Kalba ekspertai: kada realiausias laikas sulaukti vakcinos?

Ringailė Gvildė
2020-11-19
Vakcina nuo COVID-19 – kada ji bus pasiekiama ranka? Neabejotinai šis klausimas kamuoja visą pasaulį. Tačiau VU Gyvybės mokslų centro Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja prof. Aurelija Žvirblienė sako, kad skiepytis visiems gal ir neprireiks. Tik tiems, kurie dar nepersirgo koronaviruso sukelta liga COVID-19.
Kalba ekspertai: kada realiausias laikas sulaukti vakcinos?
„Pakaktų, kad naujoji vakcina apsaugotų bent jau panašiai, kaip gripo vakcina – šimtaprocentinės tikimybės, kad nesusirgsime nėra, tačiau vakcina stipriai palengvina susirgimą ir ženkliai sumažina komplikacijų riziką“, - sako VU Gyvybės mokslų centro Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja prof. Aurelija Žvirblienė.

- Pradžioje buvo žadėta, kad COVID-19 vakcinos galima tikėtis rudenį, tai neįvyko. Tad kada realiausia jos sulaukti?
- Žinoma, kad bent jau iki naujų metų vakcinos tikėtis neverta. Visų pirma tie kuriamų vakcinų trečios fazės tyrimai dar nėra baigti, net ir „BioNTech-Pfizer“. Pagal protokolą reikalaujama, kad būtų nustatyti 164 užsikrėtę koronavirusu asmenys tarp visų dalyvavusių savanorių. Kol kas „BioNTech-Pfizer“ duomenimis yra užsikrėtę 94 asmenys, didžioji dalis – placebo grupėje. Dėl to ir buvo apskaičiuotas 90 procentų siekiantis vakcinos efektyvumas. Kol kas šis rezultatas yra tarpinis. Tad tyrimas baigsis tik tuomet, kai užsikrės visi 164 savanoriai ir tuomet jau vakciną bus galima teikti registracijai.
Tikimasi, kad pasaulyje esant tokiai ekstremaliai situacijai, vakcinų registracijos vyks greitai ir sklandžiai. Įprastai tai galėdavo trukti nuo kelių mėnesių iki metų ar net ilgiau. Natūralu, kad vakcinų atsivežimui reikia ruoštis iš anksto, nes tai yra dideli kiekiai, milijonai dozių, kai kurių vakcinų laikymui taikomos specialios sąlygos. Transportas ir logistika jau turi būti sustyguota bei paruošta veikti, vos įmonės paskelbs, kad pagamino pakankamai vakcinos dozių. Tuomet jas parsiveš ir laikys sandėliuose tol, kol vakcina bus įregistruota Europos vaistų agentūroje (EMA), tuomet skiepyti galima pradėti nors ir kitą dieną.

Pagal tai, kiek šiuo metu vakcinų yra trečioje klinikinių tyrimų fazėje, (Europoje apie dešimt gamintojų), sakyčiau, realiausia vakcinos sulaukti vasarą ar rudenį, gal ir anksčiau – tai priklausys nuo trečiosios tyrimų fazės rezultatų, registracijos procedūrų greičio ir farmacinių įmonių gamybinių pajėgumų.  
 
- Kiek realu, kad sėkmingai bus registruotos bent trys vakcinos?
- Daug žadančių rezultatų galima tikėtis iš „BioNTech-Pfizer“, „AstraZeneca“, „Sanofi-GSK“. Visos šios gamintojos šiuo metu jau tiria vakcinas trečioje tyrimų fazėje. Tiksliai prognozuoti neįmanoma. 
 
- Visos jūsų minėtos vakcinos yra skirtingo formato. Ar tai turi įtakos mūsų imuninei sistemai?
- Taip, jos skirtingos ir skirtingais būdais aktyvina imuninę sistemą. „BioNTech-Pfizer“ vakcinos formatas yra naujas, pirmas toks pasaulyje, iki šiol nenaudotas nei medicinoje, nei veterinarijoje. Šios vakcinos formatas yra RNR molekulė, kaip aktyvusis komponentas. Vakciną suleidus, RNR molekulė patenka į ląsteles, nurašomas viruso baltymas – antigenas ir prieš jį susidaro imuninis atsakas. Toks pat formatas yra amerikiečių gaminamos „Moderna“ vakcinos. Kadangi RNR molekulė yra nestabili, greitai suyranti, šios vakcinos laikymo sąlygos yra apsunkintos, būtinas minus 70 laipsnių Celsijaus šaltis. Antraip RNR molekulė tampa neaktyvi.

„AstraZeneca“ kuriama vakcina taip pat yra naujoviško – DNR viruso – formato vakcina. Joje naudojamas adenovirusas, į kurį įstatytas genas iš SARS-COV2. Kai ši vakcina suleidžiama, nuo to geno nurašomi koronaviruso antigenas ir sukeliamas imuninis atsakas. Pats formatas naujas, bet moksliniai tyrimai šiam formatui išgauti atliekami jau seniau, mat tokiu būdu buvo kuriama eksperimentinė vakcina prieš Ebolos ir kitus virusus. Bet kol kas rinkoje tokio išbandyto formato su adenovirusu dar nėra. Panašiu formatu kuriama Rusijos vakcina nuo COVID-19, bet joje naudojami kiti adenovirusai nei „AstraZeneca“ vakcinoje. 
„Sanofi-GSK“ kuriama vakcina yra baltymo (baltyminio antigeno) formato. Ji daugiausia sukelia neutralizuojančių antikūnų susidarymą ir tie antikūnų titrai būna itin dideli ir puikiai neutralizuoja virusą. Tokiu formatu geriau žinomos vakcinos yra nuo hepatito B viruso, žmogaus papilomos viruso ir nuo B grupės meningokoko. 
Bet pačiam žmogui nėra didelio skirtumo, kokio formato vakcina. Siekiama, kad jos visos sukurtų kuo geresnį imuninį atsaką, sumažintų užsikrėtimo arba komplikacijų riziką. Svarbiausia, kad po vakcinos mūsų imunitetas kuo geriau susidorotų su virusu. Pakaktų, kad naujoji vakcina apsaugotų bent jau panašiai, kaip gripo vakcina – šimtaprocentinės tikimybės, kad nesusirgsime nėra, tačiau stipriai palengvina susirgimą ir ženkliai sumažina komplikacijų riziką.
Bene efektyviausios vakcinos yra tokios, kaip dabartinė MMR (tymai- raudonukė- parotitas), kuri yra sukurta susilpninus gyvą virusą. Tokiu pagrindu sukurtos vakcinos užtikrina ilgalaikį imunitetą, nes sukelia beveik tokį pat organizmo atsaką, koks būtų susidūrus su tikra infekcija.
 
- Ar būtų naudinga prieš skiepijantis vakcina nuo COVID-19 pasidaryti antikūnų - greitąjį testą? Galbūt žmogus jau prasirgęs koronavirusu...
- Manau, tai būtų tikslinga. Kol bus sukurta vakcina, tikiuosi, kad atsiras vis daugiau duomenų apie viruso sukeltą imunitetą ir tai galbūt bus oficialiai rekomenduojama. Esant trims faktoriams – jeigu žmogui PGR testu buvo diagnozuotas koronavirusas, asmuo juo prasirgo (jautė simptomus) ir vėliau padarytas antikūnų testas buvo teigiamas – nebūtų reikiamybės skiepytis. Kodėl? Todėl, kad vakcina jau prasirgusiam ir antikūnų turinčiam žmogui gali būti neveiksminga, nes jau turimi antikūnai tiesiog neutralizuotų vakciną, kaip kad nukenksmintų virusą. Jeigu žmogus tikrai prasirgo, jis imunitetą turi. Kol kas žinoma, kad jis išsilaiko bent pusmetį. Kiek laiko išliks po vakcinos įgytas imunitetas, dar nėra aišku. Žinoma, gali būti ir taip, kad persirgusiam koronavirusu žmogui pasiskiepijus COVID-19 vakcina antikūnų kiekis dar padidėtų. Bet apie tai kalbėti dar anksti, reikia sulaukti aiškių mokslinių duomenų. Kol kas dar daug ko nežinome apie šį virusą ir jo sukeltą imunitetą, nes pandemija tęsiasi kiek daugiau nei pusmetį. Po metų ar dvejų žinosime daugiau. Buvo aprašyti keli atvejai, kai anksčiau persirgę žmonės vėl susirgo COVID-19 – jie užsikrėtė pakitusiu, mutavusiu virusu, todėl imunitetas nuo to naujojo viruso neapsaugojo. Gali būti ir taip, kad vakcina sukels stipresnį ir ilgiau trunkantį imunitetą nei pats virusas. Tai irgi paaiškės vėliau.
Kadangi virusas dabar sparčiai plinta pasaulyje, nemažai žmonių jau bus persirgę, kol atsiras vakcina ir ji bus prieinama visuotiniam skiepijimui. Tada ir paaiškės, ką daryti persirgusiems asmenims – skiepytis ar nesiskiepyti. Viena aišku – vakcina tikrai bus naudinga tiems, kurie nesirgo. Jau geriau skiepytis vakcina ir išvengti sunkios ligos formos su dirbtine plaučių ventiliacija.
 
Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.  
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica