Pensija – ne nuosprendis gyvenimui

Aigustė Tavoraitė
2017-12-04
Daugeliui žmonių išėjimas į pensiją prilygsta gyvenimo pabaigai: nepaliaujamai lanko mintys apie ateinančią senatvę, užvaldo nerimas, netgi apatija. Kas padėtų išgyventi šį etapą?
Pensija – ne nuosprendis gyvenimui
Tyrimai atskleidžia, kad geriausiai pensinio amžiaus gyvenimo pokyčius priima vidutinės arba aukštos savigarbos žmonės. Todėl tiems, kas niekaip negali susitaikyti su naujuoju socialiniu statusu, visų pirma reikėtų pradėti geriau elgtis su pačiu savimi.

Pataria specialistas
Psichologas Erikas Siudikas:
 

Kai bliūkšta iliuzijos
- Kodėl išėjus į pensiją dažniau aplanko neigiamos emocijos? Didžiausia problema ta, kad dar artėjant šiam gyvenimo periodui žmogus susikuria tam tikras iliuzijas: kas bus, kai jis pasens, kaip gyvens, keliaus, prižiūrės anūkus, bus reikalingas. Kai toks įsivaizdavimas nesutampa su realybe, aplanko nusivylimas savimi, gyvenimu. Todėl vienintelis kelias yra priimti gyvenimą tokį, koks yra.
 
Dar vienas ydingas vyresnių žmonių požiūris – už juos kažkas turi prisiimti atsakomybę, jais pasirūpinti. Tai gimdo bejėgiškumo jausmą, atsiranda noras pritraukti kitų gailestį. Natūralu, kad kai pats žmogus nekontroliuoja gyvenimo, kasdienybės, jis ima jaustis blogai. Už savo gyvenimą turite būti atsakingi jūs patys. Visų pirma gyvenate jūs dėl savęs. Ir daug kas prasideda nuo smulkmenų – pasigaminti skanius pietus, susitvarkyti namus net tada, kai nelaukiate svečių.
 
Ko imtis?
Norint išblaškyti neigiamas emocijas, reikia nepamiršti bendravimo su bendraminčiais, rasti sielai artimų užsiėmimų, išsikelti kokį tikslą (pavyzdžiui, kažkam tai gali būti kryžiažodžio sprendimas, atsakymų siuntimas, naujo numerio laukimas).
Neretai išėję į pensiją žmonės pajunta nemokantys bendrauti su žmonėmis – tiesiog kaip žmogus su žmogumi, o ne darbiniais klausimais.

 
Todėl, jeigu sutikote žmogų, su kuriuo sunku užmegzti ryšį, arba pats esate iš tokių, susimąstykit, kaip tai galima būtų pakeisti. Vienišų žmonių yra be galo daug, tad jeigu su vienu dialogas nepasisekė – tai tikrai ne tragedija. Kai kada gali praversti ir specialisto konsultacija.
Pažintims ir pokalbiui užmegzti itin padeda šuo. Keturkojis draugas – puiki kompanija pasivaikščiojimams, neleisianti nuobodžiauti ir padėsianti pasijausti reikalingam.
 
Pereina kelis etapus
Dar artėjant pensiniam amžiui, žmogui tenka pereiti kelis etapus. Pirmasis – vadinamoji priešpensinė fazė. Čia šis gyvenimo periodas matomas kaip tolima ateitis, nors kartu ir neapleidžia nerimo jausmas. Daugelis šiame etape pradeda kaupti pinigus ateičiai, pradeda „kurti“ tą vietą (pvz., sodybą, namus), kurioje yra planuojama praleisti didelį laiko tarpą išėjus į pensiją, mėgina ieškoti naujų ilgalaiki pomėgių. Antrasis etapas – „Medaus mėnuo“. Jis prasideda iškarto išėjus į pensiją. Žmogus, laisvės dėka, pajaučia euforijos jausmą, juk daugiau nereikia skubėti, galima užsiimti tuo, kas patinka. Tačiau netrunka ateiti nusivylimo fazė, kai realybė neatitinka susikurto idealaus paveikslo.

 
Verta žinoti
Didžiausia „pensinį stresą“ patiria tie, kurie darbe dirbo intensyvų kūrybinį darbą ir tie, kas gyvena vienas ir atitolęs nuo vaikų, anūkų. Tokiems žmonėms išėjimas į pensiją dažnai tampa didžiausia tragedija.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica