Pusė sergančiųjų širdies nepakankamumu išgyvena vos penkerius metus

Saulė Norvilaitė
2016-11-07
„Gal širdies nepakankamumu sirgau ir anksčiau, bet to nejaučiau. Tai - kaip uždelsto veikimo bomba. Detalės man nepakeitė, bet ją sutaisė“, – sakė vilnietis Ričardas Tamoševičius (65 m.).
Pusė sergančiųjų širdies nepakankamumu išgyvena vos penkerius metus
Širdies nepakankamumas rimta liga. Ji labiausiai paplitusi tarp 65 m. ir vyresnio amžiaus žmonių. Dažniau širdies nepakankamumu serga vyrai. Moterys statistiškai gyvena ilgiau, todėl jas širdies nepakankamumas dažniausiai paveikia 70-aisiais ir 80-aisiais gyvenimo metais.

Kova dėl širdies plakimo
„Sergu diabetu. Ilgą laiką mano kraujo spaudimas buvo labai aukštas. Prieš penkerius metus susirgau plaučių uždegimu. Man pasidarė bloga, pradėjo trūkti oro. Tada kreipiausi į apylinkės gydytoją, kuri mane nusiuntė į Santariškes. Taip ir paaiškėjo, kad man širdies nepakankamumas, nes prieš tai sakė, kad mano organizmas paprasčiausiai nusilpęs“, - pasakojo Ričardas.
 
Vyras patyrė infarktą, dėl kurio teko zonduoti širdį, procedūros metu jam buvo įvestas kraujagysles plečiantis stentas. Netrukus vyro širdis ir vėl nusilpo, jam buvo skirtas medikamentinis gydymas.
 
 Jis jautė gana stiprų skausmą skrandžio srityje, nepraeinantį silpnumą, pasidarė sunku kvėpuoti. Ričardui buvo net sunku judėti, nes širdies raumuo nusilpo iki 15 proc., kai jo amžiuje turėtų būti 40-45 proc.

Kad atkurtų vilniečio širdies darbą, medikai jam įstatė stimuliatorių, nes vaistai nebepadėjo.
 

„Jau nebuvo pasirinkimo – arba kito žmogaus širdis arba stimuliatorius. Sakiau, statykite greičiau, kol dar esu gyvas. Kol kas širdies persodinimo klausimas atidėtas, nes jaučiuosi gana neblogai“, - kalbėjo R.Tamoševičius, jau trejus metus gyvenantis su stimuliatoriumi.  

 
Pacientas dalyvavo klinikiniame tyrime, kur buvo tiriami miozino aktyvatoriai, sustiprinantys širdies raumens susitraukimo jėgą. Šie vaistai dar nėra patvirtinti, nes nėra surinkta pakankamai įrodymų apie jų naudą. Tačiau vaistai Ričardui išties padėjo ir jo būklė stabilizavosi. Šiuo metu paciento sveikata reguliuojama skirtingų vaistų deriniu, jam būtina kraujo spaudimo ir svorio priežiūra.
 
„Turiu antsvorio, todėl turėčiau šiek tiek sulieknėti – gydytoja rekomendavo numesti nuo 89 kg iki 83 kg. Tai vandens per daug išgeriu, tai suvalgau kokį gardesnį kąsnį, organizmas iš karto reaguoja – svoris ima augti ir širdelei pasidaro sunkiau dirbti. Man padėjo prof. J.Čelutkienės gydymo metodai ir požiūris į ligonį. Aš dėkingas jai už tai. Anksčiau emociškai buvo sunkiau, nes reikėjo apsiprasti su stimuliatoriumi, kadangi aš jautrus žmogus. Dabar pripratau ir kartais net pamirštu“, - atviravo Ričardas.
 
Vyrui teko gerokai pakoreguoti gyvenimą – daugiau poilsio, laisvalaikio, tinkamas maistas, aplinkos pakeitimas, lengvesnis darbas. Ričardas prisipažino, kad įtampa jam itin pakenkė – vos susinervinus šokteldavo kraujo spaudimas. Visa tai dėl vyro ankstesnio itin atsakingo ir stresą keliančio darbo. Pacientas privalo būti atsargus, kadangi jo pulsas negali peržengti šimto dūžių ribos, nes širdis gali ir neatlaikyti.     

 
Interviu
Santariškių klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė, Europos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo asociacijos valdybos narė prof. Jelena Čelutkienė: 
 
- Kas šiam pacientui sukėlė širdies nepakankamumą?

- Ričardas serga cukriniu diabetu ir koronarine širdies liga, arterine hipertenzija, patyrė infarktą. Tai - trys pagrindinės širdies nepakankamumo priežastys. Minėtos ligos pažeidžia širdies raumenį, padidina jam krūvį, sukelia pokyčius kraujagyslėse ir energijos apykaitos pokyčius širdyje. Dėl diabeto sutrinka medžiagų apykaita smulkiose kraujagyslėse ir širdies raumenyje.
 
Vyresnis amžius taip pat būdingas širdies nepakankamumui atsirasti. Be to, minėtos ligos atsiliepė jo inkstų būklei, nes labai dažnai, kai turime širdies nepakankamumą, ir inkstų funkcija būna sutrikusi. Tik labai atsargiai reguliuojant vaistų režimą, skysčių ir druskos vartojimą sekasi sukontroliuoti ligą, bet buvo tokių epizodų, kai turėjome rimtų pablogėjimų. Sudėtingesnių gydymo priemonių ėmėmės tada, kai jis atvyko pas mus prieš trejus metus žymiai blogesnės būklės, nes buvo padaręs pertrauką ir lankėsi kitoje įstaigoje, kur nebuvo specializacijos širdies nepakankamumo srityje.
 
- Ar diagnozuoti širdies nepakankamumą yra iššūkis?
- Kai pacientas į priėmimo skyrių atvyksta dėl naktinio dusulio, patinimų – tokiais atvejais diagnostika būna gana paprasta. Tik kartais sunku atskirti nuo kitų dusulio priežasčių, sudėtinga diferencijuoti, ar nėra plaučių uždegimo, kuris dažnai būna šalia.

Tačiau ankstyvos stadijos ši liga dažnai yra pražiūrima, nes pacientas gali dar nesuvokti, kad pradėjo dusti ir blogiau toleruoti krūvį. Taip pat medikai, kurie pacientus gydo dėl padidėjusio kraujospūdžio, diabeto, koronarinės širdies ligos, gali nepastebėti, kad atėjo komplikacijų stadija ir jau yra širdies nepakankamumas, jeigu pats pacientas neakcentuoja, kad sumažėjo jo krūvio tolerancija.

 
Yra keli širdies nepakankamumo tipai – sumažintos ir išsaugotos išstūmimo frakcijos. Skirstome pagal tai, kaip nukentėjęs kairysis širdies skilvelis. Moterys dažniau serga išsaugotos išstūmimo frakcijos širdies nepakankamumu. Šis tipas būdingas vyresnio amžiaus moterims, turinčioms arterinę hipertenziją, neretai gali būti ir diabetas, nutukimas, metabolinis sindromas, inkstų funkcijos nepakankamumas.
 
Vyrai miršta dažniau, jie neretai persirgę miokardo infarktu ir nesulaukia tokio vyresnio amžiaus. Tipinis miokardo infarkto amžius vyrui 50-60 metų.
 
- Kada širdies persodinimas yra neišvengiamas?
- Jeigu naudojame visas medikamentines priemones, implantavome prietaisą ir paciento būklė vis tiek negerėja, jis praktiškai negali judėti, jeigu nuėjimas pas gydytoją yra žygdarbis ir nėra atsako į šlapimą varančius vaistus, tokiais atvejais svarstome širdies persodinimo galimybę.
 
Taip pat turime kitus instrumentinius tyrimų rodiklius, krūvio mėginio rodiklius, kardiografinį tyrimą, kai matome, kad stipriai sutrikusi kraujotaka, pakilęs kraujospūdis, darome išvadą, kad paciento prognozė yra bloga. Mes nesitikime, kad jis pragyvens metus. Nuo diagnozės nustatymo pusė pacientų išgyvena penkerius metus.
 
Jeigu jau nėra metų rezervo ir paciento amžius tinkamas, siūlome širdies persodinimą. Transplantacijas atliekame pacientams iki 65-erių, vyresniems – retai, galbūt individualiais atvejais, kai biologinis amžius geras, kadangi šis gydymo būdas reikalauja rezervų iš organizmo. Organizmas turi atlaikyti imunosupresiją, psichika taip pat. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

      Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

      Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris