Kalba ekspertai: ar kaukės gali padėti sumažinti COVID-19 plitimą?
Ringailė Gvildė
2020-10-30
Kasdien drastiškai augant koronaviruso (COVID-19) užsikrėtimų skaičiui šalyje ir skelbiant naujus židinius bei karantino zonas vėl tapo aktualus visuotino apsauginių kaukių dėvėjimo klausimas. Gydytojas infektologas biomedicinos mokslų habil. dr., profesorius Alvydas Laiškonis sako, tinkamas ir ilgalaikis kaukių dėvėjimas gali padėti sumažinti užsikrėtimų skaičių net iki keturiasdešimt procentų.
„Įrodyta, jog jeigu susitiks du žmonės, vienas sveikas, kitas sergantis COVID-19, tačiau abu dėvės kaukes ir laikysis bent metro atstumo, užsikrėtimo rizika smarkiai sumažėja“, - sako gydytojas infektologas biomedicinos mokslų habil. dr., profesorius Alvydas Laiškonis.
- Jeigu kaukės nuo praėjusio karantino būtų paliktos privalomomis tiek viešosiose vietose, tiek biuruose, išliktų ribojimai renginiams, ar dabar turėtume mažesnius koronaviruso (COVID-19) naujų užsikrėtimų skaičius?
- Kaukių veiksmingumas yra moksliškai įrodytas jau seniai ir jeigu nebūtume turėję laiko tarpo, kuomet kaukės nėra privalomos ar tik rekomenduojamos, jeigu būtų visą laiką buvę privalomos dėvėti, dabar tikrai turėtume mažesnius užsikrėtusiųjų skaičius. Juo labiau dabar kaukės turi būti privalomos dėvėti visose uždarose patalpose. Na, o sportiniai ar kiti renginiai, kurie surenka po kelis tūkstančius žiūrovų, turėtų nebūti toleruojami, nes būtent juose itin išauga galimybė virusu užsikrėsti ir jį platinti visuomenėje. Smalsumo vedamas nuėjau į teatrą ir vos užgesus šviesoms didžioji dauguma publikos kaukes nusiėmė. Tad kur tas mūsų visuomenės sąmoningumas? Jo nėra, nes kaukės dėvimos tik tol, kol kas nors stebi. Ir vis tiek dažniausiai su modifikacija – tai po nosimi, tai po smakru. Taip dėvima kaukė neaugo niekuo. Vadinasi tai, kas mus saugo ir gelbėja – kaukės, atstumas, renginių ribojimas, nuotolinis darbas – turi tapti privalomi bent kuriam laikui. Deja, manau, kad iš pirmosios koronaviruso bangos mes nieko nepasimokėme, ir ne tik mes, lietuviai, bet ir didžiuma Europos.
- Kaukės saugo efektyviai, tačiau kaukė kaukei nelygu, tiesa?
- Kanados Simono Fraserio universiteto mokslininkai yra atlikę tyrimą, rodantį, kaip kaukių dėvėjimas veikia COVID-19 plitimą visuomenėje. Nustatyta, jog kaukių dėvėjimas padeda koronaviruso užsikrėtimo atvejų skaičių sumažinti 25 ir daugiau procentų per savaitę. Tyrimas truko du mėnesius ir visoje Kanadoje naujų COVID-19 atvejų skaičius sumažėjo tam tikrose vietose nuo 25 iki 40 procentų.
Kalbant apie pačias kaukes, nesvarbu, kokios jos būtų – chirurginės, medicininės, medžiaginės ar respiratoriai – visas reikia keisti reguliariai, kas keturias šešias valandas. Ilgiau naudojant jos nesuteikia tinkamos apsaugos, yra užterštos. Jeigu žmogus renkasi medžiaginę kaukę, ją reikia keisti taip pat dažnai ir privaloma kasdien skalbti bei lyginti karštu lygintuvu, kad žūtų visi susikaupę mikroorganizmai. Tokių kaukių patartina turėti kelias ir jas keisti.
- Saugus atstumas privalomas ir dėvint apsaugines kaukes?
- Įrodyta, jog jeigu susitiks du žmonės, vienas sveikas, kitas sergantis COVID-19, tačiau abu dėvės kaukes ir laikysis bent metro atstumo, užsikrėtimo rizika smarkiai sumažėja. Ypač, jeigu kontaktas truks trumpiau nei penkiolika minučių. Vadinasi, kaukes patartina dėvėti net ir lauke, esant susibūrimų vietose ar stovint kokioje eilėje.
Kaukė lauke nereikalinga tik tuo atveju, kai nėra jokio būriavimosi, laiko kartu neleidžia daugiau nei penki asmenys. Jeigu tik prasilenkiate su praeiviu, bet visai nekontaktuojate, tuomet rizikos užsikrėsti nėra.
- Vis pasigrista samprotavimų, neva ilgai dėvint apsauginę kaukę per daug prisikvėpuojame CO2 ir dėl to atrodo, kad su kauke kvėpuoti sunku, o ilgai būti ir pavojinga....
- Šis aspektas taip pat tirtas Kanados mokslininkų. Tad tiek sveikiems, tiek sergantiems astma ar obstrukcine plaučių liga apsauginės kaukės dėvėjimas nėra pavojingas. Buvo tiriamas CO
2 kiekis iškvepiamame ore ir nustatyta, jog dėvint kaukę šis kiekis nepadidėja ir dusulio nesukelia. O tas sunkumas, kuris vargina kvėpuojant su kauke, atsiranda tik dėl to, kad sumažėja įkvepiamo oro srautas palyginti su kvėpavimu be kaukės. Tačiau pavojaus sveikatai nėra jokio.
Kitas mitas - plaučių grybelis, kuris neva atsiranda ilgai dėvint kaukę. Mūsų iškvepiamame ore yra įvairių mikroorganizmų, mikrobų, tačiau grybelio nėra. Tačiau ilgai nekeičiant kaukės kvėpuoti seniai iškvėptais mikrobais tikrai yra pavojinga sveikatai. Tokia užteršta kaukė gali prisidėti prie slogos sukėlimo, sinusito ir kitų infekcijų.
Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.
Komentuoti: