Širdies nepakankamumas ir fiziniai pratimai: sunku, bet reikia

Sima Kazarian
2021-06-28
Širdies nepakankamumo diagnozė ir dėl jo sunkiai toleruojamas fizinis krūvis neretai verčia jaustis bejėgiu. Tačiau ar sergant šia liga pakanka judėjimo tarp keturių sienų? O galbūt galima bandyti džiaugtis aktyvumu ir nepasiduoti ligai? Apie tai kalbamės su Lietuvos kardiologų draugijos prezidente, Santaros klinikų medike profesore Jelena Čelutkiene.
Širdies nepakankamumas ir fiziniai pratimai: sunku, bet reikia
Norintys judėti širdies nepakankamumą turintys pacientai gali atlikti specialų tyrimą – kardiopulmoninį krūvio mėginį, kurio metu nustatoma, kokio intensyvumo treniruotės jiems yra saugios ir naudingos.

Vienas svarbiausių gydymo būdų
Profesorė J.Čelutkienė teigia, kad sergantys širdies nepakankamumu pacientai, kurių būklė stabilizuojasi, vartojantys medikamentus, nepriklausomai nuo jų ligos tipo ir sunkumo turėtų užsiimti aerobiniais pratimais.

Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė pabrėžia, kad vienas svarbių širdies nepakankamumo gydymo būdų yra fizinis krūvis, aerobiniai pratimai. „Judant gerėja širdies darbas, periferinių raumenų būklė. Buvo atlikta daug klinikinių tyrimų, kurie įrodė fizinių treniruočių naudą“, – sakė J.Čelutkienė.

Tinkamiausi judėjimo būdai
Kokios sporto šakos naudingos žmonėms, kurie serga širdies nepakankamumu? „Rekomenduojamas greitas ėjimas, ėjimas su šiaurietiškomis lazdomis, važiavimas dviračiu, plaukimas, galūnių mankštinimas, kvėpavimo pratimai“, – vardijo J.Čelutkienė. Profesorė teigė, kad jei pacientui sunku, jis gali pratimus atlikti sėdėdamas, gulėdamas. „Širdies nepakankamumo pacientams, turintiems žemą kraujos spaudimą neretai netgi patariama pratimus atlikti lovoje“, – pasakojo J.Čelutkienė.
 
Priskiria senatvei
Profesorė perspėja, kad pagyvenę žmonės dėl širdies nepakankamumo atsiradusius simptomus priskiria senatvei ir nesikreipia į gydytojus, dėl to liga progresuoja.
„Apie širdies nepakankamumą vertėtų susimąstyti, kai atsiranda dusulys, oro trūkumas, tampa sunkiau lipti laiptais, kilti į kalną, prasideda kojų tinimai“, – teigia profesorė. Ji priduria, kad pokyčiai turi būti neįprasti, nauji ir tęstis kurį laiką. „Natūralu, kad netreniruotas žmogus sunkiai užlips į penktą aukštą, tačiau jei staiga darosi sunku kopti ir trečią, atsiranda dusulys, verta kreiptis į medikus“, – pataria J.Čelutkienė.
 
Neperžengti ribos
„Kokio intensyvumo aktyvumas turi būti kiekvienu atveju gali pasakyti gydytojas atsižvelgdamas į vaistus ir paciento būklę“, – teigia J. Čelutkienė.
Anot jos, norintys judėti širdies nepakankamumą turintys pacientai gali atlikti specialų tyrimą – kardiopulmoninį krūvio mėginį, kurio metu nustatoma, kokio intensyvumo treniruotės jiems yra saugios ir naudingos. Tyrimas atliekamas tretinio lygio gydymo įstaigose, širdies nepakankamumo specialistų. Gydytojai patars, kiek galima apkrauti organizmą, atsižvelgdami į ligos sunkumą ir vartojamus vaistus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris