„Tūkstančio veidų“ liga pavojinga ir be COVID-19

Ringailė Gvildė
2021-05-10
Pandemija išmokė atidžiau žiūrėti į sveikatą ir labiau pasidomėti lėtinėmis ligomis, jų gydymu. Deja, yra ligų, kurios grėsmingos sveikatai ir be pandemijos, o COVID-19 akivaizdoje tampa dar didesniu rizikos veiksniu. Pasak gydytojos reumatologės Eglės Puncevičienės, viena tokių – sisteminė raudonoji vilkligė (SRV).
„Tūkstančio veidų“ liga pavojinga ir be COVID-19
Reprodukcinio amžiaus moterys sistemine raudonąja vilklige serga nuo 7 iki 15 kartų dažniau už vyrus.

Ilgas kelias diagnozės link

Pasak gydytojos Eglės Puncevičienės, sisteminė raudonoji vilkligė dažniausiai pasireiškia jauno ir darbingo amžiaus žmonėms nuo 16 iki 55 metų amžiaus. Tik 15 proc. populiacijos liga diagnozuojama vyresniame amžiuje: „Reprodukcinio amžiaus moterys šia liga serga nuo 7 iki 15 kartų dažniau už vyrus. Liga neretai pasireiškia nėštumo metu ar po gimdymo, tai iš dalies yra paaiškinama estrogenų hormoniniu poveikiu“.

 
Sisteminė raudonoji vilkligė medikų neretai vadinama „tūkstančio veidų“ liga. Asociacija kilusi dėl plačios simptomų, klinikinės išraiškos įvairovės. SRV gali pažeisti bene visus organus ir jų sistemas, neaplenkiant odos, sąnarių, raumenų, širdies, inkstų, kraujodaros sistemos ir kitų. Priklausomai nuo ligos eigos, gali atsirasti odos bėrimai, sąnarių skausmas ar artritas, tačiau taip pat pirmas ligos požymis gali būti ir inkstų ar kitų organų pažeidimas. „Neretai pacientai jaučia ir gausius nespecifinius simptomus: bendrą silpnumą, nuovargį, svorio kritimą, karščiavimą nesant infekcijos požymių ir kitus. Todėl neretai ligos diagnostika gali tapti iššūkiu, ypač kol pacientas patenka pas gydytoją reumatologą“, – iššūkius vardija gydytoja.

 
Skiepai su išlygomis
Sisteminė raudonoji vilkligė – sisteminė autoimuninė liga, pasireiškianti sutrikusia imuninės sistemos funkcija, sisteminiu uždegimu ir audinių destrukcija. „Pacientai neretai gydomi gliukokortikoidais, imunosupresiniais, imunomoduliuojančiais ir kitais preparatais, todėl tampa imlesni įvairioms infekcijoms. Dėl šios priežasties yra prioritetinėse COVID-19 vakcinacijos grupėse“, – sako reumatologė ir priduria, jog skiepytis nuo koronaviruso vis tik rekomenduojama tik tuo atveju, jei liga nėra paūmėjusi.
 
Nors, gydytojos teigimu, autoimuninių reumatinių ligų kontekste, sergant RSV ir užsikrėtus COVID-19, ligos sunkumas ir mirštamumas palyginti su bendra populiacija nesiskiria, rizikos išauga. Blogos prognozės veiksniai yra ne tiek pati autoimuninė reumatinė liga, o vyriška lytis, gretutinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių bei lėtinė obstrukcinė plaučių ligos. Pandemijos metu ir skiepijantis COVID-19 vakcinomis, sergantiems SRV pacientams rekomenduojama tęsti skiriamą gydymą, o kilus klausimų visada kreiptis į šeimos gydytoją ar gydytoją reumatologą.
 
Sergantiems šia autoimunine liga vakcinuotis reikėtų tik pasitarus su ligos eigą sekančiu reumatologu. „Rekomenduojama, kad pacientai būtų skiepijami tik esant stabiliai ligos eigai ar remisijai, tokiu būdų siekiama, kad susiformuotų tinkamas imuninis atsakas į vakciną. Negyvomis vakcinomis skiepytis rekomenduojama visiems SRV pacientams, taip pat sezoninėmis gripo ir erkinio encefalito vakcinomis. Tiesa, jei pacientui skiriamas intensyvus imunosupresinis gydymas, tarkime, gydymas biologine terapija, skiepai gyvomis vakcinomis yra kontraindikuotini“, – sako E.Puncevičienė.

 
Verta žinoti
Vasarą – riboti malonumai
Deja, pavojų sergant SRV kelia tiesioginiai saulės spinduliai. Gydytoja pabrėžia, jog ekspozicija su UV spinduliais sergant SRV gali lemti padidėjusią uždegiminių citokinų, autoantikūnių gamybą ir imuninės sistemos ląstelių stimuliaciją: „Visi šie mechanizmai turi įtakos „peteliškės“ tipo bėrimų atsiradimui ant veido, taip pat migruojantiems bėrimams ant krūtinės, rankų odos bei stimuliuoti viso organizmo autoimunogeniškumą. Todėl šiltuoju metų laiku sergantiesiems minėta liga rekomenduojama vengti tiesioginių saulės spindulių, o norint mėgautis maudynėmis ir vasarišku oru naudoti saulės apsauginius kremus su maksimalia SPF apsauga.“  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris