Reforma Ukrainoje – ant pacientų pečių?

Aigustė Tavoraitė
2017-07-24
Didelių politinių nesutarimų bei protesto akcijų palydėta Ukrainos sveikatos apsaugos sistemos reforma įstrigo iki rudens. Bet jos autoriai turi vilčių, kad medicinos paslaugų teikimo naujovės bus įdiegtos nuo kitų metų sausio. Oponentai nurodo, kad gali būti pažeista ukrainiečių konstitucinė teisę į nemokamą mediciną, priemokos už gydymą bus ne pagal paciento kišenę.
Reforma Ukrainoje – ant pacientų pečių?
Ekspertai pabrėžia, kad Ukrainos valdžios vykdoma sveikatos apsaugos sistemos reforma pažeidžia Konstituciją. Be to, net siūlomos priemokos už antrinio lygio medicinos paslaugas gali būti ne pagal paciento kišenę.

Siekia „orumo revoliucijos“
Ukrainos sveikatos apsaugos sistemos reformos projektas greitai užstrigo Aukščiausioje Radoje – praeitą ketvirtadienį jo nepavyko, kaip ketinta, pateikti antrajam skaitymui. O dar neseniai šalies premjeras Volodymyras Groismanas pasidžiaugė, kad reforma prasidėjo. Tačiau jau pirmojo skaitymo metu birželio mėnesį deputatai be entuziazmo balsavo už reformą. Vieną įstatymo projektą jie atmetė, o antrąjį palaikė tik iš antro karto.
 
Ukrainos sveikatos apsaugos ministrė Uliana Suprun pareiškė, kad Radoje pristigo politinės valios, bet tikisi reformą „prastumti“ rugsėjo mėnesį. Ministrė laikoma pagrindiniu šių pokyčių sveikatos apsaugos sistemoje lokomotyvu. Kaip pastebi interneto portalas „Korespondent.net“, ji vadinanti tai orumo revoliucija medicinoje.
Formaliai medicinos paslaugos Ukrainoje yra nemokamos. Tačiau realybė dažniausiai yra visai kitokia. U.Suprun pasiūlė tai pripažinti ir nustatyti tarp valstybės ir pacientų sąžiningesnius santykius.

 
Sudarytų „valstybinį paketą“   
Pagal teiktą reformą siūlyta, kad valstybė garantuotų tam tikrą medicinos paslaugų ir vaistų paketą. Jis būtų apmokamas pagal iš anksto nustatytus įkainius, kasmet tvirtinamus Vyriausybėje.
Šis paketas apimtų skubiosios pagalbos teikimą – nelaimingi atsitikimai, traukuliai, kaulų lūžiai ir kt.,  pirminę sveikatos priežiūrą – šeimos gydytojų, pediatrų paslaugas ir paliatyviąją pagalbą nepagydomai sergantiesiems paskutinėmis gyvenimo dienomis.
 
Už tai, kas viršija šį paketą – diagnostika, labai specializuotų gydytojų paslaugos, gydymas ligoninėje, operacijos, – turėtų primokėti pats pacientas, nors dalį išlaidų dengtų ir valstybė. Pacientai turėtų visiškai apmokėti estetinės medicinos, odontologijos suaugusiems paslaugas, gydytojo paslaugas neturint siuntimo.
 
Nebemokėtų „už lovas“
Pagal reformą būtų įvestas principas „Pinigai seka paskui pacientą“ – valstybė mokėtų ligoninėms ir gydytojams už suteiktas paslaugas konkretiems pacientams, bet ne už „lovas“. Už kiekvieną sutartį sudariusį pacientą šeimos gydytojas per metus gautų 210 grivinas.
Siekiama sukurti naują valdymo organą – Nacionalinę sveikatos tarnybą. Sveikatos apsaugos ministerija siūlo, kad ši tarnyba atliktų mokėjimo, kontrolės ir medicinos paslaugų pasirinkimo funkcijas.

Reforma apimtų esamų lengvatų sveikatos priežiūros srityje išsaugojimą, papildomas valstybės finansines garantijas operacijos Donbase dalyvių medicininei priežiūrai. Taip pat norima sukurti elektroninį pacientų registrą.
 
Nemokama operacija – vos vieną valandą?
Ekspertai pabrėžia, kad reforma pažeidžia Konstituciją. Be to, priemokos net už antrinio lygio medicinos paslaugas gali būti ne pagal paciento kišenę. Šalyje dirba tik 12 tūkstančių šeimos gydytojų, o jų reikia dar 10 tūkstančių.
Tai, kad nacionalinė sveikatos tarnyba valdytų visus valstybės skiriamus finansus, didintų korupcijos riziką. Lėšos galėtų būti skiriamos tik „reikalingoms“ ligoninėms. Elektroninis registras vertinamas teigiamai, bet internetą naudoja ne daugiau kaip 20 proc. šalies ligoninių.

 
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Olegą Musij sako: „Reformos esmė –privačių mokėjimų legalizavimas. Jie paverčiami privalomais. Reformai skiriama nulis grivinų. Klausiate apie apendicitą? Sąlygiškai ši operacija bus nemokama vieną dieną ar net vieną valandą! Pacientui teks mokėti už greitosios pagalbos iškvietimą, už nuskausminamuosius, žirkles, žnyples, pincetus, skalpelius, tvarsliavą, jodą, adatas, palatą. Nebūtina mokėti tik už gydytojo darbą. Neturi pinigų – mirk gatvėje.“ 

Medikų pozicija
Kritikų pastebėjimu, reforma neduoda atsakymų į klausimus: ar perėjimas į mokamą mediciną leis sveikatos apsaugai gauti būtiną finansavimą, ar bus tinkamais kiekiais ir laiku perkami vaistai, ar bus aprūpintos ligoninės, o gydytojų atlyginimai aiškiai padidės?
Valstybinės įstaigos „Širdies institutas“ direktorius Borisas Todurovas interneto leidiniui „Gordon“ pareiškė, kad siūlomas reformos projektas nepagerins sveikatos priežiūros. Pasak jo, Ukrainoje valstybinės gydymo įstaigos, medikų atlyginimai, aprūpinimas medikamentais yra nulinio lygio. „Medikų pasiūlymai dėl reformos net nediskutuojami. Su mumis niekas nesitaria“, – kalbėjo B.Todurovas.


Tarp kitko
Socialinė apklausa parodė, kad sveikatos sistemos reformą teigiamai vertina 37,1 proc. respondentų, neigiamos nuomonės apie permainas buvo 23 proc. apklaustųjų. Tačiau, pasirodo, visiškai susipažinę su reformos esme buvo tik 8,8 proc. Net 57,6 proc. apklaustųjų nurodė išvis nieko nežiną, maždaug trečdalis teigė susipažinę tik su kai kuriomis nuostatomis.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica