau dėl to „civilizuoto pasaulio“? Ogi todėl, kad mes, Lietuvos Respublika, irgi tarsi turėtume būti jo dalis. Esame valstybė Europos Sąjungos narė, ratifikavome nemažai tarptautinių įsipare... Skaityti plačiau

Bausti negalima pasigailėti

2017.12.04
Smurtas artimoje aplinkoje yra pandemija, kuri padaro ypač daug žalos ir jį patiriančiam žmogui, ir visai visuomenei. Intymaus partnerio ir seksualinis smurtas yra dažniausiai pasitaikančios prievartos formos prieš moteris ir mergaites visame pasaulyje. Jaunesnių nei 45 metų amžiaus moterų grupėje ši prievarta sukelia sunkesnes pasekmes sveikatai ir tampa dažnesne ankstyvos mirties priežastimi nei kiti ... Skaityti plačiau

Ką rodo šeši chronometrai?

2017.12.03
Atsakymas itin paprastas: visi jie jie rodo laiką. Tačiau ketvirtadieniais jums pateikdamas visokiausius sveikatinimo apmąstymus (kartais jie teisingi, o kartais - ir suabejoti kviečiantys), visuomet turiu paslėptą norą: nustebinti. Arba atkreipti dėmesį į detalę, pro kurią prašuoliavote nestabteldami. Šiandien, pavyzdžiui, pabandysiu jums įrodyti, kad šeimos gydytojas vieno paciento medicininei apžiūrai vidutiniškai... Skaityti plačiau

Moterys pradeda kalbėti garsiai, nes tyla nieko neišsprendė

2017.11.27
Somalyje gimusi ir griežtoje tikinčių musulmonų šeimoje augusi rašytoja Ayaan Hirsi Ali knygoje „Bedievė“ aprašė vidinį virsmą, kuris įvyko jai pabėgus nuo sutartų vedybų į Olandiją: savo krašte ji buvo mokyta, kad bet koks moters kūno lopinėlio demonstravimas sukelia nevaldomas aistras vyrams, todėl moterys turi vilkėti palaikiais drabužiais, kurie slepia figūrą. Ir koki... Skaityti plačiau

Kaip gali nepatikti perteklinis ir socialiai orientuotas biudžetas?

2017.11.27
Spėju, kad kiekvienas mūsų norėtų gyventi teisingoje, materialiai klestinčioje, tapatybę puoselėjančioje, socialinę atskirtį mažinančioje ir orias gyvenimo sąlygas kiekvienam užtikrinančioje valstybėje? Todėl galima tik paploti dabartiniam Premjerui, kuris, neabejoju, įsiklausęs į viešųjų ryšių konsultantų patarimus, paskelbė, kad pirmą kartą atkurtos Lietuvos istorijoje turime dosnų, į silpnesnių visuo... Skaityti plačiau

Nežiniuko nuotykiai ministerijoje ir kitur

2017.11.27
Tą Nežiniuką, žinoma, atsimena tik vyresnioji karta. Jis buvo iš gražios pasakos ir kartu su kitais trumpuliais gyveno gražiame Gėlių mieste. O štai ir jo draugai – kiti trumpuliai: sumanūs mechanikai Sraigtelis bei Varžtelis, poetas Žiedelis, daktaras Piliulis. Daug ten jų buvo – gal koks šimtas keturiasdešimt vienas. Bet dabar nėra laiko apie visus pasakoti. Nes iškart... Skaityti plačiau

Septynios institucijos svarsto, ar pacientai gali būti eksponatai bankininkams

2017.11.24
Yra tokia knygutė vaikams „Ką žmonės dirba visą dieną?“. Joje pristatyta daugybė paveikslėlių demonstruojančių įvairias profesijas ir veiklas viename Darbėnų miestelyje. Prisimenu ją visai ne dėl to, kad dešimtmečius populiarios vaikų knygutės paveiksliukai buvo patobulinti išgyvendinant lyčių stereotipus (dabar ir ugniagesė ten yra, ir tėtis šeimoje vakarienę gaminantis). Bandau įsiv... Skaityti plačiau

Lietuva – sveikatos stiprinimui palanki šalis? O kodėl gi ne!

2017.11.20
Šie žodžiai, kaip ir visa publikacija, gali pasirodyti šiek tiek keisti negatyvios informacijos apie mūsų sveikatos apsaugą ir jos finansavimą dabartiniame kontekste. Mokydami vaikus sakome, kad siekiant rezultato reikia ieškoti pozityvių dalykų ir į juos koncentruoti dėmesį. Tada negatyvūs reiškiniai išnyks savaime. Pamėginkime šią teoriją pritaikyti praktiškai mūsų s... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.17
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai tokio kiekio tikrai pakaktų. Bet kas važiuos į Kaliningrado sritį (vizos g... Skaityti plačiau

Per kiek laiko Plutonas apskrieja Saulę?

2017.11.10
Jei jau skaitote šį laikraštį,  neabejoju, kad save laikote ne tik normaliu, bet ir ganėtinai protingu žmogumi.  Vienu iš tų, kurie neabejoja, kad jau po penketos minučių – žinoma, paskaitę, kas parašyta Google – savo atžalai sugebėsite į pavadinimo klausimą atsakyti. Bet turiu Jus nuvilti: atsakymo paieškoti teks gerokai ilgiau. Beje, ieškoti nėra privaloma, nes rašinio gale mes patys atsakymą Jums ant lėkštutės pad... Skaityti plačiau

Kada gausime premiją už gerą sveikatą?

2017.11.03
„Šalies gyventojų sveikata – nacionalinės reikšmės strateginis išteklius, turintis didelę įtaką mūsų valstybės saugumui“, – tai žodžiai, prieš keletą savaičių suskambę krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio pasisakyme Seimo Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio posėdyje, skirtame jaunimo sveikatos problemoms. Skaityti plačiau

Diagnozė pagal televizorių

2017.11.02
Tai, kas nerimta, nebūtinai yra ir neteisinga. O tuo, ką rodo televizorius, beveik niekada neabejojame. Nes, jei tenka kitiems apie tai papasakoti, visada sakome: „Aš pats mačiau“. Ir tuomet visi mano, kad jūs tikrai matėte. Nes apie televizorių pamiršote pasakyti. Tiesiog, matėte. Vadinasi, taip ir buvo. Skaityti plačiau

Laiko sukiojimo žalą įrodė ir Nobelio premijos laureatai

2017.11.02
Atėjus rudeniui, kaip ir pavasariui, su nerimu laukiame laiko pokyčių, kai sukiosime laikrodžio rodykles tai pirmyn, tai atgal. Pasikeitus laikui į darbą einame apduję, iškankinti nemigos, irzlios nuotaikos, o gal net ir vos išvengę rimtų širdies problemų. Nors iki šiol skeptikai stengdavosi negirdėti medikų perspėjimų apie laiko sukiojimo poveikį sveikatai, tačiau šiemet mokslinink... Skaityti plačiau

Vaikų skiepijimas negali būti laisvo apsisprendimo klausimas

2017.10.30
Susidomėjimą skiepais dar labiau kursto skaudžios nelaimės: spalio viduryje nuo žaibinės meningokokinės infekcijos Kaune mirė kūdikis. Tokių beprasmiškų aukų būtų galima išvengti laiku skiepijant vaikus – konkrečiai nuo meningokokinių infekcijų skiepyti šiuo metu jau galima vos 2 mėnesių sulaukusius kūdikius. Faktas, kad 2017 metais vis dar tenka rimtai įrodinėti poreikį skiepytis, kelia nu... Skaityti plačiau

Atsargiai: perdegė lemputė!

2017.10.23
Ėmė ir atsitiko. Tądien viena artistiška ponia ligoninėje mobiliuoju telefonu nufilmavo GALIMAI išgėrusį mediką. Triukšmas – didžiulis. Visos televizijos rodė, visi portalai aprašė. Žmogutis neteko darbo. Bet – kaip daktarai sakė – ilgai be jo nebus. Nes puikus specialistas. Nes kam nors pasisekė, kad tokį asą gaus. Manau, kad jau ir gavo. Skaityti plačiau

Apie pasibaisėtinai mažus atlyginimus

2017.10.23
„Eurostat“ paskelbus, kad kas trečias lietuvis gyvena ties skurdo riba, atsirado pasibaisėjusių lietuviškais atlyginiamais. Bet iš tiesų pasibaisėtini yra ne atlyginimai, o veidmainystė. Visų Vyriausybių veidmainystė, leidusi dirbti trečdaliui mokytojų už 500 eurų, socialiniams darbuotojams už 460 eurų, o kultūros darbuotojams dažnai ir už dar mažiau. Skaityti plačiau

Praktinė šeimos politika: suteiksime galimybę ar nurodinėsime?

2017.10.23
Pastaruoju metu dažnai pagalvoju apie valstybės ir šeimos santykius. Kokie jie? Dažnai girdime apokaliptines demografines prognozes ir daug su tuo susijusių šūkių. O vaikus auginančios šeimos kaip jautėsi, taip ir tebesijaučia neturinčios į ką atsiremti tada, kai to reikia labiausiai. Skaityti plačiau

Psichikos sveikatos priežiūra: prievarta ar pagalba?

2017.10.20
LR Seimo planai vėl nuvilia: vietoje to, kad klotų įstatyminius pamatus demokratiškai, žmogaus orumą ir jo teises gerbiančiai Lietuvai kurti, rengiasi įtvirtinti atgyvenusias, antidemokratines prievartos prieš žmogų formas. Vietoje to, kad Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas būtų tobulinamas, įvedant sveikatą stiprinančias pagalbos žmogui priemones, skatinama kontrolė, prievarta ir žmogaus izoliavi... Skaityti plačiau

Baikit, nemanau...

2017.10.02
Jei jau pirmam sakiny parašysiu, kad gydytojai kažkodėl tapo daug mažiau jautrūs ar net piktesni pasidarė – skaitytojų reakcijos spėlioti neteks. Aš ją žinau. 42 procentai absoliučiai man pritars. 23 procentai pasakys, kad pretenzijų daktarams neturi (šitie dar būtinai pridurs, kad stengiasi poliklinikoje kuo rečiau lankytis). O likusieji 35 procentai apklaustųjų ims „vyniotis“,... Skaityti plačiau

Padėkime vaikams, mamoms ir tėčiams ne draudimais, o paslaugomis

2017.10.02
Ar buvo jums tokių atvejų, kai vaiką išleidi į uždarą saugų kiemą pažaisti, o pats sukiesi virtuvėje ar sėdi prie knygos? Arba taip, kad vaikai žaidžia namuose, o jūs išėjote į lauką perduoti draugui pamirštų raktų ir pasikalbėti apie savaitgalio planus. Galiausiai, ar tik jūsų vaikas nemiega kitame kambaryje? Skaityti plačiau

Tiksinti bomba Alytaus pataisos namuose

2017.09.25
Po Alytaus pataisos namų medicinos slaugytojos paviešintos informacijos apie galimai per didelio kiekio išrašomų psichotropinių vaistų kaliniams bei pataisos namų personalo nepagarbos, apsilankiau šioje įkalinimo įstaigoje. Skaityti plačiau

Atsakomybės variantai

2017.09.25
Tai yra atsitikę kiekvienam vyresnio amžiaus piliečiui. Praveriate jums jau gerai pažįstamos poliklinikos duris, o ten – vietoj nuodėmklausio, t.y. vos ne šeimos nariu tapusio Jūsų Daktaro – visai nepažįstami žmonės. Pirma mintis – gal ne į tas duris pataikiau? Bet apmąstymams laiko nelieka: tie baltais chalatais vilkintys jaunuoliai kviečia jus vidun ir klausia pavardės. Ir, žinoma, pa... Skaityti plačiau

Vis dar ignoruojame skurstančiuosius, bet tai turi keistis

2017.09.25
Lietuvoje egzistuoja nematomi žmonės – tai skurstantieji. Ar stebėdami vis statomus naujus prekybos centrus ar atidaromus naujus restoranus, kavines ir barus, į kuriuos suplūsta daugybė žmonių, nepagalvojame, kad gyvenimas Lietuvoje nėra jau toks ir blogas, nes žmonės turi už ką pirkti ir pramogauti? Ar nepagalvojame, tai kur pagaliau tie skurstantys, apie kuriuos kalba ir rodo televizija? Skaityti plačiau

Kova su alkoholiu vasaros festivaliuose: protas prieš mitus

2017.09.14
Vos ne kiekvieną valstybėje egzistuojančią problemą draudimais sprendžiantys „valstiečiai“ palieka vis mažiau vietos asmeninei žmogaus laisvei, atsakomybei ir vietos bendruomenių veikimui. Skaityti plačiau

Kai meilė praeina...

2017.09.14
Na, nėra nieko baisesnio: vakare dar to iki galo nesupratai, nes buvai it kuolu per galvą gavęs. O ryte  – tarsi po siaubingo baliaus. Ir pirmiausia, žinoma, yra žmona kalta. Nes pusryčiams norėjai visai ne įgrisusios kiaušinienės. Paskui – darbe: „Užjaučiu, Jonai“. „Neimk į galvą, Jonai“. „Pasiseks kitą kartą, Jonai“...Bet Jonui girdisi visai ne &bdqu... Skaityti plačiau

Kodėl net žmogaus gyvybė vertinama dvigubais standartais?

2017.09.14
Praėjo kone dvi savaitės, kai paskutinę vasaros dieną Šilalės rajone prieš save ranką pakėlė jauna moteris, iš kurios beatodairiškai buvo atimtas didžiausias turtas – dukrelė. Skaityti plačiau

Demokratiniai žaidimai vaikų sveikata

2017.08.31
Kaip pastebėjo docentas m. dr. Šarūnas Klizas „Kūno kultūra Lietuvos mokyklose – tarsi podukra“. Vaikai, kurie jau rytoj, penktadienį, vėl pravers mokyklų duris, stengiasi išvengti šių pamokų, o mokyklų vadovai ir kai kurie tėvai tiesiog ignoruoja, dėmesį sutelkdami abitūros egzaminų dalykams. Skaityti plačiau

Receptas pagirioms išvengti

2017.07.21
Kiekvienas rašinio autorius žino, kad su kiekvieno rašinio mintimis galima ginčytis. Šiandien Jums suteikiu retą galimybę užginčyti kiekvieną sakinį. Nes tai yra tik nuomonė. Arba – pažiūrėkite į rubriką – požiūris. Tiesa, dar turiu ir prašymą: skaitydami, nebūkite nusiteikę rimtai.  Skaityti plačiau

Du draugai: placebas ir nocebas

2017.06.30
Atrodo, kad jau atėjo metas Lietuvoje steigti naują ministeriją. Tokią, kuri rūpintųsi sveikatos apsauga, poliklinikų problemomis, rajonuose dirbančiais gydytojais ir jų pacientais. Skaityti plačiau

Apie melo kojų ilgį ir ministrą Aurelijų Verygą

2017.06.30
Melo kojos trumpos, sakoma vienoje patarlėje, tačiau Alisos stebuklų šalį primenančioje Lietuvos politinėje realybėje, atrodo, kad melo kojos gali būti ilgos. Ir net labai labai ilgos. Skaityti plačiau

Dalis politikų užkibo ant „bambalių“ jauko

2017.06.26
Tarsi būtų negana neseniai Seimo priimtų alkoholio ribojimų ir draudimų, dalis politikų nuoširdžiai ėmėsi alaus pakuotės ir stiprumo ribojimų. Skaityti plačiau

Pokalbis su televizoriumi

2017.06.15
Tiesa, visą problemą galima išspręsti ir vienu sakiniu: jei jau ėmėte šnekėtis su  su televizoriumi, tai arba staigiai pasenote, arba Jums būtinai reikia pas šeimos gydytoją. Bet būna ir atvirkščiai: kai gydytojas pats ateina pas Jus į namus. Per tą patį televizoriaus ekraną. Apie tai (ir visiškai ne apie televiziją) yra šitas pokalbis. Skaityti plačiau

Lėšų ekonomija be vaistų sąrašo karpymo

2017.06.08
„Valstiečių“ ribojimų ir kitų a la reformų buldozeris negailestingai rieda per Lietuvą. Jau prasieita per alkoholio prekybą ir reklamą. Vaistų kainų mažinimo tikslais pakeistas kompensuojamųjų vaistų sąrašas kai kuriuos vaistus atpigins, bet kone du šimtus vartotojams įprastų vaistų – labai stipriai pabrangins. Jau paskelbtas ir mokesčių pertvarkymo planas – kai kurie s... Skaityti plačiau

E.sveikatos afera. Kas išvogė milijonus?

2017.06.08
Iš 40 mln. eurų, kurie jau panaudoti e.sveikatos plėtros programai, ketvirtadalis nusėdo nežinia kur. Net dukart atliktas valstybinis auditas patvirtino, kad projektas neefektyvus, iššvaistyta mažiausiai 10 milijonų. Skaityti plačiau

Big Data (ir kiti duomenys)...

2017.06.06
Nemanau, kad medicinos profesoriai sugebės teisingai išversti keistą šio rašinio pavadinimą. Bet štai, devintokas Rokas paaiškino: - Turbūt, seneli, žinai, kad per dieną kiekvieno iš mūsų galvos sukuria ir į internetinę erdvę sutalpina po du pentabaitus informacijos, o devyniasdešimt procentų duomenų, kuriais šiandien remiasi mokslas, yra sukurti per pasta... Skaityti plačiau

Nuo rytojaus nebegersiu! Pasiūlos mažinimui TAIP, o POREIKIUI – ?!“

2017.06.06
Kuriant gražesnę ir blaivesnę Lietuvą reikalingas nuoseklus ir ilgalaikis procesas, apimantis konkrečius darbus, priemones bei nenutrūkstamą švietimą nuo pat mažų dienų. Tikėtina, kad alkoholio reklamos, jo pardavimo prieigos ribojimas bent kažkiek sumažins pasiūlą. Tačiau daug svarbiau yra sumažinti vartotojų poreikį. Tam reikia ne tik gerų norų ir draudimų, bet ir finansinių išteklių, k... Skaityti plačiau

Gyvenimas stereo garsu

2017.05.29
Nemanyk, kad esi ypatingas; Nemanyk, kad esi toks svarbus, kaip mes; Nemanyk, kad esi protingesnis už mus; Nemanyk, kad esi geresnis už mus; Nemanyk, kad žinai daugiau už mus; Tai 5 pirmieji iš 10 Jantės kaimelio įstatymų, 1933 m. aprašytų satyriškoje dano Akselio Sandermoses novelėje. Fiktyvaus Danijos Jantės kaimo įstatymai tapo visos Skandinavijos naudojama alegor... Skaityti plačiau

180 gramų Marytės naudai

2017.05.22
Jei būtų pavasaris, būtinai reikėtų tamsaus, žemiau kelių nutįsusio lietpalčio su stačia apykakle. Bet dabar – kai oras atšilo – bemaž privalomu taps melsvas šalikėlis. Ne tik gražiai apjuosęs kaklą, bet dar ir smakrą paslepiantis. Ir, žinoma, niekuo nepakeičiamas privalomas atributas turi būti: juodi akiniai. Nes, jei dirbi šitą darbą, tavo žvilgsnio neturi niekas matyti. Skaityti plačiau

Apie dvarponį ir baudžiauninkus

2017.05.22
Naujoji Seimo dauguma dirba jau pusę metų. Valstiečiai dar nespėjo įvykdyti nė vienos pažadėtos reformos, tačiau alkoholio vartojimo draudimų klausimu, atrodo, pasuko bekompromisiniu keliu. Žinant, kad dalis žmonių Lietuvoje vis dar ilgisi „kietos rankos“, prasidėjusį draudimų vajų galiu suprasti – juk reikia bent taip pateisinti rinkėjų lūkesčius. Skaityti plačiau

Moterų nužudymai Lietuvoje ir kitur – nesibaigiantis „deja vu“

2017.05.18
Tai nutiko dar kartą. Miriam Rodrigez Martinez, kovojusi už teisingumą savo dukros žmogžudystės byloje ir būrusi aukų šeimas į bendruomenines grupes, pati buvo nužudyta šiemet Meksikoje švenčiant Motinos dieną. Istorija kartojasi – 2010 m. šalyje nužudyta kita garsi socialinė aktyvistė Marisela Escobedo Ortiz. Ji taip pat atkakliai reikalavo teisingumo dėl savo dukros žmogžudystės. Skaityti plačiau

Apie ekstrasistoles

2017.05.15
Pirma: tikimybė, kad jau šiemet, iškart po mokyklos baigimo per metus uždirbsite 40 tūkst. eurų, labai maža. Tokia pat – beveik nulinė galimybė – kad dar šiemet jūs tapsite firmos prezidentu ar važinėsite naujausio modelio „Mercedes-Maybach S600 Guard“. Skaityti plačiau

Vaistų kainų košmaro režisieriai

2017.05.11
Ar ir jums atrodo, kad už vaistus mokate per brangiai? Vaistai mūsų šalyje iš tiesų kainuoja per daug ir tai nėra tik įspūdis. Skaityti plačiau

Alkoholio ateitis Lietuvoje – Europa ar Islamo valstybė?

2017.05.04
Ar kada galvojote sulauksiantys tokios dienos, kai valdžia rimtai siūlys uždrausti alų lauko kavinėse? Spėju, mąstėte maždaug taip: „Per daug gerti tikrai nesveika, bet uždrausti alų lauko kavinėse? Nesąmonė. Visuomenė neleistų tokios nesąmonės. Kitose šalyse pilna lauko kavinių ir jokių problemų.“ Deja, pasaulyje pilna pavyzdžių, kai valdžia priėmė sunkiai protu suvokiamas taisykles, o žmonėms tek... Skaityti plačiau

Mėlynas dangus – nebūtinas

2017.05.02
Ponia Izabelė – sunerimusi. Mat kiekvieną pavasarį, rudenį (o jei pasiseka, ir per Naujuosius) yra įpratusi savaitėlei išlėkti tai į Marmarį, tai į Šarm el Šeichą, tai į Lioret de Mar, kuris yra Katalonijoje. Bet, atrodo, keliones teks apriboti, nes naujasis lietuviškas Darbo kodeksas atostogas numato tik dukart per metus. Negana to – trumpesnes. Skaityti plačiau

Šalink priežastį ir alkoholio pramonės kruvinus pelnus

2017.05.02
Alkoholio pramonė, pirmą kartą per 27 metus, yra apimta panikos, nes supranta, kad nebekontroliuoja LR Seimo bei Vyriausybės. O tai buvo šiai pramonei taip įprastas dalykas, kaip ištroškus atsigerti. Skaityti plačiau

Galime daugiau nei uždrausti ar „patrolinti“

2017.04.28
Žvelgiant iš šalies neapleidžia įspūdis, kad Lietuvos politiniame gyvenime tebesitęsia televizijos debatų formatas ir kažkur aplink diskusijos dalyvius skraido įkyri musė. Seimo rinkimai įvyko prieš gerą pusmetį, bet Vyriausybėje ir Seime toliau kalbama „kas būtų, jeigu būtų“, tebebandoma įtikinti turint gerų ketinimų, mosikuojama rankomis. Pirmajame plane įsitvirtino alkoholio draudi... Skaityti plačiau

Žinia, skirta tik jums

2017.04.24
Jei mėgstate nueiti į turgų, vadinasi, dabar jau esate iš jo grįžę. Ir visokiausių pavasario gėrybių prisipirkę. Ir viskas jums jau aišku: ir atvežtinių ridikėlių kainos, ir visai nepavasariškas oras. Ir likusios iki atlyginimo ar pensijos dienos taip pat jau yra suskaičiuotos. Bet štai klausimėlis, sukelsiantis šiek tiek nerimo: kodėl nepastebėjote tik jums (jums asmeniškai!... Skaityti plačiau

Apie meilę Lietuvai ir neapykantą sau

2017.04.24
Po socialinius tinklus kaip virusas plinta eilinis patyčių kupinas vaizdo įrašas. Nedrąsus berniukas tardomas improvizuotame lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos egzamine, kurį, matyt, oro uosto kavinėje vaikui surengė tūlas super patriotu besijaučiantis lietuvis. Skaityti plačiau

Sisteminė politinė korupcija – net nelaikoma blogybe?

2017.04.21
Prieš šv. Velykas viešojoje erdvėje skambėjo dviejų politikų istorijos, kaip tarnaujama ne viešajam interesui, o siauroms finansinių interesų grupėms. Atspalviai socialdemokratų stovyklos atstovo Mindaugo Basčio ir liberalo Gintaro Steponavičiaus kiek skirtingi, bet veikla panaši. Skaityti plačiau

Jūs žinot, kas laimės karą

2017.04.14
Tie, kurie balsavo už Landsbergį, niekada nebalsuos už Butkevičių. Vieni mėgsta šunis ir negali pakęsti kačių. Kiti – priešingai. Bet šį gražų mūsų laikraštį skaito ne tik gerbiami gydytojai ir retai gerbiami jų pacientai: jį dar pavarto ir farmacininkai. Todėl konfliktas yra užprogramuotas. Kaip ir visais nuo pradžios išvardintais atvejais. Skaityti plačiau

Emigruokite, politikams tai nerūpi

2017.04.14
Statistikos departamentui paskelbus, kad pernai Tėvynę paliko apie 50 tūkst. tautiečių, Seimas jau nebegalėjo nereaguoti į emigracijos problemą. Šiuo klausimu Seime net buvo surengta kelių valandų trukmės diskusija. Deja, ji virto farsu. Skaityti plačiau

Ar nusipelnėme tik pigiausio vaisto?

2017.04.10
Valdžia teigia, kad jūs perkate per brangius vaistus, kai yra pigesnių, tad už vaistus jūs sumokate daug daugiau, nei galėtumėte. Vaistų kompensavimas ir apskritai vaistų politika Lietuvoje yra keisto reguliavimo pavyzdys. Valdžia subsidijuoja vaistus, o vėliau stebisi, kodėl žmonės perka ne pigiausius. Tai veda prie naujų reguliavimų, kurie nieko nesprendžia. Skaityti plačiau

Laimėti kazino yra lengva

2017.04.10
Kyšį duoti yra ne tik negražu: davęs kyšį taip pat gali būti nubaustas. Bet Juozapas – kiekvieną mėnesį iš Kelmės į vieną didelę Vilniaus ligoninę atvykstantis verslininkas – visuomet delne nešasi penkių eurų banknotą. Todėl toje ligoninėje yra laukiamas svečias. Tik bėda, kad ne daktarai Juozapą išskėstomis rankomis pasitinka, o prie įvažiavimo į ligoninę ties užtvaru d... Skaityti plačiau

Kaip valdžia vaistų kainas mažino

2017.04.07
Daug kas Lietuvoje skundžiasi maisto kainomis. Kaip sureaguotumėte, jei ateitų ministras ir sakytų: „Eureka – žinau, kaip atpiginti maistą! Nuo šiol pirkite tik pačią pigiausią duoną – ir maisto kainos sumažės!“. Spėju, vieni pasukiotumėte pirštą prie smilkinio, kiti susinervintumėte dėl tokio patarimo. Bet ministras, dalijantis tokius patarimus, iš valdžios lėktų lauk, ir... Skaityti plačiau

Lietuvoje nėra vietos subalansuotai narkotikų prevencijos politikai

2017.04.06
Šią savaitę Lietuvoje vyksta tarptautinė konferencija, kurioje kartu su Jungtinių Tautų, Pasaulio sveikatos organizacijos, JT Nusikalstamumo ir narkotikų kontrolės biuro ir kitų tarptautinių institucijų atstovais be kitų klausimų bus aptariamos ir pasaulinės narkotikų prevencijos praktikos. Skaityti plačiau

Šeima įsivaikino. O kas toliau?

2017.04.06
Kas pasikeičia šeimos, priėmusios šį nemažą iššūkį, gyvenime? Kas vyksta mažojo žmogučio, kuris patenka į visai kitą gyvenimo aplinką, galvelėje ir širdelėje? Skaityti plačiau

Ilgą laiką valdžia galėjo išsisukinėti nuo laimės temos

2017.03.27
Žmonės norėtų būti laimingi. Šis noras patrauklus dar ir todėl, kad laimingi žmonės reikšmingai prisideda prie visuomenės gerovės, labiau pilietiški, kilnūs ir tolerantiški. Jei visuomenės laimė tokia vertinga kodėl jautri, demokratiška valdžia neturėtų kreipti savo politikos siekdama piliečiams padėti pasiekti didesnį laimės lygį? Skaityti plačiau

Neįgaliųjų globos namai. Ko siekiame integruoti ar izoliuoti?

2017.03.27
Šių dienų Lietuvoje apie specializuotas globos įstaigas, kuriose globojami sergantys bei proto ir psichikos negalią turintys žmonės kalbama mažai. Atrodytų viskas būtų tarytum gerai – globos namuose atliktos rekonstrukcijos, padailintos sienos, pagerinta logistika ir visa namų infrastruktūra turėtų užtikrinti čia gyvenančių žmonių gyvenimo kokybę ir kasdieninių poreikių patenkinimą. Skaityti plačiau

Ar gresia Lietuvai potofobija?

2017.03.20
Šviesaus atminimo daktaras - tuomet dar ir kandidatas į Lietuvos Prezidentus Kazys Bobelis, - pildamas man trisdešimt gramų į medicininę menzūrėlę, sakė: - Netikėk, ką priešai suoks... Nei Austrijos, nei Vokietijos, nei JAV gydytojai (su visais jais dirbau) niekuomet nepaneigė, kad tas trisdešimt „Bobelinės“ gramų – ypač prieš miegą – tik išvaiko... Skaityti plačiau

Apie Pūką ir kitus Seimo povus

2017.03.20
Kęstučio Pūko priekabiavimo istorijos baigtis atskleis šį tą labai svarbaus – ar moterį jau laikome tokiu pat žmogumi kaip vyrą, ar, deja, vis dar ne. Kai išgirdau apie tai, kokie kaltinimai mesti K.Pūkui, pajutau pasišlykštėjimą. Vyras, kuris pirmąkart matydamas moterį (atėjusią pas jį darbo pokalbio!) nė kiek nesivaržydamas siūlo jai pasivolioti ant sofutės, kelia būtent pasi&scaro... Skaityti plačiau

Seksualinis priekabiavimas – preliudija į smurtą

2017.03.16
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nurodoma, kad „Žmogaus asmuo neliečiamas. Žmogaus orumą gina įstatymas. Draudžiama (…) žeminti jo orumą (…)“. O kaip su jos orumu? Ar pasikeitus įvardžio giminei kinta ir teisingumo samprata? Ar būtent ji lemia, kad vieši kelių dešimčių moterų pareiškimai apie patirtą seksualinį įtakingo vyro priekabiavimą nėra laikomi pakankama prieža... Skaityti plačiau

Tą dieną, kai griūva dangus...

2017.03.06
Tądien, kai išgirdote diagnozę (turiu omeny ne slogą ir net ne nuožmų šiųmetinį gripą), po jūsų kojomis truputį susvyravo žemė, o ant pečių užgriuvo dangus. Ir dar daug laiko turės praeiti, kol suvoksite, jog nuo tos akimirkos pasikeitė ir aplinka: iš lėto ėmė supti kiti žmonės, buvusios problemos nebeatrodė skaudžiomis, o lig šiolei tolimas provizorius tapo artimu ne tik atstumo prasme. Skaityti plačiau

Smurto problemos neišspręs Vaikų teisių pagrindų įstatymo pakeitimas. O ar jų nesukurs?

2017.02.17
Seimo neeilinėje sesijoje vienbalsiai buvo priimtas Vaikų teisių pagrindų įstatymo keitimo ir papildymo projektas. Jis neteisingai pramintas Šakalienės ar Majausko įstatymu. Tai nėra tikslu ar net yra piktybiškas ir akivaizdus visuomenės klaidinimas.  Skaityti plačiau

Kodėl gyventi bendruomenėje žmonėms su negalia geriau nei globos namuose?

2017.02.10
Neseniai girdėjome kalbas, kad globos institucijų naikinti nereikia, esą, žmonėms su negalia ten suteikiamos pačios geriausios gyvenimo sąlygos. Noriu tam paprieštarauti remdamasi savo patirtimi. Pirmiausia, socialinės globos namai – tai izoliacijos ir segregacijos simbolis. Žmonės su negalia tiesiog uždaromi be jokios vilties ištrūkti ir gyventi orų gyvenimą. Skaityti plačiau

Užmušti žmogų pas mus tampa nebestebinančiu reiškiniu. Nužmogėjame? Išsigimstame?

2017.02.03
Tema apie vaikų mušimą tokia populiari ir politizuota. Kas žino statistiką, kiek mūsų vaikų, užmušė tėvai? Apie užmuštą ketverių metų vaikutį kalbėjomės su kolegomis psichiatrais Jungtinėje Karalystėje. Kolegos, užjausdami ir kartu pasibaisėję, sakė: „Kas su jumis darosi, išsigimstate. Kodėl nieko nedarote? Tik po atsitikimų imatės už galvos, ir deginate žvakutes. Cirkas. O kodėl ned... Skaityti plačiau

Pripažinkime vaikus lygiaverčiais žmonėmis

2017.01.30
„Paramos vaikams centro“ psichologai su smurto aukomis dirba kasdien, kad dvasinės vaikų žaizdos užsitrauktų ir netrukdytų jiems augti. Kasdien taip pat padedame ir tėvams, ir specialistams efektyviai bei tinkamais būdais auginti vaikus. Aiškiai matome, jog įstatymiškai apibrėžus smurtą, išvengsime tokių atvejų, kai vaikui padėti jau nebeįmanoma, nes jo paprasčiausiai jau nebėra tarp ... Skaityti plačiau

Taupu ir sveika: misija įmanoma!

2017.01.13
Ar šiandien pusryčiavote? Manau, gėrėte kavos ar arbatos, kurią saldinote gal 1-2 šaukšteliais cukraus, valgėte bandelę ar košės, kurią taip pat gardinote cukrumi ar uogiene. Galbūt skanavote saldinto jogurto ar gėrėte stiklinę vaisių sulčių. Skaityti plačiau

Asmeniniai asistentai neįgaliesiems užtikrina orų gyvenimą

2017.01.12
Asmeninio asistento poreikis vis labiau girdimas iš žmonių su negalia lūpų, tačiau ši paslauga Lietuvoje dar nėra tinkamai įgyvendinama. Skaityti plačiau

Ką daryti, kad pajudėtumėm iš 1960-ųjų lygio

2016.12.08
Pasidalinsiu liūdna patirtimi iš man gerai žinomų sričių ir pirmiausia aptarsiu, kaip neturėtų veikti premjeras ir ministrai. Neatskleisiu didelės paslapties primindamas, kad Lietuvoje vis dar lieka idėjiškai ir vadybiškai yra paralyžiuotos tokios svarbios sritys, kaip sveikatos apsauga, psichikos sveikatos priežiūra, savižudybių, smurto ir priklausomybių prevencija, vaikystės politika, vaikų glo... Skaityti plačiau

Viešųjų ryšių, grįstų melu ir patyčiomis, pavyzdys – apie „ne profesionalę“ komiteto pirmininkę

2016.11.28
Praėjusį trečiadienį (lapkričio 23 d.) viename portale pasirodęs straipsnis apie tai, kad naujoji Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė docentė, daktarė Agnė Širinskienė prieš dešimtmetį rašytoje disertacijoje neva teigusi, kad liga yra Dievo bausmė, nenustebino. Tokio puolimo ir buvo galima tikėtis. Vienašališkumo žiniasklaidoje dabar daug, kai Seimo rinkimus laimėjo n... Skaityti plačiau

Pritvinkęs mūsų gyvensenos pūlinys

2016.11.24
Pabandykite įsivaizduoti - kapinių link lėtai slenka laidotuvių procesija. Priešakyje nešami 8309 juodi karstai, paskui juos invalidų vežimėliuose, pasiramsčiuodami ramentais, šlubčiodami juda 95 452 laidotuvininkai. Baisu! Ačiū Viešpačiui, kad tai - ne realybė, o tik vaizduotės padarinys. Bet vis dėlto tenka apgailestauti, kad karstuose gulinčių ir paskui juos judančių žmonių skaiči... Skaityti plačiau

Sveikatos sistema pribrendo logiškoms, nuoseklioms ir esminėms permainoms

2016.11.03
Pasibaigus rinkimams, viešojoje erdvėje fragmentiškai ir ištraukus iš konteksto linksniuojama, kad neva bus nuskriausti ligoniai ir pan. Tokia nuomonė peršama pristatant vieno Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nario, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidento Dainiaus Kepenio pasisakymą. Šie gandai kyla tik iš to, kad neanalizuojami ketinimai iš esmės ir i&sc... Skaityti plačiau

Deja, nepakantumas kitokiam - vis dar mūsų kultūros dalis

2016.10.24
Skaudžios sovietinės patirties paženklinta Lietuvos visuomenė vis dar rodo nepakantumą kiekvienam kitokiam savo nariui: per daugiau kaip du Nepriklausomybės atkūrimo dešimtmečius šis mūsų elgesys iš esmės nepasikeitė ir lieka kultūros dalimi. Tuo įsitikinęs psichiatras Linas Slušnys, pripažįstantis,  kad kaip visuomenė vis dar esame paauglystės stadijoje  – nesubrendę, nedr... Skaityti plačiau

Korupcija medicinoje - tai tokia šakar makar

2016.09.29
Tai toks visuomeninis reiškinys, kai turime rankoje raibą vištą, bet visi sako, kad ji balta. Nėra prasmės eikvoti savo sveikatos, laiko, energijos, emocijų ar intelekto, ir imti įrodinėti, kad višta yra raiba.... Reikia nuolankiai sutikti, kad višta yra balta... Skaityti plačiau

Mums gresia išnaikintų ligų renesansas?

2016.07.29
Prieš kelias savaites Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo išplėstinė teisėjų kolegija priėmė nutarimą, konstatavusį, kad buvusio sveikatos apsaugos ministro V.P.Andriukaičio patvirtinta tvarka, numatanti iš tėvų, norinčių leisti atžalas į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, reikalauti pažymos apie vaikų skiepus nuo poliomielito, tymų ir raudonukės, prieštarauja konstitucinio teisinės va... Skaityti plačiau

Gėda, kurią bandoma nuslėpti

2016.07.25
Lietuvoje korupciją arba kyšius, kaip labai rimtą problemą, įvardijo 90,5 proc. apklaustųjų. Įspūdingi skaičiai, deja, nesukeliantys euforijos ar ilgai trunkančių ovacijų! Ekspertai korupciją įvardina kaip pagrindinę problemą, stabdančią progresą, iškreipiančią natūralią visuomenės raidą, didinančią socialinę atskirtį, visuomenės narių nepasitikėjimą, įtarumą, formuojančią valstybėje kraštutinai ... Skaityti plačiau

Kodėl iš nevaisingų šeimų atimama viltis?

2016.06.30
Bemaž tūkstančiu daugiau vaikų kasmet gimtų Lietuvoje, jei Seimas šią savaitę būtų drįsęs priimti šiuolaikišką Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Proga praleista. Tenka pripažinti, kad dabar priimta įstatymo redakcija neatspindi daugumos atžalų susilaukti negalinčių Lietuvos šeimų lūkesčių ir vilčių. Skaityti plačiau

Kas trukdo atpiginti vaistus?

2016.06.09
Vaistų kainos – didelis galvos skausmas, ypač sergantiesiems. Žmonės piktinasi, nes kasmet pinigų vaistinėse palieka vis daugiau. Mokesčių mokėtojų pinigų sunešto privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) išlaidos vaistų kompensavimui kasmet didėja. 2011 m. kompensuota vaistų už 166 mln. eurų, o 2015 m. – beveik už 200 mln. eurų. Dar maždaug 54 mln. eurų pernai gyventojai už kompensuojamų ... Skaityti plačiau

Neideali šeima

2016.05.16
Penkiasdešimt aštuoni Seimo nariai praėjusią savaitę ilgai diskutavo ir balsavo, kas yra ideali šeima. Dar du kartus tiek laimingų porų sekmadienį žingsniavo Gedimino prospektu. Šypsojosi, mojavo ir parodė visiems, kaip atrodo išsvajotoji darna. Vaikai, balionai, graži muzika, puiki nuotaika. Skaityti plačiau

Raginame Lietuvos geležinkelius kuo skubiau įdiegti traukiniuose defibriliatorius

2016.05.12
Po to, kai traukinyje Vilnius – Klaipėda sustojus širdžiai mirė 50-metis vyras, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė skubiai kreipėsi į Susisiekimo ministeriją bei Lietuvos geležinkelių vadovybę, ragindama kuo skubiau įrengti traukiniuose ir geležinkelio stotyse automatinius išorinius širdies defibriliatorius. Skaityti plačiau

Palaikau prekybos centrų boikotą

2016.05.10
Neregėtai pakilusios maisto produktų kainos perpildė žmonių kantrybės taurę, spontaniškai prasidėjo akcija kelias dienas neiti į parduotuves. Sveikinu ir remiu tokią akciją, prie kurios jau prisijungė beveik 100 tūkstančių Lietuvos žmonių, pasirengusių parodyti, jog nesitaikstys su akiplėšišku kainų augimu. Skaityti plačiau

Ar pagrįstai Vilniaus miesto taryba didins atliekų tvarkymo mokestį?

2016.05.09
Vilniečius ir vėl pasiekė prasta žinia iš miesto savivaldybės – prieš porą savaičių Tarybos posėdyje buvo svarstyti komunalinių atliekų tvarkymo tarifo didinimo klausimai. Šiukšlių tvarkymą savivaldybė brangins – nuo gegužės mėn. atliekų tvarkymo mokestis didės 1 euro centu už kvadratinį metrą per mėnesį ir galios tik 2016 m. Skaityti plačiau

Pernai sirgote? Tikėtina, esate skolingas mokesčių

2016.05.02
Vykstant pajamų deklaravimui, gyventojams nuolat primenama, kad jie gali susigrąžinti dalį mokesčių jei turi gyvybės draudimą ar anksčiau paimtą būsto kreditą. Tačiau ar žinote, kad susigrąžinti dalį mokesčių galite ir tada, jei kurį laiką nedirbote? O kad galite būti skolingi mokesčių, jei sirgote ir gavote ligos pašalpą? Skaityti plačiau

445 eurai už numestą nuorūką – ir Lietuva švaresnė

2016.04.29
Į Lietuvą atvykę užsienio valstybių turistai ar tie patys lietuviai, pasimėgavę svetimų kraštų egzotika, sugrįžę neatsistebi – kaip Lietuvoj švaru ir tvarkinga. Sugraibstyti lapai, nušienautos pakelės, surinktos šiukšlės. Turi su kuo palyginti. Skaityti plačiau

Lietuvos žmonės privalo gauti nemokamą gydymą, o gydytojai - europinius atlyginimus

2016.04.29
Tai turėtų būti bet kurios politinės partijos pagrindiniai rinkiminės kampanijos prioritetiniai uždaviniai. Deja... Net Vyriasusybė neišskyrė tokių prioritetų... Ministrų kabinetas pasitarime prieš kelias savaites pritarė 2017 metų Vyriausybės veiklos prioritetams. Išskirti trys prioritetai, tai – šalies konkurencingumo didinimas, viešųjų paslaugų kokybės ir viešojo sek... Skaityti plačiau

Ką daryti, kad naujausi vaistai būtų prieinami žmonėms

2016.04.15
Visi suprantame, kad sveikata yra svarbiausias turtas ir ja reikia rūpintis labiausiai. Nustebsite sužinoję, kad receptinių vaistų kompensavimo gyventojams tvarka iš esmės prastai peržiūrima ir realiai nepertvarkoma nuo pat jos atsiradimo – daugiau nei dvidešimt metų. Skaityti plačiau

Nepelnytos ministro liaupsės segančiai sveikatos apsaugos sistemai

2016.04.15
Prieš porą dienų jaunasis Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela šventė gimtadienį. Ministerijos koridoriai buvo pilni gėlėmis nešinų žmonių, atėjusių įsiteikti ir pagirti naująjį vadovą. Matyt liaupsės taip apsuko ministrui galvą, kad jis negailėjo pagyrų ir visai Lietuvos sveikatos sistemai. Skaityti plačiau

Sveikatos sistemos „prakeiksmas”

2016.04.15
Turbūt nesuklysiu pasakęs, kad savotiškas naujadaras lietuvių kalboje e-sveikata (elektroninė sveikata), jau senokai tapo savotišku keiksmažodžiu daugeliui mano kolegų medikų ausims. Besirengdamas šitam straipsneliui pabandžiau paieškoti nacionalinės sistemos kūrimo ištakų ir radau šią žinutę, kurios paskelbimo data 2006 metai ( Skaityti plačiau

Nevaisingoms poroms galintis padėti pažangus įstatymas vėl vilkinamas

2016.04.11
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis viena iš keturių porų, gyvenančių išsivysčiusiose šalyse, kenčia nuo nevaisingumo. Dauguma Lietuvoje nevaisingų porų jau daugiau nei dešimt metų nesulaukia tinkamos pagalbos, nes Lietuvos Respublikos Seimas nepriima pažangaus įstatymo, reglamentuojančio pagalbinį apvaisinimą. Praėjusią savaitę Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdyje turėjo būti... Skaityti plačiau

Universitetų jungimasis – vienintelis kelias į išlikimą ir kokybę

2016.04.11
Nudžiugino žinia apie tai, kad Vilniuje įsikūręs Lietuvos edukologijos universitetas jungiasi su Kaune esančiu Vytauto Didžiojo universitetu. Seniai sakiau ir galiu pakartoti: universitetai Lietuvoje turi jungtis, nes kitaip dalies jų laukia elementarus bankrotas. Skaityti plačiau

Kas svarbiau – ar taisyti metodikas, ar gelbėti gyvybes?

2016.04.11
Pagaliau Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos nariai turės pagalbininkų ieškant sprendimų, kaip sulaikyti žmones nuo beprasmių mirčių, dėl kurių drąsiai galima kaltinti alkoholį ir  narkotikus. Panašu, kad verslininkai jau praregėjo ir pamatė realią situaciją, kuri, deja, mūsų šalyje yra itin neraminanti. Ir kol vieni gilinasi į tyrimų ir duomenų rinki... Skaityti plačiau

Kokia Lietuvos žmonių sveikata ir kas ją saugo?

2016.04.07
Pasaulinę sveikatos dieną švenčiame balandžio 7 dieną. Ta proga kyla natūralus klausimas: kokia Lietuvos žmonių sveikata?   Skaityti plačiau

Gyvensenos medicina turi tapti Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos prioritetu

2016.04.05
Gyvensenos medicina. Tokiu pavadinimu pasaulyje kelią skinasi nauja sveikatos specialistų rengimo idėja, siekianti sveiką gyvenseną paversti žmogaus sveikatos pagrindu. Ligų prevencija, o ne jų gydymas, turi tapti mūsų valstybės sveikatos apsaugos sistemos prioritetu. Ilgą laiką šis prioritetas buvo tik deklaruojamas, o realybėje visuomenės sveikatai ir ligų prevencijai visuomet tekdavo sistemos podukros vaidm... Skaityti plačiau

Ar ministras išrašys veiksmingą receptą sveikatos apsaugai?

2016.03.17
Darbą pradėjo naujas sveikatos apsaugos ministras. Kaip vieną iš esminių iššūkių jis įvardija sveikatos apsaugos sektoriaus finansavimo trūkumą. Sveikatos apsaugai atseikėjame daugiau kaip 6 proc. BVP. Taip, galima sutikti, kad turtingos šalys skiria daugiau. Visgi, mūsų kaimynės šalys skiria panašią dalį kaip ir mes – Estija ir Latvija net mažiau – iki 6 proc., L... Skaityti plačiau

Vaikai tapo prastos ligų profilaktikos sistemos aukomis

2016.03.14
Tuberkuliozės protrūkis Skuode, kai šia liga buvo užkrėsti 77 moksleiviai, rodo, kad sveikatos apsaugos sistema nėra orientuota į ligų profilaktiką. Dirbama su pasekmėmis, o ne priežastimis. „Kad užkirstume kelią ligų plitimui, pirmiausia reikalingas realus dėmesys ligų profilaktikai ir sveikai gyvensenai“, – teigia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, sveikatos projektų mecen... Skaityti plačiau

Paslaugų tikrinimo rezultatai gydymo įstaigoms nebeprivalomi

2016.03.07
Kiekviena asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar kitas juridinis asmuo, turintis sutartį su ligonių kasomis dėl paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), yra susidūręs su patikrinimu, kurio metu ligonių kasos atlieka paslaugų kontrolės procedūras ir jų rezultatus įtvirtina atitinkamu aktu (ekspertizės pažyma), kuris iki šiol visoms įstaigoms buvo privalomas. Skaityti plačiau

Korupcija medicinoje. Ar tikrai apie esmę šnekam?

2016.03.04
Tiek valdžia, plačiąja prasme, tiek ir medikų bendruomenė ir net dalis visuomenės tai priima, užmerkia akis, nors ir sako, kad „tai blogai“, reikia kovoti, netoleruoti, inicijuojamos įvairios antikorupcinės programos ir pan. Tačiau nekalbama apie korupcijos medicinoje esmę ir realias jos priežastis. Skaityti plačiau

Geresnio gyvenimo iliuzija, arba apie jaunųjų Jungtinės Karalystės gydytojų pakartotiną streiką

2016.02.26
Ir Lietuva, ir Jungtinė Karalystė ( kol kas ) yra dvi tos pačios Europos Sąjungos šalys, tačiau kultūriniai ir ekonominiai dviejų šalių skirtumai yra labai didžiuliai, mentalitetas, galimybės ir ambicijos- tai pat. Kitaip ir būti negali. Pavyzdžiui, gydytojai. Jungtinėje Karalystėje yra labai gerbiama ir daugiausiai uždirbanti visuomenės dalis, Skaityti plačiau

Vienas berniukas čia serga ŽIV

2016.02.26
Jis nuostabaus grožio, baltais garbanotais plaukais ir mėlynomis akimis. Iš pradžių auklėtojos nerimavo, jog gali netyčia užsikrėsti. Dabar supranta, kad tai beveik neįmanoma. Berniukui jau keleri metai, jis šypsosi ir auga su visais kartu.   Skaityti plačiau

Dievaž, toks jausmas, kad be botago nieko tinkamai nepadarys

2016.02.26
Vasario 29 d. minima Europos retųjų ligų diena. Retomis laikomos tokios ligos, kuriomis serga ne daugiau kaip 5 iš 10 tūkstančių žmonių. Europos Sąjungoje net 30 milijonų žmonių serga retomis ligomis, tačiau Lietuvos atsakingos institucijos negali pateikti, kiek tiksliai tokių žmonių yra šalyje, nes iki šiol nėra jokio retų ligų registro, nėra pagalbos linijos tokiems pacientams, trūksta informac... Skaityti plačiau

Alkoholikų vaikų savaitė: ką gali mokykla?

2016.02.22
Lietuvoje labai daug žalingai geriančių ir nuo alkoholio priklausomų suaugusiųjų. Nuo jų priklausomybės kenčia ne tik jie patys, bet ir jų vaikai. Geranoriškų mokytojų dėmesys mokykloje gali padėti sušvelninti tėvų alkoholio priklausomybės pasekmes vaikams, paskatinti tėvus kreiptis pagalbos. Ką gali ir ko negali mokykla? Skaityti plačiau

Valstybė turi kompensuoti meningokoko infekcijos vakcinų vaikams išlaidas

2016.02.22
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir Valstybinę ligonių kasą dėl galimybės kompensuoti meningokoko infekcijos skiepų vaikams išlaidas. Skaityti plačiau

Naivi ar paaukota? Kelios mintys apie atviros dūšios ministrę

2016.02.08
Paskutinį sausio penktadienį ministrė Rimantė Šalaševičiūtė kone įsirašė į istoriją. Per vieną dieną ir pati susikūrė skandalą, ir susilaukė valstybės vadovų pasmerkimo, ir pažadėjo trauktis. Antraštės skelbė: „ministrė sudegė per dieną“. Greitai ir neskausmingai, nors ir su paburbėjimais savo partijos adresu. Išėjo ir paliko visą Lietuvą spėlioti, kas lėmė tokį gr... Skaityti plačiau

Dėl sveikatos apsaugos biurokratų neveiklumo tuberkuliozės formos gydymo rezultatai Lietuvoje – prasčiausi ES

2016.02.05
Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio įsitikinimu, Skuode, toje pačioje mokykloje užfiksuoti net keli tuberkuliozės atvejai dar kartą atvėrė įsisenėjusią Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos žaizdą ir valstybės institucijų nesugebėjimą tinkamai pažaboti šios ligos.  Skaityti plačiau

Vaistai nuo „vokelio“

2016.02.04
Sveikatos apsaugos ministrės prisipažinimas davus kyšį gydytojui dar kartą priminė apie klestinčius „vokelius“ gydymo įstaigose už geresnes medicinos paslaugas. Ministrė toli gražu ne vienintelė, pasinaudojusi „vokeliais“. Su tokia situacija susiduria mažų mažiausiai pusė Lietuvos pacientų. Naujausi „Transparency International“ gyventojų apklausos duomenys rodo, kad kas antr... Skaityti plačiau

Kasdienis socialinio darbo praktikos reiškinys – grasinimai, įžeidinėjimai

2016.02.04
Pastarojo meto tragiškų įvykių sukrėsta Lietuva su ypatinga atida prakalbo ne tik apie alkoholizmo problemą, bet ir apie socialinius darbuotojus, jų vaidmenį, reikšmę, atsakomybės ribas ir jiems kylančias grėsmes. Siekdama reaguoti į gyvenimo aktualijas ir šalinti iškilusias problemas, surengiau susitikimą su Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos bei Lietuvos savivaldybių asociacijos ... Skaityti plačiau

„Tradicinės“ ir „netradicinės“ medicinos integravimo sunkumai

2016.01.21
Kaip ir daugelyje Vakarų šalių Lietuvoje auga nusivylimas valstybine – „tradicine“ - medicina. Kaip atsakas į tai, vis daugiau žmonių, ypač sergančiųjų lėtinėmis ligomis, ieško pagalbos pas papildomosios ir alternatyviosios – „netradicinės“ - medicinos specialistus. Pavyzdžiui, pagal „CAMDOC Alliance“ publikuotą medžiagą Vokietijoje apie 80 proc. visų besi... Skaityti plačiau

Kada Žemės ūkio rūmai taps verti žemdirbio pasitikėjimo?

2016.01.21
Visose ūkio šakose ar viešajame sektoriuje be valstybinės valdžios kuriasi ir aktyviai dirba, gindamos savo bendruomenių interesus, profesinės sąjungos, įvairios asociacijos ir sąjungos. Ne išimtis ir žemės ūkis. Čia jau daugelį metų veikia asociacijos ir sąjungos, subūrusios stambius ir smulkius ūkininkus, žemės ūkio bendroves, šeimos ūkius, galvijų ir grūdinių kultūrų augintojus, pieno g... Skaityti plačiau

„Ekologiška degtinė – nieko tokio?“

2016.01.15
Praėjus šventiniam laikotarpiui, kai alkoholio vartojimas buvo norma (juk šventės!), tapo plačiai eskaluojama jo žala, tarsi jis visa ko kaltininkas. Kodėl aš, sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė, rašau jums apie alkoholį? Neatsitiktinai. Mokydamiesi Kauno technologijos universitete, Chemijos fakultete maisto technologijos gudrybių neapsiėjome ir be alkohol... Skaityti plačiau

Socialinės žalos kaštai yra didesni, nei surenkama pinigų iš alkoholio akcizų

2016.01.15
Viešojoje erdvėje pasirodė pranešimas, kad Vyriausybė parengė ir Seimui teiks bendruosius alkoholio prieinamumo ir kontrolės principus. Pamačiusi antraštę turėjau vilties, kad bus imtasi problemą spręsti iš esmės, sistemingai, susiejant tikslą ir kontrolę su žalingo alkoholio vartojimo piktžaizde – smurtu ir žala ne tik geriančiajam, bet ir šalia jo esančiam: vaikui, sutuoktin... Skaityti plačiau

Pakaks taukšti apie „vertybes“ – lytinio ugdymo reikia čia ir dabar

2015.12.18
Nesaugaus jaunuolių seksualinio gyvenimo populiarumas, kūdikius gimdančios paauglės ir sėkmingai lytiniu keliu plintančios infekcijos. Skamba kaip neblogas scenarijus distopijos žanro filmui! Bet čia viso labo tik Lietuvos kasdienybė – o tiksliau, ta kaina, kurią šiandien mokame neturėdami veikiančios ir mokslu grįstos lytinio ugdymo programos Lietuvos mokyklose. Skaityti plačiau

Alkoholio vartojimas ir vairavimas yra nesuderinami dalykai

2015.12.15
Aktyviai remiu vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio siūlymą dėl nulio promilių ribos visiems vairuotojams. Šio siūlymo priešininkai pradėjo pasakoti pasakas, kuriose nulio promilių ribojimo galimomis „aukomis“ pavertė dantų skalavimo skysčio ir kefyro vartotojus. Tose pasakose nutylima, kad toks ribojimas jau taikomas pradedantiesiems, taksi, motociklų, mopedų ir didesnių transporto p... Skaityti plačiau

Psichikos sveikatos gaisrai prievarta neužgesinami

2015.12.07
Vieną ketvirtadienio vakarą, tuo metu, kai tūkstančiai Vilniaus policijos pareigūnų gaudė automatą pavogusį ir pasišalinusį asmenį, o portalai ir socialiniai tinklai pagyvėjo nuo adrenalino dozės, aš tiesiog dalyvavau klasės tėvų susirinkime. Tarp kitų klausimų, aptarinėjome ir motyvacijos mokslui problemas, kaip sudominti vaikus matematikai, vokiečių kalbai, kurios jie tiesiog kolektyviškai nemė... Skaityti plačiau

Psichikos sveikata: mes nesuklumpame

2015.12.04
Savaitės pradžioje pranešta apie tai, kad vienas atlikėjas atsidūrė psichiatrijos ligoninėje. Tai skaitomiausias Lietuvos naujienų portalas skelbė sužinojęs iš pačios psichiatrijos ligoninės atstovų, tiesiog paskambinus internete nurodytu telefonu. Ta pati žiniasklaidos priemonė teigė, kad atlikėjas „suklupo“. Iš tiesų – ar galima kristi dar žemiau? Skaityti plačiau

Falsifikuoti vaistai – grėsmė visuomenės sveikatai ir žmogaus teisėms

2015.12.04
Lapkričio 24 d. Paryžiuje vyko Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja, skirta MEDICRIME konvencijai. Šis dokumentas buvo pasirašytas 2011 m. spalio 28 d. Maskvoje, o įsigalios 2016 m. sausio 1 d. Skaityti plačiau

Ar blaivybės puoselėtojams pavyks įveikti alkoholio lobistus?

2015.12.03
Tai, kas vyksta Seime svarstant Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, verta feljetono arba atitinkamų tarnybų tyrimo.  Skaityti plačiau

Konkuruoti dėl medicinos turistų reikia ne kaina

2015.11.19
100 milijardų dolerių per metus, 6 milijonai pacientų, vykstančių gydytis į kitas šalis – dėl tokio dydžio pasaulinės medicinos turizmo rinkos dalies varžosi daugiau kaip 90 valstybių. Nors konkurencija ir didžiulė, Lietuvos galimybės šioje srityje, pasirinkus klasterizacijos modelį – labai geros. Tačiau tam turime identifikuoti savo išskirtinumus bei konkurencinius privalumus. Skaityti plačiau

Apie laikrodžio sukiojimą arba kai priemonės nepasiekia jokio tikslo

2015.11.12
Laikrodžio rodyklių sukinėjimas pirmyn ir atgal buvo sugalvotas pramoniniame amžiuje – šią, tuomet atrodė tikslingą idėją, pasiūlė Džordžas Vernonas Hudsonas (George Vernon Hudson), kuris siekė, kad įvedant vasaros laiką, būtų sutaupoma elektros energijos. Tačiau šiandieniame mūsų pasaulyje, kuris ne veltui vadinamas skaitmeniniu amžiumi, toks laikrodžio rodyklių sukinėjimas tapo visiš... Skaityti plačiau

Siūlau lengvatinį PVM taikyti absoliučiai visiems receptiniams vaistams

2015.10.29
Paskutiniu metu verdant aistroms dėl lengvatinio PVM taikymo vaistams, kurių kaina yra didesnė kaip 300 eurų, Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis kategoriškai teigia, kad lengvatinis PVM turėtų būti taikomas ne mažesnei daliai, o visiems receptiniams vaistams. Anot K. Komskio, šiuo metu kai kurių Seimo narių siūlymas lengvatas taikyti tik 300 eurų ir daugiau kainuojantiems vaistams tik i&s... Skaityti plačiau

Viešas laiškas gerb. gyd. V.Mačiuliui

2015.10.19
Ačiū už galimybę dirbti Jūsų vadovaujamoje ligoninėje. Geresnės psichiatrijos mokyklos ir negalėjau įsivaizduoti. Turėjau garbę kelerius metus dirbti viename sunkiausių skyrių. Man, kaip neapsiplunksnavusiam psichiatrui, tai buvo neįkainojama patirtis, užgrūdinusi ir įkvėpusi drąsos ieškoti platesnių horizontų. Ypač dėkingas esu skyriaus vedėjai gyd. A.Bagdonaitei už kantrybę mane mokant ir rūpestį, kurio riba... Skaityti plačiau

Kraujo plazmos Lietuvoje yra pakankamai

2015.10.08
Spaudoje pasirodė pranešimas apie skubų kraujo plazmos poreikį sunkiai sergančiam mažyliui, netrukus po šio pagalbos prašymo, reaguodamas Nacionalinis kraujo centras išplatino pranešimą, kad kraujo plazmos yra pakankamai. Seimo Sveikatos komiteto pirmininkę Darbo partijos frakcijos narę Dangutę Mikutienę viešai kreiptis į visų klinikų kraujo centrus ir įspėti juos neklaidinti... Skaityti plačiau

Vaistų skyrimas psichiatrijos įstaigose pas mus ir Jungtinėje Karalystėje

2015.06.22
Vaistų skyrimas šiose dviejose Europos Sąjungos šalyse skiriasi, visai kitos sveikatos apsaugos sistemos, kiti reikalavimai, ir, žinoma, nuvykus ten dirbti, tenka jų reikalavimus vykdyti. Skaityti plačiau

Trys priežastys, kodėl nereikia ligonių-apsimetėlių

2015.06.15
Daugiau nei prieš metus Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad reikia pradėti slaptai tikrinti vaistines. Inspektorius apsimestų pirkėju, paprovokuotų vaistininką, pvz., paprašytų parduoti antibiotikų be recepto, ir tada jau pultų bausti, jei vaistininkas nusižengtų. Kol kas Seimo Sveikatos reikalų komitetas sulaikė ministerijos siūlymus, nes jie nei nepagrįsti, nei įrodytas jų būtinumas. Taigi, ... Skaityti plačiau

Ar gebame tinkamai pasirūpinti vaikais?

2015.06.15
Mūsų vaikų gerovė priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant – ir nuo tinkamų politinių sprendimų. Tikėtina, jog tokius sprendimus artimiausiu metu priims LR Seimas dėl naujo Vaiko teisių apsaugos įstatymo projekto, siūlymų didinti socialines išmokas vaikams, globos sistemos pertvarkos bei vaikų skurdo mažinimo. Tai būtų adekvatus atsakas į susikaupusias šios srities problemas. Skaityti plačiau

Dar viena iliuzija. Auditas. Proginis ir rutininis

2015.05.28
Tautinio ir užsienietiško audito medicinos įstaigose (šiuo atveju - psichiatrijos) ypatumai skiriasi, kaip skiriasi ir psichotropinių vaistų skyrimas bei bendravimas su farmacijos kompanijomis. Pas mus auditas atliekamas, kai kas nors įvyksta, ar reikia ką nors išeliminuoti. Auditą viduje atlieka būtinai administracijai savas žmogus, ir atlieka taip, kaip jam būna liepta. Svarbu, kad būtų sukelta... Skaityti plačiau

Patekti į šauktinių kariuomenę daugiau galimybių nei vaikui į darželį?

2015.05.14
Šią savaitę Europos Komisijai paskelbus ataskaitą apie demografinę padėtį Europos Sąjungos šalyse, Lietuvoje suskambo pavojaus varpai. Paaiškėjo, kad Lietuvos gyventojų skaičius mažės sparčiausiai – 2060 metais čia gyvens mažiau nei du milijonai žmonių. Skaityti plačiau

Dvi sveikatos – dvi medicinos

2015.04.30
Šį straipsnį mane paskatino parašyti patirta skaudi asmeninė netektis ir žmonių kančios, su kuriomis kiekvieną dieną tenka susidurti, dirbant sveikatos apsaugos sistemoje. Apmaudu, tačiau kada pradedi kalbėti su pacientais ir aiškinti, kad jų ligos ir gydymo sukeltų kančių galėjo ir nebūti, reikėjo tik laikytis sveikos gyvensenos taisyklių, pacientas su viskuo sutinka, bet realiame gyvenime to ne... Skaityti plačiau

Varomas alkoholiu degantis degalinių klausimas

2015.04.27
Manau, artimiausiu metu Lietuvoje subręs bent du „svarbūs“ ieškiniai teismams. Vienas tokių ieškinių bus dėl visuomenininkų, kurie nesugeba patikrinti visų prekybos vietų ir užtikrinti, kad jose nebūtų parduodamas alkoholis nepilnamečiams, o kitas ieškinys galėtų būti dėl pačių nepilnamečių, kurie atrodo per daug suaugę ir maskuoja savo jauną amžių, taip trikdydami pardavėjų darbą ir ... Skaityti plačiau

Kodėl medicininių atliekų tvarkymas iki šiol nesutvarkytas?

2015.04.21
Pavasaris yra tradiciškai tas metas, kai visi nori atsikratyti susikaupusių per žiemą atliekų, sutvarkyti kiemą, namus, aplinką. O atliekų yra įvairių. Skaityti plačiau

Stipri vadyba yra savivaldybės gydytojo darbo sėkmės pagrindas

2015.04.17
Prieš porą savaičių LR Seime vyko Nacionalinės sveikatos tarybos posėdis, dalyvavau jame, kadangi jo tema tiesiogiai siejosi su pareigomis: buvo diskutuojama apie savivaldybės gydytojo vaidmenį sveikatinimo veikloje. Ėjau skeptiškai nusiteikusi ir tikėjausi nuobodžios biurokratų diskusijos, tačiau labai greitai teko nuomonę pakeisti, kadangi buvo karšta įdomių asmenybių diskusija apie žmonių svei... Skaityti plačiau

Nerimas yra tavo draugas

2015.04.17
Nerimas mūsų visuomenėje turi neigiamą atspalvį, todėl daugelis žmonių nuolat ieško būdų, kaip jo atsikratyti: į pagalbą pasitelkiami medikamentai, streso įveikos pratimai ar paprasčiausiai karštos vonios burbulai. Žinoma, patiriamas nerimas gali būti pernelyg stiprus ir netgi tapti obsesinio-kompulsinio* elgesio, dėmesio problemų ar net paranojos priežastimi. Tačiau net ir tokiu atveju nerimas yra jūsų... Skaityti plačiau

Emigracija – ne mažiau svarbi problema negu gynybos reikalai

2015.04.17
Man nepatinka, kai kartais sakoma: mes praradome pusę milijono piliečių, kurie išvažiavo į užsienį ir niekada nebegrįš į Lietuvą. Pasakykime kitaip - per dešimtmetį čia sukursime tokias sąlygas, kad mažiausiai du penktadaliai jų sugrįš, o išvažiuojančių srautas bus dviem trečdaliais mažesnis. Skaityti plačiau

Ar R.Šalaševičiūtė žino apie tuberkuliozės situaciją Lietuvoje?

2015.04.07
Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario Lino Balsio, Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės pasisakymai Rytų partnerystės ministrų konferencijoje dėl nemokamo tuberkuliozės gydymo visoje Europos Sąjungoje būtinumo, prasilenkia su jos veiksmais ir pasisakymais Lietuvoje.  Skaityti plačiau

Kodėl Lietuvos psichiatrai vis dar neturi savo Etikos kodekso?

2015.03.27
Etikos paisymas medicinoje, o ypač psichiatrijoje, gali turėti neabejotiną terapinę vertę, gerinti ne tik gydymo paslaugos kokybę, bet ir gerinti gydytojo bei paciento santykius, didinti paciento pasitikėjimo jausmą, o gydytojo psichiatro - atsakomybės jausmą. Taigi pagerinti bei pagreitinti gijimo procesą. Priešingai, etikos nepaisymas gali skaudinti, sužaloti, kelti abejones, nepasitikėjimą, nenorą gydytis b... Skaityti plačiau

Kas svarbiau: sauja skalūnų ar žmogaus sveikata?

2015.03.27
Ką balsuodami už Žemės gelmių įstatymo pataisas pasirinks mano kolegos – Seimo nariai: neįkainuojamą visų mūsų turtą – geriamąjį vandenį ar juos deginančią sąžinę – skalūnų dujas? Skaityti plačiau

Ar degalinėse būtinas alkoholis?

2015.03.23
Trys socialdemokratai (Andrius Palionis, Eduardas Šablinskas ir Juras Požėla) pasišovė toliau tarnauti alkoholio pramonės interesams, įregistravo įstatymo pataisas, kad neįsigaliotų įstatymas, kuris nuo 2016 metų uždraudžia alkoholio pardavimą degalinėse. Įsigaliojimą norima nukelti iki 2019 m. Skaityti plačiau

Iliuzija. Apie sveikatą, meilę Tėvynei ir šauktinių kariuomenę

2015.03.16
Prasidėjus karui, ar galima tikėtis sulaukti karinės pagalbos iš didžiojo užsienio? NATO ir kitur? Ar užsienio jauni piliečiai, kažkieno sūnūs ir vaikaičiai eis guldyti galvas Lietuvos laukuose? Prie žaliakasių berželių, lakštingaloms čiulbant? Ar žaisim karą patys? Skaityti plačiau

Sveikatos apsaugos valdininkų nekompetencija gresia tuberkuliozės epidemija Lietuvoje

2015.03.06
Praėjusioje Seimo rudens sesijoje parlamentarai po pateikimo pritarė Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Lino Balsio įregistruotoms pataisoms dėl priverstinio gydymo asmenų, sergančių atvira tuberkuliozės forma ir vengiančių gydytis. Įstatymo projektą toliau svarsto Seimo komitetas, išvadas pateikė Vyriausybė. Skaityti plačiau

Mokslininkai nustatė...

2015.01.06
Kas suskaičiuos, kiek kartų kasdien girdime ir skaitome „... mokslininkai nustatė, kad...“? Kad kiaušinis buvo pirma vištos, o vyne esanti medžiaga saugo širdį nuo senėjimo. Kad vyrai turi geną, nuo kurio priklauso jų prisirišimas prie partnerės, o šarkos atpažįsta save veidrodyje. Skaityti plačiau

Pacientų teisėms užtikrinti – naujas modelis

2014.12.23
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės, Darbo partijos frakcijos narės Dangutės Mikutienės ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių pateiktoms Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma keisti Lietuvoje galiojantį žalos, padarytos paciento sveikatai teikiant jam sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimo modelį. Skaityti plačiau

Ar po metų vaistinėse neliks kam aptarnauti pirkėjų?

2014.12.18
Jeigu niekas nepasikeis, nuo 2016 metų, įsigaliojus Farmacijos įstatymo pataisai, vaistininkų padėjėjai (farmakotechnikai) nebegalės vaistinėje dirbti savarankiškai, t. y. periodiškai prižiūrint vaistininkui. Tai reiškia, kad po metų vaistinėje visą darbo laiką turės dirbti vaistininkas. Ar vaistininkai gali dirbti ilgiau? Ne. Šiuo metu vaistininkai ir jų padėjėjai dirba 36 valandas per sa... Skaityti plačiau

Kokios farmacinės rūpybos reikia visuomenei?

2014.12.18
Pastaruoju metu vis dažniau kalbama ir rašoma  apie farmacinę rūpybą. Aktualu tai vaistininkams, kurie turi pasiruošti šiai misijai, bet ne mažiau svarbu ir visuomenei. Ir kaip kiekvienas naujas nepažintas, iki šiol nebuvęs dalykas, kelia ne tik smalsumo, bet ir dvejonių. Pasvarstykime, ar yra tam pagrindo. Skaityti plačiau

Azartinių žaidimų vieta – šalia mokyklų?

2014.12.01
Azartiniai žaidimai yra pavojinga, asmenybei pražūtinga priklausomybė, kuri veikia žmogaus psichinę ir fizinę sveikatą. Šis nuolatinis nenumaldomas potraukis nepaiso jokių socialinių, materialinių, darbo bei šeimos įsipareigojimų ar neigiamų padarinių. Jo prevencija sudėtinga, panaši į kitų priklausomybės formų (alkoholizmo, narkomanijos) gydymą. Todėl natūraliai kyla klausimas, ar tokio pob... Skaityti plačiau

Ministrė R.Šalaševičiūtė - dramblys porceliano fabrike

2014.12.01
Ilgai galvojau ar rašyti šitą straipsnį. Yra daug už ir prieš, bet šiandien jaučiu, kad nerašyti tiesiog negaliu. Pasidalinsiu savo nuomone apie naujosios Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, kuriai šiandien parašiau prašymą išbraukti mane iš patarėjų, vykdomą sveikatos politiką. Skaityti plačiau

Alkoholis negali būti kultūros dalis. Kviečiame pasirašyti peticiją

2014.11.20
Peticija, kurią inicijavo dainų autorius ir atlikėjas Andrius Mamontovas ir kultūros mecenatas, blaivybės puoselėtojas Ramūnas Karbauskis, sulaukė visuomenės palaikymo. Ją renginių metu jau pasirašė 4331 žmogus, o elektroniniu būdu – 5815 žmonės. Per ganėtinai trumpą laiką, pritardami, kad renginiuose, kuriuose dalyvauja nepilnamečiai, nebūtų prekiaujama ir nebūtų vartojamas alkoholis, pasirašė pe... Skaityti plačiau

Vadinamoji priklausomybė nuo maisto

2014.11.17
Pradėkime nuo esmės – negalime vadinti priklausomybe to, kas palaiko mūsų gyvybę. Negalime gyventi be maisto. Negalime gyventi be deguonies, bet tai nevadinama priklausomybe. Mums būtina kraujotaka, bet niekas nepagalvoja: „Aš esu priklausomas nuo širdies veiklos“. Iš tiesų ilgesnį laiką negavę maisto jaučiamės blogai: skauda skrandį, dreba rankos, būname pikti ir nervingi, sunk... Skaityti plačiau

Kokio vaistininko norėtumėte?

2014.11.13
Neatsitiktinai šio teksto antraštė kelia klausimą. Paprasčiausio atsakymo tikriausiai nereikėtų toli ieškoti – daugelis pacientų ar tiesiog vaistinių klientų atsakytų, kad nori kompetentingo, savo srities profesionalo. Tokio vaistininko, kuris prireikus savo kompetencijos ribose galėtų duoti tinkamą patarimą ir padėtų spręsti sveikatos problemas. Atsakymas akivaizdus, tačiau, kokia yra real... Skaityti plačiau

Sveikatos sistemos mitai

2014.11.10
Kokius pareiškimus esame įpratę girdėti ar skaityti apie sveikatos apsaugą? „Sveikatos sistema veikia neefektyviai“, „Lietuvoje sveikatos priežiūros prieinamumas ir kokybė prasta“, „Lietuvos medikams nesudarytos tinkamos darbo sąlygos, todėl jie emigruoja“ ir t.t. Medikų darbo motyvacijai tai - peilis po kaklu, o sveikatos priežiūros įstaigų nesveikai konkurencijai ir netgi ... Skaityti plačiau

Lietuva be vaikų globos namų. Kada pasieksime?

2014.10.27
Ar žinote, kad Lietuvoje gyvena daugiau kaip 10 tūkstančių socialinės rizikos šeimų, kuriose auga daugiau kaip 20 tūkstančių vaikų. Lietuvoje globojama 10 tūkstančių vaikų, likusių be tėvų globos, iš jų apie 4 tūkstančiai ‑ vaikų globos namuose, šeimynose – apie 400 ir šeimose – daugiau kaip 6 tūkstančiai vaikų. Per metus iš vaikų globos namų į biologines šeimas g... Skaityti plačiau

Neįgaliųjų teisių padėtis Lietuvoje yra prasta, valstybės socialinę politiką reikia keisti iš esmės

2014.10.20
Europos Parlamento narys Prezidentas Rolandas Paksas susitikime su asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ bei kitų, neįgaliuosius atstovaujančių organizacijų vadovais aptarė neįgaliųjų socialinės integracijos problemas Lietuvoje, rašoma partijos Tvarka ir teisingumas pranešime. Skaityti plačiau

Ar Ebola pasieks Lietuvą?

2014.10.17
Kasdien grėsmingos žinios apie nevaldomai plintantį Ebolos virusą: užsikrėtė Europoje, užsikrėtė JAV, Liberijos medikai ketina streikuoti ir t.t. Skaityti plačiau

Ką Briuselyje pasakė V.P.Andriukaitis ir kas iš to Lietuvai?

2014.10.06
Prieš pusmetį vienas įtakingas socialdemokratas beldėsi į rinkėjų duris Lietuvoje ir prašėsi priimamas darbo pokalbiui. Bent jau taip rodė didžiosios Lietuvos televizijos. Deja, pokalbis greičiausiai nesusiklostė ir darbo vieta Daukanto aikštėje buvo patikėta kitam kandidatui. Skaityti plačiau

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Lietuvoje paliko uždelsto veikimo bombą

2014.10.03
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Vytenis P.Andriukaitis Lietuvoje paliko uždelsto veikimo bombą, kuri gali smarkiai sumažinti žmonių galimybes rinktis gydymą ir sunaikinti dalį medicinos įstaigų, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis. Skaityti plačiau

Misija įmanoma: apsaugoti Lietuvos vaikus užsienyje

2014.10.02
Nors dirbu kitoje srityje – sveikatos apsaugoje – tačiau norėčiau pasidalinti kai kuriais naujausiais Lietuvos institucijų pasiekimais, sprendžiant pagalbos suteikimo vaikams, kurie iš šeimų paimti užsienyje, klausimus. Skaityti plačiau

Metas rimtai susirūpinti jaunimo sveikata

2014.10.02
Spalio 3 dieną, penktadienį, Seimo Konferencijų salėje (III r.) rengiamas sporto forumas „Sveiki, fiziškai aktyvūs, sportiškai išprusę vaikai ir jaunuoliai – moderni, ekonomiškai stipri ir saugi valstybė“. Skaityti plačiau

Lietuvos nykimas yra politikos tabu

2014.09.26
Karas Rytų Europoje, o tiksliau Ukrainoje, nepadarė jokios įtakos emigracijos srautams iš Lietuvos. Nepadidino patriotizmo likti šalyje, tačiau ir nepaskatino sprukti į ramesnius Vakarus. Lietuvoje jau keli metai emigruoja vis toks pats didelis žmonių skaičius, daugiau kaip 30 tūkst. kasmet. Skaityti plačiau

Ebolos viruso plitimas – tiesioginis pavojus Lietuvai ir jos žmonėms

2014.09.19
Valentinas Mazuronis kartu su Europos laisvės ir tiesioginės demokratijos frakcijos nariais parengė Europos Parlamento rezoliucijos projektą dėl ES atsako į ebolos viruso protrūkį. Skaityti plačiau

„Maisto rinkos dalyvių atsakomybė vartotojams turi būti skaidresnė“

2014.09.15
Seimo Sveikatos reikalų komitetas užregistravo Lietuvos Respublikos maisto įstatymo ir Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pakeitimo projektus. Skaityti plačiau

Galvoti apie negalią turinčius reikia, kol patys esame sveiki

2014.08.28
Daugelyje Lietuvos rajonų įvykdžius pertvarkas sveikatos apsaugos sistemos įstaigose atsilaisvino daug patalpų.  Kiekviena savivaldybė tuščių patalpų klausimą sprendžia savaip pagal egzistuojančius poreikius. Jei jų pertvarkymas vykdomas pasitelkiant Europos Sąjungos fondus, įsipareigojama vykdyti numatytas veiklas, atitikti reikalavimus ir numatyti projektų metu vykdytų veiklų tęstinumą. Skaityti plačiau

„Valdančiųjų sugalvotas socialinių problemų sprendimas – eutanazija“

2014.08.18
Valdančiajai koalicijai vadovaujantys socialdemokratai vietoje pensijų reformos pradėjo svarstyti eutanazijos klausimą. Pasak Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario, Šešėlinės vyriausybės socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio, valdantieji nesugeba įgyvendinti socialinio draudimo sistemos reformos, todėl, matyt, imasi svarstyti apie ... Skaityti plačiau

„Nemalonūs siurprizai pacientams – jau nuo rugpjūčio 1-osios?“

2014.07.31
Jei niekas nepasikeis, nuo rugpjūčio 1 dienos gydymo įstaigose greičiausiai nebegalėsime prisimokėti už daugelį geresnės kokybės paslaugų.   Skaityti plačiau

Ar valdžia uždraus prisimokėti už geresnes sveikatos paslaugas?

2014.07.29
Sveikatos srityje ruošiamasi priimti įstatymų pakeitimus, kuriais valdžia sieks apriboti pacientų galimybes rinktis geresnės kokybės sveikatos priežiūros paslaugas. Skaityti plačiau

„Jei meras tavo draugas...“

2014.07.25
Jei meras tavo draugas, į bendruomenės nuomonę galima nekreipti dėmesio. Būtent taip būtų galima paaiškinti UAB „Sky Star Catering“ norą gauti licenciją prekiauti alkoholiu kavinėje įsikūrusioje Arklių g. 18, šalia ISM vadybos ir ekonomikos universiteto. Skaityti plačiau

„Sveikatos apsauga – kas laukia po V.Andriukaičio?“

2014.07.24
Sveikatos sistemos koridoriuose jau senokai aptarinėjama, kas bus kitaip, kai ministro postą paliks Vytenis Andriukaitis. Nors jau paaiškėjo, kad V.Andriukaitį pakeitė Rimantė Šalaševičiūtė, klaustukų išlieka nemažai. Akivaizdu, kad R. Šalaševičiūtei reikės patarėjų ir patarimų, ir artimiausiu metu galbūt jau matysime, kas ir kaip keičiasi bandant tvarkytis su perma... Skaityti plačiau

Vaikų sveikatos tikrinimų realybė Lietuvoje: kraujo tyrimas vieną kartą per ketverius metus?

2014.07.21
Anemija, alerginis rinitas, astma, epilepsija, artropatijos, cukrinis diabetas, akių ligos ir dar daugybė kitų lėtinių susirgimų – šios ligos vis dažniau užklumpa mūsų vaikus. Tačiau dar gerokai anksčiau iki išgirstant tokią diagnozę galima įvykius pasukti kita linkme. Ir tai neužims daug laiko, nekainuos begalės kaštų. Tereikia atsakingiau įvertinti privalomųjų vaikų sveikatos patikrų svar... Skaityti plačiau

„Vyriausybė taip ir neapsisprendė dėl savo orientacijos šeimos klausimu“

2014.07.18
106 Seimo nariai pateikė Konstitucijos 38 straipsnis pataisą, kuria siūloma papildyti straipsnį nuostatomis, kad „šeima sukuriama sudarius santuoką“, kad „šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės“. Skaityti plačiau

„Kodėl vilkinamas Konstitucijos pataisų dėl šeimos sąvokos svarstymas?“

2014.07.08
Iki Seimo pavasario sesijos pabaigos dar liko keli plenariniai posėdžiai. Dviejų artimiausiųjų posėdžių darbotvarkėse Konstitucijos 38 straipsnio pataisų (dėl šeimos sąvokos) svarstymas nenumatytas. Ar galima tikėtis, kad būtent paskutiniąją sesijos savaitę Seimas imsis šio klausimo? Taip turėtų būti, jei Seimas laikytųsi savo priimamų nutarimų. Deja, šio Konstitucijos pakeitimo svarstymo procedū... Skaityti plačiau

„Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisų konvencija keičia pasaulį“

2014.06.19
Negalią turinčių asmenų padėtis visuomenėje istoriškai buvo gana sudėtinga. Turintieji regos, judėjimo, klausos, intelekto ar psichikos sutrikimų asmenys nuo seniausiųjų ir iki pat šių laikų apibūdinami kitoniškumo, svetimumo, nepajėgumo kategorijomis. Net ir šiandien Lietuvoje negalią turinčių asmenų visavertis dalyvavimas švietimo, sveikatos, kultūros, darbo rinkos ir kituose visu... Skaityti plačiau

„Atleiskite, bet homoseksualūs santykiai nekuria šeimos“

2014.06.17
Kur ta vieta, kurioje vyksta svarbiausi visatoje stebuklai? Atsakymas paprastas, bet mums jis slysta iš rankų… Prisiklausę, prisižiūrėję ir prisiskaitę „aktyvistų“ didelė žmonių dalis pradėjo galvoti progresyviai. Progresyvumas užmaskavo įsitikinimų klaidingumą, o tai, kas akivaizdu, ilgainiui tapo miglota. Todėl kalbėkime paprastai ir pradėkime nuo pačių pradžių, kurias, regis, visi žino, t... Skaityti plačiau

„Nulis promilių – nulis žuvusiųjų kelyje?“

2014.06.12
Pastaruoju metu vairuotojų drausminimo tema sulaukė nemažai diskusijų ir dėmesio. Tai įvyko po to, kai Vyriausybės pasitarime buvo pateiktas siūlymas priimti nulio promilių leistiną alkoholio koncentraciją kraujyje, taip siekiant pagerinti padėtį bei užtikrinti saugumą keliuose. Skaityti plačiau

„Pagaliai į ratus – ir privačiai medicinai, ir pacientams“

2014.06.06
Šią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komitete buvo svarstomi sveikatos sistemos pakeitimai, kurie suduotų smūgį tiek privačiai medicinai, tiek privačiai norintiems gydytis žmonėms. Gerai, kad vienbalsiai nuspręsta įstatymus tobulinti. Belieka tik „nenutobulinti“, o iš ties patobulinti. Nes peržiūrėti tikrai yra ką. Skaityti plačiau

„Valdančiųjų žodžiai apie rūpestį šeima – tik deklaracija“

2014.06.06
Seimo plenariniame posėdyje turėjo būti pristatytos Švietimo įstatymo straipsnių pakeitimo ir papildymo projektas, kuriuo siekiama sustiprinti tėvų (globėjų, rūpintojų) vaidmenį švietimo procesuose. Tačiau valdančiosios daugumos Seimo narių sprendimu šios pataisos atmestos net neleidus jų pristatyti. Skaityti plačiau

„Kam iš tiesų rūpi, kad mes nerūkytume?“

2014.06.02
Aš nerūkau. Pabandžiau gal aštuntoje klasėje lauko tualete. Nepatiko. Kvapas. Nežinau, ko labiau – cigarečių ar ko nors kito. Bet, ačiū Dievui. Daugiau nebeužsinorėjau. Viena mano draugė pabandė būdama gal penkerių. Prisirinko cigarečių nuorūkų. Parūkė. Ir tai paveikė tarsi skiepai. Nuo to laiko nebegalėjo pakęsti cigarečių kvapo ir niekada nebebandė rūkyti. Skaityti plačiau

„Pažadinkime tradicinę konservatorių šeimą“

2014.05.30
Lietuvoje šiandien yra daugiau kaip 200 tūkst. socialinės paramos gavėjų, 180 tūkst. bedarbių, 120 tūkst. dirbančių už minimalią algą ir daugiau kaip 20 proc. gyvenančių skurde. Skaityti plačiau

„Ar vaikų psichologo teisinėse bylose reikia ieškoti telefonu 118?“

2014.05.26
Padėkime mažam žmogui apginti savo gyvenimą. Šiuo atveju kalbu apie vaikų teises ir interesus šeimos ir skyrybų bylose, taip pat nepilnamečių nukentėjusiųjų ar liudytojų apsaugą vaikų pardavimo, vaikų prostitucijos ir vaikų pornografijos bylose. Lietuvos visuomenė ne kartą yra tapusi skaudžių šeimyninių dramų, kai vaikai tampa jų įkaitais, liudininke. Skaityti plačiau

„Manau, kad būtų netikslinga keisti ministrus“

2014.05.26
Premjeras, socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius teigia, kad po prezidento rinkimų būtų netikslinga keisti ministrus, nes jie jau įgavo patirties. Skaityti plačiau

„Tuberkuliozė vakar, šiandien ir rytoj“

2014.05.23
Pirmieji tuberkuliozės rašytiniai šaltiniai buvo rasti senovės Egipto, Graikijos ir Romos tekstuose. Ši liga epideminį lygį Europoje pasiekė dar 16-18 a., indrustinės revoliucijos laikotarpiu. Tuo metu viena iš keturių mirčių buvo būtent nuo tuberkuliozės. Pastaraisiais metais pripažinta, kad tuberkuliozė Amerikoje egzistavo dar prieš Kolumbui ją atrandant. Hipotezė, kad virulenti&s... Skaityti plačiau

„Socialdemokratai tęsia šeimos skaldymo politiką“

2014.05.22
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos, parlamentinės grupės „Už šeimą“ narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė piktinasi, kad socialdemokratai nesiliauja skaldę ir silpninę šeimos instituciją. Taip Seimo narė reaguoja į grupės socialdemokratų Seimo narių siūlomą įstatymo pataisą, kuria norima valstybės lėšomis tiekti nemokamus kontraceptikus ir dary... Skaityti plačiau

„Mūsų tikslas Europoje - griežta ES politika alkoholio vartojimo mažinimui“

2014.05.16
Paskelbus statistiką apie tragišką alkoholizmo paplitimo mąstą Lietuvoje, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo į Europos parlamentą lyderis sako, kad be tradicinių LVŽS tikslų EP rinkimuose, Sąjunga siekia labai ambicingo tikslo, kuris gali pakeisti visos Europos likimą.  Skaityti plačiau

„Mama, noriu būti blaivas!“

2014.05.15
Maloniai kviečiu vilniečius, sostinės svečius, žiniasklaidos atstovus dalyvauti Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos, Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA), Vilniaus miesto savivaldybės ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento organizuojame renginyje „Mama, noriu gimti blaivas!“, kuriame bus siekiama informuoti būsimas mamytes bei visus jaunus žmones apie ... Skaityti plačiau

„Švaros per daug nebus“

2014.05.15
Pastaruoju metu daugiau dėmesio ir lėšų skiriama viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei, sportui ir sveikatinimui, bendruomeninei veiklai organizuoti ir kitoms, gyvenimo kokybę gerinančioms, iniciatyvoms. Visada malonu pailsėti parke ant suolelio, pasigrožėti supančia gamta ar sportuoti tvarkingoje aplinkoje, bet dažnam nuotaiką sugadina aplinkoje besimėtančios nuorūkos, palikta tara nuo įvairiausių gėrimų ... Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Markas Fiodorovas: „Visi pacientai - šiek tiek neklaužados“

Markas Fiodorovas: „Visi pacientai - šiek tiek neklaužados“

Klaipėdos universitetinės ligoninės Sporto traumų sektoriaus vedėjas, gydytojas ortopedas – traumatologas Markas Fiodorovas ...
Giedrė Baršauskienė: „Ateikite bendradarbiauti, o ne reikalauti“

Giedrė Baršauskienė: „Ateikite bendradarbiauti, o ne reikalauti“

Kauno miesto poliklinikos šeimos gydytoja Giedrė Baršauskienė (33 m.) sako, jog pasižvalgyti, kaip veikia kitų &scar...

Budinti vaistinė


Vilniaus miesto gyventojai pildo savo vaistinėles kalio jodido tabletėmis

Vilniaus miesto gyventojai pildo savo vaistinėles kalio jodido tabletėmis

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad Astravo elektrinė galimai pradės veikti jau šį penktadienį, vaistinėse pastebi...
Eurovaistinė“ pristato atnaujintą logotipą ir šūkį

Eurovaistinė“ pristato atnaujintą logotipą ir šūkį

Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ nuo rugpjūčio visuomenei pristato naują pozicionavimą. Kart...

razinka


Sveika šeima


Vaiko globa – ne loterija

Su vyru esame dar gana jauni, o savi vaikai jau užauginti. Ne kartą esame svarstę, gal priimti į šeimą globoti vaiką. Tik baugina, kad labai tai ilga procedūra. O ir psichologiškai, sako, nelengva. Kokio pasiruošimo tam reikia? Virginija, 39 m.

Sveikatos horoskopas


Birželio 8-14 d.

Avi­nas
Ant­ra­die­nį at­si­sa­ky­ki­te rie­baus mais­to. Val­gy­ki­te dau­giau dar­žo­vių pa­tie­ka­lų, įvai­rių ko­šių. Penk­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na meditacijai. Šeš­ta­die­nį - di­des­nė aler­gi­jų ti­ki­my­bė. Sek­ma­die­nį skir­ki­te po­il­siui.

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Sanna Marin: jauniausia premjerė, pelniusi suomių pasitikėjimą

Praėjusį savaitgalį ištekėjusi Suomijos premjerė Sanna Marin (34 m.) apie politikės karjerą nesvajojo, mat galvojo, jog į ją ateina žmonės iš visai kitokios aplinkos nei ji. Augo Sanna vargingai, maža to, kaip pati sako, „vaivorykštės šeimoje“. Paauglystėje dažnai jautėsi nematoma. Vis dėlto &s...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Dovanėlė iš Bezdonių
Henrikas Vaitiekūnas Dovanėlė iš Bezdonių
Šūvis, kaip iš lanko...
Henrikas Vaitiekūnas Šūvis, kaip iš lanko...
Kada pradėsime stengtis dėl Lietuvos pacientų?
Agnė Gaižauskienė Kada pradėsime stengtis dėl Lietuvos pacientų?

Naujas numeris
Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica