Jungtinėje Karalystėje gydytojai dirbs kasdien

Darius Matas
2015-06-05
Jungtinės Karalystės premjeras Davidas Cameronas, tesėdamas rinkiminius pažadus, sieks šalyje sukurti pirmąją pasaulyje septynių dienų per savaitę universalią medicinos priežiūros sistemą. Tai turėtų garantuoti pacientams galimybę apsilankyti pas šeimos gydytoją, jiems tinkamu metu. Tačiau kritikai teigia, kad tam prireiksiančių papildomų lėšų šalyje nėra.
Jungtinėje Karalystėje gydytojai dirbs kasdien
„Mūsų įsipareigojimas - nemokama sveikatos priežiūra kiekvienam, nesvarbu, kur jūs esate ir kada jos reikia. Tikiu, kad kartu laikydamiesi plano, galime tapti pirmąja šalimi pasaulyje, kuri užtikrina nenutrūkstamą septynių dienų sveikatos priežiūrą“, - sako Jungtinės Karalystės premjeras Davidas Cameronas.

Pokyčiai kadencijos pabaigoje
Lankydamasis Midlands šeimos gydymo centre D.Cameronas Nacionalinei sveikatos tarnybai pažadėjo papildomą finansavimą. Numatoma, kad metinis biudžetas padidės 8 mlrd. svarų sterlingų (11,1 mlrd. eurų), tai žadama užtikrinti iki kadencijos pabaigos.
Specialusis Bendrosios praktikos medicinos prieigos fondas užtikrins, kad 18 milijonų pacientų gautų šeimos gydytojų konsultacijas vakarais ir savaitgaliais. Tokiu būdu bus siekiama garantuoti nenutrūkstamą darbą septynias dienas per savaitę. Šie pakeitimai galios ne tik specializuotuose šeimos medicinos centruose, bet ir visose ligoninėse. Skaičiuojama, kad pokyčiai turėtų įsigalioti visoje Anglijos teritorijoje iki 2020-ųjų metų.

Premjeras pabrėžė, kad tokį sprendimą lėmė milžiniškos eilės norinčiųjų patekti pas specialistą ir šokiruojanti statistika. Atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad sekmadienį į ligoninę atgabento paciento mirties tikimybė yra 16 procentų didesnė nei įprastą darbo dieną. O būtent savaitgaliais, kai mažiausiai galimybių jais tinkamai pasirūpinti, ligoninėje priimama didelė dalis sunkios būklės pacientų.
 
Dirbs lanksčiu grafiku
Jungtinės Karalystės premjero įsitikinimu, šalyje nėra nieko kito, išskyrus Nacionalinę sveikatos sistemą (NHS), kas dirbančius žmones paverčia labiau priklausomais.
„Mūsų įsipareigojimas - nemokama sveikatos priežiūra kiekvienam, nesvarbu, kur jūs esate ir kada jos reikia. Tikiu, kad kartu laikydamiesi plano, galime tapti pirmąja šalimi pasaulyje, kuri užtikrina nenutrūkstamą septynių dienų sveikatos priežiūrą. Privalome tai padaryti, norėdami pagrįsti vertybes, kurias deklaruoja NHS, kurios yra esminės mūsų šalyje ir formuoja nacionalinį identitetą. Tikslas – išsaugoti mūsų žmones sveikus, rūpintis jais, kai jie serga, oriai prižiūrėti senatvėje“, - sako D.Cameronas.
Tiesa, medicinos įstaigų darbuotojai nebus verčiami dirbti daugiau valandų. Mainais bus siekiama ugdyti lankstenį požiūrį į darbo valandas. Gydytojai ir slaugytojai privalės būti darbo vietose tada, kai jų labiausiai reikės. Tokiu būdu pavyks bent iš dalies sumažinti įstaigų darbuotojų poreikį, kuris atsiras pradėjus sveikatos priežiūros paslaugas teikti nenutrūkstamai. Planuojama, kad specialistai dirbs kasdien nuo aštuntos valandos ryto iki aštuntos valandos vakaro.
 
Pažadėjo didinti finansavimą

Kritikai verčia premjerą paaiškinti, kaip Jungtinės Karalystės finansų ministras Georgas Osbornas valstybės biudžete žada rasti būtinus papildomus 11,1 mlrd. eurų per metus iki šios kadencijos pabaigos. Viename pagrindinių pranešimų rinkiminės agitacijos metu, ministras G.Osbornas žadėjo saugoti tai, ką pavadino „vertinga NHS“. Taip pat garantavo jai išlaikyti skirti daugiau lėšų.
Verta paminėti, kad įvardinta suma, kurios prireiks kasmet, tėra minimali. Vėliau, laikui bėgant, įsipareigojama ją didinti priklausomai nuo infliacijos ir Bendrojo vidaus produkto augimo tempo.
Žiniasklaidos atstovams G.Osbornas, kol kas negalėjo tiksliai nurodyti, kaip pavyks suteikti papildomus milijardus. „Mes galime įgyvendinti šį pažadą. Nuolatos vertiname veiksmus, atsižvelgiame į laimėjimus ir turime ekonomikos auginimo planą“, - nedaugžodžiavo finansų ministras.
Planuojama, kad kitą savaitę Davido Camerono vadovaujamos partijos kuruojama finansų ministerija turėtų pateikti pirmąsias biudžeto detales. Tokia praktika nėra įprasta, anksčiau išlaidų peržiūros organizuotos rudenį.
 
Komentaras
Prof. Maureen Baker, Jungtinės Karalystės Karališkojo bendrosios praktikos gydytojų koledžo Tarybos narė:

- Pacientai turi vis daugiau nusiskundimų dėl registracijos pas šeimos gydytoją. Paprasčiausiai nepakanka esamų specialistų skaičiaus, kad gyventojai netrukdomai gautų reikiamą konsultaciją. Vidutiniškai per metus jų įvyksta 370 milijonų, tai yra beveik penktadaliu daugiau nei prieš penkerius metus. Šioje srityje dirbančiųjų specialistų skaičius išliko beveik nepakitęs. Bendrosios praktikos paslaugų finansavimas pasiekė visų laikų žemumas ir šiuo metu tesiekia 8 proc. metinio NHS biudžeto.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Naminiai ledai – laisvė fantazijai

  Kokia vasara be ledų? Jokia, ir dėl to nesiginčys niekas, ypač, kuomet karščiai prie žemės lenkia taip, kad norisi tik ko nors šalto. Tačiau prekybos centruose esantys ledai yra tokios kalorijų bombos, kad vasarai baigiantis galime nebetilpti į veidrodžius. Dietistė Živilė Dumbraitė-Varkalienė sako, jog yra ir sveikesni...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica