Latvių gydytojai laimėjo kovą prieš valdžią

Nerijus Bliujus
2017-07-13
Latvijos šeimos gydytojų streikai, atrodo, atnešė apčiuopiamos naudos. Daugiau nei 600 gydytojų praėjusią savaitę išėjo į Latvijos gatves reikalaudami didesnių atlyginimų ir protestuodami prieš, anot jų, ydingą sveikatos apsaugos reformą.
Latvių gydytojai laimėjo kovą prieš valdžią
Praėjusią savaitę Latvijoje daugiau nei 600 šeimos gydytojų protestavo dėl naujų sveikatos apsaugos sistemos reformų.

Ligoninėse užvirė chaosas 
Praėjusią savaitę daugiau nei šeši šimtai šeimos gydytojų visoje Latvijoje streikavo ir neteikė valstybės apmokamų sveikatos priežiūros paslaugų. Tokio žingsnio medikai ėmėsi po to, kai buvo nuspręsta imtis sveikatos apsaugos sistemos reformų.
 

Sveikatos apsaugos ministerijos ir šeimos gydytojų nuomonės labiausiai išsiskiria dviem klausimais: dėl medikų reikalavimo padidinti apmokėjimą už prisirašiusius gyventojus ir sveikatos priežiūros sistemos reformos numatyto šeimos gydytojų bendrųjų praktikų sukūrimo. Kaip skelbia šalies žiniasklaida, vos prasidėjus streikams ligoninėse užvirė chaosas. Latvijos ligoninių bendrija informavo, kad valstybiniai stacionarai nesugebėjo susidoroti su pacientų gausa.
 

L.S. skaičius:
800 – 
maždaug tiek mln. eurų biudžetu disponuoja Latvijos sveikatos apsaugos sistema.

 
Nuo rugsėjo startuoja e.sveikata
Latvijos šeimos gydytojų asociacijos (LGAA) vadovė Sarmitė Veidė praėjusią savaitę teigė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos pateikti siūlymai yra toli nuo LGAA iškeltų reikalavimų. Šeimos gydytojai reikalauja 30 proc. padidinti vadinamąjį kapitacijos mokestį, o Sveikatos apsaugos ministerija siūlo didinti į jį įeinantį atlyginimą. Tačiau į kapitacijos sumą įtraukta ne tik šeimos gydytojo alga už gydymą, bet ir įvairios administracinės išlaidos, nes šeimos gydytojas yra ir praktikos vadovas.

„Šeimos gydytojai yra pasirengę nuo rugsėjo 1 dienos pereiti prie darbo elektroninėje sveikatos priežiūros sistemoje, tačiau su sąlyga, kad sistema veiks pakankamai greitai, o nedarbingumo pažymėjimuose nebus reikalaujama įvardyti diagnozę. Kol kas elektroninė sveikatos priežiūros sistema veikia per lėtai ir kelia medikams daug problemų“, - pabrėžė S.Veidė.

 
Streiko metu dirbti buvo paliktos slaugytojos ir gydytojų padėjėjai, kurie aiškino gyventojams streikininkų reikalavimus ir teikė minimalią pagalbą.
Pagal ministrų kabineto patvirtintas taisykles slaugytojos gali leisti vaistus ir daryti perrišimus, konsultuoti pacientus, matuoti kraujospūdį. Gydytojų padėjėjai gali priimti skubius ligonius, išrašyti receptus nekompensuojamiems vaistams bei nedarbingumo pažymėjimus ne ilgesniam nei dešimties dienų terminui.
Latvijoje medikų streikai tęsėsi nuo pirmadienio iki penktadienio.

Komentaras
Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos vadovas prof. Julius Kalibatas:

- Šeimos gydytojų padėtis Latvijoje yra praktiškai tokia pati kaip ir Lietuvoje, tad šeimos medicina yra praktiškai tokio pačio lygio. Kai vyko perkvalifikavimo procesas, kartu su jais lankydavausi tose pačiose konferencijose. Sunku tikėtis, jog Lietuvoje kada nors bus tokie streikai. Būna, pagrasina, bet kad peraugtų į normalius protestus, manau, mūsų šalyje šito nebus. Juk Lietuvoje šeimos medicina laikosi ant priešpensinio amžiaus ar pensinio amžiaus gydytojų. Nes jaunimas stengiasi išvažiuoti į užsienį ir jo mažai lieka šalyje.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica