Naujasis Kanados premjeras žada daugiau pinigų sveikatai

Andrius Balčiūnas
2015-10-29
Praėjusią savaitę Kanadoje vykusiuose rinkimuose pergalę netikėtai išplėšė Liberalų partija. Jos vadovas 43-ejų Justinas Trudeau taps antru jauniausiu premjeru Kanados istorijoje, o šalies politika turėtų pasukti nauja kryptimi. Daugiau dėmesio žadama skirti ir Kanados sveikatos apsaugos sistemai.
Naujasis Kanados premjeras žada daugiau pinigų sveikatai
Vienas prieštaringiausiai vertinamų naujojo Kanados premjero Justino Trudeau pažadų – legalizuoti marihuaną. Rinkiminės kampanijos metu politikas žadėjo, kad jo pergalės atveju marihuana šalyje taps legali, o mokesčiai, kuriuos turėtų surinkti valstybė iš jos pardavimų, bus skiriami įvairioms socialinėms sritims.

Liberalų partijos pergalė nutraukė beveik dešimtmetį trukusį konservatorių valdymą ir užkirto kelią trečiai ilgamečio premjero Stefano Harperio kadencijai. Federalinė valdžia, kuriai vadovaus J.Trudeau, turėtų aktyviau kontroliuoti provincijų ekonominę politiką, peržiūrėti infrastruktūros, pensijų, aplinkos apsaugos ir biudžeto sritis, kurias buvo apleidę iki šiol šaliai vadovavę konservatoriai.
Liberalų pergalė atspindi gyventojų nepasitenkinimą dabartine šalies padėtimi. Prognozuojama, kad ateinančiais metais Kanados ekonomikos augimas tesieks 1 proc., o rinkiminės kampanijos metu Liberalų partijos politikai dosniai dalino pažadus, kad kanadiečiai gali ir turi gyventi dar geriau.
 
Atsakingesnė politika

Rinkiminės kompanijos metu J.Trudeau nubrėžė pagrindines būsimų reformų gaires. Politikas akcentavo būtinybę didinti šalies įsitraukimą į tarptautinės politikos įvykius. Jo nustatytą kursą turėtų paremti ir liberalų dauguma parlamente.
Pirmiausia naujasis premjeras pažadėjo, kad iki kitų metų sausio šalis priims 25 tūkst. pabėgėlių iš Sirijos. Tai net 10 tūkst. daugiau, nei siūlė ligi šiol šaliai vadovavę konservatoriai. Tiesa, Kanada nebedalyvaus oro atakose prieš „Islamo valstybę“ Artimuosiuose Rytuose. J.Trudeau sakė, kad yra efektyvesnių būdų kovoti su terorizmu nei tiesioginė karinė intervencija.
Didelis dėmesys liberalų rinkiminės kampanijos metus skirtas ir aplinkosaugos problemoms. Buvęs premjeras S.Harperis ankščiau nesutiko pasirašyti jokių klimato pokyčių kontrolės sutarčių, todėl Kanada netgi buvo priversta pasitraukti iš tarptautinio Kioto protokolo ir nevykdė klimato kaitos mažinimo reikalavimų. Dabar J.Trudeau pažadėjo imtis priemonių klimato atšilimui pažaboti. Bus siekiama sumažinti oro taršą ir padėti šalies provincijoms įgyvendinti įvairias klimato kaitos prevencines priemones.
Naujasis premjeras žadėjo didinti investicijas į aplinką tausojančios infrastruktūros plėtrą. Jos turėtų siekti 4,5 mlrd. eurų per metus. Iš esmės, J.Trudeau vyriausybė skolinsis pinigus kelių, tiltų ir senjorų namų statybai bei renovacijai. Tai reiškia, kad Kanados biudžetas nebebus subalansuotas, kaip buvo iki šiol, bet po ilgų metų pertraukos vėl taps deficitinis. Ekonomistai teigia, kad Kanada yra pajėgi skolintis ir investuoti į šalies infrastruktūros plėtrą, nes šios lėšos turėtų gana greitą grįžtamąjį ryšį, o ekonomikos augimas per kelerius metus padengs valstybės skolas.
 
Daugiau pinigų sveikatos apsaugai
Federalinei valdžiai ir ministrų kabinetui Kanados sveikatos sektoriuje tenka pagrindinis vaidmuo, nes jie turi padėti pasiekti provincijų susitarimus, kad būtų užtikrinta visiems prieinama aukštos kokybės sveikatos apsauga.
Buvusios valdžios kritikai pabrėžia, kad per pastaruosius 10 metų padėtis sveikatos sektoriuje tik blogėjo. Esminės problemos nebuvo sprendžiamos, taip pat nederintos regionų pozicijos. Jei federalinė valdžia tinkamai nekontroliuos regioninės sveikatos sektoriaus politikos, susidarys situacija, kai ekonomiškai pajėgesnėse provincijose žmonės gaus geresnes paslaugas nei tie, kurie gyvena stagnacijos apimtuose regionuose.         

Liberalų partija pažadėjo per ketverius artimiausius metus sveikatos sektoriui suteikti papildomus 2,7 mlrd. eurų, kurie turėtų pagerinti namų sąlygomis gydomiems ligoniams teikiamų priežiūros paslaugų kokybę. Kartu šios lėšos turėtų padidinti receptinių vaistų prieinamumą bei užtikrinti aukštos kokybės sveikatos paslaugų teikimą visiems Kanados gyventojams. Papildomi pinigai turėtų atkeliauti iš 18 mlrd. eurų socialinio fondo, kurį rinkiminės kompanijos metu pažadėjo sukurti J.Trudeau.
Tai ryškiai kontrastuoja su praėjusios vyriausybės politika. Kai pernai baigė galioti beveik 37 mlrd. eurų vertės Kanados sveikatos planas, šalies valdžia atsisakė sėsti prie derybų stalo su regionų lyderiais ir susitarti dėl naujo kurso. Šis susitarimas tarp federalinės valdžios ir regionų savivaldos organų pastarąjį dešimtmetį užtikrino stabilų finansavimą sveikatos sektoriui, nustatė bendras gaires ir tikslus, reguliavo ligonių rūpybą namuose ir receptinių vaistų politiką. Liberalai gi žada papildomas pinigines injekcijas visoms provincijoms ir aiškiau iš centro koordinuojamą sveikatos politiką.
 
Prieinamesnės sveikatos paslaugos
Kanadoje kasmet daugėja ligonių, kurie renkasi gydymą namuose. Todėl didelė šalies sveikatos apsaugos sektoriaus išlaidų dalis tenka tokių ligonių priežiūrai ir paslaugoms apmokėti. Naujausiais statistiniais duomenimis, jau dabar vyresnių nei 65 metai kanadiečių skaičius viršija jaunuolių iki 15 metų dalį šalyje. Visuomenei senstant, tikėtina, toks rūpybos modelis taps dar populiaresnis ir reikalaus vis didesnių investicijų.
Papildomas finansavimas turėtų padidinti ir receptinių vaistų prieinamumą. Tikimasi, kad naujas federalinis susitarimas paskatins provincijas kartu pirkti receptinius medikamentus, taip mažinant šių kainą ir efektyviau skirstyti vaistus regionuose.
Kiekviena Kanados provincija sveikatos apsaugą reguliuoja įstatymais, tačiau J.Trudeau pabrėžė, kad būtina su regionų atstovais sėsti prie bendro derybų stalo ir aptarti visos šalies sveikatos sistemos problemas. Naujos investicijos ir vieningesnė provincijų politika galėtų padėti išspręsti įsisenėjusias Kanados problemas.
 
Tarp kitko
Naujasis premjeras J.Trudeau jau vadinamas politikų dinastijos atstovu. Dar ir šiandien itin populiarus jo tėvas Pierre‘as Trudeau (nuotr.) Kanados premjeru buvo nuo 1968 iki 1979 metų. J.Trudeau gimė 1971 m., o jau kitais metais oficialaus vizito metu JAV prezidentas R.Nixonas sveikino tuometinio premjero šeimą ir kėlė tostą už „būsimąjį Kanados premjerą Justiną“. Baigęs universitetą Justinas Trudeau dirbo mokytoju, o į politiką atėjo tik po tėvo mirties. Kritikai teigė, kad kopti politinės karjeros laiptais jam padeda garsus giminės vardas, tačiau pastarieji rinkimai įrodė, kad Kanados žmonės tiki liberalų partijos ir J.Trudeau pažadais bei siūlomomis reformomis.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica