Sanna Marin: jauniausia premjerė, pelniusi suomių pasitikėjimą

Inga Markeliūtė
2020-08-06
Praėjusį savaitgalį ištekėjusi Suomijos premjerė Sanna Marin (34 m.) apie politikės karjerą nesvajojo, mat galvojo, jog į ją ateina žmonės iš visai kitokios aplinkos nei ji. Augo Sanna vargingai, maža to, kaip pati sako, „vaivorykštės šeimoje“. Paauglystėje dažnai jautėsi nematoma. Vis dėlto šiandien jauniausia pasaulyje premjerė puikiai jaučia, kuo gyvena suomiai ir žada lygybę bei žmogaus teisių apsaugą.
Sanna Marin: jauniausia premjerė, pelniusi suomių pasitikėjimą
Praėjusį savaitgalį Suomijos premjerė Sanna Marin sumainė aukso žiedus su ilgamečiu partneriu Markusu Räikkönenu. Abu jie pora 16 metų ir augina pustrečių metukų dukrelę.

Suomiai palaiko
Kilus pirmajai COVID-19 pandemijos bangai Suomija turbūt buvo vienintelė šalis, kuri nesusidūrė su praktiškai visas šalis ištikusia bėda - apsaugos priemonių trūkumu. Suomiai nuo Antrojo pasaulinio karo nenustojo jų kaupę ir, kaip sako ekspertai, turi pavydėtiną rezervą.
„Iš istorijos esame išmokę daug vertingų pamokų. O sukauptas rezervas mums leido užtikrinti apsaugą gydymo įstaigose dirbantiems medikams. Mano nuomone, šios pandemijos akivaizdoje yra du itin svarbūs momentai: pirma, tiksliai apie situaciją informuoti visuomenę, antra, aprūpinti medicinos personalą reikiamomis apsaugos priemonėmis. Manau, būtų neatsakinga palikti žmones, kurie gelbėja gyvybes, rizikuoti savąja“, - teigė politikė.
 
Sanna Marin pripažįsta, kad klaidų padaryta buvo. Tačiau nuo vienos didžiausios, kai slaugytojos ar gydytojai dirba apsivynioję šiukšlių maišais, kas buvo kitose šalyse, apsisaugoti pavyko. Tam puikiai pasitarnavo senas įprotis ruoštis blogiausiam. „Rezervas nuolat peržiūrimas ir pildomas, tačiau istoriškai tai buvo pirmas atvejis, kai jis panaudotas. Išsiuntinėjome apsaugos priemones visoms apygardoms ir jose esančioms gydymo įstaigoms. Noriu pabrėžti, kad rezervo dar tikrai neištuštinome. Maža to, jį pildome, nes akivaizdu, jog antra viruso banga neaplenks ir mūsų“, - sako premjerė.

 
Patys suomiai giria S.Marin vyriausybės pasirengimą pandemijai, tiksliai sudėliotus taktinius žingsnius bei strategiją. Paskutinės apklausos rodo, jog net ir kilus antrajai koronaviruso bangai suomiai jaustųsi gana saugiai, mat pasitiki Vyriausybės veiksmais. „Manau, mūsų laukia nelengvas kelias kovojant su pandemija. Suprantu, kad bus sunku, tačiau norėdami išvengti skaudžiausių pasekmių turime pasistengti visi“, - kalba S.Marin.


 
Ieško sprendimų
S.Marin augo, kaip pati sako, „vaivorykštės šeimoje“. Jos tėvai išsiskyrė, kai ji buvo dar maža, o vėliau mama užmezgė santykius su moterimi ir jos abi mergaitę augino. Šeima vertėsi vargingai, dažnai kraustėsi. Sanna yra prisipažinusi, jog paauglystėje gana dažnai jausdavosi tarsi nematoma. „Mokykloje niekam negalėjau papasakoti, kokioje šeimoje augu. Dabar apie tai mes kalbame kur kas drąsiau, tačiau tuo metu tai atrodė visiškai nesuprantamas dalykas“, - duodama interviu „Me Naiset“ teigė premjerė.
 
Paklausta, ar kada vaikystėje svajojo, kad gali tapti šalies premjere, S.Marin tik garsiai juokėsi. „Net studijuodama universitete, žvelgdama į politikus galvojau, jog jie į valdžią ateina iš visai kitokios aplinkos nei aš. Todėl politika man atrodė kažkas tolimo ir nepasiekiamo. Esu pirma šeimoje, kuri baigė mokyklą ir įstojo į universitetą. Tiesa, dabar žvelgdama į savo karjerą suvokiu, jog studijos ir asmeninė patirtis man padėjo suformuoti, kaip aš tai vadinu, politinę sąžinę. Dažnai išgirstu klausimą, ar tai, kad pagal tuometinį įsivaizdavimą augau netradicinėje šeimoje, turėjo įtakos mano pasirinkimui tapti politike. Deja, bet ne.
 
Žinoma, mano vaikystė, patirtys augant „vaivorykštės šeimoje“ turėjo įtakos tam, kaip aš matau visuomenę, kokią matau nelygybę. Vis dėlto teigti, kad automatiškai užprogramavo mano kelią į politiką, neteisinga. Politike tapau, nes man atrodė, jog vyresnės kartos politikai nėra linkę kelti skaudžius ir visuomenei rūpimus klausimus, ieškoti atsakymų bei sprendimų. Man rūpi ateitis, kurioje gyvensime. Troškau pokyčių. Jei tau kas nors nepatinka, vadinasi, turi veikti. Nes niekas nepasikeis arba pasikeis ne taip, kaip tu nori, jei manysi, jog tai kieno nors kito darbas“, - žurnalui „Time“ yra sakiusi S.Marin. 
Reformos sveikatos sektoriuje
„Suomija per ateinančius ketverius metus gali tapti geresnė. Mes dėl to dirbame. Noriu sukurti visuomenę, kurioje kiekvienas vaikas gali tapti kuo nori ir bet kuris žmogus gali gyventi bei augti oriai“, – „Twitter“ paskyroje tapusi premjere rašė S.Marin.

Jaunoji politikė išpopuliarėjo prieš septynerius metus, kai vadovavo Tamperės miesto tarybai. Tada suomių dėmesį atkreipė „Youtube“ vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti jos vedami susirinkimai. „Buvo žavimasi stiliumi, kuriuo ji valdė situaciją. Ji labai susikoncentravusi į politiką ir problemas, nori kalbėti apie politiką, o ne atkreipti į save dėmesį“, – sakė Tampere universiteto mokslininkė Johanna Kantola.
 
Pirmą kartą į parlamentą S.Marin išrinkta prieš penkerius metus, o prieš metus perrinkta ir pernai gegužę ėmė eiti transporto ir komunikacijų ministrės pareigas. Pasak J.Kantolos, S.Marin buvo aiški kandidatė į premjerės postą. S.Marin laikoma kairiųjų pažiūrų net ir savo partijos viduje. Jos darbotvarkėje – klimato kaita, lygybė ir socialinė gerovė.
 
Premjerės karjeroje S.Marin yra užsibrėžusi ir dar vieną ambicingą tikslą. Prieš daugiau nei mėnesį ji paskelbė apie planus dėl socialinės ir sveikatos priežiūros reformos, kurioje būtų visiškai persvarstytas dabartinis šių paslaugų teikimo būdas. Kaip teigė premjerė, jos vizijoje valdžios institucijų tikslas – sumažinti socialinę nelygybę, kuri šiuo metu plačiai paplitusi visoje Suomijoje. Tam esą būtina šviesti visuomenę apie socialinės ir sveikatos priežiūros paslaugas. Dabar tuo užsiima per daugiau nei 300 šalies savivaldybėms pavaldžių institucijų.

 
Tarp kitko
Naujoji Suomijos ministrė pirmininkė, kai buvo transporto ir komunikacijų ministrė, per vieną diskusiją yra pasiūliusi keturių dienų darbo savaitę.
Sanna Marin teigė, kad papildoma poilsio diena ir trumpesnės darbo dienos leistų visuomenei daugiau laiko praleisti su savo šeima ir pomėgiams.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica