Kanada: metas pildyti pažadus

Darius Čiūtelė
2019-11-04
Kanadoje pergale džiaugiasi Džastino Trudo vedami liberalai. Sveikatos politikos klausimai buvo vienas kertinių politinės kampanijos ramsčių, išdalinta nemažai pažadų: trumpesnės eilės pas specialistus, lengviau pasiekiami šeimos gydytojai, nacionalinė psichinės sveikatos programa. Vis dėlto didžiausiu iššūkiu turėtų tapti nacionalinė vaistų politika.
Kanada: metas pildyti pažadus
Rinkimus laimėjusiems Džastino Trudo liberalams didžiausiu iššūkiu turėtų tapti nacionalinės vaistų politikos įgyvendinimas. Vienam iš penkių kanadiečių kyla keblumų įpirkti receptinius vaistus. 3 mln. žmonių apskritai neišgali jų įsigyti.

Lieka be vaistų
Filmuose rodo, kad amerikiečiai pigesnių vaistų vyksta pas šiaurinius kaimynus. Netgi susivilioja kontrabandos verslu. Tačiau Kanada nėra pasakų šalis, tad ir vaistų tabletėmis ar piliulėmis čia nelyja. Kanadiečiai pernai receptiniams vaistams išleido 34 mlrd. dolerių. Vienam gyventojui tenkantis išlaidų kraitis didesnis nei bet kurioje kitoje industrializuotoje valstybėje, naudojančioje universalią sveikatos apsaugos sistemą. Vaistų prieinamumas čia - nuolatinė problema. Vienam iš penkių kanadiečių kyla keblumų įpirkti receptinius vaistus. 3 mln. žmonių apskritai neišgali jų įsigyti. Dar milijonas kanadiečių tampriau susiveržia diržus - stengiasi mažiau išleisti maistui ir šildymui idant sutaupytus pinigus panaudotų vaistams nusipirkti. Savaime suprantama, kad sveikatos sistemos užribyje liekantys gyventojai negali pasigirti gera gyvenimo kokybe. Galiausiai pasitvirtina posakis „šykštus moka du kartus“. Laiku medikamento negavusių pacientų gydymas vėliau valstybei kainuoja papildomus milijardus.
 

Apie galimus vaistų politikos pokyčius prabilta dar pernai. Tuomet teigta, kad planuojama tik užkamšyti kompensavimo spragas, bet ne pasiųsti užmarštin visą dabartinę sistemą. Dabar numatoma, kad pokyčiai turėtų prasidėti nuo Kanados vaistų agentūros sukūrimo. Ji būtų pavaldi valstybinei, provincijų ir teritorinei valdžioms, o atstovus valdyboje turėtų ir pacientai.
Agentūra parengtų vaistų sąrašus, kurie būtų kompensuojami atsižvelgiant į jų efektyvumą bei vertės ir kainos santykį. Planuojama, kad pagrindinių vaistų sąrašas bus naudojamas po dvejų metų. Visų, įskaitant ir rečiau naudojamų, vaistų kompensacijos mechanizmas pradėtų veikti tik po septynerių metų.
 
Geresnės progos nebus
Nors liberalai neskuba įvardyti tikslaus pažadų įgyvendinimo tvarkaraščio, manoma, kad Vyriausybė vadovausis programa, kurios kontūrus prieš kelis mėnesius nubraižė Dž.Trudo vyriausybės inicijuota Patariamoji komisija. Jos skaičiavimais, programa Vyriausybei iki 2022 m. kainuotų 3,5 mlrd. dolerių per metus. Plečiantis kompensuojamųjų vaistų spektrui 2027 m. ši suma pasiektų 15,3 mlrd. dolerių. Visgi teigiama, kad, nepaisant didžiulių kaštų, nauja sistema padės sutaupyti. Pavyzdžiui, vaistai bus perkami didesniais kiekiais. Tai leis išsiderėti mažesnes kainas. Manoma, kad programos dėka kasmet būtų sutaupomi 5 mlrd. dolerių.
 
Medikų bendruomenė idėjos, kad nacionalinė vaistų politika pagaliau taps realybe, įgyvendinimo itin laukia. „Dabar geriausias laikas politikai įgyvendinti. Patogesnės galimybės liberalai gali daugiau niekados ir negauti“, - sakė šeimos gydytoja ir Toronto universiteto profesorė Tara Kiran.

Kad planuojama laikytis komisijos tyrimo nubrėžtų gairių, sufleruoja ir Dž.Trudo atsakymas, kiek kainuos jo vadovaujamos partijos planas. Įvardyta suma sutapo su nurodyta Patariamosios komisijos planuose.
 
Priešiškumas provincijose
Vyriausybė gali nustatyti prioritetines sritis ir tikslus. Ji taip pat tiesiogiai atsakinga už sveikatos priežiūros paslaugų teikimą atskiroms žmonių grupėms: čiabuvių bendruomenėms, emigrantams, karo veteranams.Visgi centrinės šalies valdžios raumenys gali būti per maži, mat savivaldos galia palyginti didelė. Logistika ir aprūpinimas sveikatos apsauga iš esmės priklauso provincijų valdytojų jurisdikcijai. Todėl federalinė valdžia negali kalnų nuversti be visiško žemesniojo lygmens palaikymo.
„Politiniai lyderiai sako, kad jiems rūpi mūsų sveikata ir sveikatos apsaugos sistema, bet mums reikia ne aptakių pažadų, o konkrečių sprendimų – glaudesnės partnerystės tarp provincijų ir centrinės valdžių. Juk ant kortos kanadiečių sveikata ir šalies sveikatos apsaugos sistemos ateitis“, - bendradarbiavimo svarbą akcentuoja buvusi Kanados medikų asociacijos prezidentė Gigi Osler. Bėda ta, kad provincijų politiniame žemėlapyje gausu Konservatorių partijos forpostų. Todėl ekspertai prognozuoja, kad principiniai oponentai nebus lengvai sukalbami centrinės valdžios talkininkai.

 
Tarp kitko
Liberalai taip pat įsipareigojo suteikti lengviau pasiekiamas ir įperkamas seksualinės bei reprodukcinės sveikatos paslaugas. Šiemet viešumoje pasirodė informacija, atskleidusi, kad šimtai kanadiečių moterų dėl aborto paslaugų yra siunčiamos į JAV, o dėl gydytojų nenoro išrašyti aborto tabletes didelėje šalies dalyje jos neprieinamos. Kanados sveikatos ministras Ginette Petitpas Taylor tuomet perspėjo, kad situacija, kai moteris priversta už abortą sumokėti iš savo kišenės, prieštarauja šalies įstatymams. Tai aiškus ženklas, kad klausimas privalės būti sprendžiamas, kai susirinks naujai išrinktas parlamentas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica