Hillary Clinton iniciatyva: milijardai kovai su Alzheimerio liga

Agnietė Vilkišienė
2016-01-11
JAV Vyriausybė patvirtino pirmąjį Nacionalinį kovos su Alzheimerio liga planą. Demokratų partijos kandidatės būsimuose JAV prezidento rinkimuose Hillary Clinton iniciatyva mokslininkai gaus 2 milijardų dolerių finansavimą gana ambicingam planui įgyvendinti. Specialistai per dešimtį metų turės sukurti efektyvų ligos gydymą, prevencinę programą ir kompleksinę pagalbą sergančiojo šeimai.
Hillary Clinton iniciatyva: milijardai kovai su Alzheimerio liga
„Mes esame skolingi milijonams šeimų, kurie nerimaudami dėl artimųjų nemiega naktimis. Tikiuosi, kad mokslininkai padės įgyvendinti Alzheimerio ligos gydymo pažangą“, - žiniasklaidai teigė demokratų kandidatė į JAV prezidentus Hillary Clinton ir pridūrė, kad 2 mlrd. kovai su šia liga bus skirti iš jos pasiūlytos mokesčių reformos sutaupytų lėšų rezervo.

Kompleksinė pagalba
JAV Vyriausybė nori užtikrinti, kad Nacionalinis kovos su Alzhaimerio liga planas būtų įgyvendintas iki 2025 metų. Tam steigiamas ekspertų komitetas, turėsiantis pateikti konkrečius siūlymus. Tikimasi, kad bendras ekspertų ir mokslininkų tandemas pateiks konkrečias rekomendacijas dėl veiksmingo ligos gydymo ir kompleksinės pagalbos pacientų šeimoms.
 
H.Clinton siūlo pacientų šeimų nariams teikti ir psichologinę pagalbą. Dažnai žmonės neturi gebėjimų ir žinių susidoroti su artimojo liga. Jeigu nelaimė ištinka tėvus, jau suaugę vaikai priversti kardinaliai keisti gyvenimą. Dažnam reikia palikti darbą, kartais net gyvenamą vietą.
 

Pacientų šeimos narius būtina mokyti slaugos. Pasak ekspertų, veiksmingos mokymo programos gali duoti puikių rezultatų. Jos kainuoja daug mažiau nei medicininės priežiūros išlaidos. Tinkamą informaciją gavę giminaičiai geba kokybiškai slaugyti pacientą namuose.
 
„Mes esame skolingi milijonams šeimų, kurie nerimaudami dėl artimųjų nemiega naktimis. Privalome padaryti viską ką galime, kad palengvintumėme jų gyvenimą. Tikiuosi, kad mokslininkai padės įgyvendinti šios ligos gydymo pažangą“, - žiniasklaidai teigė H.Clinton ir pridūrė, kad pinigai bus skiriami iš jos pasiūlytos mokesčių reformos sutaupytų lėšų rezervo. Alzheimerio liga H.Clinton domisi jau seniai. Per aštuonerius darbo Senate metus ji ne kartą pirmininkavo kongresuose, kuriuose buvo nagrinėjamos šia liga sergančių žmonių bei jų artimųjų problemos.
 
Tam tikri pasikeitimai jau inicijuoti. Pavyzdžiui, iki šiol Alzhaimeriu sergančio asmens dingimas buvo registruojamas po paros. Remiantis tyrimų duomenimis, 98 proc. sėkmę lemia paieškos paskelbimo laikas. Todėl nuo šiol artimieji galės iš karto pranešti apie dingusį pacientą ir gauti visą reikiamą pagalbą. Policijos pareigūnams bus organizuojami papildomi mokymai. Alzheimeriu sergančio dingusio žmogaus paieškai jie turės imtis atitinkamų priemonių.  
 
Tiksinti bomba
Šiuo metu Alzheimerio ligos gydymas gali tik sušvelninti simptomus. Mokslininkai atlieka ne vieną tyrimą, kaip kuo anksčiau nustatyti ligą, nes ankstyva diagnostika padeda sulėtinti demencijos progresavimą.
 
„Alzheimerio liga nėra tiesiog senėjimas – mes galime jį išgydyti“, - sako garsus JAV mokslininkas Samuelis Cohen. Jis skaičiuoja, kad šiandien tai yra brangiausiai gydomas liga. O iki 2050 metų išlaidos tam pakils mažiausiai penkis kartus. Skaičiuojama, kad šimtmečio viduryje senyvo amžiaus žmonių planetoje bus daugiau nei jaunų. Demografiniam sprogimui pradedama ruoštis iš anksto. Neišvengiamai ateina didelių sveikatos ir socialinės apsaugos reformų metas.
 

Politikos titanų susidūrimas
Pagrindiniai H.Clinton oponentai neigiamai vertina naująją iniciatyvą. Pirmiausia todėl, kad vis dar nėra konkretaus pinigų panaudojimo plano.
Respublikonų lyderis Donaldas Trumpas kovą su Alzheimerio liga vadina nevykusia rinkiminės kampanijos reklama. Tačiau pats jokių alternatyvų nesiūlo.
 
Šalyje vis dar prisimenamas JAV prezidentas Ronaldas Reiganas, kurį pakirto Alzheimerio liga. R.Reiganas net po mirties patenka į populiariausių JAV prezidentų penketuką. 

Šiuo metu, Alzheimeriu serga daugiau nei pusšešto milijono amerikiečių. Jų slauga sveikatos priežiūros įstaigose ir namuose kasmet kainuoja trilijoną dolerių.

 
Tarp kitko
30 milijonų žmonių serga Alzheimerio liga. Išsivysčiusiose valstybėse tai yra trečia pagal dažnį mirties priežastis.
Dažniausiai ligos gydymą apsunkina vėlyva jos diagnostika.

Tarp riziką susirgti didinančių veiksnių yra bloga socialinė ir ekonominė padėtis, menkas išsilavinimas, apsinuodijimas aliuminiu, galvos smegenų trauma, genetika. Pastebėta, kad liga dažniau „pasirenka“ moteris.
 
Liga pavadinta ją pirmą kartą tyrusio ir aprašiusio vokiečių psichiatro ir neuropatologo Aloiso Alzheimerio vardu. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica