Gydytojui bilietą į Tėvynę nupirko moterys

Inga Markeliūtė
2018-12-14
Šiemet Nobelio taikos premija įteikta gydytojui Deniui Mukwege (63 m.) ir buvusiai džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ belaisvei jazidų aktyvistei Nadiai Murad (25 m.). Jų abiejų balsas šiandien yra girdimiausias, kai kalbama apie prievartą ir smurtą prieš moteris. Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen teigė, kad abu premijos laureatus, nepaisant skirtingų biografijos faktų, vienija kova už teisingumą.
Gydytojui bilietą į Tėvynę nupirko moterys
D.Mukwege priimdamas Nobelio taikos premiją pareiškė, kad vienintelis karas pasaulyje turėtų būti „karas su abejingumu“. Jis taip pat paragino pasaulį neignoruoti lytinio smurto konfliktų zonose. „Konfliktas Demokratinėje Kongo Respublikoje vyksta ne tarp grupių ar religinių fanatikų. Tai - net ne konfliktas tarp šalių. Čia varomoji jėga ekonominiai interesai, kurie veda į kongiečių moterų sunaikinimą“, - teigė gydytojas.

Gydytojas stebukladarys
„Žinią išgirdau operacinėje. Situacija buvo gana neįprasta – aplink buvę žmonės pradėjo verkti. Sutikite, keista. Išėjau iš operacinės ir moterų akyse mačiau laimę, tai - labai jautru. Į ligoninę ėjo vis kiti žmonės plojo, šoko, sveikino“, - pasakoja gydytoju stebukladariu vadinamas Denis Mukwege, kuris tokiomis aplinkybėmis sužinojo apie tai, jog jis yra Nobelio taikos premijos laureatas. Gydytojas sako, kad šis apdovanojimas skirtas ne jam, o visoms moterims, kurios tapo seksualinio smurto ir išnaudojimo aukomis. 
D.Mukwege šeimoje buvo trečias vaikas iš devynių. Būsimas gydytojas dėl infekcijos vos nemirė gimdamas. Jo gyvybę išgelbėjo sekmininkų misionierius iš Švedijos ir akušerė Majken Bergman. D.Mukwege tėvas taip pat buvo sekmininkų pamokslininkas, į kurį susirgę žmonės kreipdavosi prašydami, kad jis maldomis juos išgelbėtų. 
 
„Vaikystėje kartu su tėvu keliaudavau pas žmones, kurie sunkiai sirgdavo ir prašydavo pagalbos. Tėvas karštai už juos melsdavosi, taip bandydamas išprašyti dar vieno bilieto gyventi. Ūgtelėjęs supratau, kad vien maldomis žmonių neišgydysi, todėl ir pasukau į mediciną“, - sako medikas. 
Burundžio medicinos mokykloje jis įgijo gydytojo profesiją, dirbo pediatru kaimiško regiono Lemeros ligoninėje, netoli Bukavu. „Dirbdamas susidūriau ne tik su vaikais, bet ir moterimis, kurios kentėjo skausmus dėl gimdymo traumų, fistulių, genitalijų sužalojimų. Tai turbūt buvo vienas svarbiausių dalykų, lėmusių mano apisprendimą rezidentūros studijas rinktis Prancūzijoje ir įgyti ginekologo specialybę“, - pasakoja D.Mukwege. 
 
Ligoninę sunaikino po metų
Kongietis gydytojas ginekologas pirmąją Panzi ligoninę Demokratinės Kongo Respublikos mieste Bukavu atidarė prieš dvidešimt metų – po pirmosios patirties gydant moterį, kuri buvo išprievartauta ir lytiškai sužalota ginkluotų vyrų. Apie šį atvejį bei apie moterų patiriamus siaubingus sužeidimus gydytojas pasakojo interviu BBC. „Tai – siaubinga: moteris buvo ne tik išprievartauta, sumušta, jos šlaunys ir genitalijos suvarpytos kulkų. Ji neišgyveno. Tai, kaip su ja buvo pasielgta, man nesuvokiama“, - netramdė jaudulio gydytojas. 
 
Nuo to atvejo Panzi ligoninėje D.Mukwege kartu su kolegomis išgelbėjo daugiau nei 10 tūkst. moterų. Šiandien ligoninė prižiūri daugiau nei 3,5 tūkst. moterų per metus. Kaip sako gydytojas, kartais jo aštuoniolikos valandų darbotvarkėje būna iki dešimties sudėtingų operacijų, gelbėjant moterų gyvybes.
„Pirma ligoninė buvo įkurta tiesiog palapinėse. Vienoje jų įkūriau nėščiųjų priežiūros centrą, nes dėl nepriežiūros moterys pas mus dažnai miršta arba gimdymo metu patiria sudėtingas traumas. Kitoje buvo atliekamos chirurginės operacijos. Neišgyvenome nė metų, vieną dieną įsiveržus ginkluotiems vyrams viskas buvo sunaikinta. Ką dariau po to? Viską pradėjau nuo pradžių“, - pasakoja D.Mukwege. 
 
Dabar ligoninėje, kaip skelbia internetinis puslapis, dirba 370 gydytojų ir slaugytojų, kurie kasmet suteikia pagalbą 400 tūkst. Demokratinės Kongo Respublikos ir aplinkinių valstybių gyventojų. Daugiau nei du dešimtmečius rytinėje Demokratinėje Kongo Respublikos dalyje vyko kariniai konfliktai, kurių metų, kaip sako gydytojas, būtent moterys tapdavo karo įrankiu. 
Karo strategijos dalis
D.Mukwege priimdamas Nobelio taikos premiją pareiškė, kad vienintelis karas pasaulyje turėtų būti „karas su abejingumu“. Jis taip pat paragino pasaulį neignoruoti lytinio smurto konfliktų zonose. „Konfliktas Demokratinėje Kongo Respublikoje vyksta ne tarp grupių ar religinių fanatikų. Tai - net ne konfliktas tarp šalių. Čia varomoji jėga ekonominiai interesai, kurie veda į kongiečių moterų sunaikinimą“, - teigė gydytojas. 
 
Tiesa, jis dažnai garsėdavo aštriais pasisakymais, gėdindamas valstybių vadovus dėl jų silpnumo. Prieš šešerius metus kalbėdamas Jungtinėse Tautose gydytojas sukritikavo Demokratinės Kongo Respublikos prezidento Joseph Kabila vyriausybę bei kitas šalis, kurios daro per mažai stabdydamos smurtą prieš kongietes moteris ir prievartą, esančią karo strategijos dalimi. Po šios kalbos praėjus mėnesiui namuose jis buvo užpultas ginkluotų vyrų, dukra paimta įkaite. Patikimas draugas ir apsauginis nužudyti. Po šio įvykio gydytojas kartu su šeima pabėgo į Švediją, vėliau persikėlė į Belgiją.
 
Bilietas atgal
Į Tėvynė grįžo po metų, nes vietinės moterys surengė kampaniją, kurios metu buvo renkami pinigai D.Mukwege bilietui atgal. „Ar jūs galėtumėte po tokio gesto pasakyti ne? Pats pradėjau šią kovą su smurtu ir prievarta prieš moteris. Kai grįžau, gyvenimas pasikeitė. Gyvenu ligoninėje, negaliu laisvai vaikštinėti kur panorėjęs esu nuolat lydimas apsaugos. Taigi, galima sakyti, šiek tiek praradau savo laisvės“, - sako D.Mukwege. Šiuo metu gydytojas dirba ir gyvena savo įkurtoje ligoninėje kuri yra saugoma Jungtinių Tautų taikos palaikytojų. 

Apie Nadia Murad
Buvusi džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ belaisvė jazidų aktyvistė Nadia Murad (nuotr.) atsiimdama Nobelio taikos premiją maldavo tarptautinę bendruomenę padėti išlaisvinti šimtus moterų ir mergaičių, tebelaikomų IS nelaisvėje ir pareiškė, kad pasaulis privalo apsaugoti jos tautą.
Jungtinių Tautų geros valios ambasadore kovos su prekyba žmonėmis klausimais paskirta N.Murad buvo viena iš tūkstančių jazidų moterų ir mergaičių, kurias 2014 metais per savo didžiulio masto puolimą pagrobė džihadistai. N.Murad neteko motinos ir šešių brolių. 2014 metais į nelaisvę paimta N.Murad buvo prievarta ištekinta, ji buvo mušama ir žaginama, kol galiausiai sugebėjo pabėgti nuo savo kankintojų. Priimdama jai skirtą apdovanojimą N.Murad sakė, kad „XXI amžiuje, globalizacijos ir žmogaus teisių amžiuje“ tūkstančiai jos bendruomenės moterų ir merginų buvo pagrobtos, prievartaujamos ir parduotos.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica