Olegas Sencovas: „Kovosiu iki galo“

Evelina Machova
2018-11-02
Europos Parlamento skiriama Sacharovo premija už minties laisvę šiais metais atiteko Rusijoje kalinamam Ukrainos kino kūrėjui Olegui Sencovui (42 m.)  Šiemet ne vienerius metus Lietuvoje vykstančio festivalio metu „Nepatogus kinas“ buvo surengta ir režisieriui skirta palaikymo akcija. Pasak menininko sesers Natalijos Kaplan, palaikymas broliui labai svarbus, vis dėlto liūdina tai, kad jis praranda viltį.
Olegas Sencovas: „Kovosiu iki galo“
Rusijoje kalinamas ukrainiečių režisierius Olegas Sencovas dar gegužę paskelbė bado streiką. Daugiau nei šimtą dienų badavęs menininkas neteko trisdešimties kilogramų svorio, tačiau prastėjanti sveikatos būklės privertė menininką spalio pradžioje nutraukti bado streiką.

Faktas
Nuo 1988 m. kasmet Europos Parlamento teikiama Sacharovo premija siekiama pagerbti už žmogaus teises kovojančius asmenis ir organizacijas. Pernai premija buvo skirta Venesuelos demokratinei opozicijai. Šiemet tarp trijų premijos finalininkų taip pat buvo Europos krantus mėginančius pasiekti migrantus Viduržemio jūroje gelbėjančios nevyriausybinės organizacijos bei prieš korupciją Maroke kovojančio judėjimo įkūrėjas Nasseras Zefzafi, kuriam skirta 20 metų nelaisvės už „sąmokslą prieš valstybės saugumą“.

 
Pakirsta sveikata

Rusijoje kalinamas ukrainiečių režisierius Olegas Sencovas dar gegužę paskelbė bado streiką. Daugiau nei šimtą dienų badavęs menininkas neteko trisdešimties kilogramų svorio, tačiau prastėjanti sveikatos būklės privertė menininką nutraukti bado streiką spalio pradžioje. Jo sesuo teigė, kad Olego sveikatos būklė labai prasta, o savo ateities jis nevertina optimistiškai. Bado streiką režisierius nutraukė siekdamas išvengti prievartinio maitinimo. „Jis nėra savižudis, labai nori gyventi. Tačiau jau netiki, kad gyvas išeis iš kalėjimo“, - sakė sesuo.

„Dėl kritinės mano sveikatos būklės ir prasidėjusių vidaus organų patologinių pakitimų artimiausiu metu numatyta mane pradėti maitinti prievarta. Mano nuomonė šiuo klausimu neturi reikšmės, nes aš neva nebesugebu adekvačiai vertinti savo sveikatos būklės ir jai kylančios grėsmės“, – teigiama O.Sencovo pareiškime, kurį paskelbė jo advokatas Dmitrijus Dinzė. Bado streiką režisierius paskelbė reikalaudamas paleisti visus Rusijoje kalinamus Ukrainos politinius kalinius. Bado streiko metu O.Sencovo gyvybę maitinimo mišiniais palaikė kalėjimo medikai.

„Jo sveikata, baigus badavimą, pakirsta, gana rimtai nukentėjo beveik visi vidaus organai“, – trumpoje spaudos konferencijoje Kijeve sakė N.Kaplan. Sesers nuomone, naujausi Olego laiškai buvo itin pesimistiški. „Jis parašė testamentą, prašo neapleisti vaikų, brolis netiki, kad išeis... Gal ir tiki, bet to jau nelaukia... Rengiasi, kad jo kūryba, jo vaikai galėtų toliau gyventi be jo“, – sakė N.Kaplan.

Režisieriaus testamentas
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasveikino Europos Parlamento sprendimą paskirti Andrejaus Sacharovo premiją už minties laisvę Rusijoje kalinamam ukrainiečių režisieriui O.Sencovui. „Esu dėkingas Europos Parlamentui už svarbų sprendimą - paskirti prestižinę Sacharovo premiją būtent ukrainiečiui Olegui Sencovui. Esu įsitikinęs, kad šis Europos Parlamento sprendimas priartins Olego Sencovo paleidimo akimirką“, - socialiniame tinkle „Facebook“ parašė P.Porošenka.
 

O.Sencovui 50 tūkst. eurų premija skiriama už „išskirtinį indėlį“ į žmogaus teises pasaulyje. Maskva šį Europos parlamento sprendimą pavadino politizuotu. „Priimtas visiškai politizuotas sprendimas“, - žurnalistams pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova, teigdama, kad nėra aišku, už ką kino kūrėjui skirtas šis apdovanojimas.
„Kai manęs paklausia apie režisierių Sencovą, noriu paklausti, ir klausiu, ar kas nors yra matęs jo filmų. Beveik niekas“, - pridūrė M.Zacharova. Kremlius į tokį EP sprendimą oficialiai nesureagavo, tačiau nuomonę šiuo klausimu pareiškė keli Rusijos įstatymų leidėjai.

Savo ruožtu leidinyje „Gromadske“ buvo publikuota paskutinė Olego Sencovo valia, kurią jis parengė rugsėjo mėnesį. Testamente režisierius paprašė ekranizuoti jo parašytus scenarijus. „Aš, Olegas Genadjevičius Sencovas, būdamas pilno proto ir geros atminties, mirties atveju pavedu sukurti filmus ir ekranizuoti mano scenarijus, būtent – „Raganosis“, „Kaj“ ir taip pat nelaisvėje parašytus „Nuostabus pasaulis“, „Varnai“ ir „Kristi“, savo kompanjonei ir antrajai režisierei Eugenijai Vradij kaip pagrindinei režisieriei“, – teigiama testamente. Jeigu Eugenija Vradij atsisakys, ji gali pasirinkti, kam patikėti kalinamo režisieriaus scenarijų ekranizacijas. „Teisių perėmėjais, įpėdiniais ir honorarų gavėjais po mirties skelbiu savo vaikus: Aliną Sencovą ir Vladislavą Sencovą“, - rašoma paskutinėje valioje.


 
Tarp kitko
Olehas Sencovas yra 1976 m. gimęs ukrainiečių kino režisierius. 2014 m. gegužės 10 d. jis buvo sulaikytas Simferopolyje, Kryme, ir nuteistas 20 metų laisvės atėmimo bausme, apkaltinus jį teroro aktų, nukreiptų prieš Rusijos de facto valdymą Kryme, organizavimu. Organizacija „Amnesty International“: apibūdino teismo procesą kaip „neteisingą bylos nagrinėjimą karo teisme". 2018 m. gegužės mėn. Olegas Sencovas pradėjo bado streiką.

2018 m. birželio 14 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl Rusijos, visų pirma ukrainiečio politinio kalinio O.Sencovo atvejo, kurioje reikalavo, kad Rusijos valdžios institucijos nedelsdamos besąlygiškai išlaisvintų O.Sencovą ir visus kitus Rusijoje ir Krymo pusiasalyje neteisėtai kalinamus Ukrainos piliečius. 
O.Sencovas buvo nuteistas, nes pasipriešino agresyvios kaimyninės valstybės įvykdytai neteisėtai ir priverstinei gimtosios šalies regiono aneksijai, įžūliai pažeidžiant tarptautinę teisę ir Rusijos tarptautinius bei dvišalius įsipareigojimus. Nuteistas O.Sencovas tapo galingu simboliu, bylojančiu apie maždaug 70 Ukrainos piliečių, kurie po Krymo pusiasalio aneksijos buvo Rusijos okupacinių jėgų neteisėtai suimti ir nuteisti ilgiems kalėjimo metams, likimą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica