Už gražią šypseną pacientai „ačiū“ taria Žalgirio klinikai

Deimantė Zailskaitė
2016-03-24
Ko žmonės bijo labiausiai? Sutikite: dantų skausmo! Nepaisant kokio amžiaus būdami – vaikai ar jau suaugę. Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, viena pirmaujančiųjų gydymo įstaigų Lietuvoje, skaičiuoja jau dvidešimt penkerius intensyvaus darbo metus. Sostinėje įsikūrusioje klinikoje pasitelkę naujausias inovacijas visą parą dirba aukštos kvalifikacijos specialistai, kad pacientai iš jų darbo kabineto išeitų sveiki, laimingi ir pamiršę dantų skausmą. Žalgirio klinikos vizitinė kortelė – tūkstančiai šypsenų Vilniaus mieste, Lietuvoje, užsienyje.
Už gražią šypseną pacientai „ačiū“ taria Žalgirio klinikai
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela ir Žalgirio klinikos direktorė profesorė Alina Pūrienė (centre) su padėkos raštais apdovanotais klinikų kolektyvo nariais. K.Driskiaus nuotraukos.

Pagrindinė odontologijos klinika
Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos istorija prasideda po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Palyginti ramiame kampelyje, netoli miesto centro įsikūrusios klinikos įsteigimas, jos darbas yra unikalus monoprofilinės odontologinės ligoninės pavyzdys, kai vienoje bazėje teikiamos aukščiausio lygio mokslu ir pažangiausiomis technologijomis pagrįstos odontologinės priežiūros paslaugos. Žalgirio klinikos direktorė profesorė Alina Pūrienė puikiai prisimena dieną, kai odontologams buvo pasiūlyta keltis į tuometinę KGB ligoninę Žalgirio gatvėje.
 
„Darbo pradžia buvo nelengva. Nors žmonių nuotaika pakili – tvarkėmės laisvoje šalyje, bet sveikatos priežiūros įstaigoms daug ko trūko. Pravertė jau naudotų, bet geros būklės odontologinių įrangų didžiulė siunta iš Malmo (Švedija), funkcinės lovos iš Vokietijos, atvežti pirmieji spausdintuvai ir kopijavimo įranga iš Norvegijos. Žinojome, kad iki tol buvęs išblaškytas odontologų mokymas turi būti suvienytas, o studentų mokymas neįsivaizduojamas be stiprios klinikinės bazės. Visą laiką buvo siekiama kartu su universitetu žengti į priekį. Vilniaus universitetas, kaip gražioji ligoninės karūna, mums suteikė sparnus, - turėjome pakilti ir skristi, tai yra kelti Lietuvos odontologiją į aukštumas. Būdami maži, lankstūs, greitai persitvarkantys ir tobulėjantys, tapome tuo, kuo esame šiandien. Man drąsu parodyti ir pasakyti, kad tikrai esame didžiausia, pagrindinė Lietuvos odontologinės sveikatos priežiūros, veido ir žandikaulių chirurgijos bazė“, – sako prof. A.Pūrienė.
Kasmet veido ir žandikaulių chirurgijos skyriuose yra gydoma per tris tūkstančius ligonių. Konsultacinėje poliklinikoje specializuota ambulatorinė, diagnostinė ir gydomoji odontologijos pagalba suteikiama beveik 61 tūkst. pacientų.
 
„Be galo didžiuojuosi Žalgirio klinika, - sako viena klinikos įkūrimo organizatorių, profesorė, habilituota mokslų daktarė Irena Balčiūnienė, kurią sveikatos apsaugos ministras Juras Požela apdovanojo nusipelniusios Lietuvos gydytojos garbės ženklu. – Dabar visa odontologija yra konsoliduota vienoje geriausių Lietuvos odontologijos klinikų, o prieš dvidešimt penkerius metus buvome absoliučiai išblaškyti: veido ir žandikaulių chirurgijos stacionaras buvo įsikūręs Tilto gatvėje, poliklinikinis odontologijos skyrius – Tilto ir Žygimantų gatvėje, kur vyko ir gydytojų odontologų tobulinimas. Dalis gydytojų odontologų tobulinosi Karoliniškių poliklinikoje, kita dalis – Santariškių konsultacijų poliklinikoje. Dabar turime vieną didžiulę mokymo ir gydymo bazę ir puikiai paruoštus specialistus. Iš mūsų Žalgirio klinikos ir Medicinos fakulteto Odontologijos instituto keturiolika gydytojų buvo išsiųsti tobulintis į užsienį, kur baigė magistrantūros, doktorantūros studijas. Grįžę jie davė didžiulį postūmį visai Lietuvos odontologijai.“

 

Keičiasi technologijos, gerėja gydymo rezultatai
Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje veikia du klinikiniai centrai: Klinikinės odontologijos bei Burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos. Juose pacientams teikiama profesionali odontologinė pagalba, atliekamos sudėtingos diagnostikos ir gydymo procedūros bei organizuojamas pedagoginis, mokslo, metodinis, konsultacinis darbas.
 
„Esu pirmoji chirurgė, atėjusi dirbti į Žalgirio kliniką, perkelta iš Raudonojo Kryžiaus ligoninės. Buvau jauna, kupina entuziazmo, man viskas buvo labai įdomu, – pasakoja Žalgirio klinikos Konsultacinės poliklinikos vedėja Aušra Šaikuvienė. – Į Konsultacinę polikliniką pacientai patenka dėl uždelstų uždegimų, traumų, sirgdami pažengusia onkologine liga. Direktorės iniciatyva organizavome burnos vėžio prevencijos savaitę, kurios visiškai nefinansavo ligonių kasos. Lanksčiai pažiūrėti į puikias iniciatyvas, suprasti iniciatorių motyvus kuo anksčiau padėti žmonėms (nes Lietuva „pirmauja“ pagal apleistų burnos vėžių skaičių) ligonių kasų biurokratams sunku suprasti. Manau, kad valstybei pigiausias gydymas yra profilaktika. Įsivaizduokite, jeigu per porą savaičių į mus kreipėsi penki šimtai penkiasdešimt septyni žmonės, norėdami pasitikrinti sveikatą. Kiek papildomai dirbo gydytojai, seselės be jokio atlygio! Puiku, kad kai kuriuos vyrus, metusius rūkyti, žmonos atvedė išsitirti. Akcijos metu nustatėme penkis pirmos stadijos vėžius. Mes, chirurgai, vien dėlto galime dirbti dieną naktį, kad laiku suteiktume pacientams pagalbą, tuomet jų išgyvenamumas tikrai didelis. Paskutinės vėžio stadijos gydymas ilgas, brangus, o išgyvenamumo rodikliai – ženkliai mažesni“.
 
Žalgirio klinika – bene vienintelė gydymo įstaiga Lietuvoje, kur yra prieinamas gydymas negalią turintiems pacientams. Kasmet šioje klinikoje gydoma daugiau nei šimtas neįgaliųjų. „Esame unikalūs tuo, kad sugebame dirbti su įvairiais pacientais, pradedant nuo mažiausio kūdikėlio iki neįgaliųjų arba vyresnio amžiaus žmonių. Turime didelę svajonę įsteigti neįgaliųjų gydymo centrą. Dažnai neįgalūs žmonės Lietuvoje tarsi paliekami už borto.
 
Darbo turime tikrai daug. Žmonės – darbštūs ir nepaprastai myli savo darbą. Chirurgijoje, kaip aš sakau, užsilieka truputėlį kuoktelėję žmonės. (Juokiasi.) Atsakomybė - didžiulė, stresas - milžiniškas, komplikacijos - kaip ir kiekvienoje didžiojoje chirurgijoje, tik kažkodėl visiems atrodo, kad burna yra kažkas labai mažo. Kai yra didžiulė koncentracija ribotoje erdvėje, kur turi tilpti dvi gydytojo rankos, instrumentai ir dar ką nors turi išoperuoti, tuomet burna atrodo didelė“, – šypsosi A.Šaikuvienė.
 
Žalgirio klinikos Burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos centre visą parą teikiama specializuota skubi ir planinė pagalba pacientams, patyrusiems įvairias veido ir žandikaulių srities traumas, sergantiems įvairios kilmės burnos, veido ir žandikaulių bei kaklo srities uždegimais, augliais, neurostomatologinėmis ligomis, dantų gydymo patologija, gydomos įvairios įgimtos veido formavimosi anomalijos, atliekamos ortognatinės (žandikaulių formos ir santykio keitimo, sąkandžio koregavimo) operacijos.
„Kalbant apie burnos, veido ir žandikaulių chirurgiją, pacientų srautas - įvairus, nuo visaverčių visuomenės narių iki žemesnio socialinio lygmens atstovų, kurie netgi neturi nuolatinės gyvenamosios vietos“, – sako Žalgirio klinikos Burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos centro vadovas doc. dr. Linas Zaleckas.
 
„Jeigu prieš penkiolika metų būnant Vokietijoje ir matant jų naudojamas priemones imdavo pavydas, dabar galime pasidžiaugti, kad iš užsienio atvažiuoja studentai ir rezidentai mokytis, stažuotis. Keičiasi metodai, medžiagos, technologijos, naudojamos operacijoms atlikti, ženkliai ūgtelėjo personalo kvalifikacija, pasiekiami daug geresni gydymo rezultatai. Naudojamos specialios kompiuterinės programos, padedančios planuoti operaciją, bet chirurgo darbo laikas nesutrumpėja, nes daugiau laiko tenka skirti operacijų detaliam kompiuteriniam planavimui, pasiruošimui. Pacientas gerokai išlošia, nes sutrumpėja operacijos laikas, trumpiau būna narkozės būsenoje, dėl tikslaus chirurginio darbo planavimo, operacijos metu būna žymiai mažiau netikėtumų“, – sako L.Zaleckas.
 
Jauniausi pacientai – devynių mėnesių
Per metus Klinikinės odontologijos centre Kariesologijos ir endodontijos poskyryje registruojama daugiau kaip dešimt tūkstančių pacientų apsilankymų. Kariesologijos ir endodontijos poskyrio vadovė doc. dr. Rūta Bendinskaitė apgailestauja, jog profilaktikai žmonės vis dar neskiria pakankamai dėmesio. Jauniausiam Žalgirio klinikos pacientui tėra devyni mėnesiai.
 
„Tie vaikai, kurių tėvai rūpestingi, tikrai yra sveikomis burnomis. Juos prilyginčiau skandinavų vaikams. Tačiau kita dalis vaikų ir tėvų kreipiasi, kuomet suskausta dantį. Vis dar neįsisąmonijama, jog sveikata yra žmogaus, o ne gydytojo atsakomybė. Tikėtis, kad išgersi tabletę ir skausmas praeis, neverta. Stebuklų nebūna. Nesirūpinančių savo dantimis situacija yra tragiška, nors galimybių juos išsaugoti tikrai yra ir netgi nelabai brangių. Su studentais esame radę dantų šepetėlių už keletą centų ir dantų pastų galima taip pat rasti ne itin brangių. Pasakymas, kad profilaktinės priemonės brangios, nėra teisingas. Tiesiog reikia išmokti dirbti – tai yra taisyklingai valyti ir prižiūrėti dantis, kaip rekomenduoja jūsų gydytojas odontologas“, – akcentuoja gydytoja R.Bendinskaitė.

 
Komentarai
VU ligoninės Žalgirio klinikos direktorės pavaduotoja ekonomikai Zita Urbonavičienė:
- Profesine prasme esame išaugę ir nuolat tobulinamės, važinėjame po visą pasaulį, kur skaitome paskaitas ir dalijamės patirtimi, naujausiais laimėjimais. Gerąsias patirtis stengiamės įsisavinti. Vykdėme didelį inovacijų projektą – tai buvo dešimties metų trukmės medicinos technikos ir technologijų atnaujinimo projektas. Per tą laikotarpį iš pagrindų pasikeitė viskas: ir diagnostikos, ir gydymo galimybės, ir paslaugų prieinamumas. Ženkliai pasikeitė mūsų klinikos aplinka. Apsišiltinome pastatus, sumažėjo triukšmo lygis ir kenksmingumo sąlygos, atnaujintos sterializacinės, priėmimo, skubios pagalbos skyriaus patalpos. Dienos chirurgijos paslaugų teikimo sąlygas įgyvendinome už Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

 
Finansine prasme gražų pakilimą išgyvenome iki du tūkstančiai vienuoliktųjų metų, kuomet buvo adekvačiai atlyginama už suteiktas paslaugas, jų sudėtingumą ir atitinkama verte buvo apmokama už suteiktas paslaugas. Jautėmės reikalingi, vertinami. Nuo du tūkstančiai vienuoliktų metų Lietuva įsigijo Australijos stacionarinių paslaugų apmokėjimo sistemą, kurioje specializuota burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos sritis nėra įvertinta. Tai mus be galo nuskurdino. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, mūsų paslaugų įkainis krito daugiau nei penkiasdešimt keturiais, o kai kurių paslaugų net iki septyniasdešimties procentų. Pagal gydytojų darbo užmokestį Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika atsidūrė paskutinėje vietoje. Mūsų gydytojų atlyginimas nesiekia tūkstančio eurų. Kaip sulaikyti kvalifikuotą medicinos personalą nepalikti Klinikos?
 
Mūsų profesorė ir klinikos direktorė Alina Pūrienė beldėsi į visas Sveikatos apsaugos ministerijos, Seimo, Vyriausybės duris ir mes buvome suprasti, išgirsti. Buvo pakeisti teisės aktai ir laikinai leista indeksuoti stacionarinių paslaugų apmokėjimą pusantro karto. Stabilumo nėra, daug nežinomų ateities klausimų, nes iki šiol Valstybinė ligonių kasa ir jos dabartinis vadovas G.Kacevičius, skirtingai nuo vyriausybės ir ministerijos vadovų požiūrio, nori sunaikinti gerai veikiančią specializuotą monoprofilinę sveikatos priežiūros įstaigą.
 
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto vadovė prof. dr. Vytautė Pečiulienė:
- Odontologijos studijų programa yra akredituota šešeriems metams. Universitetas skyrė tris milijonus litų klinikinei bazei atnaujinti. Ir, kas svarbiausia, turime be galo nuostabius, talentingus ir specialybę mylinčius, sakyčiau, didelius altruistus dėstytojus. Aš manau, kad visiems studentams yra duotos sąlygos tobulėti, bet, kaip ir bet kurioje specialybėje, daug ką lemia asmeninė žmogaus motyvacija.

Motyvuoti daugiau pasiekia.  Manau, kad studentus šią specialybę rinktis masina galimybė dirbti individualiai. Gydytojas odontologas tikrai gali sukurti savo darbo vietą ir joje plėtoti į save investuotas žinias. Mes matome, kad pas mus yra studentų, kurių seneliai arba tėvai - odontologai. O dalį galbūt patraukia tai, kad lankėsi pas malonų gydytoją, kuris jauną žmogų netiesiogiai pastūmėjo rinktis šią specialybę.
 
Buvęs ilgametis gydytojas periodontologas Juozas Vasiliauskas:

- Noriu palinkėti Žalgirio klinikai toliau tobulėti ir neatsilikti. Greta - universitetas, studentai, naujausia technika ir metodai. Studentai gauna viską, kas yra reikalinga. Duok Dieve, kad jie įsisavintų visas žinias ir daugiau klaustų ir klausytų dėstytojų. Kaip aš sakau, klauskite, ko tik norite, ir į visus klausimus bus atsakyta. Studentams palinkėčiau išnaudoti visas sąlygas ir iš dėstytojų išmokti visko, ką jie geriausiai žino, moka, kad paskui galėtų pritaikyti praktikoje.

 
Sveikintojai
Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė:

- Jūs dirbate kiekvieną dieną intensyvų ir sunkų darbą. O juk žmogus ko labiausiai bijo? Danties skausmo. Turbūt kaip niekas kitas, jūs esate kiekvienam labai reikalingi. Su modernia technika, aukštos kvalifikacijos specialistais galite žmonėms padėti visą parą. Sveikinu jus su gražiu jubiliejumi ir noriu palinkėti tokios pat energijos, kokia tryško iš profesorių Irenos Balčiūnienės ir Alinos Pūrienės prieš dvidešimt penkerius metus. Tokios pat energijos linkiu A.Pūrienei dar dvidešimt penkerius metus ir visiems jums geros sveikatos. Nepamirškite, kad jūs kiekvienam Lietuvos piliečiui, ar tai būtų vaikas, ar senuolis, esate nepaprastai reikalingi.
 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:

- Jaučiuosi šiek tiek nejaukiai ir nepatogiai stovėdamas ir sveikindamas jus visus. Dėl to, kad praėjusiais ir užpraėjusiais metais komitete, kada Sveikatos apsaugos ministerija pristatė analizę ir duomenis, kaip yra finansuojamos paslaugos, jūsų ligoninėje tiek paslaugų santykis su kokybe, tiek atlyginimai iš tikrųjų buvo patys mažiausi. Prieš porą metų ligonių kasų iniciatyva buvo įvesta nauja apmokėjimų sistema ir kai kurių paslaugų finansavimas krito šešiasdešimt ir daugiau procentų.
 
Buvusios sveikatos apsaugos ministrės sudaryta darbo grupė, į kurią įėjo ir Janina Kumpienė, Antanas Vinkus, aš, Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktorius Vytautas Mockus. Žinote, įvyko keistas dalykas: mat po kelių posėdžių visi supratome, kad padaryta akivaizdi klaida. Parlamentas, Vyriausybės, ministerijos atstovai padarė išvadą, kad reikia nedelsiant taisyti padėtį - atkurti balą, kad nebūtų tokios rotacijos, kad žmonėms, kurių kvalifikacija tokia aukšta, būtų bent šiek tiek tinkamiau atlyginama už darbą. Valstybinės ligonių kasos vadas iki šiol neįvykdė visų reikalavimų. Ačiū Dievui, kad pavyko priimti kai kuriuos sprendimus, kad jūs galėjote baigti praeitus metus lyg ir be skolų. Bet ką reiškia be skolų įstaigai, kada yra tokie atlyginimai?
 
Naujam sveikatos apsaugos ministrui rekomenduoju atkreipti dėmesį į šią ligoninę, nes, kaip sakiau, negali būti toks finansavimas ir tokie žemi atlyginimai už darbą. Jeigu mes jus sveikiname, vertiname ir gerbiame (pagaliau patys esame pacientai), išties turėtume prisiimti tam tikrą atsakomybę už neleistiną padėtį. Aš tam tikrą dalį kaltės, kad mūsų sveikatos apsaugos sistema turėtų būti geresnė, efektyvesnė ir kad jūs nebėgtumėte iš Lietuvos, tikrai prisiimu.
 
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Nora Ribokienė:

- Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika yra unikali įstaiga su unikaliais darbuotojais ir unikaliais rezultatais. Unikali įstaiga todėl, kad teikia kompleksines odontologijos paslaugas, pradedant ambulatorinėmis ir stacionarinėmis, kaip universiteto ligoninei priklauso, bet ir užsiima mokslo bei mokymo procesais. Be jokios abejonės, jie taip pat talkina ir Sveikatos apsaugos ministerijai, savo įžvalgomis kuria metodologinę medžiagą ir atlieka daugelį kitų veiklų. Kodėl gi darbuotojai unikalūs? Unikalūs jie todėl, kad daugiau nei pusė paslaugų jie suteikia skubos tvarka.
 
Galime tik įsivaizduoti, kiek reikalauja fizinių, dvasinių ir moralinių jėgų patenkinti tokį pacientų srautą, kad jie iš odontologų kabineto išeitų šypsodamiesi ir nejausdami skausmo. Dar vienas svarbus momentas, kad darbuotojai, mokydami kitus, mokosi ir patys, neatsilieka nuo pasaulinių inovacijų ir nuolat diegia naujas tiek gydymo, tiek diagnostikos metodikas. Apklausiau žmones, kurie gydėsi arba gydosi Žalgirio klinikoje, pradedant mažais vaikais ir baigiant garbaus amžiaus senjorais. Jie šios įstaigos medikus, bent šioje apklausoje dalyvaujantieji, dievina. O kodėl rezultatai - unikalūs? Todėl, kad ši įstaiga per metus suteikia paslaugas daugiau kaip šešiasdešimčiai tūkstančių pacientų. Tad, įstaigos vadovei ir jos žiedui – darbuotojams – belieka tik turėti gražių svajonių, o mes visi turėtume jas padėti įgyvendinti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris