Kova su alkoholiu vasaros festivaliuose: protas prieš mitus

Vytautas Kernagis
2017-09-14
Vos ne kiekvieną valstybėje egzistuojančią problemą draudimais sprendžiantys „valstiečiai“ palieka vis mažiau vietos asmeninei žmogaus laisvei, atsakomybei ir vietos bendruomenių veikimui.
Kova su alkoholiu vasaros festivaliuose: protas prieš mitus

Šiandien atsakymų į tolesnės koalicijos prasmės klausimus (būti ar nebūti) ieškantys valdantieji neabejotinai Lietuvos istorijoje bus prisimenami dėl draudimų politikos.
Vos ne kiekvieną valstybėje egzistuojančią problemą draudimais sprendžiantys „valstiečiai“ palieka vis mažiau vietos asmeninei žmogaus laisvei, atsakomybei ir vietos bendruomenių veikimui.
 
Dar Seimo pavasario sesijos metu nuskambėjus „valstiečių“ ketinimams drausti pardavinėti alkoholį festivaliuose ir iš to atsiradus #laisvėrokenrolui iniciatyvai, nutariau, jog šiltuoju laikotarpiu aplankysiu bent jau keletą žinomesnių vasaros festivalių, kuriuos taip juodinti yra linkę valdantieji. Vasaros festivaliuose dalyvavau ne pirmą kartą, tačiau šįkart buvau maloniai nustebintas festivalių organizatorių atsakingumu. Pasirodo, kad valstiečių taip nemėgstami festivaliai moka ir gali pasirūpinti, jog renginių dalyviai linksmintųsi saugiai ir atsakingai.

 
Su žmona apsilankėme viename populiariausių vasaros festivalių — „Galapaguose“. Be smagių koncertų festivalyje buvo rasta vietos diskusijoms ir pokalbiams apie aktualias šalies problemas. Natūralu abejoti, ar jaunam žmogui vidurvasaryje, festivalio metu, ant ežero kranto norisi klausytis ir dalyvauti tokiose diskusijose? Pasirodo, kad norisi, nes susidomėjusių jaunų žmonių šiose festivalio dalyse tikrai netrūko.
 
Mūsų Seimo kolegos iš „valstiečių“ frakcijos trimituoja, jog jaunimas, sėdantis už vairo, kuomet festivaliai baigiasi, taip pat yra atsakingas ir už karą keliuose. Su tuo taip pat nebūčiau linkęs sutikti. Paskutinę „Galapagų“ dieną maloniai nustebino kelių policijos rūpestis, jog į kelius išvažiuotų tik blaivūs vairuotojai. Visi vairuotojai, išvykstantis iš festivalio teritorijos, buvo tikrinami pareigūnų. Kadangi pareigūnų alkotesteriai yra su atmintimi, t.y. jeigu fiksuojamos promilės — privaloma rašyti protokolą; taigi festivalio organizatoriai kiekvienam vairuotojui dar nesėdus prie vairo leido prevenciškai pasitikrinti alkotesteriu.
 
Atsakinga, saugu ir veiksminga – nė vienas vairuotojas neišvažiavo į kelią bent minimaliai viršydamas leistiną alkoholio ribą. Tokią pačią praktiką šiais metais taikė ir festivalio „Bliuzo naktys“ organizatoriai.
Taip pat iš prie vasaros festivalių priskiriamo bardų festivalio ,,Purpurinis vakaras“, grįžau su panašiais įspūdžiais. Žmonės moka linksmintis atsakingai, o festivalių organizatoriai geba užtikrinti tvarką ir saugumą.
 

Aišku, kaip juoda dėmė tarp šios vasaros festivalių atsidūrė „Granatos Live“, kurio metu įvyko gaisras ir iki pamatų sudegė du autentiški Mažosios Lietuvos mediniai pastatai. Nors tai labai rimtai netektis, festivalis buvo draustas, tad žala bus atlyginta 100 procentų. Vėlgi, mūsų autentiško paveldo netektis labai liūdina, tačiau kitas vertus, išankstinis festivalio rengėjų pasirūpinimas pastatų draudimu rodo organizatorių atsakingą požiūrį. Tuo labiau jog po nelaimės nebandoma išvengti atsakomybės ir atsiriboti nuo problemos.
 

Greičiausiai skambu kaip festivalių lobistas, tačiau noriu pagrįsti sveiko proto ir paprasčiausių faktų, o ne išsigalvotų mitų, motyvuotus politinius sprendimus. Akivaizdu, tiek festivalių organizatorių, tiek dalyvių atsakomybė išbandyta — šis festivalių sezonas praėjo sėkmingai. Silpnasis alkoholis festivalių metu tikrai gali būti pardavinėjamas. Net karvei aišku, kad aukšta Lietuvos pozicija pagal alkoholio suvartojimą vienam gyventojui nėra niekaip susijusi su festivalių metu jaunų žmonių išgeriamu alumi ar sidru.

 
Kovoti su alkoholizmu Lietuvoje draudžiant prekybą festivaliuose – tai tas pats, kas kovoti su kelių ereliais draudžiant automobilius. Politikai – draudikai ne tik linkę didžiąją dalį problemų spręsti apribojimais, sankcijomis, sienų statymais, tačiau šiuos apribojimus, sankcijas ir sienas stato sau, neatsakydami į paprasčiausius klausimus: kodėl reikia, kur reikia ir kada reikia?
 
Paradoksalu, jog mus, konservatorius, arogantiškais vadinantys „valstiečiai“ šiuo atveju patys yra žiūrėjimo iš aukšto ir visažinybės etalonai. Nei R.Karbauskio, nei A.Širinskienės, nei A.Verygos nesutikau ar nepamačiau buvus bent viename šių vasaros festivalių. O galėjo apsilankyti. Būtų pamatę, kaip žmonės linksminasi, ir kad eilinio festivalio tikslas nėra nuolatos lėbauti, o gerai praleisti laiką.
 
Tai yra viena esminių valdančiųjų pasaulėžiūros problemų: nenoras nusileisti ant žemės, išlįsti iš savo pasigaminto kiauto, pabendrauti su įvairiais žmonėmis, kelioms dienoms palikti kostiumus spintoje ir nuvykti į festivalį bei pamatyti, kaip iš tiesų vyksta vasaros festivaliai.
Vytautas Kernagis, Seimo TS-LKD frakcijos narys


Šaltinis: tsajunga.lt


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica