Praėjusią savaitę beveik pusė milijono medicinos darbuotojų išėjo į gatves protestuodami prieš menkus atlyginimus. Keturias valandas trukusio mitingo metu slaugės, šeimos gydytojai, greitosios medicinos darbuotojai reikalavo padidinti atlyginimą bent vienu procentu.
Didžiojoje Britanijoje vykęs sveikatos sistemos darbuotojų protestas - pirmasis per pastaruosius trisdešimt metų.
Protestas „britiškai“
Proteste dalyvavo medicinos darbuotojai iš Anglijos bei Airijos. Velso valdžia kol kas leido tik balsuoti dėl mitingo surengimo. Tuo tarpu Škotijos valdantieji nė girdėti nenori apie medikų eisenas – jie sveikatos sistemos darbuotojams nutarimu uždraudė protestuoti. Tiesa, protestą galima pavadinti tikrai „britišku“, mat nebuvo jokių incidentų, medikai užtikrino, kad ligoninėse ir toliau būtų teikiama pagalba. Dar daugiau – jei protestuojančius pasiekdavo informaciją esą gydymo įstaigose skubiai reikia suteikti pagalbą, jie tuoj pat patraukdavo į ligonines.
Įdomu tai, jog šis sveikatos sistemos darbuotojų protestas pirmasis per pastaruosius trisdešimt metų. Be to, jame nedalyvavo odontologai ir specialistai. Panašu, pastarieji ir toliau yra patenkinti Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos sistema. Tačiau štai slaugės, šeimos gydytojai ir greitosios medikai nepatenkinti, jog vietoje žadėto, kad ir nedidelio algų pakėlimo, sulaukė akibrokšto. Valdžia pasiūlė medicinos darbuotojams dar dvejus metus išlaikyti jų atlyginimus dabartinio lygio. Didžiosios Britanijos biudžeto kancleris spaudai patvirtino esą tokie valdžios užmojai klaida. Kaip ir visa paruošta sveikatos sistemos finansavimo reforma.
Pinigų nežada
Didžiosios Britanijos sveikatos sekretorius Jeremy Hunt net ir po vykusio protesto pakartojo, kad sveikatos apsaugos biudžetas neleidžia didinti medicinos darbuotojams atlyginimų, nes tai būtų per didelė našta ir išlaidavimas. Dar daugiau, pasak jo, jei atlyginimai būtų pakelti, tektų atleisti nemažai darbuotojų.
Tačiau protesto dalyviai su tokiais valdžios pareiškimais kategoriškai nesutinka ir tikina, jog reikalavimas pakelti atlyginimus vienu procentu ir taip yra per mažas ir netgi juokingas. Bobas Holdavaskis, Sveikatos apsaugos sistemoje dirbantis daugiau nei dvidešimt metų, nėra linkęs į kompromisus ir teigia sieksiąs algų padidinimo ir toliau. „Manau mūsų pasiūlymas padidinti atlyginimus vienu procentu yra netgi per menkas. Ko gi tikisi valdžia? Reikalavimai mums vis didėja. O štai kai pradedame kalbėti apie atlyginimus, vienintelis sekretoriaus atsakymas – pinigų nėra. Dirbame gerai, atliekame visus mums pavestus darbus ir todėl tikrai nenorime nusileisti. Mūsų sveikatos sistema braška, nes nebeturi moralės“, - sakė B.Holdavaskis.
Atsidūrė ties skurdo riba
Vyresnioji akušerė Po Ying Li paaiškino, kodėl nutarė išeiti į gatves. „Per pastaruosius metus labai nukentėjo mūsų atlyginimai, ypač gimdyvių padėjėjų. Šie specialistai atsidūrė ties skurdo riba, kai kurie jau traukia į maisto bankus, nes patys nebegali nusipirkti produktų“, - sakė Po Ying Li. Jos kolegė Natalie Carter pridūrė, jog viskas ne tik dėl atlyginimų. „Mes čia stovime ir dėl to, jog mūsų darbo krūvis tampa nebepakeliamas. Akušerių trūksta, o darbo tik daugiau. Jaučiamės tarsi nuolatos turėtume ką nors duoti, tačiau negauname už tai grąžos“, - tikino M.Carter.
Tuo tarpu intensyvios terapijos slaugytoja Karoline Abernethy aiškino nenorėjusi protestuoti, tačiau valdžios sprendimai nepaliko jai kitos išeities. „Patikėkite, tikrai nenorėjau eiti į gatvę. Be to, kaip ir daugelis čia esančių noriu ne tik atlyginimo padidėjimo. Siekiu geresnių, saugesnių darbo sąlygų, mokesčių peržiūrėjimo ir galimybės užsidirbti bent kiek daugiau už viršvalandžius, pamaininį darbą“, - priežastis vardino K.Abernethy.
Tarp kitko
Medicinos darbuotojų proteste sudalyvavo ir kiti gyventojai. Teigdami, jog į gatves jie išėjo norėdami išreikšti paramą sunkiai dirbantiems medikams. „Nors esu jau pensinio amžiaus, visada buvau aktyvistė ir siekiau, kad sveikatos apsauga veiktų gerai. Prisimenu, jog jau po Margaret Tečer viskas ėjo tik blogyn. Mano apylinkėje buvo uždarytos penkios ligoninės. Šiandien esu čia, nes matau, kad sveikatos sistema yra fragmentuota. Darbuotojams suteikiamos prastos sąlygos ir maži atlyginimai. Tai nėra teisinga“, - sakė beveik aštuoniasdešimties sulaukusi June Hautot.
Palaikymą protestuotojams išreiškė ir pravažiuojantys žmonės, kurie trumpam stabteldavo prie medicinos darbuotojų ir iškeldavo nykščius į viršų.
Komentuoti: