Palangos reabilitacijos ligoninė – pilietiškumo pavyzdys

Ana Daukševič
2014-04-17
„Norime parodyti pilietinį nusiteikimą. Manau, privalome padėti Ukrainos tautai šiuo sunkiu metu“, - sako Palangos reabilitacijos ligoninės direktorius Virginijus Biskys. Šiuo metu gydymo įstaigoje jėgas atgauna šeši ukrainiečiai, kuriais rūpinasi visas būrys specialistų. Ukrainos piliečiai nelieka skolingi – medikams atsidėkoja šypsenomis ir tikina, jog praleidę kelias dienas Palangoje atsigauna ne tik fiziškai, bet ir emociškai. 
Palangos reabilitacijos ligoninė – pilietiškumo pavyzdys

Padėjo nedvejodami
„Prisidedame prie šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės bei ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus pozicijos – Lietuva turi šiuo metu būti aktyvi Ukrainos atžvilgiu ir padėti visais įmanomais būdais. Mes iš savo pusės padedame taip, kaip geriausiai galime – suteikiame gydymą“, - pasakoja V.Biskys. Jo poziciją palaiko ir gydymo įstaigos kolektyvas – nė vienam nekilo idėja nusisukti nuo nelaimės ištiktų žmonių. „Kolektyvas jaučia pagarbą šiems didvyriams ir labai nuoširdžiai bendrauja su atvykusiaisiais“, - tikina direktorius.  
Palangos reabilitacijos ligoninė iš viso priėmė dešimt pacientų iš Ukrainos. Du iš jų, praleidę mėnesį pajūryje, dabar yra siunčiami tolesniam gydymui į Kauno klinikas, su kitais ligoninės personalas intensyviai dirba kiekvieną dieną. „Dabar turime šešis pacientus, vienas praėjusią savaitę turėjo išvykti atgal į Ukrainą dėl šeimyninių priežasčių. Tačiau pacientas sakė labai norįs sugrįžti. Jam reikalingas ir tolesnis gydymas. Vyras sako, kad čia jis sulaukė geriausios pagalbos, kurios negali tikėtis Ukrainoje. Pažadėjau jam, kad vos tik išsispręs visos aplinkybės, galėsime jį priimti atgal ir baigsime gydymą“, - pasakoja ligoninės direktorius. Įdomu tai, jog už suteikiamą pagalbą nukentėjusiesiems Maidane Palangos reabilitacijos ligoninė nei iš valstybės, nei iš ligonių kasų neprašo nė cento – viską finansuoja savo lėšomis. 
„Sutaupėme parduodami perteklinę elektros energiją bei saulės energiją. Turime galimybę jiems padėti, todėl neskaičiuojame, kiek tai kainuos – noras prisidėti prie pagalbos Ukrainai yra didesnis“, - paaiškina direktorius. 
 
Dirba visa komanda
Suteikti geriausią gydymą svečiams iš Ukrainos mestos didelės medikų pajėgos. „Vieną ligonį prižiūri visas būrys reabilitacijos specialistų: nuo gydytojo, kineziterapeuto, ergoterapeuto iki logopedo, psichologo bei slaugytojos ar masažuotojo. Pacientas taip pat aktyviai įtraukiamas į gydymo plano sudarymą. Reabilitacinio gydymo pradžioje visi specialistai įvertina jo būklę, o tada darome bendrą aptarimą kartu su pacientu. Išklausome kiekvieno specialisto suformuotų gydymo tikslų, ligonio pageidavimų: kas jam atrodo tikslingiausia, ką norėtų pasiekti. Vėliau aiškinamės galimybes: ką galime pasiekti per numatytą reabilitacijos laiką, - gydymo procesą nupasakoja direktoriaus pavaduotoja medicinai Romantė Aleknavičienė. - Tiesa, tai jokiu būdu nereiškia, jog reabilitacijos eigoje nebegalima nieko keisti. Specialistai prižiūri pacientus kiekvieną dieną ir, jei reikia, tuoj pat vėl visi medikai sukviečiami pasitarti – galbūt gydymo planą reikia keisti. Gydymo planas gali būti koreguojamas. Taip dažniausiai ir atsitinka – kartais matome ryškų pagerėjimą ir viena ar kita procedūra tampa nereikalinga. Atsitinka ir taip, jog gydymo metu išryškėja kiti sveikatos sutrikimai, tada tenka skirti papildomas procedūras.“
Pasibaigus reabilitacijos procesui, kiekvienas ligonis ištiriamas dar kartą – įvertinami pasiekti rezultatai. Juk svarbiausia – gydymo kokybė ir jai užtikrinti negailima nei laiko, nei žmogiškųjų resursų. 
 
Laukia gausybė procedūrų
Praėjusią savaitę atvykusiems ukrainiečiams paskirta galybė procedūrų, nes, kaip sako R.Aleknavičienė, jiems diagnozuoti sužeidimai – rimti: „Iš Ukrainos atvykusiems pacientams taikoma kineziterapija, pagal susirgimų pobūdį skirtingų lokalizacijų masažai, taip pat gydomosios vonios, purvo procedūros, druskų kamera, haloterapijos procedūra. Visi pacientai yra apnuodyti nuodingomis dujomis, jiems nustatyti plaučių gleivinės nudegimai, todėl toks gydymas jiems yra būtinas.“ 
Gydytoja pabrėžė, jog Palangos reabilitacijos ligoninėje nėra skriaudžiamas nė vienas pacientas – nesvarbu, ar jis atvykęs iš svetur, ar iš Lietuvos. O ir dirbti su maidaniečiais tikrai nėra sunkiau, juk ligoninės personalas turi didelę patirtį gydant ne tik fizines, bet ir emocines žaizdas. „Negalėčiau pasakyti, jog dirbti su pacientais iš Ukrainos yra sunkiau. Pas mus atvyksta nemažai ligonių po stuburo traumų, jie taip pat būna emociškai pažeidžiami. Mūsų specialistai jau yra įpratę prie psichologinio krūvio“, - paaiškina R.Aleknavičienė. Medikė tikina, jog toks personalo nusiteikimas ir profesionalumas tikrai duoda vaisių ir geriausias to įrodymas – pacientai, jau baigę reabilitacijos kursą. „Du pacientai, kurie buvo parėjusio etapo metu, pateko pas mus su akių pažeidimais ir galvos traumomis. Jų būklė buvo vidutinio sunkumo. Suteikėme jiems visą kompleksą reabilitacijos procedūrų. Deja, fiziniai pažeidimai buvo negrįžtami ir objektyviai jų pakeisti nebuvo įmanoma, tačiau psichoemocinė jų būklė tapo daug geresnė“, - pasakoja R.Aleknavičienė. 
 
Būtinas palaikymas
Su ukrainiečiais dirbanti kineziterapeutė Kristina Žičkuvienė sako, jog šiems pacientams visų pirma reikalinga psichologinė pagalba, kurią suteikti medikai stengiasi kiekvieno užsiėmimo metu. 
„Dirbu su dviem pacientais iš Ukrainos. Galiu pasakyti, jog vieni lengviau išgyveno tragiškus įvykius, kiti - sunkiau. Pastariesiems reikia daug psichologinės pagalbos. Jie užsidarę, reikia mokėti juos prakalbinti. Sunku ir mums, tačiau kai pacientai įgauna pasitikėjimą specialistais, labiau atsiveria, noriai išsipasakoja. Nuo to ir terapijos, mankštų rezultatai gerėja“, - pasakoja K.Žičkuvienė. 
Antrina kineziterapeutei ir R.Aleknavičienė: „Nukentėjusiesiems pasireiškia psichoemociniai sutrikimai. Jų psichologinė būklė sunki, pacientai jautrūs dėl įvykių, kuriuos jiems teko išgyventi. Žmonės iki šiol nerimauja dėl padėties šalyje, todėl jiems yra reikalinga įvairiapusė pagalba. Mūsų psichologės nuomone, didelę įtaką turi laikas. Jiems reikia leisti išsikalbėti, mokėti juos išklausyti. Visi komandos nariai buvo informuoti, jog būtinas kuo artimesnis kontaktas su pacientais iš Ukrainos.“ 
Panašu, jog specialistų pastangos jau po kelių dienų duoda puikių rezultatų. „Jaučiuosi daug geriau, nei tik atvažiavusi į Lietuvą. Praėjus kelioms dienoms mano nuotaika daug geresnė. Vyras man sako, jog pradėjau atrodyti kitaip – daugiau šypsausi. Ko gero, tai būtent tokia reabilitacija, kuri idealiai man tinka šiuo metu – mane supa graži gamta, dėmesingi specialistai“, - neslėpdama šypsenos pasakoja ukrainietė Liudmila Mazepa. 
 
Giria medikus
Gero žodžio Palangos reabilitacijos ligoninės specialistams negaili visi čia atvykę ukrainiečiai. Jie vienbalsiai taria – čia sulaukiame geriausios pagalbos. „Medikai čia stengiasi mums padėti, visi geranoriškai bendrauja. Mus įkvepia specialistų palaikymas, stengiamės kuo geriau atlikti visus pratimus. Geros emocijos ir pozityvumas tikrai padeda sveikti. Visos mums paskirtos procedūros tikrai duoda gerų rezultatų. Ukrainoje kol kas negalėtume gauti tokios kvalifikuotos reabilitacijos“, - sako per protestus Maidane nukentėjęs Vasyl Bortiuk. 
Paklaustas, kaip jaučiasi Lietuvoje, Volodymio Syvak taip pat kelia nykštį į viršų ir šypsosi: „Palangoje gydausi sužeistą koją, man paskirtos įvairios procedūros kraujotakai atstatyti. Gydymas čia tiesiog puikus, malonu kasdien bendrauti su medikais, gauti patarimų, pagalbos.“ Tuo tarpu Volodymyr Mazepa pripažįsta gyvenime esantis kiek kritiškas ir kartais gal net priekabus, o Lietuvoje negalįs niekuo skųstis. „Neturiu jokių priekaištų Lietuvos medikams, gydymas čia tiesiog nuostabus. Man paskyrė nemažai procedūrų. Esu žmogus, kuris linkęs kritikuoti, tačiau tikrai nerasčiau, prie ko prikibti – man čia patinka. Esame čia kartu su žmona, ji taip pat nukentėjo protestų metu. Per protestus patyriau galvos traumą, man buvo sutrenktos smegenys, taip pat buvau paveiktas nuodingųjų dujų. Dabar man reikia pašalinti toksinus iš organizmo, kaip medikai sako, tai gali užtrukti ilgai. Negaliu pasakyti, kada tiksliai apsinuodijau, tačiau buvo akimirkų, kai įkvėpdavau ir viduje viskas tiesiog virdavo“, - savo istoriją pasakoja V.Mazepa. 
 
Jaučiasi daug geriau
„Per kelias čia praleistas dienas pajutau, jog vis geriau valdau koją. Man paskirtas individualus gydymo planas - treniruotės, baseinas, elektrostimuliacija. Mano pėda buvo beveik visiškai sutrupinta, iškentėjau operaciją, todėl vaikščioti tegalėsiu po mėnesio ar poros. Palangoje praleisiu tris savaites, tačiau būtų idealu, jei šias procedūras galėčiau atlikti ir vėliau, kai pradėsiu vaikščioti, nes dabar negaliu treniruotis visa jėga“, - pasakoja ukrainietis Mykhailo Skliar. Paklaustas, ar nedvejojo išvažiuoti toli nuo namų, pacientai kraipo galvą – tikrai ne. „Kai man paskambino ir pasiūlė važiuoti reabilitacijos į Lietuvą, supratau, jog prarasti neturiu ką – geriau išvyksiu. Jei būčiau sėdėjęs namuose, nedaręs jokių pratimų, galėjau sulaukti komplikacijų, o čia su manimi rimtai dirba specialistai ir per tris dienas jaučiu didelį pagerėjimą“, - paaiškina M.Skliar. Maidanietis pasakoja nukentėjęs susirėmimų su Berkut pajėgomis metu. Jis buvo prispaustas prie barikadų ir vengdamas pareigūnų smūgių turėjo nušokti į didelę šalia esančią duobę. Nušokęs pajuto didelį skausmą ir iš ten buvo išneštas medikų savanorių. Tiesa, į ligoninę važiuoti jis neskubėjo – tuo metu Kijevo gydymo įstaigose buvo nesaugu, todėl penkias dienas vyras kentėjo skausmus namuose, kol pagaliau protestuotojai pasiekė savo ir susirėmimai baigėsi. 
Panašiomis aplinkybėmis nukentėjo ir Ruslan Kornutych. Vyrui nustatyti daugybiniai sužeidimai nuo granatų skeveldrų taip pat plaučių gleivinės nudegimai. Nors R.Kornutych neslepia, jog norėtų kuo greičiau sugrįžti į savo šalį ir būti kartu su artimaisiais, Lietuvoje jis sako atgaunantis jėgas. „Viskas čia tikrai puiku – ir gydymas, ir žmonės. Štai šiandien pirmą dieną bandau vaikščioti be lazdos. Tiesa, gydytoja pamatė ir pagrūmojo pirštu. Pajuokavau, kad pamiršau netyčia palatoje“, - sako ukrainietis.  

Mini interviu
 
Iš Ukrainos į Lietuvą kartu su kitais pacientais atvyko ir protestų aktyvistas, žurnalistas Boris Pošivak. L.S. pasiteiravo, kaip jis vertina ukrainiečiams teikiamą pagalbą mūsų šalyje bei kokiomis nuotaikomis šiandien gyvena Ukrainos žmonės. 
 
- Kodėl nusprendėte atvykti į Lietuvą ir stebėti tautiečių gydymą mūsų šalyje?
- Atvažiavau kartu su kolegomis iš Ukrainos televizijos. Protestų metu nušviesdavome Maidano įvykius tiesiai iš aikštės. Pirmiausia esame aktyvūs visuomeniniai veikėjai, pilietiški Ukrainos gyventojai, o tik vėliau žurnalistai. Pradėjome bendradarbiauti su organizacija, kuri rūpinasi nukentėjusių ukrainiečių kelionėmis į užsienio gydymo įstaigas. Jie mums pasiūlė surinkti informaciją apie mūsų tautiečiams suteiktą pagalbą. Kalbėjau su visais ukrainiečiais, kurie čia gydėsi ar gydosi dabar. Klausiau, kaip su jais bendraujama, kaip vertina gaunamą medicinos pagalbą. Žinote, visi vienbalsiai sako, jog Lietuvoje medikai tikrai žino, ką daro. Ukrainiečiai čia gauna gerą gydymą, su jais puikiai elgiamasi, specialistai mandagūs ir noriai padeda. Mums tai tikras kontrastas, palyginti su situacija Ukrainoje.

- O kaip gi yra Ukrainoje?
- Ukrainoje reikėtų išskirti du nukentėjusių Maidane gydymo etapus – iki Viktoro Janukovičiaus nuvertimo ir po to. Pasikeitus valdžiai, gydymo sąlygos mūsų šalyje pagerėjo. Medikai nebebijojo priimti protestuotojų, mielai suteikia jiems pagalbą. Tačiau sveikatos apsauga Ukrainoje nepakankamai finansuojama. Daugelį medikamentų iki Maidano reikėjo pirkti pačiam. Be to, klestėjo korupcija – jei norėjai gauti geresnes paslaugas, turėjai sumokėti gydytojui papildomai, kitaip sakant, – atsidėkoti iš anksto. Kai vyko protestai, situacija pasikeitė – staiga atsirado daug medikų savanorių, ligoninėse netrūko vaistų, nes juos aukodavo Ukrainos gyventojai. Galima sakyti, jog Maidanas tam tikra prasme pakeitė šalies sveikatos apsaugą. Visi suprato, jog nereikia nei imti, nei duoti kyšių. Niekas nelaukė, kad pacientai atsidėkos dovanomis, tiesiog gydydavo geriausiai kaip galėjo. Žmonių sąmonėje įvyko staigus pasikeitimas. Tikiuosi, taip išliks ir toliau.

- Tiesa, jog protestų metu nukentėjusieji bijojo važiuoti į Kijevo ligonines?
- Iš pradžių vyravo didelė baimė, sužeistieji bijojo važiuoti į gydymo įstaigas, nes galėjo būti sulaikyti specialiųjų pajėgų, išmesti į gatvę ar net sumušti. Daugelį pacientų veždavo į šalies vakarus – Lvovą, ten jie buvo saugesni ir medikai su jais elgėsi geriau. Tačiau ne visi laikėsi Hipokrato priesaikos. Pasitaikydavo ir tokių gydytojų, kurie perduodavo maidaniečius pareigūnams. Kai kurie taip darydavo vien bijodami, jog suteikę gydymą, patys bus baudžiami. Tuo tarpu kiti rizikuodami slėpdavo gydantys nukentėjusiuosius Maidane. Buvo ir tokių gydytojų, kurie negailėdami savęs visą laiką skyrė protestuotojams, jų tvarstymui. Jie puikiai suprato – jei nepadės, žmonės stovintys Maidane neturės kur kreiptis. 

- Kokią reikšmę Ukrainai turi Lietuvos gyventojų palaikymas bei suteikta galimybė sužeistiesiems gydytis mūsų šalyje?
- Mums labai svarbu, jog nukentėjusieji Maidane gali gauti gydymą Lietuvoje. Jaučiame didelę paramą: jūsų šalies gyventojai elgiasi su mumis kaip su artimais likimo broliais. Smagu žinoti, jog yra šalys, kurios mus supranta ir palaiko. Ukrainiečiams dabar iš tikrųjų yra sunku ir reikalinga pagalba, įskaitant ir medicinos. Nukentėjusių Maidane yra labai daug, todėl nežinau, ar visi jie galėtų sulaukti tinkamo, kvalifikuoto gydymo Ukrainoje. Mūsų šalyje viskas dar nesibaigė, revoliucinės nuotaikos nenuslopo. Europos Sąjungos šalių, o ypač Lietuvos, kaip labai mums artimos šalies, palaikymo svarbą sunku net nupasakoti. 

- Kokiomis nuotaikomis dabar gyvena Ukrainos žmonės, kovoję už europietiškąją šalies ateitį? 
- Daugelis stovėjusių Maidane sugrįžo prie įprasto gyvenimo – namo, į šeimą, darbus. Dalis aktyvistų, kuriems pavyko išvengti sužeidimų, išvyko į pietus, padėti kariuomenei apsiginti nuo agresoriaus. Tiesa, kita dalis gyventojų pasiliko vis dar Maidane. Naujoji valdžia kol kas neįgyvendina visko, dėl ko kovojome. Dabar pasikeitė žmonės, tačiau ne pati sistema. Norime šalies be korupcijos, su europietiškomis vertybėmis, laisvėmis. Ilgą laiką Ukrainos gyventojai buvo apvagiami, daugiau to nebenorime. Siekiame turėti normalią ir kvalifikuotą sveikatos apsaugą, šveitimo sistemą, socialines garantijas. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris