Šventės – ne vien maistas ir gėrimai

Roma Macijauskaitė
2020-12-22
Mums kalbant apie didžiąsias ir smagiąsias metų šventes, gydytojai gastroenterologai prikanda lūpą. Mat būtent jiems tenka gydyti persivalgymo ir gausaus alkoholio sukeltas ūmines ligas, o neretai tokius pacientus ir traukti iš mirties nagų.
Šventės – ne vien maistas ir gėrimai
Įprastai per šventes gastroenterologai padeda ūmius virškinimo sutrikimus patyrusiems pacientams. Viena dažniausiai pasitaikančių ligų – ūmus kasos uždegimas pankreatitas, kuriuo susergama dėl staigios kalorijų perkrovos ar persivalgymo, kartu vartojant ir alkoholį.

Žudantis kokteilis
Kai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų profesoriaus gydytojo gastroenterologo Gedimino Kiudelio paklausiau, kokiomis mintimis ar baimėmis pasitinka artėjančias didžiąsias metų šventes, išgirdau: „Na, kalbant atvirai, dabar gastroenterologai yra virtę COVID-19 infekcijos gydytojais. Šiuo metu mūsų skyriuje visi pacientai gydomi dėl šios ligos. Todėl tų ligonių, kurie atvažiuoja su ūmiomis kitomis įvairiomis būklėmis, situacija yra blogesnė, nes kartais neturime kur jų guldyti.“
 

Įprastai per šventes gastroenterologai padeda ūmius virškinimo sutrikimus patyrusiems pacientams. Viena dažniausiai pasitaikančių ligų – ūmus kasos uždegimas pankreatitas, kuriuo susergama dėl staigios kalorijų perkrovos ar persivalgymo, kartu vartojant ir alkoholį. O ūmus pankreatitas, deja, gali tapti ir mirties priežastimi.
 
Per gražiausias metų šventes ligoninėse netrūksta ir tokių ligonių, kurių bėdos susijusios su pertekliniu alkoholio vartojimu. Žmonės patenka dėl alkoholinio hepatito, kepenų cirozės, kraujavimo iš virškinamojo trakto, opų, stemplės venų ir kitų lėtinių ligų pablogėjimų, kuriuos išprovokuoja alkoholis. Jis ir nekontroliuojamas kaloringo maisto vartojimas, profesorius pabrėžia, kelia rimtą pavojų sveikatai, net gyvybei. O tokių ligonių netrūksta – švenčių metu gydytojai gastroenterologai dirba visą parą.
 

„Deja, alkoholis iki šiol išlieka viena dažniausių ūmių sveikatos sutrikimų priežasčių. Nors daugelis pyksta, kad apribotas jo pardavimas, tačiau mes, gydytojai, sakytume, kad reikia dar griežtesnės tvarkos“, – teigė pacientus gydantis, o kartais ir iš mirties nagų traukiantis prof. Gediminas Kiudelis.

 
Kada skubėti į ligoninę 
Jei vasarą žmonės gali apsinuodyti kepdami silpnai parūkytas dešreles, valgydami seną rūkytą žuvį, termiškai neapdorotą tartarą, žiemą virškinimo bėdas kelia tiesiog persivalgymas. Čia daugiausia rūpesčių kelia riebus ir saldus maistas, didelis jo kiekis. Na ir, žinoma, alkoholis. Pavojingiausia, jei persivalgo lėtine liga sergantis žmogus.
Todėl tokiems pacientams, primena gastroenterologas, būtina turėti su savimi gydytojo paskirtų vaistų. Tarkime, sergant gastroezofaginio refliukso liga, dėl kurios gali skaudėti duobutėje, graužti rėmuo, varginti atpylimai, nevirškinimo pojūtis, švenčių metu būtina turėti vaistų, padedančių kontroliuoti ligą jai paūmėjus.

 
Kokie simptomai signalizuotų apie rimtesnę situaciją, kai reikia skubios medicinos pagalbos? Stiprus, nepakeliamas skausmas, pakilusi temperatūra, atkaklus vėmimas, neslopstantis viduriavimas, vėmimas su krauju arba tuštinimasis juodos it degutas spalvos išmatomis, kas reikštų kraujavimą iš virškinamojo trakto. Tada reikia skubiai vykti į ligoninę, nes tai yra sveikatai grėsmę keliančios būklės. Ypač nereikėtų delsti, jei prastai pasijaučia vyresnio amžiaus žmogus.
 
Gastroenterologas tikisi, kad laikui bėgant vis daugės žmonių, kuriems šventės bus šis tas daugiau nei vien pavalgyti ir išgerti. Išsilavinę žmonės renkasi sveikesnį ir protingesnį gyvenimo būdą, pastebi pašnekovas. Deja, netrūksta ir kitaip gyvenančių bei savo sveikatą žalojančių žmonių.
„Štai nė trisdešimties metų neturinti mergina laukia kepenų transplantacijos. Ji nuo 15 metų vartojo alkoholį“, – G.Kiudeliui skaudu, kai sveikata vienodai nesirūpina ir jauni, ir vyresni žmonės, ir moterys, ir vyrai.

 
Svarbu
Norint, kad šventės nesibaigtų liūdnai ir skausmingai, tereikia atsiminti sveikos mitybos principus. Valgyti saikingai, nevartoti alkoholio, daryti pertraukas tarp valgių, pajudėti. Nepamiršti vartoti pakankamai daug – mažiausiai 1,5 l skysčių (daugiausia vandens) per dieną. Labiau judantiems, didesnio svorio žmonėms jo reikėtų išgerti ir daugiau.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris