Ilgaamžių šalyje senoliams vietos pakanka

Saulenis Pociūnas
2015-01-05
Japonija pagrįstai vadinama pavyzdžiu daugeliui valstybių, kai pradedama kalbėti apie sveikatos apsaugą. Tekančios saulės šalyje gyvena per 127 milijonus žmonių. Ir gyvena jie – ilgiausiai pasaulyje: vyrų amžiaus vidurkis – 80, moterų – 87 metai. Kas lemia tokius rodiklius?
Ilgaamžių šalyje senoliams vietos pakanka
Gydytojų kvalifikacija ir patirtis, inovatyvios procedūros, šiuolaikiškiausi terapijos metodai ir tikslumas – visa tai lemia, kad Japoniją (jeigu piniginė leidžia) gydymui mielai renkasi ir turtingi užsienio valstybių pacientai.

Inovacijos ir tradicijos – greta
Japoniją galima vadinti viena gryniausių nacijų. Beveik 99 proc. šios šalies gyventojų sudaro japonai. Tačiau ne tik dažnai valgoma žuvis ar ryžiai bei rūpestingas požiūris į sveiką gyvenseną lemia tai, kad Japonija jau keletą metų yra lyderė gyvenimo trukmės suvestinėse.
Šios šalies sveikatos apsaugos sistema gali būti vadinama pavyzdžiu net tokioms valstybėms kaip Vokietija, JAV ar Izraelis. Kodėl?
Objektyviu rodikliu, kad sveikatos apsaugos sistema veikia puikiai, yra būtent gyventojų ilgaamžiškumas. O jeigu kalbėsime konkrečiau, šioje šalyje puikiai dera pačios naujausios technologijos, mokslo atradimai bei laiko išbandytos tradicijos. Jeigu sakysite, kad tik pati naujausia įranga viską lemia, būsite neteisūs. Japonijos sveikatos apsaugos sistema naudoja ir tradicinius, ir netradicinius būdus: akupunktūrą, aromaterapiją, šiacu masažą ar balneoterapiją.

Vis dėlto japonų sveikatos apsauga šiais laikais ypač vertinama už naujausius mokslo ir technologijų laimėjimus. Epilepsijos ar išsėtinės sklerozės diagnozė daugelyje kitų valstybių taptų vos ne mirties nuosprendžiu, bet tik ne Japonijoje. Gydytojų kvalifikacija ir patirtis, inovatyvios procedūros, šiuolaikiškiausi terapijos metodai ir tikslumas – visa tai lemia, kad Japoniją (jeigu piniginė leidžia) gydymui mielai renkasi ir turtingi užsienio valstybių pacientai.
 
Klinikos investuoja į įrangą
„Sveikatos turistus“ japonai mielai kviečia pas save. Kai medicina yra viena valstybės vizitinių kortelių, čia gydymąsi gali pasirinkti ir užsieniečiai. Klinikos pagrindines investicijas skiria įsigyti naujausią įrangą, todėl medicinos centruose aparatūros, kuri buvo pagaminta XX a. turbūt jau neberasite.
Antras faktorius – sėkmingai atliktų operacijų ar procedūrų dalis. Tai liudija apie aukščiausią medikų profesionalumo lygį.
Kas yra buvęs Japonijoje, sutiks, kad griežtai reglamentuotos instrukcijos kasdieniame gyvenime kartais varo į neviltį dėl perdėto paslaugumo ar konkretumo. Tačiau kai kalbama apie paciento sveikatą ar gyvybę, kiekviena grandis privalo ypač kruopščiai vykdyti numatytas procedūras: klaidoms paprasčiausiai nelieka vietos.
Tikslus pareigų atlikimas yra viena svarbiausių Japonijos sveikatos apsaugos funkcionavimo sudedamųjų dalių.
 
Valstybė kontroliuoja paslaugų kainas
Apie 80 proc. Japonijos klinikų – privačios. Iškart pasakysite, kad paslaugos bus nerealiai brangios. Taip, tikrai nepigios, bet... Visų paslaugų kainas ir tarifus yra nustačiusi valstybė. Todėl pacientui nėra jokio skirtumo, kur bus atliekama, pavyzdžiui, operacija. Jis gali rinktis strategiškai patogesnę gydymo įstaigą, visai nesirūpindamas – valstybinė ji ar privati, nes ir pastarojoje visus tarifus yra reglamentavusi valstybė. Jeigu kalbėsime apie kainas (kas aktualiausia sveikatos turistams), jos panašios į daugelio vakarų Europos valstybėse teikiamų analogiškų paslaugų tarifus. Tačiau jei vertinsime paslaugą pagal „kainos už paslaugos kokybę“ kriterijų, Japonija tikrai bus lyderė, geresnės gydymo paslaugų kokybės sunku tikėtis.

Bendras tyrimas Japonijoje kainuos apie 1000 dabar jau ir mums įprastų eurų. O kiek gali kainuoti konkreti procedūra, reikia tikslinti, nes metodų ir galimybių toje šalyje yra tikrai daug. Skaičiuojama, kad viena diena ligoninėje Japonijoje pacientui kainuoja apie 100 eurų.
Paskaičiuokite bilietus ir kitus formalumus (jeigu sugalvosite skristi su lydinčiu asmeniu, kuriam reikės rūpintis, pavyzdžiui, ir nakvyne) – pigu tikrai nebus, bet...
Įdomu, kad medikų atlyginimas už konkrečias paslaugas – irgi nustatytas valstybės. Apie jokius papildomus mokesčius „vokelyje“ tikrai nereikia galvoti – viskas skaidru: nuo mokesčių tarifo iki personalo atlyginimo.
O jeigu jums prireiks išsikviesti pirmąją pagalbą, už jos atvykimą reikės sumokėti apie 15 eurų. Tiesa, už visas kitas paslaugas ar medikamentus teks primokėti papildomai, todėl „greitosios“ vizitas gali pabrangti ir iki 100 ar 200 eurų.

 
Tarp kitko
Sveikatos apsaugai skiriama 10,1 proc. BVP.
Japonijoje yra beveik 9000 ligoninių, beveik 100 tūkst. bendros pakraipos klinikų ir beveik 70 tūkst. odontologijos kabinetų.
PSO duomenimis, Japonijoje dėl antsvorio kenčia 3,4 proc. vyrų ir 3,6 proc. moterų.
Šalyje vyresni nei 65 m. žmonės sudaro 23 proc. gyventojų.
Šiuo metu Japonijoje gyvena per 50 tūkst. žmonių, kuriems yra daugiau nei 100 metų.
Viena moteris šioje žalyje vidutiniškai susilaukia 1,41 vaiko. 1000 gyventojų per metus tenka 7,41 gimimo ir 9,83 mirties atvejų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris