Mishelle Obama: misija - lieknesnė Amerika

Violeta Bučiūtė
2016-02-08
Nors Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama (54 m.) baigia antrąją kadenciją, apklausos rodo, kad amerikiečiai pirmosios ledi krėsle ir toliau norėtų matyti Michelle Obama (52 m.). Supervalstybės žmonių simpatijas M.Obama užsitarnavo ne tiek dėl vyro palaikymo, kiek dėl bekompromisės kovos su socialinėmis negerovėmis, pirmiausia – su trečdalį amerikiečių kamuojančia nutukimo problema.
Mishelle Obama: misija - lieknesnė Amerika
Net ir socialiai orientuota Michelle Obama veikla artėjančių rinkiminių batalijų fone neišvengia politinių poteksčių. New Jersey valstijos gubernatorius Chris Christie, pretenduojantis tapti respublikonų kandidatu į prezidentus, sausio viduryje pažėrė aštrių kritikos strėlių M.Obama vykdomos kampanijos „Let‘s Move“ adresu. Ch.Christie teigimu, pasinaudojimas vyriausybine įtaka skleidžiant asmeninę M.Obama nuomonę apie tai, ką vaikai turėtų kasdien valgyti ir kaip judėti – ne pirmosios ledi reikalas.

Iš kur atsiranda agurkas?
Toks, regis, absurdiškas klausimas daugelį Amerikos vaikų priverstų rimtai susimąstyti. Pasak M.Obama, kai kurie jaunosios kartos atstovai tiesiog nežino, kokiu būdu daržovės ar vaisiai pasiekia mūsų stalą, o tai stipriai paveikia požiūrį į maistą.
Todėl dar 2010-aisiais Mishelle inicijavo nacionalinę „Let‘s move!“ kampaniją, kuria siekiama pakeisti vaikų valgymo įpročius. Kampanijos tikslas – iki 2030-ųjų Amerikoje penkiais procentais sumažinti nutukusių vaikų skaičių.
 
Viena kampanijos veiklų – galimybė patiems vaikams prisidėti auginant vaisius ir daržoves. „Let‘s move!“ iniciatorių teigimu, JAV vaikai turi suvokti, kuo užsiima ūkininkai kiekvieną dieną tęsdami amerikietišką tradiciją – auginti maistą ir juo išmaitinti šalies gyventojus.
 
Siekiant užsibrėžtų tikslų, kampanijos metu vykdomas tėvų švietimas apie sveiką mitybą, mokyklų valgyklos skatinamos keisti meniu, populiarinamas fizinis aktyvumas, inicijuojamas sveiko maisto kainų mažinimas.

„Supraskime, kad riboti nesveiko maisto reklamas neužtenka. Labai svarbu didinti jo pardavimus“, - viename susitikimų pabrėžė M.Obama.
 
Pirmieji pokyčiai – po 5 metų
Amerika, dar vadinama greito maisto šalimi, sunkiai susitvarko su nutukimo problema. Pagal 2014-ųjų vasaros tyrimo rezultatus, JAV Vakarų pasaulyje išlieka pirmaujančia valstybe pagal antsvorio turinčių gyventojų skaičių (Lietuvos šiuose tyrimuose nematyti, nors Estijos pavadinimas diagramose kartais sušmėžuoja – aut. past.).
 
Maža to, amerikiečių vaikai (3–7 m.) pasaulyje užima pirmąją vietą pagal nutukimą. „Problema atsiranda tada, kai juokingi dalykai tampa įpročiu. Man regis, jog taip atsitiko ir su mūsų kultūra. Greitas maistas tapo mūsų kasdienybe“, - teigia M.Obama.
Todėl suvokdami, kad suaugusiųjų įpročius pakeisti labai sudėtinga, sveikos gyvensenos kampanijos iniciatoriai atsigręžė į vaikus, kurių įpročiai dar tik formuojasi.
 
Po penkerių pirmosios ponios inicijuotas kampanijos kovoje su antsvoriu ir nutukimu 2015-aisiais pagaliau pastebėti pirmieji pokyčiai.
„Susikoncentravę į sveikos mitybos skatinimą per kelerius metus pasiekėme įspūdingų rezultatų. Kampanijos veikla padarė esminę įtaką kovojant su vaikų nutukimu, - duodama interviu italų laikraščiui „La Stampa“ teigė M.Obama. - Pagaliau nutukusių vaikų skaičius nustojo augęs, tačiau dar toli gražu iki problemos išsprendimo. Kuomet paliksiu Baltuosius Rūmus, planuoju dar ilgai tęsti šią veiklą.“
 
Sveikos gyvensenos didvyrė
Jeigu psichologo paklaustumėte, kaip vaikui padėti išspręsti bet kokias iškilusias problemas, jis jums atsakytų, jog svarbiausia – rodyti tinkamą pavyzdį.
 
Taip elgiasi ir pirmoji JAV ponia, amerikiečių vadinama „sveikos gyvensenos didvyre“. Ši stengiasi įkvėpti kitus rodydama vaizdo klipus iš asmeninių treniruočių, internete viešindama treniruočių muzikos grojaraščius, žiniasklaidai dalindama interviu apie šeimos mitybą: „Mano dukros yra normalaus sudėjimo. Jeigu jos kasdien galėtų valgyti suvožtinius, skrudintas bulvytes ir ledus – taip ir darytų. Taip pat daryčiau ir aš, tačiau šis maistas nestiprina mūsų sveikatos.“

 
Vaikų mityba – politinės kovos lauke
Tačiau net ir socialiai orientuota M.Obama veikla artėjančių rinkiminių batalijų fone neišvengia politinių poteksčių. New Jersey valstijos gubernatorius Chris Christie, pretenduojantis tapti respublikonų kandidatu į prezidentus, sausio viduryje pažėrė aštrių kritikos strėlių M.Obama vykdomos kampanijos „Let‘s Move“ adresu. Ch.Christie teigimu, pasinaudojimas vyriausybine įtaka skleidžiant asmeninę M.Obama nuomonę apie tai, ką vaikai turėtų kasdien valgyti – ne pirmosios ledi reikalas.
 
„Norėčiau, kad žmonės valgytų sveikiau. Ir pats stengiuosi skirti daugiau dėmesio mitybai. Mes visi turėtume stengtis – tai verčia mus būti geresniems, padeda gyventi kokybiškesnį ir ilgesnį gyvenimą. Bet juk tai yra kiekvieno jūsų pasirinkimas“, – dėstė apkūnių kūno formų politikas.
 
Politikos apžvalgininkė Sophy Ridge tokią visuomenę veiklą taip pat vertina kaip galimą įrankį politinėse kovose: „Politikai viešai rodo palankumą sportui siekdami rinkėjų balsų. Pastaruoju metu tapo populiaru viešai rodyti kūną aptemptais drabužiais, kelti asmenukes paskendus prakaite, nepaisant užimamų pareigų. Tai – dvidešimt pirmojo amžiaus mada.“
Nors S.Ridge tiesiogiai nekritikuoja pirmosios JAV ledi vykdomos sveikos mitybos skatinimo veiklos, ji atkreipė dėmesį į jos pėdsakais sekančią Chelsea Clinton, kuri įsteigė fondą norėdama paremti į prezidentus kandidatuojančią mamą Hillary Clinton.

 
Ch.Clinton naiviai tikėjosi, jog atsiras žmonių, kurie paaukos po 2700 dolerių vardan H.Clinton kandidatūros į prezidentus ir galimybės gauti asmeninį stacionarų dviratį bei pasitreniruoti kartu su pačia Ch.Clinton. Neapgalvotas būdas labai greitai gauti lėšų rinkiminei kampanijai buvo užmirštas, todėl suma buvo sumažinta iki 50 dolerių.
 
Jūsų istorija yra mano istorija 
Savo ruožtu M.Obama sprendžia ne tik trečdalį amerikiečių kamuojančias nutukimo problemas, bet ir teikia paramą karininkų šeimoms, skatina JAV vaikus baigus mokyklą toliau studijuoti bei rūpinasi, kad Rytų Vidurio šalių tautybių mergaitėms visame pasaulyje būtų suteiktos galimybės lankyti mokyklą ir lavintis.
Susitikusi Londone su islamo tikėjimo mergaitėmis ir prisiminusi savo jaunystę, M.Obama jas tapatino su savimi: „Kai žiūriu į jus, matau save. Jūsų istorija yra mano istorija.“


Tarp kitko
Po aštuonerių metų, pasibaigus Baracko Obamos kadencijai, Mishelle svajoja pagaliau atsidaryti automobilio langus ir leisti vėjui sklaidyti plaukus. Baltųjų Rūmų langai neatsidaro. Vieninteles duris į lauką, kurias šeima gali atsidaryti – balkono.
 
Paklausta, ar Mishelle nežada kandidatuoti į prezidentus, B.Obama atsakė: „Gyvenime yra trys užtikrinti dalykai: mirtis, mokesčiai ir tai, kad Mishelle nekels kandidatūros į prezidentus.“
 
Atsakydamas į klausimą, ar eitų prezidento pareigas trečią kartą, jeigu tai būtų įmanoma, B.Obama užtikrino: „Ne, neičiau. Visų pirma dėl to, kad man neleistų Mishelle.“


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica