Šernų populiacijos mažinimas - efektyviausia prevencija

www.lsveikata.lt
2015-12-07
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) antrus metus kovoja su Lietuvoje įsisiautėjusiu afrikiniu kiaulių maru. Situacija ekstremali: vien šiemet maras spėjo įsisukti į trečdalį šalies rajonų savivaldybių. Nuo metų pradžios rasta 123 užsikrėtę šernai, 67 sumedžioti šernai, dar 56 rasti nugaišę dėl ligos. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo prof. Jono Miliaus, tai - socialinė, politinė ir ekonominė problema, o efektyviausia kovos priemonė - mažinti šernų populiaciją ir laiku surinkti kritusių šernų gaišenas.
Šernų populiacijos mažinimas - efektyviausia prevencija
Atsižvelgiant į tai, kad vakcinos nuo šios ligos nėra, efektyviausias būdas bandyti pažaboti ligą - šernų populiacijos mažinimas.

Tikslas
Atsižvelgiant į dabartinę Afrikinio kiaulių maro situaciją Lietuvoje ir Pabaltijo regione, šalyse, kuriose užfiksuoti AKM protrūkiai numatyta sumažinti šernų populiaciją iki 0,5 šerno 1km2 medžioklės plote. Numatytas gyvūnų tankumas reiškia, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje šernų populiacija turėtų sudaryti ne daugiau kaip 25 tūkst. šernų. Šį tikslą Lietuva numatė pasiekti iki 2017 m. balandžio 15 d.

Efektyviausia priemonė
Pasak VMVT specialistų, siekiant efektyviai kovoti su liga reikia ne tik intensyvaus tarnybų darbo, bet ir visuomenės supratimo. Pasak prof. J.Miliaus, atsižvelgiant į tai, kad vakcinos nuo šios ligos nėra, efektyviausias būdas bandyti pažaboti ligą - šernų populiacijos mažinimas. Tai kol kas viena geriausių prevencijos priemonių. Tiesa, šernų populiacija turi būti reguliuojama ne tik užkrėstose zonose, bet visoje šalyje.
Šiuo metu objektyvios statistikos apie šernų populiaciją stinga. Aplinkos ministerijos duomenimis, iki jauniklių atsivedimo Lietuvoje buvo priskaičiuojama apytiksliai 27-30 tūkst. šernų populiacija, tačiau įvertinus kasmetinį prieauglį, šiuo metu šis skaičius galėtų būti dvigubai didesnis. Reguliuojant šernų populiaciją, Aplinkos ministerija įpareigojo medžioklės plotų naudotojus teikti ataskaitas apie praėjusį mėnesį sumedžiotus šernus Aplinkos ministerijos Regiono aplinkos apsaugos departamentui, išdavusiam medžioklės plotų naudotojui leidimą naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius, ir VMVT teritoriniam padaliniui, kurio veiklos teritorijoje medžioklės plotų naudotojai turi leidimą naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius.
 
Greitesni tyrimai
Pasak specialistų, siekiant reguliuoti šernų populiaciją kiekviename medžioklės ploto vienete šernų viliojimų vietų skaičius sumažintas iki nedaugiau kaip 10-ies. Vienoje šernų viliojimo vietoje vienu metu naudojamo natūralaus pašaro ar masalo kiekis neturi viršyti 100 kilogramų.

Nors pati liga žmogaus sveikatai nėra pavojinga, afrikinis kiaulių maras įsisuka ir į kiaulių ūkius, kuriuos tenka naikintis. Tokias pasekmes taip pat gali sukelti medžiotojai, nes kiaulių maras gali būti pernešamas ir su šernų skerdiena. Todėl būtina kiekvieną sumedžiotą šerną ištirti.
Pasak VMVT specialistų, siekiant užtikrinti operatyvesnį mėginių ištyrimą užkrėstose teritorijose medžiotojams yra sudaryta galimybė patiems pristatyti mėginius į teritorinį VMVT padalinį arba tiesiogiai į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą. Pristačius mėginius tiesiai į laboratoriją iki 10 val. ryto, tyrimų rezultatai pateikiami per 8 valandas. Taip sutrumpėja sumedžiotų šernų skerdenų saugojimo laikas, medžiotojai gali greičiau sutvarkyti medžioklės laimikį.


Tarp kitko
Užkrėstose teritorijose draudžiama dalinti sumedžiotų šernų mėsą, kol nebus gauti afrikinio kiaulių maro tyrimų rezultatai. Šerniena iki tyrimų rezultatų gavimo turi būti saugoma su VMVT teritoriniu padaliniu suderintoje vietoje.
Radus gaišusį šerną nedelsiant informuoti VMVT arba teritorinį VMVT padalinį. Informacija gali būti pateikiama visą parą veikiančia nemokama telefono linija: (8*800) 40 403
Medžioklės plotuose ne mažesniu kaip 3 km spinduliu, kuriose buvo nustatytas maras per 30 d. kartu su VMVT teritorinio padalinio pareigūnu organizuoti gaišusių šernų paiešką kartą per savaitę.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica