Ilgaamžių šalyje senoliams vietos pakanka

Saulenis Pociūnas
2015-01-05
Japonija pagrįstai vadinama pavyzdžiu daugeliui valstybių, kai pradedama kalbėti apie sveikatos apsaugą. Tekančios saulės šalyje gyvena per 127 milijonus žmonių. Ir gyvena jie – ilgiausiai pasaulyje: vyrų amžiaus vidurkis – 80, moterų – 87 metai. Kas lemia tokius rodiklius?
Ilgaamžių šalyje senoliams vietos pakanka
Gydytojų kvalifikacija ir patirtis, inovatyvios procedūros, šiuolaikiškiausi terapijos metodai ir tikslumas – visa tai lemia, kad Japoniją (jeigu piniginė leidžia) gydymui mielai renkasi ir turtingi užsienio valstybių pacientai.

Inovacijos ir tradicijos – greta
Japoniją galima vadinti viena gryniausių nacijų. Beveik 99 proc. šios šalies gyventojų sudaro japonai. Tačiau ne tik dažnai valgoma žuvis ar ryžiai bei rūpestingas požiūris į sveiką gyvenseną lemia tai, kad Japonija jau keletą metų yra lyderė gyvenimo trukmės suvestinėse.
Šios šalies sveikatos apsaugos sistema gali būti vadinama pavyzdžiu net tokioms valstybėms kaip Vokietija, JAV ar Izraelis. Kodėl?
Objektyviu rodikliu, kad sveikatos apsaugos sistema veikia puikiai, yra būtent gyventojų ilgaamžiškumas. O jeigu kalbėsime konkrečiau, šioje šalyje puikiai dera pačios naujausios technologijos, mokslo atradimai bei laiko išbandytos tradicijos. Jeigu sakysite, kad tik pati naujausia įranga viską lemia, būsite neteisūs. Japonijos sveikatos apsaugos sistema naudoja ir tradicinius, ir netradicinius būdus: akupunktūrą, aromaterapiją, šiacu masažą ar balneoterapiją.

Vis dėlto japonų sveikatos apsauga šiais laikais ypač vertinama už naujausius mokslo ir technologijų laimėjimus. Epilepsijos ar išsėtinės sklerozės diagnozė daugelyje kitų valstybių taptų vos ne mirties nuosprendžiu, bet tik ne Japonijoje. Gydytojų kvalifikacija ir patirtis, inovatyvios procedūros, šiuolaikiškiausi terapijos metodai ir tikslumas – visa tai lemia, kad Japoniją (jeigu piniginė leidžia) gydymui mielai renkasi ir turtingi užsienio valstybių pacientai.
 
Klinikos investuoja į įrangą
„Sveikatos turistus“ japonai mielai kviečia pas save. Kai medicina yra viena valstybės vizitinių kortelių, čia gydymąsi gali pasirinkti ir užsieniečiai. Klinikos pagrindines investicijas skiria įsigyti naujausią įrangą, todėl medicinos centruose aparatūros, kuri buvo pagaminta XX a. turbūt jau neberasite.
Antras faktorius – sėkmingai atliktų operacijų ar procedūrų dalis. Tai liudija apie aukščiausią medikų profesionalumo lygį.
Kas yra buvęs Japonijoje, sutiks, kad griežtai reglamentuotos instrukcijos kasdieniame gyvenime kartais varo į neviltį dėl perdėto paslaugumo ar konkretumo. Tačiau kai kalbama apie paciento sveikatą ar gyvybę, kiekviena grandis privalo ypač kruopščiai vykdyti numatytas procedūras: klaidoms paprasčiausiai nelieka vietos.
Tikslus pareigų atlikimas yra viena svarbiausių Japonijos sveikatos apsaugos funkcionavimo sudedamųjų dalių.
 
Valstybė kontroliuoja paslaugų kainas
Apie 80 proc. Japonijos klinikų – privačios. Iškart pasakysite, kad paslaugos bus nerealiai brangios. Taip, tikrai nepigios, bet... Visų paslaugų kainas ir tarifus yra nustačiusi valstybė. Todėl pacientui nėra jokio skirtumo, kur bus atliekama, pavyzdžiui, operacija. Jis gali rinktis strategiškai patogesnę gydymo įstaigą, visai nesirūpindamas – valstybinė ji ar privati, nes ir pastarojoje visus tarifus yra reglamentavusi valstybė. Jeigu kalbėsime apie kainas (kas aktualiausia sveikatos turistams), jos panašios į daugelio vakarų Europos valstybėse teikiamų analogiškų paslaugų tarifus. Tačiau jei vertinsime paslaugą pagal „kainos už paslaugos kokybę“ kriterijų, Japonija tikrai bus lyderė, geresnės gydymo paslaugų kokybės sunku tikėtis.

Bendras tyrimas Japonijoje kainuos apie 1000 dabar jau ir mums įprastų eurų. O kiek gali kainuoti konkreti procedūra, reikia tikslinti, nes metodų ir galimybių toje šalyje yra tikrai daug. Skaičiuojama, kad viena diena ligoninėje Japonijoje pacientui kainuoja apie 100 eurų.
Paskaičiuokite bilietus ir kitus formalumus (jeigu sugalvosite skristi su lydinčiu asmeniu, kuriam reikės rūpintis, pavyzdžiui, ir nakvyne) – pigu tikrai nebus, bet...
Įdomu, kad medikų atlyginimas už konkrečias paslaugas – irgi nustatytas valstybės. Apie jokius papildomus mokesčius „vokelyje“ tikrai nereikia galvoti – viskas skaidru: nuo mokesčių tarifo iki personalo atlyginimo.
O jeigu jums prireiks išsikviesti pirmąją pagalbą, už jos atvykimą reikės sumokėti apie 15 eurų. Tiesa, už visas kitas paslaugas ar medikamentus teks primokėti papildomai, todėl „greitosios“ vizitas gali pabrangti ir iki 100 ar 200 eurų.

 
Tarp kitko
Sveikatos apsaugai skiriama 10,1 proc. BVP.
Japonijoje yra beveik 9000 ligoninių, beveik 100 tūkst. bendros pakraipos klinikų ir beveik 70 tūkst. odontologijos kabinetų.
PSO duomenimis, Japonijoje dėl antsvorio kenčia 3,4 proc. vyrų ir 3,6 proc. moterų.
Šalyje vyresni nei 65 m. žmonės sudaro 23 proc. gyventojų.
Šiuo metu Japonijoje gyvena per 50 tūkst. žmonių, kuriems yra daugiau nei 100 metų.
Viena moteris šioje žalyje vidutiniškai susilaukia 1,41 vaiko. 1000 gyventojų per metus tenka 7,41 gimimo ir 9,83 mirties atvejų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...
  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Kauno poliklinikos šeimos gydytojas Lukas Pavlavičius teigia, kad jo specialybės atstovai dažnai nuvertinami, esą gali i&sc...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Nenustebkite, jei susirgus COVID-19 ims slinkti plaukai

  Persirgę COVID-19 vis daugiau žmonių skundžiasi, kad jiems ėmė slinkti plaukai. Gydytoja-trichologė Gitana Šabūnienė ramina – toks infekcijos poveikis laikinas.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica