Išgyventi karantiną

Roma Macijauskaitė
2021-01-14
Pandemija kaip niekada anksčiau išskyrė vyresnio amžiaus žmones – įvardinti pažeidžiamiausiais jie buvo priversti užsidaryti atskirtyje. Kaip tai paveikė jų psichinę sveikatą? – klausiame psichologės psichoterapeutės Brigitos Gulbinaitės.
Išgyventi karantiną
Jei stinga bendravimo, prisiminkite, su kuo seniai bekalbėta, paskambinkite – o gal ir jis jaučia vienatvę, laukia skambučio.

- Situacija, kai nieko negalime padaryti, tik klausyti nurodymų ar specialistų patarimų, alina. Kada ji baigsis, neaišku, ir tas neapibrėžtumas kelia didelį bejėgiškumą, laikytis izoliacijos darosi dar sunkiau, sako B.Gulbinaitė. - Žmogui, kuris moka naudotis šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis, gali susisiekti su namiškiais, situacija truputį lengvesnė. Sudėtingiausia tam, kuris jomis nesinaudoja. Ir itin didelis bejėgiškumas apima tą vyresnįjį, kuris sulaukė užtarnauto poilsio, galėtų naudotis visomis galimybėmis gyvenime, tačiau jos iš jo atimtos. Neišmanydamas technologijų, jis suvokia, kaip toli į priekį nubėgo gyvenimas, kaip greitai viskas keitėsi ir kad jis pats paliko kažkur. Negalėjimas išmaniai susisiekti su artimaisiais ar draugais, primena, koks jis yra bejėgis, nesugebantis ko nors padaryti. Dažnai jausmas, kad esi nebereikalingas, apima į pensiją išėjusį žmogų, o šioje situacijoje jis dar labiau sustiprėja.  
 
Turbūt sunkiausia vienišiems žmonėms?

- Šioje situacijoje paaštrėja visi iki tol išgyventi jausmai. Jei buvo vienatvės jausmas, jis pasidaugina keliskart. Jei buvo savigraužos, jos gerokai padaugėja. Ar žmogus yra visiškai vienas, ar net turi vaikų, bet jie toli, nuoskauda tikrai didelė. O ką tik išgyventas švenčių laikotarpis tą vienatvę dar labiau pabrėžia, nes televizija, medija pilna gražių paveikslėlių, kur visa šeima kartu. Per metus turime porą didesnių švenčių – Velykas ir Kalėdas, kai visi susitinkame. Per Velykas negalėjome, per Kalėdas buvo tas pats ir tai yra didelis smūgis vyresniam žmogui. Nes gyvenimas trumpėja, ir jausmas, kad dienos keliauja saulėlydžio link, yra ryškus. Dėl to kiekvienos šventės ir kiekvienas susitikimas tampa dar brangesni. Kai neaišku, kiek tų Velykų ar Kalėdų apskritai liko gyvenime, prarasti tas vienerias yra skausminga.
 
- Iš kokių požymių galima pastebėti, kad reikia susirūpinti artimojo emocine sveikata? 
- Lengviausia, kai žmogus tiesiogiai įvardija esąs vienišas ar liūdnas. Tada gali pasakyti suprantąs, kad tikrai liūdna, bet myli ir nesusitinkate tik norėdami išvengti blogiausio. Tačiau vyresnė karta nemoka kalbėti apie jausmus. Ir kartais tai gali pasireikšti pykčiu, neigimu, noru konfrontuoti – „nesąmonė“, „čia eilinis gripasׅ“, „aš nesusirgsiu“. Pyktis slepia bejėgiškumą, liūdesį, ilgesį. Dar vienas signalas, kad vyresniam artimajam trūksta bendravimo, rūpesčio – jam ima ryškėti somatinės ligos, jis kreipiasi į gydytoją.
Tad svarbu tokiam žmogui parodyti, kad jo nepamiršote, kad pasiilgote, ir kad kai tik galėsite, susitiksite. Ir, be abejo, bandyti su juo kuo dažniau kalbėtis, gal net išmokyti vaizdu susisiekti.
Paklausti, kuo galite padėti. Paprašykite vyresnio žmogaus patarimo – taip parodysite, kad jis svarbus ir suteiksite jam jėgų. Dėmesiu galima apdovanoti ne tik artimuosius, bet ir gyvenančius šalia: pasiteiraukite kaimyno, kaip šiandien jaučiasi, gal reikia ko parnešti iš parduotuvės. Mums – nieko ypatingo, o jam tai reiškia daug.

 
- Ką patartumėte patiems vyresniesiems?
- Užduokite sau klausimą, ko labiausiai norėtumėte, ko trūksta, ką pirmiausia padarysite, kai baigsis apribojimai, ir pasvarstykite, gal ką nors, kas nekelia pavojaus, galima nuveikti jau dabar. Jei stinga bendravimo, prisiminkite, su kuo seniai bekalbėta, paskambinkite – o gal ir jis jaučia vienatvę, laukia skambučio. Skaitykite – bibliotekos išduoda knygas. Žiūrėkite mėgstamą televiziją. Jei galite, eikite pasivaikščioti į gamtą – tai svarbu sveikatai. Susikurkite rutiną: nustatytomis valandomis gerkite arbatą, mankštinkitės, gaminkite pietus, skambinkite draugui, įsijunkite televizorių. Tai kuria saugumo jausmą, tokiu būdu pats kontroliuosite gyvenimą.
Ir, žinoma, prireikus nesibodėkite kreiptis pagalbos į savanorius, įvairias organizacijas. Juk net išgirstas nusiteikusio padėti žmogaus balsas gali palengvinti esamą savijautą.

 
Verta žinoti
„Sidabrinė linija“. Išgirs ir išklausys. Skambinkite nemokamu telefonu 8 800 800 20.
„Stiprūs kartu“. Padės, jei Jums reikia pagalbos. Skambinkite nemokamu numeriu 1827.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris