Kada susirūpinti imunitetu? Vakar

Giedrė Montvilaitė
2020-12-04
Gydytojai pabrėžia, kad Covid-19 kerta per silpniausią vietą organizme. Medijose plinta patarimai, kaip sustiprinti organizmą. Daug dėmesio skiriama būtent imuniteto gerinimui. Nenuostabu. Juk seniai žinoma, kad jis atlieka apsauginę organizmo funkciją.
Kada susirūpinti imunitetu? Vakar
Kasmet peršalimo ir gripo ligų sezonas prasideda subjurus orams. Tada pradedamas ir šildymo sezonas. Oras aplinkoje išsausėja. Jo drėgnumas, nukritęs žemiau 30-40 proc., ypač nepalankus nosies ir gerklės gleivinėms. Susidaro itin palankios sąlygos virusams prikibti.

Po laiko?
Po didelės rizikos kontakto saviizoliacijoje atsidūręs dažnas sunerimsta. Kelia klausimą, ką būtų galima padaryti, kad nesusirgtų. Tokiu atveju, šeimos gydytoja Jurga Dūdienė pataria vartoti vitaminą D, probiotikus (gerasias bakterijas), open-cell spirulina elementus. Susirgus, jei galimybės leidžia, į naudą ir liposominis vitaminas C.
 

„Tuomet ištrauktas COVID-19 „loterijos bilietas“ galimai bus ne toks neapdraustas“, - sako ji. Tačiau tuoj pat pabrėžia, kad imunitetu reikia rūpintis kasdien. O ne tada, kai sveikata sušlubuoja. Gydytoja įvardija kelis paprastus, imuniteto veiklą padedančius palaikyti veiksmus. Viena kita minutė kasdien – ir neteks paskutinę akimirką stresuoti, nežinant, kaip sustiprinti organizmo atsparumą ligoms.
 

„Pandemijos metu atlikta jau daug mokslinių tyrimų. Rezultatai kalba patys už save. Net daugiau kaip 80 procentų ligoninėse gydomų sunkios būklės COVID-19 pacientų nustatytas didelis vitamino D kiekio organizme nepakankamumas arba jis svyruoja ant trūkumo ribos“, - žiniomis dalijasi šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.

 
Neleiskite išsausėti gleivinei
Kasmet peršalimo ir gripo ligų sezonas prasideda subjurus orams. Tada pradedamas ir šildymo sezonas. Oras aplinkoje išsausėja. Jo drėgnumas, nukritęs žemiau 30-40 proc., ypač nepalankus nosies ir gerklės gleivinėms. Susidaro itin palankios sąlygos virusams prikibti. Jie mėgsta sausą terpę, be apsauginių gleivių. Namuose svarbu palaikyti 50-60 proc. santykinį drėgnumą. Vėdinti kambarius. Jei radiatoriai nėra reguliuojami ir per daug įkaista, ant jų nakčiai galima užmesti šlapius rankšluosčius.
 
„Galimai prikibusius virusus įmanoma išplauti ar bent sumažinti jų kiekį nosyje tiek, kad liga nespėtų įsisiūbuoti“, - tikina J.Dūdienė, primindama kas kartą, vos grįžus namo, plauti nosį. Ši procedūra, kai naudojamas druskingas vanduo, o ne purškalas iš flakonėlio, padeda ir prasidėjus slogai. Pagreitina gijimo procesą.
 
Galingos bakterijos ir vitaminas D

Palaikyti sveiką žarnyno gleivinę padėti galima su darniai mūsų organizme gyvenančiomis gerosiomis bakterijomis. Jos, pasak gydytojos, yra galingiausia imuniteto grandis. Žinoma, kaip visur, taip ir čia yra ne tik geroji pusė. Nustelbti gerąsias bakterijas taikosi blogosios. Idant to neįvyktų, būtina sumažinti suvalgomų saldumynų kiekį, nes geriausias maistas blogosioms bakterijoms yra būtent cukrus.
 
Šiuo atveju vėl reikia atminti sveikos, subalansuotos mitybos svarbą. „Žmogui būtų palanku kasdien suvalgyti raugintų kopūstų, agurkų, rauginto pieno ar natūralaus jogurto“, - pataria J.Dūdienė. Jį perkant svarbu atkreipti dėmesį, kad būtų neužsaldintas. Jei nemėgstate jogurto valgyti vieno, jį galima paskaninti. Tam puikiai tiks natūralūs vaisiai.
 
O apie vitamino D vartojimo būtinybę gydytoja nedaugžodžiauja. „Šis klausimas nebediskutuotinas – kiekviena šeima Lietuvoje šio vitamino turi vartoti profilaktiškai“, - pabrėžia ji. Suaugusiems dienos norma yra 2000-4000 TV, paaugliams – 2000 TV, o vaikams 800-1000 TV. Tiesa, dėl pastarųjų reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju. Jeigu kraujo tyrimo rezultatai tai leidžia, galimos ir didesnės dozės.  
 
„Pandemijos metu atlikta jau daug mokslinių tyrimų. Rezultatai kalba patys už save. Net daugiau kaip 80 procentų ligoninėse gydomų sunkios būklės COVID-19 pacientų nustatytas didelis vitamino D kiekio organizme nepakankamumas arba jis svyruoja ant trūkumo ribos“, - žiniomis dalijasi J.Dūdienė. Ji taip pat pasakoja, kad senelių namuose gulintiems gyventojams jau ankstesniais metais buvo atlikti vitamino D tyrimai parodė nerimą keliančius rezultatus. Tyrime nustatyti skaičiai buvo stulbinamai žemi.  

 
Verta žinoti
Gydytoja pažymi, kad labiausiai už viską vertina individualų gydytojo ir paciento pokalbį. Tiki, kad jo metu galima rasti geriausius sprendimus. Taip pat papildomai išskiria šias, imunitetą stiprinančias veiklas:
  • pasivaikščiojimas gryname ore;
  • aktyvūs žaidimai;
  • šokiai ar kitoks sportas;
  • kokybiškas pakankamos trukmės miegas kambaryje, kuriame temperatūra siekia 18-19 °C.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris