Šeimoje su psichine negalia: kaip padėti artimajam?

Aneta Vaitkienė
2021-12-03
Dažnai psichinės žmogaus negalios diagnozavimas jo šeimai tampa dideliu iššūkiu, nes artimieji nežino, kaip jam pagelbėti. Kartais tai lemia ir šeimos iširimą.
Šeimoje su psichine negalia: kaip padėti artimajam?
Psichologai siūlo vienintelį veiksmingą būdą sugrąžinti vidinę ramybę psichinės negalios ligonio artimiesiems, o kartu ir šitaip palengvinti gyvenimą jam pačiam – tai tiesiog priimti jį kartu su visais trūkumais.

Pataria specialistė
Psichologė Nida Matiukienė:
 

Kyla daug nesupratimo
Šeimos tarpusavio santykiuose psichinė negalia iš tiesų sukelia daug įtampos. Artimas žmogus atrodo savyje užsisklendęs ar priešiškai nusiteikęs, jo reakcijos keistos, keista ir nenormalu atrodo viskas – judesiai, kalba, mąstymas... Tai lyg kitas žmogus, svetimas, nesuprantamas ir bauginantis. O juk kažkada buvo kitaip, ir daugelis artimųjų iš visų jėgų stengiasi grąžinti tą, ankstesnį variantą bei atsisakyti šio, „sugedusio“...
 
„Mes tarsi norime, – pasakoja psichologė, – psichinę negalią turintį giminaitį sugrąžinti į savo pasaulį ir parodome tai reikalaudami, kad jis stengtųsi būti toks kaip mes. Sunkiausia yra suprasti ligos iškreiptą pasaulį, o jo nesuvokimas formuoja tam tikrą vakuumą tarp negalią turinčio asmens ir jo artimųjų. Tikslinga būtų ne padėti jam sugrįžti į mūsų pasaulį, o patiems nueiti į jo pasaulį. Ten galime susitikti, ten kuriamas naujas ryšys ir tik tada galima pradėti kelionę kartu geresnio prisitaikymo link.“
 
Pasistengti priimti tokį, koks jis yra dabar
N.Matiukienė siūlo vienintelį šiomis aplinkybėmis veiksmingą būdą sugrąžinti vidinę ramybę psichinės negalios ligonio artimiesiems, o kartu ir šitaip palengvinti gyvenimą jam pačiam – tai tiesiog priimti jį kartu su visais trūkumais. Jos praktika su pacientais parodė, kad tai visiškai įgyvendinama bei kiekvienam pasiekiama, nors atrodo ir pakankamai sudėtinga. O pasiekiama per reikalavimų, keliamų negalią turinčiam žmogui, sumažinimą. Nereikalauti iš jo to, ką jis turėtų gebėti ir koks jis turėtų būti, bei nelaukti, kad vieną gražią dieną jis ims ir pasikeis.
 

„Pažįstu vieną šeimą, – pasakoja N.Matiukienė, – kurioje gyveno demencija serganti senutė. Su ja artimiesiems išties buvo nelengva. Dukra nuolat pyko, priekaištavo, nervinosi ir labai kentėjo dėl mamos ligos, nes sunku buvo matyti vis labiau neįgalią mamą. Tačiau anūkas pradėjo kalbėti tos močiutės kalba ir bendraudavo su ja jos savitame pasaulyje to pasaulio kategorijomis, pavyzdžiui, „apie atominį lapušeką“. Racionalių temų jie neliesdavo, o bendraudavo jau ligos paliestame pasaulyje, išsaugodami santykius.“ Kaip tik tokiu būdu per susiformavusį vakuumą tarp „sveikų“ ir „ligonių“ ir atrandamas artumo bei supratimo tiltas, mano psichologė.
 
Neprarasti savęs ir priimti pagalbą
Užklupus artimojo ligai ir artimiesiems dar nesuvokus savo naujojo vaidmens joje, kyla rizika pernelyg save išvarginti ir sugadinti tarpusavio santykius, tad jiems dažnai praverčia pagalba. „Artimųjų, besirūpinančių neįgaliuoju, psichinei sveikatai tenka be galo didelis krūvis gyventi nuolatiniame distrese, – patirtimi dalijasi N.Matiukienė, – todėl jiems ir patiems reikalinga pagalba prisitaikant prie šio iššūkio.
 
Ypač padeda terapinės grupės, kurios teikia dar daugiau palaikymo psichikos negalią turinčių žmonių artimiesiems. Čia jie gali sutikti daugiau tokių šeimų, išgirsti įvairių patirčių, jomis dalintis, rasti daugiau galimybių gyventi pasikeitusį gyvenimą ir kartu mokytis, kaip priimti negalią turintį artimą.“ 

 
Tarp kitko
Psichikos ligų gydymo efektyvumas siekia 60–80 proc. Jos gali kilti dėl iki galo neaiškių priežasčių, visų jų simptomai tai sustiprėja, tai susilpnėja, o svarbiausia, visos jos priverčia kentėti ne tik patį žmogų, bet ir jo šeimą. Tai užima daugiau laiko nei gydant fizines ligas, gali būti pagerėjimų ir pablogėjimų. Kartais pagerėjimą pavyksta pasiekti palengva, kartais su atkryčiais. Tačiau teigti, kad psichikos liga neišgydoma, būtų didžiulė klaida.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris